Přilba z konce 9. století

Archeologové se radují z nálezu helmy v Bělorusku. Jde o typ takzvaný šišák, který je známý výrazným zdobením. Nosili ho vysoce postavení vojáci nebo šlechta. Na území tohoto východoevropského státu jde o první takový objev. Průzkum naleziště nadále pokračuje.

Vzácnou helmu objevili stavební dělníci u břehu řeky Berezina. Podle doktora věd Igora Marzalyuka pochází z období mezi koncem 9. století a začátkem 11. století. Patřila pravděpodobně vysoce postavenému  příslušníkovi armády nebo šlechticovi. Archeologové tak usuzují podle toho, že přilba byla ve své době poměrně drahou záležitostí. „Běžný“ voják neměl šanci něco podobného vlastnit. „Překvapilo nás, v jakém stavu se helma vzhledem k stáří nachází. Dochovaly se i ozdoby,“ uvedl Marzalyuk. 

Archeologové na místě nadále zůstanou. Věří, že se jim podaří najít další vzácné artefakty. Podle Marzalyuka se podobných helem podařilo dosud objevit dost málo. Jednu takovou vykopal archeologové v ukrajinských Šestovicích nebo na severu Ukrajiny v Černihivu, kde se nachází takzvaná Černá hrobka.

Tento typ helmy totiž pochází z východní Evropy. Kolem desátého století vznikl na Rusi, odkud se rozšířil do dalších zemí. Kromě Ukrajiny ho používali vojáci také v Polsku i daleké Číně. Oblíbená byla u ruských bohatýrů, kteří jsou s nimi vyobrazeni na raně gotických malbách. Všechny doposud nalezené přilby pochází z konce devátého až jedenáctého století. Jsou typické dekoracemi a úchytem na špičce přilby, na který šlo přidělat ozdobný chochol z ptačího peří nebo koňských žíní. Na vnějších bočních stranách se obvykle nacházely postříbřené růžice.

Podle archeologů mohou být na stopě dalšího významného naleziště jakým je již zmiňovaná Černá hrobka. Nachází se na kopci, který patří k nezáhadnějším v regionu. Každý z místních zná legendu, podle níž se tam nachází popel prince, který založil Černihiv a společně s ním i další příslušníci šlechty. První písemná zmínka o tomto městě pochází z desátého století.

Pohřebiště obklopoval příkop. Archeologové našli pozůstatky muže, ženy a dítěte. Pravděpodobně je pohřbili s vojenskou výstrojí, protože archeologové objevili meče, kopí, štít, zbytky sedla a už zmiňovanou helmu. Žena měla pod nohami srpy. Nálezy prozkoumali odborníci a nyní se nachází ve Státním historické muzeu. Některé výrazně poškodil oheň, hrob s mrtvými totiž zapálili. Což bylo  v desátém století na území dnešní Ukrajiny běžné.

Zdroj: https://eng.belta.by/, https://rg.ru/, https://kulturologia.ru/

Komentáře

Pěkný, jen jsem úplně nepochopil, proč mají z nálezu v Bělorusku radost bulharští archeologové

Protože to našli ;-)

Já tedy nečel originální text, na druhou stranu, to že někde kopou mezinárdní týmy, je natolik běžná věc, že v tom žádný problém nevidím. :-)

No a běloruští radost neměli? :-D

Samozřejmě tam mají být běloruští. Jsem to spletla, jak jsou nálezy často v Bulharsku tak mně automaticky vyskočilo bulharští :-D

Viky: nechtěl jsem rejpat, jen upozornit na evidentní chybičku, tvý články si přečtu vždycky rád, díky za ně.

Uplne v pohode, neberu to jako rýpání :-) naopak dekuju za upozorneni :-)

Díky za článek, zajímavé. :-)

Pěkný článek a nález obdivuhodný, díky za to. ;-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru