Příběh dýky ze starší doby bronzové

Kategorie: Archeologie, Nálezy a záchranné výzkumy v ČR, Odevzdané archeologické nálezy na LP

Hned od prvního okamžiku, kdy jsem dýku nalezl, jsem věděl, že si ji chci ponechat. Ve většině případů, tyto věci stejně končí mimo oči veřejnosti, tak proč ne. Samozřejmě jsem nechtěl mít doma nic nelegálního, tak jsem přemýšlel jak na to.
Nejprve jsem kontaktoval "mojí" archeoložku v lounském Muzeu, s kterou jsem měl již díky středověké přezce zkušenost. Ani po týdnu však žádná odpověď. Rozhodl jsem se tedy pro to, vyhledat kontakt jiný a to kontakt v Muzeu plzeňském.

Odpověď byla velmi rychlá. O dýku se skutečně jedná a to nejspíše ze starší doby bronzové. Ovšem abych tuto informaci bral s rezervou. Potřeba k lepší dataci by byla dýku očistit a lépe prohlédnout na vlastní oči. Email také obsahoval otázku, co s ní mám v úmyslu. Řekl jsem si tedy, že nebudu chodit kolem horké kaše a hned napíši, že si ji chci ponechat. Samozřejmě, že na dokumentaci jí za malou protislužbu a to vyčištění a zakonzervování rád poskytnu. Archeolog souhlasil a domluvili jsme si setkání, za týden u mě.
Týden utekl jak voda a návštěva už klepe na dveře. Proběhla káva, běžný rozhovor o životě a samozřejmě také o tom, co mam s dýkou v úmyslu. Po mém nastínění, archeolog souhlasil, podmínku si však určil takovou, že ji bude moc kdykoli vidět. Chtěl mít jistotu, že neskončí někde na "černém trhu". Následovala samozřejmě má velká radost. Po domluvě, že mi dýku zpátky dovezou, nebo ještě lépe že se pro ni osobně zastavím a přitom budu mít možnost nakouknout do depozitu, kouknout také  to,jak se jiné nálezy čistí a konzervují si dýku odvezli.

 

Druhý den po odjezdu, email od zmiňované archeoložky a její omluva za tak pozdní reakci. Následovala zase omluva má,ve smyslu,že dýka je již v Plzni. Poté odpověď, že se v žádném případě nezlobí a že jsem učinil správně. Následovalo také informování o tom,že byla o převzetí od plzeňského archeologa informována. K mé radosti mě také ubezpečila o navrácení dýky ke mě. Již nyní se tedy na návštěvu Plzně těším.
No a co bude s dýkou dál? V našem městečku je malé muzeum, kde se nyní připravuje výstava o prehistorii okolí našeho kmene :-))Takže osud je na nějaký čas jistý, bude zapůjčena tam a tím se splní i mé přání, aby byla alespoň někomu na očích.

Všem přeji nádherné kopy a radost z hledání.

PS-Nebojte se archeologů a směle do nich :-))

Zdar Karel Kopfrkingl

Dýka nalezená detektorem kovů

Dýka nalezená detektorem kovů

Předávací protokol

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dobrý já ti to říkal neboj se ve většině případech se dá s archeology mluvit ,jsou to lidé jako my o:-)

Kopfrkingl-parádní a ceněný přístup.Seš pašák.
Já jsem též zapůjčil dvě mince na zadokumentování,a když mě archeolog řekl,že to má hotové a ať si pro ně zajedu jsem mu já na to odpověděl,ať je předá do sbírky našeho muzea.Právě probíhající výstavu už nestihnou,ale patří k tomuto dějinnému období.
V muzeu už mají ucelenou sbírku a tak napomohu k jejímu rozšíření.Darovací listinu jsem s díky odmítl a mám dobrý pocit,že jsem alespoň v něčem pomohl poznání dějin našeho města a okolí.
;-) :-D
PS. Jen tak dál a více spolupráce.

Mám velmi podobné skúsenosti, drvivá väčšina archeológov sú slušní a rozumní ludia. Samozrejme tak isto to je aj medzi nami hladačmi. Spolupráca sa opláca obojstranne. Viď moje krásne vyčistené a zakonzervované spony. U nás tiež vzniklo malé múzeum,už im pomaly chystám zbierku rôznych železných nástrojov. Budú na očiach v kraji kde sa našli. :-)

Souhlasím a postupuji naprosto stejně. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru