Příběh římské mince.

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Mince je ale zajímavá také vyraženým obdélníkem s nápisem VAR. Ražba je takzvaná kontramarka, což byl vlastně punc, který potvrzoval platnost platidla v daném místě.

Propadl jsem kouzlu dobrodružství zvaného lovec pokladů. Vím, že tenhle koníček výletů s detektorem kovů zažívá v posledních letech velký boom a registruju i pohledy na človíčky s pípající kosou jako na bezohledné zlatokopy ničící přírodu. Vím, že tenhle obrázek viděný zvenčí vyrábí jen hodně malá část komunity, která nedodržuje nepsaná ale jasná pravidla o hledání a tak zkouším být její lepší součástí.

Archeologie mě vždycky fascinovala. Už jako kluk jsem s mojí ségrou trávil hodiny vrtáním se v hlíně v ruinách staré rasovny u nás na chalupě a dobře si pamatuju radost z nálezu staré kudly, hliněných kuliček nebo karborundum brousku. Máváním se u nás v práci baví už nějakou dobu pár kluků. Jeden z nich, Jarda, mi půjčil první starý détík a já hned věděl, že tomuhle kouzlu už neuteču. A když jsem našel první kolečka a začal je datovat pomocí internetu a stránek Lovec pokladů, přinesl Jarda v kapse hrubé měděné kolečko s prosbou o určení. Není prý s počítačem a internetem kámoš.

Bylo vidět, že tu minci čistil tak intenzivně, až jí přečistil, ale bylo i tak jasné, že to bude něco hodně letitého. A za velké pomoci kelta122 /velké díky/ jsem tohohle římana nadatoval jako as z doby vlády prvního římského císaře Gaia Iulia Caesara Octaviana známého jako Augustus. A protože je na reverzu mince oltář ve městě Lugdunum, což byla významná mincovna v provincii Galie a předchůdce současného města Lyon, nazývá se tato mince lyonský as. As, jeden as.

Za jeden as jste si mohli koupit pět vajec, takže je to taková římská dvacetikoruna. Mince je ale zajímavá také vyraženým obdélníkem s nápisem VAR. Ražba je takzvaná kontramarka, což byl vlastně punc, který potvrzoval platnost platidla v daném místě. V tomhle případě zkratka VAR symbolizuje římského generála jménem Publius Quinctilius Varus. Varus byl tvrďák. Potlačil v Judai povstání židů a 2000 jich nechal ukřižovat. Zadělal tak v oblasti na velkou nenávist proti říši. Nakonec spáchal sebevraždu v bitvě v Teutoburském lese, kde Germáni pobili jím vedené tři elitní římské legie.

Tato kontramarka se nachází jen na první emisi mince, považuje se tudíž za vzácnou. A když si čtu povídání o téhle minci od pana Purše, tak přesně tyhle písmenka uvnitř vidím. A naskakuje mi na zádech husí kůže. Představa, že držím v ruce artefakt z doby, kdy žil Ježíš Nazaretský mě fascinuje. Protože to je opravdu příběh všech příběhů a já si moc přeju, aby někdo jednou našel hmatatelný důkaz Jeho existence. A teď držím tuhle krásnou minci a užívám si to. Minci krásnou nejen věkem, ale možná i příběhem, jak se mohla dostat až na jedno políčko v českých Sudetech. A přeju si, abych něco podobného našel jednou i já sám. ja.runa /použité materiály Wikipedia-www,wikipedia.cz a článek Jiřího Purše z www.aurea.cz/

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Skvělá práce, takle to prostě má vypadat. Po idečku další skvěle zpracovaný nález! Máš moji velkou gratulaci :)

Nalijme si čistýho vína, mě jsi psal v diskuzi, že jsi jí zničil chelatonem, teď už to udělal nějakej Jarda. No..

já jsem tu výtku očekával :-) vysvětlivka je jednoduchá. vložil jsem to jako svůj nález /byl jsem o to požádán a za tu malou lež se omlouvám/ zbytek je už popsán v článku. ten chelaton je ono popsané jardovo přečištění...

OK, příště doporučuji sehnat někoho na antiku kdo má zkušenosti s čištěním, určitě rád poradí. já sám jsem třeba v čištění antiky laik úplnej a do ničeho bych se sám nepouštěl. Tak to vyřiď tomu "Jardovi".

Za zmínku stojí, že tyhle mince s kontramarkou jsou hodně vyhledávaný, dobrym čištěním by se dalo ještě hodně zachránit, takhle bohužel.

alcapone ty jenom kecáš a namítáš prostě meleš hovna až budeš mít vložené nějaké nalezy ty a ukážeš jaky si frajer co se tyče čištění atd pak remcej zatím to jsou jen kecy chudáka co nemá nic v nálezech sorry ale je to tak

piryovec ta mince je zničená čištěním a je to obrovská škoda, to jsi tak hloupej, že to nevidíš a musíš se tu chovat jak mamlas vulgárně?

fulgencio ano máš pravdu trochu jsem přestřelil ale alcaponeho přispěvky sleduji už déle a tohle mě už vůči ja.runa přišlo moc všem se omlouvám za mé hloupé a nerozvážné chování

Parádní článek se skvělím příběhem,prostě paráda.Ať se ti daří i nadále

Alcapone IP 195.191.202.20
Fulgencio IP 195.191.202.20

Jo a on estě takhle finguje díky elmara aspon vím čeho je schopen kdyz uz má i dva učty aby si mohl notovat :-O

To kelt: je to zajímavé :-D . Majiteli obou účtú, ať už je to kdo je to, jsem napsal že tohle na LP povolené není. :-D

ja.runa
Moc pěkný článek.Jen škoda tý neodborný očisty

piryovec
No ono bojovat s lidskou blbostí není snadný tak člověk musí být vynalézavý

Vare, Vare, rede mihi legiones meas!

Octavianus Augustus po bitvě v Teutoburském lese... ;-)

Skvěle napsaný článek, je vidět, že ho napsal přímo ukázkový pacient :-) A na Alcaponeho a jeho alias by se hodilo: A ty kdož si bez viny hoď kamenem.

AlCapone je týpek kterej zná a ví.To je tady snad nejdůležitější.Teda aspoň pro mě.Učím se tady od takových jako je on.
A že tady je nějaká stejná IP ? Asi k tomu je důvod ;-)

feldkurat4 a nejsi ty čirou náhodou taky alcaponeho třetí učet :-)

Dobrej článek,kdyby šlo dám palec. A řešit něčí komenty by se mělo nechat na jiný weby... 8-)

Mara stebou je tu sranda.ty ipecka me dostali ;-)

Alcapone: Hlavně že jsi se čílil kvůli trolum :-P

Krásně jsem si početl. Nález i článek moc fajn :-)

díky za článek, paráda ;-)

Především chci poděkovat autorovi za skvělý článek a za práci ,kterou si dal s dohledáním původu mince.
Jako její majitel mohu popsat okolnosti nálezu i ono čištění o kterém je tu řeč.
Minci mám doma už dva roky a nevěnoval jsem jí příliš pozornosti,nejevila se nijak zajímavě a patrné na ní bylo jen něco málo.Po nalezení jsem ji jen omyl vodou a založil mezi ostatní ufo.
Nalezena byla na poli a to celkem dost kamenitém.
Nedávno jsem ji čistil Chelatonem 3 a ve velmi slabém roztoku. Jediné mechanické čištění, které po té proběhlo bylo Curaproxem 5460,což je velmi jemný zubní kartáček.
Mince už z pole byla notně setřelá.
Výše uvedené skutečnosti autor nezná,tak se na něj nijak nezlobte a nenapadejte ho.
A pro ty,kteří mě nazvali nelichotivě kvůli čištění - po jedenácti letech hledání a čištění nálezů,zkoušení všeho možného i nemožného,myslím vím čím,co a jak čistit nebo vůbec nečistit,i když nikdo není neomylný :-) v tomhle případě jsem se snažil být opravdu opatrný.

Nechci prudit, ale takových mincí je na území ČR jen pár kousků. Chtělo by to ji aspoň zapůjčit numizmatikovi na zdokumentování.

Autorovi článku posílám velké poděkování, super napsané, skvělá práce !
Nálezci mince blahopřeji k nálezu, takových bude na našem území opravdu poskrovnu.
Co se týká čištění Cu, ve většině případů je to velmi problematické. Jsou místa, kde najdete minci z mědi, stačí ji očistit přeleštěním o nohavici na stehně a minci můžete dát do sbírky. Pak ale najdete minci, na níž je tenoučká vrstva, ktrerá se ihned po nálezu odlupuje sama, bez použití jakéhokoli prostředku, a ať děláte, co děláte, zůstane v podstatě jen měděné kolečko.
Měl bych jednu radu, pro nás všechny, lépe by bylo, nalezenou, nečitelnou minci z mědi, pokud má pevnou vrstvičku měděnky, vůbec nečistit ! Minci vystavit tak jak je, zlehka očistit flanelem s troškou jemného, dětského oleje nebo tímto olejem jen setřít nečistotu od hlíny, nic víc. Pak minci vyfotit, poslat na poradu, sem, na stránky LP. Potom by měla začít diskuze, jak postupovat dále, bez urážek, napadání atd. V první řadě by nám všem mělo jít o to, jak takovou věc zachovat v co nejlepším stavu a nezničit čištěním. Určitě se najde někdo, kdo si s tím dovede poradit. :-) :-) :-)

Pěkná mince a dobrý článek,romana s kontramarků nemám a ani sem do ted neviděl :-)

Článek je super,ta mince byla po smrti už před čištěním 8-)

zhodna IP adresa je dokaz toho, ze 2 ucty ovlada 1 osoba?
smrdi to extremne amaterskou fizlarinou

Moc pěkné, jen pro doplnění a vaši představu původní mince: líc CAESAR PONT MAX, rub ROM ET AVG. Na rubu je obdélníkový oltář, po stranách sloupy na nichž stojí jedna okřídlená Viktorie na každé straně a drží věnec, pod oltářem na onen nápis, který je částečně zřetelný i na fotkách. 8-)

http://www.aurea.cz/clanky/kontramarka-quinctilia-vara-na-augustove-asu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru