Příběh papežské buly

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Pro náš příběh se tedy nabízí klášter Osek nebo Žatec a na jeho začátku stojí před branami nešťastný papežský posel, který cestou ztratil z pergamenu papežskou bulu a doufá, že jej převor či opat přijme.

Našel jsem pečeť. Vlastně jen její fragment. Z olověného střípku na mě vykukovala vousatá hlava zdobená perlovcem. Vůbec mě nenapadlo, že ten nález sáhne tak hluboko do historie. Zaznamenal jsem GPS souřadnice a hybaj domů. Na jedné straně vousáč a na druhé straně nápis začínající písmenem X. Nedávalo mi to smysl. Až věta Chrta z Lovce pokladů „Podle mě pečeť nebo bula“ mě nakopnula správným směrem. /obr.1 nález/.

Z Googlu na mě vykoukla pečeť papeže Alexandra III. Byla podobná, ale ne stejná. A to už bylo k určení jen krůček. Takže papež Alexandr IV. Dříve psáno jako IIII. Doba jeho vlády byla relativně krátká. Jen sedm let. 1254-1261. Do české historie se zapsal tím, že rok před svou smrtí legitimizoval 3 nemanželské děti českého krále Přemysla Otakara II. a dvorní dámy jeho padesátileté choti Markéty Babenberské, sličné Anežky z Kuenringu./obr.2 papež Alexandr IV./

Ale zpátky k pečeti. Na jedné straně jméno papeže, na straně druhé dva vousáči a nápis SPASPE. Tuhle stranu pečeti používali všichni papežové od Paschala II., tedy od konce 11.století až dodnes. Jsou na ni apoštolové Pavel a Petr a nápis SPASPE je zkratkou jejich jmen. Svatý Pavel je považován za faktického zakladatele křesťanství. Svatý Petr /34-67 n.l./, jeden z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista je považován za prvního papeže. /obr.3 originální stav/ Co byla tedy vůbec pečeť a k čemu sloužila. Nauka zvaná „sfragistika“ říká, že pečeť měla v zásadě tři funkce. Uzavírací /uzavírala písemnost před nepovolaným přečtením/, ověřovací /ověřovala pravost/ a pověřovací /dokladovala pověření zmocněné osoby/.

Vznik pečeti, jako takové, míří do Mezopotámie, známé vysokou kulturou písma i práva. Poté následuje Egypt, Řecko a Řím. První portrétní pečeti se datují už kolem roku 1600 p.n.l. Raznice pečeti se nazývá typář a historicky obsahuje velké množství použitých materiálů. Od kamene přes bronz až po zlato. Vždy platilo logické pravidlo, že materiál pečetidla musí být tvrdší než hmota pro samotnou pečeť. /nejčastěji pak hlína, vosk a měkké kovy/ /obr.4. papežský dopis s olověnou bulou/ Nabízí se otázka, kde se vlastně v zapomenuté pohraniční části Čech mohla vzít papežská pečeť?

Korespondence ve středověku byla totiž značně omezená nejen možnostmi její distribuce ale i malým množstvím potencionálních adresátů. Jednalo se většinou o latinské dopisy, přepravované speciálními posly mezi svatým papežským stolcem a kláštery nebo klášterními školami /později univerzitami/. /obr.5 středověký posel/ Cesty poslů na velké vzdálenosti byly ve středověku složité. Ať už se jednalo o počasí, orientaci v neznámém terénu, přírodní překážky, stravování, nocleh a v neposlední řadě i obav ze skupin různých lapků, kteří na těchto cestách číhali. Právě z důvodu bezpečnosti se hlavně obchodníci sdružovali pro cesty do karavan, aby si vzájemně vypomohli.

A na cestách tak vznikaly první zájezdní hostince a dvory, většinou pod ochranou blízkých hradů a jejich panovníků./obr.6 středověký posel/ Pro náš příběh se tedy nabízí klášter Osek nebo Žatec a na jeho začátku stojí před branami nešťastný papežský posel, který cestou ztratil z pergamenu papežskou bulu a doufá, že jej převor či opat přijme. Na konci příběhu stojí o 750 let později šťastný ja.runa před bránou Městského muzea, v ruce žmoulá onu pečeť, a jde potěšit místně příslušného archeologa ;-) /obr.7 předávací listina/

Nálezy detektorem kovů
 
obr.1 nález
obr.1 nález
obr.2  papež Alexander IV.
obr.2 papež Alexander IV.
obr.3 originální stav
obr.3 originální stav
obr.4 papežský dopis s bulou
obr.4 papežský dopis s bulou
obr.5 srředověký posel
obr.5 srředověký posel
obr.6 středověký posel
obr.6 středověký posel
obr.7 předávací listina
obr.7 předávací listina


Zdroje:

Wikipedia-cs.wikipedia.org ; V.Mikešová-Středověk na cestách,www.archeologienadosah.cz;
Studijní texty Sfragistika-K.Maráz, Masarykova univerzita Brno;
www.timelineauctions.com/lot/medieval-lead-papal-bulla-seal-alexander-iv/1295/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásný článek a taky přístup :)

Moc pěkné. :-) :-)

Také jsem měl to štěstí jí najít.Prý se podařilo dohledat i tu listinu ze které byla stržena. Byl to Inocenc VII

Také jsem měl to štěstí jí najít.Prý se podařilo dohledat i tu listinu ze které byla stržena. Byl to Inocenc VII

Pěkný článek ;-)

@kommar: to je super. taky mě to napadlo, jestli někde nechybí..

Když můžu, pomůžu ;-) ;-) ;-) ;-). Krásně zpracovaný článek

Parádní článek a spolupráce na jedničku ;-)

SUPER

Opravdu pěkný článek. Chybí tam ale zdroje a bez zdrojů mají veškeré odborné informace téměř nulovou hodnotu. Článek bezva, ale jako seriozní zdroj informací holt posloužit nemůže, což mi přijde škoda.

máš pravdu. doplním to.

Kromě článku teď oceňuju i tvůj přístup ke kritice. Moc často se to nevidí... :)

Paráda! Nález, jehož význam je historický. Palec nahoru pro nálezce! Pokud si někdo nechá VI.krejcar Leopolda - budiž, ale tam kde je nález jediným nebo řídkým pramenem k historii, tam patří skutečně do muzea. Díky!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru