Prehistorické stavby v Saudské Arábii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Již od prvních přeletů letadel na začátku 20. století přinášeli piloti zprávy o zvláštních a rozsáhlých kamenných stavbách v nehostinných krajích Sýrie, Jordánska a Saudské Arábie. Kolem jejich výzkumu se ale dlouhou dobu z různých důvodů nedělo v podstatě vůbec nic. Nyní se zdá, že příchodem nových technologií se změní i výzkum těchto oblastí. Díky aplikaci Google Earth se podařilo objevit více jak 400 dalších staveb a výzkum těchto oblastí se pohnul dopředu.

Archeologové se na tyto pusté kraje dívali většinou pouze jako na nehostinnou poušť. Ale již první výsledky ukazují, že tady na všechny čeká doslova prehistorický poklad. Stáří staveb je odhadnuto na více jak 9000 let. Tady je možná dobré si připomenout, že první kamenná pyramida Džósera v Sakaře pochází „pouze“ z roku 2700 př.n.l. Vzhledem k rozsahu a velikosti staveb v Saudské Arábii rozhodně toto srovnání nekulhá. Civilizace, která tyto stavby vytvořila byla jistě něco víc než jen pasáci koz nebo ovcí. Množství přemístěného materiálu jasně ukazuje, že na vytvoření těchto staveb bylo potřeba nejen značné množství pracovních sil, ale také je musel někdo řídit.

V příštím roce by se měly uskutečnit další výzkumy ze kterých doufejme bude spousta dalšího materiálu pro radiokarbonovou metodu datování. Zdá se ale, že tady na celé lidstvo čeká obrovské množství objevů doslova zasypaných v písku.



Foto a základní informace David Kennedy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkný

Zajímavé, díky za čtení ;-)

Zajimave, diky!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru