Prsten keltského náčelníka v hodnotě 30 tisíc liber schoval do skříně

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Téměř třicet let ukrýval sběratel ve skříni vzácný prsten keltského náčelníka, který objevil v Yorkshire hledač s detektorem kovu. Šperk pochází z období kolem roku 100 před našim letopočtem. Sběratel si pravděpodobně přijde na pěkný balík peněz. Podle odborníků má šperk hodnotu okolo 30 tisíc liber.

Hledač s detektorem kovu prsten našel v roce 1994 na poli poblíž Knaresborough (obchodní a lázeňské město v North Yorkshire). Šperk následně koupil sběratel, který ho schoval do skříně, kde byl ukrytý až do letošního roku. Předmět totiž nebyl v roce 1994 příslušným koronerem prohlášen za poklad, a tak ho nálezce mohl dle svého uvážení prodat. Což také učinil, získal ale jen pár stovek liber.

Kdyby tenkrát věděl, za jakou částku ho nový majitel bude moct v budoucnu zpeněžit, pravděpodobně by si prodej rozmyslel. Sběratel totiž za šperk může dostat až okolo 30 tisíc liber, což je už pořádná suma. Prodávat se bude v aukci.

Podle odborníků prsten pochází z období kolem roku 100 před našim letopočtem a patřil keltskému náčelníkovi kmenu Corieltauvi, který vládl území, kde se dnes nachází Yorkshire. Hlavním městem tohoto kmene bylo Ratae Corieltauvorum, tedy dnešní Leicester. Na začátku prvního století před našim letopočtem razili vlastní mince, které byly objeveny například v rámci takzvaného Hallatonského pokladu.

Psali jsme o něm zde: Hallotonský poklad

Současný majitel prstenu je 66letý muž, který si přál zůstat v anonymitě. Prsten si nechal ocenit, aby s tím neměly po jeho smrti děti starost. Šperk svěřil do rukou odborníků z Britského muzea, kteří prsten ocenili na 30 tisíc liber, což majitel absolutně nečekal.

Prsten nabídne k prodeji aukční síň Noonans. Podle zdejších odborníků jde o jedinečný šperk, protože takových kousků není mnoho. Předpokládá se, že prsten byl vyroben ve zlaté dílně ve Snettishamu v Norfolku, kde byl v roce 1948 nalezen podobný poklad.

„Je to ten nejvzrušující prsten, který jsem měl tu čest zkoumat, a pravděpodobně jej nosil náčelník z doby železné z kmene Corieltauvi, který ve své době obýval Yorkshire,“ uvedl Nigel Mills, konzultant aukční síně.

Zdroje: www.yorkshirepost.co.uk, www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Pěknej pouťák :-D :-D

Hlubší info o tom symbolu?

Pěkný. Je vidět, jak to za ohýbali a tepali i za studena. Můj měl taky takové praskliny. Ale s tím uchycením si teda moc nevyhráli. Nebo to je sekundární oprava?

Bližší info jsem k tomu prstenu nenašla :-(

To neva 😉

no, že to byl zrovna prsten nějakýho náčelníka, to je pouhá spekulace, ono se to s nějakou tou historkou daleko líp prodá a taky ten výsledek bádání daleko líp vypadá

a tu pár info

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=6197&lot=1518

Přesně jak můžou určit že je to prsten náčelníka. Mě to přijde už jako střílení od boku. To viděli fotky nebo mě by zajímalo jak to určují to je prostě píčovina. Nebo to našli na jeho prstu :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru