Prodala se unikátní zlatá římská mince neuvěřitelné hodnoty

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Jedna ze dvou známých zlatých mincí typu quattrino císaře Maxentia z doby okolo roku 308 n. l., která zobrazuje přestavbu Venušina chrámu v Římě, se 2. listopadu prodala v aukci za obrovskou částku. Původní odhady se pohybovaly mezi 100 000 – 200 000 dolary, výsledná cena však dalece předčila očekávání.

Tento fenomenální medailon dnes existuje pouze ve dvou exemplářích. Byl vydán v upomínku obnovy chrámu Urbis Veneris, postaveného Hadriánem v roce 135 n. l. Nachází se na kopci Velia, jeho zdi směřují k Foru a Koloseu. Jednou z funkcí chrámu bylo hostit oslavy Veneralie 1. dubna a Natale di Roma 21. dubna. V roce 307 byl poškozen požárem a posléze opraven císařem Maxentiem. Jednalo se o jednu z nejdůležitějších svatyní starověku.

Medailon propaguje Maxentia jako obnovitele města. Avers nese nápis IMP C M VAL MAXENTIVS P F AVG kolem císařovy hlavy. Revers zobrazuje nápis CONSERVA-TO-R VRBIS SVAE s bohyní Romou sedící s jablkem a žezlem opřeným o zem na štítu zdobeném vlčicí a dvojčaty v jeskyni Lupercal.

Mince o nominální hodnotě čtyř aureů s hmotnosti 21,2 gramů a průměrem 33 mm byla nabízena v aukci prostřednictvím společnosti Heritage Auctions v texaském Dallasu. Ve vzrušující dražbě byla prodána za neuvěřitelných 312 000 dolarů, což je v přepočtu při současném kurzu asi 7,5 milionů korun!

Na stejné dražební akci se prodal také římský zlatý medailon o průměru 37 mm a hmotnosti 39 gramů (osmkrát více než běžný aureus). Vydražil se za 63 000 dolarů, tedy více než 1,5 milionů korun. Byl ražen v Miláně roku 268 n. l. novým císařem Claudiem II, který nahradil svého předchůdce Galliena, zavražděného vlastním důstojníkem při obléhání Milána. Vojáci poté Claudia prohlásili za císaře.

Claudius ušetřil Galleniovy příznivce od represálií a zaměřil se na boj proti gótské invazi do balkánských provincií. Aby dosáhl svých vojenských cílů, musel si nejprve zajistit loajalitu armády. Osvědčeným řešením byly peníze: „cena“ důstojníků byla tehdy 10 zlatých aureů za každého, což byla značně vysoká částka. Nejvyšší a nejvlivnější důstojníci dostávali úplatky v podobě těchto velkých zlatých medailonů.

Medailon Claudia II. zobrazuje bustu císaře a na rubu bohyni Concordii držící standarty legií. Nápis na rubu zní CONCORDIA EXERCITVS, tedy „věrnost armádě“, protože přesně to si od důstojníků kupoval. Claudius byl proslulý jako silný zápasník v boji proti muži. Jednou prý udeřil koně pěstí a vyrazil mu zuby. Byl to velmi přímý muž a věci nazýval jak, je vnímal – dokonce i při zmíněných úplatcích. Nicméně, fungovalo mu to. V roce 270 přivedl Claudius armádu k drtivému vítězství nad Góty v bitvě u Naissu na území dnešního Srbska. Dlouho si ale svého postavení neužil, dva roky po bitvě zemřel na neštovice.

Roman Němec

Zdroje: coins.ha.com, thehistoryblog.com


avers Claudia II.


revers Claudia II.


Maxentius avers

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

MM: Note: Prices do not include buyer's fees. - jen pro upřesnění ;-)

No, jestli jsou známy jen dva kusy této mince, tak za tu cenu je to prakticky "zadarmo". Vezmeme-li do úvahy, že náš svatováclavský 10ti dukát z roku 1937, kterého bylo vyraženo 34 ks, se prodal za více než 14 mil.Kč. ( aukce Macho + Chlapovič, č.13)

To by me zajimalo jestli to koupila soukromá osoba nebo nějaká instituce, jako muzeum. Ja jenom ze posledni dobou dost casto slycham o tom ze tyto předměty do soukromych sbirek nepatří a nesmi se s nimi obchodovat.

Já myslím, že jsou i v soukromých sbírkách. Kupčí se s tím už staletí.
V dražbách u nás taky draží soukromí sběratelé. Vzhledem k tomu, jaká je kupní síla státních institucí v tomhle státě, mají soukromníci finančních prostředků daleko víc.

A jistou částku z vydražené ceny zaplatí aukční společnosti i prodávající za prodej a určitě to není 5% z dosažené ceny, ale více. Domnívám se, že cca 15% a až po sečtení je zisk společnosti z prodeje.

U nás si dobračiska berou 24%. Chápu, že s aukcí jsou spojené nemalé náklady, ale tohle je moc i na prachsprostýho lichváře...
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-obraz-toyen-se-v-aukci-prodal-za-35-milionu-korun-40415011#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Pomatení jedinci a komouši...?

Jestli je náhodou někdo neudal, třeba nějaký komouš? Hezky z anonimně pod falešným jménem. Tak to ty komouši dělají.

Jestli sou obje zainteresované strany spokojené třetí nezainteresovana strana by se do tohoto neměla míchat. Proč to nedělat aby byli spokojeni všichni. Každá strana sleduje své zájmy, co je pochopitelné no ani jedna by neměla být ochuzena na úkor druhé strany. Samozřejmě každý si myslí, že je v právu no misky vah by měli být v rovnováze. Můj názor nic proti jiným názorům. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru