Při hloubení kanalizace byl nalezen 700 let starý meč v perfektním stavu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V dánském Aalborgu byl při pracích na městské kanalizaci objeven unikátní meč ze 14. století. Takřka v centru města na něj narazili operátor stroje Henning Nøhr a instalatér Jannick Vestergaard.

Když se z hlíny vynořila dlouhá čepel, oba práci přerušili a kontaktovali historické muzeum Severního Jutska. Muzeum vyslalo svého archeologa Kenneta Nielsena, aby meč vyzvedl a místo nálezu prozkoumal.

Jedná se o typický vrcholně středověký meč s perfektně zachovalým dvojitým ostřím o délce 93 centimetrů. Celková délka meče s rukojetí, záštitou a hlavicí je 112 cm. Hmotnost meče je téměř přesně jeden kilogram. Obě strany čepele jsou dosud ostré, uprostřed a po celé délce čepele je klasická „drážka“, která sloužila nikoli pro „snadnější odkapávání krve“, jak bývá častým mýtem laiků, ale především pro zpevnění meče při jeho nižší hmotnosti. Jílec s rovnou záštitou a kulovou hlavicí je také velmi zachovalý. Odborníci soudí, že meč má „extrémně vysoký stupeň zpracování, kterého mohli dosáhnout pouze vysoce kvalifikovaní výrobci“.

Tento druh zbraně byl používán již ve 12. století a byl oblíbený ještě na počátku století 15. Archeologové z místního muzea práce na městské kanalizaci dlouhodobě sledují a dokumentují stratigrafii Aalborgu. Meč byl nalezen v odpadní vrstvě ve svrchní části nejstarší dlážděné ulice. Předchozí nálezy v této vrstvě se datují ke 13. století, což je i výchozí bod pro předběžné datování meče.

Meče tohoto typu byly nesmírně ceněné, patřily elitním bojovníkům a byly tak drahé, že si je mohli dovolit prakticky jen šlechtici. Nebylo tedy běžné, aby meč zůstal někde opomenut a ponechán v ulicích města. Několik podobných bylo nalezeno v hrobech s jejich někdejšími majiteli – šlo o znaky výsostného postavení bojovníka. Nedaleko nálezu tohoto meče se sice středověký hřbitov nachází (k nejbližší zdi hřbitova přímou čarou asi 66 m), nicméně v širším okruhu nálezu po hrobu ani nejmenší stopy.

Všechny dosud známé informace tedy naznačují, že meč mohl být ztracen v boji – pravděpodobně zapadl do bahna a zůstal v něm až do jeho objevení o 700 let později. Tomu by nasvědčoval i jeho perfektní stav. Meč sice nese klasické známky používání v boji, ale to ve 13. století není nic divného. Město bylo v té době součástí německé provincie Holštýnsko a mezi domácími Dány a přistěhovalými Sasy docházelo k četným střetům. Někteří odborníci také odkazují na morovou epidemii, kterou město v polovině 13. století zachvátilo; tehdy zcela běžně docházelo k rabování a potyčkám. Ovšem – jak se meč v tak perfektním stavu ocitl mezi odpadky na ulici města, se dnes patrně už nedozvíme...

Unikátní meč nyní čeká proces čištění a konzervace. Poté by se měl objevit v historickém muzeu v Aalborgu, jen co by kamenem dohodil od místa jeho nálezu.


meč s oboustraným ostřím ze 13. století

Roman Němec

Zdroje: nordmus.dk, thelocal.dk, thehistoryblog.com, foxnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krasavec, díky moc za čtení ;-)

Pěkné... Mooooc pěkné... ;-)
Ale uprěsněme si to. Je z 13. nebo 14. století?? :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru