Přišel o práci díky koronaviru, na podzim našel poklad stříbrných mincí ze 13. a 14. století

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Několik drobných lesklých předmětů nepravidelného tvaru našel čirou náhodou nezaměstnaný turista. Všiml si náznaku reliéfů, např. draka a předměty se mu zdály stříbrné. Raději proto nález ohlásil krajskému památkovému úřadu v Trnavě, který na místo vyslal archeology. Poučený nálezce mezitím lokalitu zamaskovat a do vývratu dále nezasahoval.

Archeologové se ve smluvenou dobu s nálezcem sešli, aby jim lokalitu ukázal. Vývrat prohledali s detektorem kovů, který skutečně hlásil velmi silný signál. Když opatrně odkryli místo signálu, ve výkopu o rozměrech asi 25 x 20 cm odhalili celkem 147 stříbrných mincí a jejich zlomků. Díky tomu, že nálezce mince ohlásil a nevyzvedával, zůstaly zachovány důležité informace. Mince byly uloženy nejdříve v organickém obalu z kůže nebo látky, ze kterého se však nedochovaly žádné zbytky a takto byly následně uloženy do země.

Dosud byla určena většina mincí: Jedná se především o vídeňské feniky a v menší míře také o jejich uherské napodobeniny. Vídeňské feniky mají nepravidelný čtvercový tvar o průměru 15 až 16 mm. Byly raženy rakouskými panovníky od poloviny 12. století. Mince měly různé motivy, mj. draka, orlici, kříž, ryby a mnohé další... Kolem roku 1300 jejich průměrná hmotnost i kvalita citelně poklesla. Uherské napodobeniny vídeňských feniků měly spíše kruhový tvar, menší obsah stříbra a lišily se také v motivech.

Ve 2. polovině 13. stol. Se výrazně snížila kvalita uherských denárů, vídeňské feniky se pak na dlouho staly oblíbeným platidlem zejména na západním Slovensku, což se odráží i ve složení depotů v té době uložených. Napomohly tomu také intenzivní obchodní kontakty s Rakouskem, výhodný kurz vůči domácím mincím a vojenské výpravy. Uherští panovníci se vídeňské feniky snažili dostat z oběhu vlastními ražbami napodobenin, nicméně obchodníci si je příliš neoblíbili.

Podle slovenského památkového a trestního zákona je náhodný nález nutné nejpozději druhý pracovní den ohlásit příslušnému krajskému památkovému úřadu a ponechat na místě beze změny až do prohlídky pověřeným archeologem. Od roku 2002 je to pro KPÚ Trnava teprve druhý ohlášený náhodný hromadný nález mincí, ačkoli již od roku 2009 poskytuje Památkový úřad SR poctivým nálezcům odměnu až do 100 % hodnoty nálezu.

V případě depotu vídeňských feniků podle archeologů vše proběhlo řádně, dle zákona. Nejprve bude posouzena hodnota mincí a posléze vyplaceno nálezné. Informace o nálezu budou prezentovány v odborné literatuře a mince vystaveny v muzeích.

Roman Němec


Zdroje: seredsity.sk, pamiatky.sk, cas.sk, rtvs.sk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přeju mu to, jak zážitek, tak love z nálezu!
Pokud to bylo tak jak píší, tak má štěstí jak sviň. Kdybych tam šel já, tak na mě ten strom leda tak spadne. :-D

Ty příběhy jsou vesměs na jedno brdo a já se nedivím...

Za osmnáct let teprve druhý ohlášený depot...kdo by se divil...

Dá se říci štěstí v neštěstí. Pokud to není detektorář, myslím že si to tak neužije tu náhodu. Ale co,hlavně že je to v dobrých rukách. :-)

Tak a hurá koupit Hejkala a hned do lesů 😂🤣😂🤣👍👍👍...

Přišel o práci díky koronaviru.. Tak a tady veškerá podobnost s mým příběhem končí :-D :-D :-D

:-D :-D :-D :-D :-D ;-)

Odměna až do 100% ceny nálezu. Kdo by to řek, žejo. Jen to až je jaksi, jak to jen říct.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru