Prošla třemi tábory

Kategorie: Války , Válečné zločiny

Helena Krouská prošla za války třemi koncentračními tábory. Sice přežila, ale přišla o prarodiče i o svého prvního manžela. Helena se narodila v září 1921 ve Znojmě v české židovské rodině. Otec Josef Lampl pracoval jako zvěrolékař, maminka Anna, rozená Franklová, se starala o domácnost. Helena i její bratr František, přezdívaný Bibi, chodili do české obecné školy a do českého gymnázia, ale aby se dobře naučili i německy, měli výhradně německy mluvící vychovatelky.

Tři táboryBezstarostný život Lamplových skončil v roce 1938: nejdřív zemřela maminka v pouhých 42 letech na rakovinu, pak Němci obsadili Rakousko, kde žila většina Lamplovic příbuzných, a poté bylo od Československa odtrženo pohraničí.Josef Lampl přestěhoval rodinu narychlo do Chotěboře a záhy do Moravských Budějovic a sám zůstal ve Znojmě. Záhy byl ale zatčen a vypovězen a Lamplovi tak přišli o veškerý majetek.
Když v březnu 1939 Němci okupovali Čechy a Moravu, mohl Josef Lampl už jen krátce vykonávat veterinární praxi. V listopadu 1939 ještě stihl poslat tehdy šestnáctiletého syna Františka s výpravou dětí do Palestiny. Helena vzpomíná: "Otcovo rozhodnutí urychlilo, že bratr byl 'na hodinu' vyhozen z gymnázia pro svůj židovský původ."

Josef Lampl se zapojil do odboje, byl znovu zatčen, krátce vězněn, propuštěn a pak opět předvolán k výslechu do Jihlavy. Helena vypráví, že když se její tatínek vrátil, "řekl, že už další výslech nevydrží... A řekl mi: 'Já tam nepojedu... A ty mi dovol, abych umřel jako člověk…' Obrátil se a já jsem šla s ním domů. Řekl mi ještě: 'Neboj, já si vezmu koňskou dávku morfia, já usnu. To je ta nejkrásnější smrt.'"

Mengele vypadal jako taneční mistr

Tři táboryJosef Lampl zemřel 24. dubna 1942. Helena, která se musela postarat nejen o sebe, ale i o obě babičky a dědečka, dostala povolání do transportu. 22. května 1942 odjeli všichni transportem AW z Třebíče do Terezína: "Za pár měsíců pokračovali matčini rodiče dalším transportem do Polska. Tehdy jsme ještě nevěděli, co to znamená." Prarodiče byli v Polsku zavražděni, Helenina druhá babička zemřela v ghettu. V Terezíně se Helena Lamplová seznámila s mladým zubním lékařem Jiřím Ganzem. Vzali se a v říjnu 1944 byli oba zařazeni do předposledního transportu ET do Osvětimi-Březinky. Odjížděli 23. října 1944, na místo dorazili po dvou dnech: "Tma, reflektory, hlídky, pobíhající vězni a psi. Přesto jsme pořád věřili tomu, že jedeme pracovat. Začali jsme vylézat z vlaku. Tam stál, jak už dnes vím, doktor Mengele. V čepici, hezký člověk, důstojník, vypadal jako elegantní  mistr, který řídí polonézu. Vlevo, vpravo, vpravo, vlevo, ukazovaly jeho paže. A tlampač hlásil: 'Matky s dětmi, staří, nemocní a neschopní práce na pravo. Práce schopní nalevo..."

Jít napravo znamenalo jít do plynové komory - Helena Krouská se dostala na levou stranu: "Ve velké hale nás bylo asi dvě stě žen. Za takovým sklem jsme viděly muže a někdo řekl: 'To jsou naši muži.' Tam jsem viděla naposled svého manžela. Pamatuji si, jak k nám přistoupila nějaká vězeňkyně a ptala se nás: 'Přijely s vámi také děti z terezínského jugendheimu?!‘ Myslely jsme, že ji potěšíme, a řekly jsme: 'Přijely, ale šly na jinou stranu.' A ona začala křičet: 'Podívejte se na ty komíny, na ten oheň a kouř. To jsou moje děti!' Tak jsem poprvé slyšela, co se v Osvětimi děje."

V dobytčáku zpátky do Terezína

Asi po dvou týdnech velkého hladu a častých apelů odvezli Němci řadu českých žen z Helenina transportu do koncentračního tábora v Oederanu. Byl tam snesitelnější režim než v Birkenau a o Helenu Lamplovou se začala starat její "bloková" Edita Weissová, rodačka z Popradu. "Edita se ukázala jako melancholický člověk. Úzce se spřátelila jen se třemi z nás, a časem nám třem svěřila, že její bratr byl v komandu, které dávalo mrtvoly do pece. Zjistil, že dává do pece maminku a tatínka, začal vyvádět a zastřelili ho. A ona se zcela uzavřela do sebe."

Na konci dubna 1945 byl tábor v Oederanu evakuován a Helena Lamplová se vrátila v dobytčím vagonu do Terezína. Nacistické konečné řešení židovské otázky přežila, ale její muž Jiří Ganz ne: jak se dozvěděla, postřelil ho strážný, v nemocničním baráku se nakazil tyfem a zemřel. V roce 1948 se Helena Lamplová provdala za Otakara Krouského.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nikdo z nás si ani nedovede představit jak strašné fizické a psychycké utrpení si týhle lidi prožili, o to víc smutné je, že z dnešní generace nikoho nic nezajímá a ani tomu nevěří.
Dneska jen PC, mobil, travka a ti správní kamarádi.
Každopádně super článek. :-)

Díky... ;-)

PC, mobil, travka a správní kamarádi jsou myslím v pohodě. Horší jsou věčné antisemitské srance o židovském spiknutí a nadvládě nad světem, lidská závist a nenávist, soupisy židovských advokátů, .... atd. atd.

Jste pan Drda? Krtek68

Příběhy 20. století
Paní Helena Krouská rozená Lamplová dnes už špatně mluví, její vzpomínky budou tvořit jen část rozhlasových Příběhů 20. století. V pořadu, který je tentokrát věnován těm, kteří prošli Osvětimí, uslyšíte například také Janu Dubovou rozenou Hellerovou nebo vzpomínky Luďka Eliáše. V premiéře "Příběhy 20. století vysílá Rádio Česko v neděli 29. ledna v 10:05. V repríze pak na stejné stanici 4. února ve 13:05 nebo týž den na Radiožurnálu ve 20:05."
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/pribehy-20-stoleti-prosla-tremi-tabory-v-osvetimi-prisla-o-manzela-1cf-/domaci.aspx?c=A120127_154845_domaci_brd

Ahoj,ne nejsem pan Drda... :-D a ano článek je s idnes..upravil jsem si ho a reprezentuji ho tu. Protože mě zaujal ten článek a né všichni chodí na stránky idnes... ;-)

Možná,že když se dá odkaz na zajímavé články,bude to jistější a neporušujou se autorské práva.Navíc je rozumné odkud jsem článek převzal.Příště se,aspoň nekteří tedy mrknou co nového přinesly IDne.... o:-)

jj článek sice zajímavý, ale měl jsi za něj napsat z jakého si čerpal zdroje, aby jsi neporušoval autorská práva! Když tak popros Elmaru ať to tam dopíše.... ;-)

Dobře, děkuji za rady pro příště sem poučen :-/

neber to špatně článek je to dobrej a už se těšim na další ;-)

Šílená doba,vůbec si to neumím představit když je člověk sám sám si rozhodne ale z malýma děckama co mám vůbec nevím co bych si počal a ten každodení stoprocentní strach o ně no fakt strašná doba

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru