Příběh byzantské mince

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Tuhle krasavici jsem také nenašel. Doputovala ke mně z aukce.Bronzový follis, řečí mincologů AE class A2, sear 1813. Majestátní kolečko. 30 mm v průměru, tloušťka téměř 3 mm a hmotnost přes 16 gramů. Na averzu je busta Ježíše s knihou evangelií, na reverzu pak nápis IHSYS XRISTYS BASILEY BASILE – Ježíš Kristus král králů. Mince je datována roky vlády císaře Basila II., tedy 976 – 1025.

BYZANTSKÁ ŘÍŠE. Tisíciletý fenomén východního středomoří. Její název byl odvozen od jejího hlavního města Byzantion /zal. v 7 st.pnl./ Roku 330 n.l. římským císařem Konstantinem I. přejmenován na Constantinopolis. Od roku 1453 a dobytí Turky hlavním městem Osmanské říše. Až v roce 1930 přejmenován na Istanbul.

Ale zpět k minci a tedy i k císaři Basilu II. Ten si za dobu své vlády vysloužil přízvisko Bulgaroktonos – Bulharobijce. Bulhaři byli sice jen jedním z mnoha národů, snažící se a bojující ve své době o samostatnost, ale Basilovo vítězství u Kleidonu roku 1014 a následné kroky císaře, kdy nechal zajatou armádu v počtu 14,000 vojáků oslepit a jen každému stému ponechal jedno oko, aby se postaral na cestě domů o svých 99 spolubojovníků, mu zanechalo tuto krutou přezdívku. Bulharský car Samuel byl při návratu armády při pohledu na tu zdecimovanou hrůzu stižen mrtvicí a zemřel. Pravdou ale zůstává, že Basil II. byl velmi schopný vladař, který dovedl Byzantskou říši možná k největšímu rozkvětu její historie. I jeho zásluhou si Evropa udržela křesťanství a Byzancie zabránila šíření islámu směrem na západ.

Jak by se dnes Evropě takový silný panovník na její východní hranici hodil…

Zdroje: www.wikipedia.org , www.worldofcoins.eu, www.roman-emperors.org

ae follis class a2 sear 1813
ae follis class a2 sear 1813
follis grafika
follis grafika
korunovace
korunovace
Basil II.
Basil II.
oslepení Bulhaři
oslepení Bulhaři
Byzantská říše kolem r.1025
Byzantská říše kolem r.1025

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkná mince a poučný článek, dík.

Díky za parádní článek ;-)

Moc hezké počtení a pěkná mince :-)

Moc pěkný. :-)

Super ;-)

jo pěkné počtení... hlavně ta poslední věta :,-( ;-)

Krásné počteníčko ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru