První dojmy s Nokta Fors Relic – hluboká láska na první pohled

Kategorie: Nokta - recenze a testy detektorů kovů

Naskytla se mi unikátní příležitost vyzkoušet novinku Nokta Fors Relic. Detektor, který vychází z osvědčeného a oblíbeného modelu Fors Core jsem měl možnost testovat týden, přičemž jsem i přes nemoc a nepřízeň počasí chodil poctivě každý den. Ani ne tak proto, že bych musel, nikdo mě nenutil, nikdo o můj test nežádal, ale proto, že jsem se bláznivě zamiloval a každou chvilku bez Nokty jsem považoval za ztrátu času. A pokud se ptáte, jestli fakt za to stála, pak vězte, že sakra jo!

S Relicem u mně došlo ke stejné chemii, jako kdysi při prvním seznámení s GM4 PRO. Nokta vás prostě uchvátí. Nejde přitom jen o dosahy, které i se základní sondou jdou neskutečně hluboko, Relic také skvěle cíle zaměřuje a co víc: Dovede precizně rozpoznat, o jaký druh signálu se jedná. Výsledkem je, že kopete mnohem méně bordelu a mnohem více různorodých pěkných a zajímavých cílů.

Konstrukce detektoru

Detektor není žádné cukrátko - váží poctivých 1, 8 kg, ale díky typické konstrukci Nokty s jednotkou vzadu je perfektně vyvážen a chození v našem kopcovitém terénu mi nečinilo žádných obtíží. Konstrukci měla vždy Nokta skvělou, i ta současná je pevná a tuhá, tyče ve spojích drží, nikde žádný vakl, nic se nekroutí. Rukojeť mi zpočátku moc neseděla, vlastně člověka donutí ke změně držení s prstem „na spoušti“ a bál jsem se, že brzy budu mít v prstech křeče. Ale nic takového nenastalo. Na druhý den jsem to už vůbec nevnímal a po týdnu s Noktou, kdy jsem se vrátil ke GM4, jsem instinktivně neustále hledal prstem tlačítko pinpointeru, který mi teď docela vážně chybí.

Relic

Ovládací prvky – žádná věda

Detektor je vybaven dvěma displeji a několika ovládacími prvky. Na rukojeti jsou vespod dva ovladače – jeden kolébkový přepínač na rozsvícení / zhasnutí LED světla, které v případě potřeby za tmy nasvítí prostor sondy; druhým prvkem je tlačítko pinpointeru. Podobné tlačítko je i shora na držadle, to ovšem slouží pro odladění zemního vlivu, pokud nechodíte v automatu. Obě tlačítka jsou velmi přirozeně a ideálně umístěná. Na rukojeti je malý LC displej, který při hledání zobrazuje ID čísla signálů, při podrženém pinpoint tlačítku pak zobrazuje hloubku cíle a při ladění Ground Balance číslo, které odpovídá stupni zemního vlivu. Tlačítko GB je umístěno vespod jednotky v místech, kde najdete vstupní  konektory sondy a ovládacích prvků z rukojeti. Druhý displej je přímo na řídící jednotce a slouží k orientaci v menu a nastavení detektoru, jenž se pro řadu Fors typicky ovládá šipkami ↑ ↓ a tlačítky + -.

Detektor kovů Nokta Relic

Po celou dobu jsem chodil v režimu DI2. Ani ne tak proto, že bych si nechtěl vyzkoušet jiné režimy, ale prostě jsem neměl tolik času a sobecky přiznávám, že jsem si chtěl především pořádně zahledat. Neměl jsem moc času na nějaké extra testy, jak se detektor v tom kterém režimu a za jakých podmínek chová. K tomu se snad budu moci dostat někdy příště, hlavně jsem do budoucna zvědav na čediče, se kterými by si Relic jako jeden z mála detektorů v této třídě poradit měl. Když jsem ale viděl, co s Relicem nacházím i tam, kde jiní už nenachází nic a nebo kopají jen bordel, chtěl jsem si ho jen a jen užívat. A to režim DI2 splňuje dokonale... Nastavení jsem tedy nechával tovární, jen jsem zvýšil citlivost na 80.  S dalšími režimy jsem si jen zkusmo pohrál.

Abych nemusel po každém vypnutí a zapnutí nastavovat senzitivitu, nastavení jsem si uložil. Provádí se dlouhým stiskem šipky nahoru po dobu alespoň šesti vteřin a poté současným stisknutím tlačítka mínus. Veškeré změny se takto uloží a zůstávají jako defaultní při příštím spuštění detektoru i po výměně baterií. Pokud byste z nějakého důvodu chtěli zpět tovární nastavení, opět držte šipku nahoru alespoň 6 vteřin a poté stiskněte tlačítko plus.

Ground balance

Vyvážení zemního vlivu je s Noktou Fors Relic skutečně jednoduchá záležitost. Buď chodíte v automatu, kdy tlačítko GB přepnete na I – tehdy detektor průběžně vyhodnocuje a eliminuje zemní vliv a nebo můžete GB odladit ručně. Tento úkon je až dětinsky snadný: Vypnete automat přepnutím tlačítka GB do polohy 0, poté na rukojeti podržíte horní tlačítko a současně nad zemí pumpujete. Po chvilce se ozve ostrý tón - je odladěno. Přiznám se, že drtivou většinu času jsem strávil v režimu automatu – velmi často jsem chodil v příliš zabordeleném prostředí, kde nebylo možné najít čisté místo pro odladění. Hledání přesto probíhalo k plné spokojenosti a dokonale jsem si je užíval.

Dosahy, zaměření cíle

Nokta Fors Relic je skutečný žralok, který si za oběť vybírá všechny druhy cílů v pořádných hloubkách. Nebudu se rozepisovat o hloubkových testech, ty určitě udělal Elmara, který připravuje svůj pohled na Fors Relic v brzy chystaném čísle časopisu LH. Já jsem se spíše zaměřil na přímé srovnání detektoru, který jsem za poslední 3 roky poznal vcelku dokonale – s GM4PRO. Co tedy mohu s jistou trpkostí konstatovat je, že Nokta Relic se základní sondou dosahem rozhodně předčí GM4 se sondou Spider 30 a vyrovná se GM4 se sondou Mars Discovery, ale přesto si zachovává schopnosti separace, detekce malých cílů a přesnosti zaměření cíle, jaké má GM4 se sondou Spider 23.

Sonda 28, 5 cm x 18 cm umožňuje snadný pohyb a průchod terénem, přičemž výborně separuje a skvěle dohledává. Není nijak zvlášť citlivá při průchodu strništěm ani v podrostu. Samotné dohledání cíle je hračka a zvládne jej i nováček. Pinpoint u Nokty pracuje velmi spolehlivě. Přesně nad středem signálu je zvuk pinpointu nejsilnější a současně pod středem cívky. Zaměření se spouští spodním tlačítkem na rukojeti. Doporučuji jeho dvojí využití: Nejprve zeširoka najíždíme se stisknutým tlačítkem pinpointu nad cíl, přičemž zvuková odezva je táhlejší. Takto jednak lokalizujeme cíl a jednak zjistíme jeho přibližnou hloubku (mimochodem zpravidla dosti přesnou). Poté tlačítko pustíme a cívkou se přiblížíme do těsné blízkosti cíle a znovu tlačítko pinpointu stiskneme a zaměřujeme – tehdy je zvuková odezva pinpointu mnohem kratší a tím i zaměření přesnější.

Všiml jsem si jedné výborné vlastnosti – pokud sonda zaznamená jasný barevný cíl, přičemž na displeji spatříme jeho ID číslo, i po vykopání cíle je toto číslo prakticky vždy stejné. Tudíž jsou ID čísla velmi dobře zapamatovatelná a pro hledání se stává tato funkce dosti zajímavou jistotou, které mě velmi bavila.

Prezentace signálů a ID čísla

Nedělal jsem si zápisky, což bych v případě, kdy bych měl detektor na delší dobu a nebo byl můj, jistě byl udělal. Přesto si pamatuji několik základních oznámení a pravidel, jež jsem za tu krátkou dobu s Notkou vypozoroval. Je třeba si všímat především stability ID čísel – pokud vám to „hází“ s přílišným rozptylem a to i při zaměření cíle do kříže (tedy že signál ověříte v postoji s úkrokem o 90° stranou), např. v hodnotách mezi 30 – 80, jedná se zpravidla o železo. Stejný kov může jen bručet, pokud jde o menší rezavý kousek (zde čísla kolem 10 – 20) nebo i hlásit barvu, pokud je velký (zde zpravidla kolem 80). Velká železa ale snadno rozpoznáte tím, že nad středem signálu jdou do jasné barvy, kdežto na hraně signálu bručí. To zjistíte tím, že budete sondou k cíli ze stran „najíždět“. Zlehka se jakoby hraničního signálu železa „dotknete“ a cívku opět stáhnete. „Nájezdy“ sondou provádějte po celém kruhovém obvodu signálu. Pokud přitom detektor bručí, je to jasné železo.

Zajímavé byly signály strusky, tedy ony známé „lehké pípající kameny“. Za ten týden jsem se s nimi potkal na dvou lokalitách a v obou případech jsem po prvním kopnutí už věděl. Struska se mi pokaždé hlásila tónem barvy a současně velmi stabilním ID číslem. Vždy šlo o čísla kolem 25 – 27. Podobně se hlásí také slabé alobalové úlomky a kousky, které mají ID čísla kolem 25 – 30, ale u toho ještě prská či „prdí“.

Detektor kovů Nokta Relik

Když jsem s Relicem kopal první signál, měl proměnlivé číslo kolem 45-50 a krom zvukové prezentace barvy také docela slušně prskal. S GM bych takový signál asi nekopal, ale protože šlo o první den, rozhodl jsem se kopat vše, abych věděl. A nebyla to rozhodně volba špatná. Prvním vykopaným signálem se stal totiž moc pěkný křížek. Druhým vykopaným cílem s podobným signálem se vzápětí stala polovina AG – 10 krejcar FJI. Od té chvíle jsem vždy věděl, že když jde Relic signálem do barvy a přesto prská, přičemž má ID v rozmezí 40 – 50, jde zřejmě o „nekulatý“ menší kousek barevného kovu, který ale většinou stojí za to.

ID čísla kolem 60 jsou nejčastěji mince o průměru do 2 cm. Konkrétně jednohaléře RU mi hlásí stabilní číslo 66. Mince s větším průměrem hlásí vyšší čísla. Silné signály kolem 90 jsou nejčastěji víčka od kompotů, lybarovky a další známé lahůdky, ale to se taky kope, protože co kdyby tam byla třeba přezka, že jo? :-)

Nokta Fors Relic – láska i druhý pohled

Podle mé zkušenosti se s detektorem sžijete již v rámci dní. Jistotu v odpozorování signálů a ID čísel lze získat již po týdnu, ačkoli samozřejmě tohle je věc individuální a vychází také z předchozích zkušeností. Za těch sedm let, co se plahočím cikcak po zemi orané, lesní i zatravněné, kdy jsem měl možnost osahat si celou řadu detektorů mnoha výrobců a typů, je Nokta Fors Relic teprve druhým detektorem v této cenové třídě, který mě nadchnul tak, že jsem spontánně zasedl a na jeden zátah sepsal vlastní dojmy a pocity při klidném svědomí, že jej mohu doporučit všem. Ostatně, od chvíle, co jsem Relica předal novému majiteli, jsem jím doslova posedlý…

Nokta Fors Relic mi vlila do žil znovu-nalezenou hledačskou vášeň. Je jako milenka, která vám předvede a nabídne i to, co doma prostě nemáte. Za ten týden jsem našel mnoho pěkných předmětů a to i na lokalitách, kde jsem s kamarády už kopal většinou jen bordel. Ta jistota… S Relicem jsem si hledání prostě dokonale užíval.

Zjištěná pozitiva (osobní dojmy)

  • Vyvážená a tuhá konstrukce – pocitově lehký detektor.
  • Skvělé dosahy
  • Výborná separace
  • Přesné zaměřování cíle – pinpoint
  • Jistota rozpoznání signálů - spolehlivé hlášení ID + jasná zvuková odezva
  • Intuitivní ovládání
  • Spousta možností přizpůsobení – hledací režimy, nastavení ID mask, Iron volume, atd.
  • Dlouhá výdrž baterií – i po 7 dnech provozu cca 2-3 hodiny denně téměř plný stav baterií (4 tužkové AA alkalické Varta).

Zdraví Roman – GM4PRO

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

moc hezka recenze, pro ty kteri nechteji hledat.. cena 19990,- Kč
Slo by i porovnani s jinymi ve stejne cenove kategorii ?

Pozitiva ano,ale co negativa

AK68: Nejde o nezávislou recenzi, ale jak otevřeně přiznávám: O zcela subjektivní pohled na Noktu, do které jsem se zbláznil. Jistě nějaká negativa bude mít, pro někoho je to třeba způsob nastavování na jednotce s displejem, umístěným nestandardně zboku, pro dalšího to může být třeba vyšší hmotnost, ačkoli vyvážení je pocitově OK, atd. Já jsem si ale za ten týden zvykl a nevadilo mi prakticky nic, co by stálo za řeč. Je to prostě láska na první pohled. Až se podívám s odstupem času, budu-li mít možnost nějakého rozsáhlejšího testování, třeba na Relicu něco najdu :-)

GM4PRO v recenzi se zmiňuješ o pro tebe nezvyklém držení detektoru,to může být pro někoho zápor.Co prozvuky a separace? Chápu,že jsi měl detík jen krátce,ale právě proto budeš nezaujatý.První dojem hodně řekne

Ano. Taky tam píšu, že druhý den už jsem si na to držení zvykl a dnes mi na GM4 chybí. Tudíž pro mě nic negativního. Klasické prozvuky jsem nezaznamenal a to jsem chodil jsem i na poli pod a v těsné blízkosti drátů VN či v lese, kde jsem trochu "kosil" podrost.

Čtivá recenze dík :-)

dnesnim dnem noktu vlastnim 10dnu a sem sni nadmiru spokojen, jen teda velky kusy zrezlyho zeleza taham furt ale snad to nachodim a zacnu rozpoznavat (: Jinak absolutni spokojenost uplne se vsim (:

Zdravím, jakož to majitel tohoto super stoje (jedna z toho obrázku) taky přídám pár postřehu za cca tejden co jí mám...

Přechod s analog Zera pro mě první dva dny docela šok, máchal jsem jak zběsilí a furt to všelijak pípalo, kopal sem dirý kde nakonec nic nebylo (pro mě netypické prozvuky na zabordaleřeným poli). Pak sem se přesunul na svoje osvědčené pole u baráku kde jsem se zerem vytahal kotel bordelu a mohl jsem testovat.

Zatim taky jedu na DI2 citlivost na 80 ale kuli prozvukum kdy to reagovalo na každý kus železa sem si dal ID mask na 10 aby mě to zezačátku nerušilo (až to člověk naposlouchá co je slušnej signál klidně tam dam ID mask 5 či klidně 0), pak sem si chvylku zvykal na jinej zvuk barvy a pak už to šlo, nokta se mi oproti zeru drží lépe a lépe se mi sní máchá široký záběr (zero s mars discovery mi přišlo stejně težky jako nokta akorát ne tak dobře vyvážený) . Rychle si na to zvyká a hodně rychle si člověk zvyka na tu přesnost s tou malou sondou to urči bředmět na centimetr přesně, kopu čtvereček 10x10cm :) prostě na malej rejčík a vždy je cíl v drnu nebo hnd pod ním. Ten pinpoint nebo jak se to píše funguje a super se hledá umístění předmětu, co se týče zobrazování hloubky tak tomu nevěřte, u předmětu na povrchu ta nokta stejně vydává specifický signál a u hlubšách se ta hloubka počítá nějak divně a asi záleží na velikosti předmětu kdy pro větší předmět to ukáže jinou hloubku než kdyby tam byla koruna.

Každopádně hned třetí den sem s noktou kopl 20 krejcar což sem absolutně nečekal ID 49 v hloubce 10cm, což by našlo i zero ale i tak sem to tam se zerem ja i kolega Xkrát přešli a tohohle fešáka přešli :) Prezentace ID je super a vesměs souhasím s Romane, je to ale hlavně o cviku a prostě časem už člověk bude +- dobředu vědět co kope. Zatím s relikem kopu vše v rámcu výuky :)

+ Super dosah a separace a hlavně přesné určení místa nálezu
+ Dobře vyvážené a po 2h mě absolutně nebolela ruka a to sem celkem střízlík kterej má náběh na tenisovej loket :)
+ Asi vydrž baterek stačí 4 alkalický, mody pro hledání (musim nastudovat)
+ ID cílu takovej bonus kterej ocením asi až časem

- Nokta prostě štěbetá když se sníží ID MASK, bere sebemenší naznaky kovu nebo ja nevim proč... ale s vyšším ID mask to stichne (prý se snižuje dosah ale zatím neřeším)
- proč se nedělá s bezdrat sluchátky ?????
- zatím nejsou sondy klidně bych do MARS Tygra šel...

Zatím asi vše časem asi přibude víc poznatku, teším se na nějaké recenze a video testy chtelo by to !!! je to super stroj a přechod z analogu nelituju :)

P.S. sorry omlouvám se za pravopisné chyby pišu jak prase a nečtu to po sobě tak sorač pro hnidopichy :)

To GM4PRO -Nokta-hmm.Ale co ta slibovaná recenze na GM5 počasí už je dobré ne? ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)

Vláďo, to, co popisuješ, nejsou prozvuky, to je normální odezva detektoru na železný bordýlek - můžeš to eliminovat pomocí Iron volume, hlavně pokud je někde extra bordel, jako na tvé zahradě. Na normální hledání bych to nechal dle továrního nastavení. Ohledně hloubky - ano, mince to určuje poměrně dobře, nekulaté a velké věci už mnohem méně přesně, to je ale u všech detektorů s ukazatelem hloubky, co jsem měl možnost držet v ruce. Ohledně dotazu na bezdráty - je to asi otázka na výrobce :-) Jinak sondy prý Nokta dělá, bude jich víc. Jestli bude dělat i Mars nové sondy na 19kHz, to nevím, ale divil bych se, kdyby ne.

Romane diky za članek,Jeden z mych favoritu na letni novy detektor :-)Uz ted se tesim na ty testy z civkama mars.. ;-)

GM5 je propadák,proto o něm není vidu ani slechu,ted je tu Nokta,tak na co myslet na GM5 :-)

Ja,Gut.Tak to koupím Noktu od kámošů z Osmanské říše.Dík. :-)

Chci se zeptat jestli má Nokta regulaci hlasitosti. Pro mě docela důležitá věc, protože radši chodím bez sluchátek a zjistil jsem, že dost detektorů i drahých to nemá. Sice nemám v úmyslu svůj GM4 měnit, ale kdybych někdy zatoužil po displeji, tak Nokta je favoritem.

samozřejmě má :-)

Příští týden vyjde první letošní číslo LH. V něm najdete redakční test Nokty Relic. Troufnu si říci, že alespoň zatím s tím detektorem mám nachozeno nejvíce v ČR. Navíc jsem chodil i oba modely Fors Core a Fors Gold. Díky tomu mám docela slušné srovnání a test je myslím velice ucelený. Relic v současnosti používám a objektivně.... je to prostě pecka.
Nokta Relicem dotáhla celou řadu do dokonalosti. Nenašel jsem žádnou vyloženou slabinu. Pokud se budem bavit o tom že si v ID2 detektor lehce pobrukuje... ano je to pecka co je schopný vzít a určitě si to nespletete s cílem, jelikož ten má odpověď protaženou ;-) Navíc je velice dobře zpracovaný Iron Volume a také bod, kde se dá nastavit místo kde se má železo ozvat. (využívám velice často).

Mám velice rád detektory Minelab a Tesoro. Přístroje jako jsou E-Trac, CTX, Terra 705, Tejon a Lobo ST považuji za to nejlepší co si dnes hledač muže koupit. Všechny čtyři Nokty (Fors Core, Gold, Gold Plus a Relic) se ale dají přesně mezi tyto přístroje zařadit. Z Nokty je světový výrobce a myslím, že Relikem, který máří spíše na co největší jednoduchost, prostě na řekněme analogové hledače tahle továrna rozhodně neřekla poslední slovo ;-)

Taky přidám nějaký ten postřeh ;-) Mám tenhle model taky,je to můj první detektor.Mám ho cca neco pres půl roku. Asi po pěti vychazkach cca 40 hodinách v terénu,mi odešel panel,přesněji tlačítka...a to jsem se zrovna vydal daleko za me "teritorim" a ejhle..po asi třech hodinách trmaceni se na ono místo zjistím,ze jsem prostě v prdeli a muzu jet domu!!! Odesláno...opraveno,na me vyžádání tam mám tlačítka klasická "kolébková" a vse ok :-) Cca po čtyřech měsících odešlo tlačítko na rukojeti odlaneni půdy. Už od začátku byly prozvuky civky při doteku,za začátku jen občas,ale postupem času uz skoro pořád...stačila nějaká větvička a je tam.. V současné době je detektor na opravě,tak snad bude vše ok. Co mi bylo řečeno,tak asi špatný kabel a tlačítko co si myslím já,tak se tam dostala nějaká špína. Kdyby to tlačítko bylo pod gumou,bylo by to mnohem lepší.Rukojet je ze dvou kusů sesroubovanych k sobě,bohuzel mezi nema není žádné těsnění!! Takze shrnuto podtrženo....doporučuji přikoupit kryt na rukojet a kryt na jednotku. Musíte chodit s prstem na spousi,jinak to ani nejde...hned nad ním je ale i vypínač na led diodu,kterou občas nevědomky zapnete..takže chodite a svitite...Baterie vydrží opravdu dlouho...Tak dlouho,ze jsem zapoměl na skutečnost,ze se jednou vybijou :-) :-) Ano správně...náhradní jsem samozřejmě neměl!!! :-D Nic nevrže,vše drží jak ma. Možná jsem mel smůlu na zrovna ne 100procentní kus,ale i přes to všechno můžu doporučit ;-)

cupr

To Michal.nfc: nemáš tento model. Měl jsi původní verzi Corečka. ;-)

To Elmara... aha,dobré vědět :-) Sice nevím jak moc velké tam jsou systémové změny,ale "obal" je nápaditě stejný....až na to pozměněné tlačítko spouště,které vypadá,že je stejné jako tlačítko doladění.Toť otázka,jestli to bude plus,nebo mínus. Jen si myslím,ze ta rukojeť prostě mohla být vic "outdoor" ....jinak za mě spokojenost ;-)

Impact přijde nejdříve na začátku léta. Muj odhad je ale minimálně jeden nebo dva měsíce spoždění, což je u podobně velkých projektů naprosto běžné. Detektor bude takový hodně číslicový protiklad Relicu ;-)

Mám Fors Core a obrovská spokojenost tedy Relic by měl být ještě lepší. Fors : přes mé mládí s držením a váhou nemám problém, nyní chodím v All metalu, nastavím si ale i DI2 a pouhým stiskem tlačítka projdu jednoduše vše ve dvou různě nastavených režimech, což jsem začal opravdu pozitivně hodnotit. ;-)

Mám CoRe zhruba měsíc a poctivě v zápřahu každý víkend - předtím jsem měl (stále mám Teknetics G2) a musím říci že jsem stále ještě nepřišel na tu správnou chuť k Noktě....... V podstatě je to můj již čtvrtý detektor a dovolím si tvrdit že již přesně vím co od něj chci a očekávám. V žádném případě ale CoRe hanit nechci a ani nehodlám - zřejmě potřebuji víc času. První dvě věci mě zařízly hned v počátku ale drobnou úpravou se to jakž takž vyřešilo :-D tak třeba někdy popíšu své pocity blíže ;-) 8-)

cobra: Článek je o Relicu ;-)

Relic a Core je velký rozdíl?

Já si ten novej detík fakt nevyberu...to je k vzteku. Pak ještě příjde Chaser a budu zpátky na začátku. GM5 jsem už nadobro zavrhl...

maciz: Je a není. Pokud budeš chodit jenom ve dvoutonu a nic s toho co relic nabízí nevyužiješ.. asi stačí Core. Jinak i mě ale relic hodně dostal .)

Rtepkerut: Taky na tu recenzi čekám v podstatě od avizovaného začátku - prosinec 15? Ale na druhou stranu je to jeho dobrovolná činnost ;-)

Na tu GM5 si můžeš přečíst už poměrně dost, na bazarech se prodává hodně a většina prodávajícíh se vymlouvá na audio odezvu...něco na tom bude

GM5 recenze je hotová. To nejdůležitější ale, odezva GM5 na cíle a zobrazení grafu chci natočit. K tomu potřebuju zpět svůj telefon z reklamace, která se táhne už 2. měsíc. Naposledy mi poslali nový mobil, který ale bohužel není schopen načíst SD kartu. Tudíž opět čekán na výměnu za jiný kus. Pak už je to otázka dní.

Rtepkerut: Jasně, že je všechno jeden velkej obchod, muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, děti nosej čápi. Jo a Zeman je abstinent a mírotvůrce.

To GM5 je na tom tak mdlo? :-/

:-D :-D

Tady spíše trošku pro Cobru: Mám Tesoro Cortés a moc jsem s ním byl spokojen, protože technický vývoj nezastavíš jsem koupil GM4. PilotK s ní nachází neuvěřitelné věci a já jsem si s ní vůbec nerozuměl. Tak přišel Fors Core. Jak Tě znám budeš vědět, že někdy i 5cm rozdílu v hloubce je někdy znát. :-D Ono vážení dost záleží na nás samotných. Někdo může mít v ruce hůl a najde zlato a někdo jako např. já je technický antitalent. Druhý nečte a letí krajinou, kouká po přírodě, stač muí párkrát máchnout a pak napsat jak to tu upadá.

Dobrá reklama jak zvýšit prodej.

Vždy když čtu recenzi na jakýkoliv nový detektor tak mám pocit že byl vyroben téměř zázrak. A v podstatě ty starší detíky rovnou zahodit. ;-)

Já vím o Relicu - já jsem myslel spíš konstrukcí (držení,vyvážení atd.) a to je u obou stejné ;-)

A bude nějaký test Chaseru? Na yt kromě air testu nic není....

Nerad se opakuji, ale pro některé teda ještě jednou: Tento článek není recenze detektoru. Není to objektivní hodnocení a neprováděl jsem žádné testy. Článkem vyjadřuji, opakuji, osobní (subjektivní) dojmy a pocity z Nokty Fors Relic při běžném provozu. Nokta mě nadchla, tudíž jsem článek sepsal. Ale recenze, třeba taková, jakou jsem psal ke GM4 nebo jakou mám připravenou pro GM5, to rozhodně není.

Lidem se nezavděčíš nikdy. Ber to s nadhledem. Rozumný člověk si přečte nadpis: "První dojmy..." tudíž je logické, že se jedná o tvé osobní pocity z toho klacku. Na druhou stranu je taky logické, že je to stránka prodejce detektoru, takže tendenční články tu jsou. Byl by to špatný prodejce, kdyby negativně prezentoval něco, co prodává.

Například já, který už skoro rok hledám ideální stroj, jsem rád za každý takový článek, stejně jako za následné kritiky, jelikož nejsme ovce a umíme informace filtrovat, tudíž si každý může udělat vlastní názor.

To JezevecAlfons, uzivatelske postrehy jsou fajn, ale zda se mi trochu nefer porovnavat dosah v podstate 18 cm civky s 30tkou ... ;-)

Jezevec: Testy dělá Mára, určitě dá nějaká relevantní čísla. Já jsem si Fors Relica jen užíval při hledání :-) 3 roky jsem chodil dennodenně GM4 s různými sondami - od 12 cm spider, přes 17, 23, 30, teď discovery. Když píšu, že Fors Relic se základní sondou má hloubkový dosahy podobný jako GM4 s discovery, tak prostě jo, podle mýho má. Ale navíc má skvělé separační vlastnosti, které bych přirovnal ke spider 23, možná 17 cm sondě GM. Na nějaká čísla to chce ale polygon a pořádný test, který bude od Máry v časáku. A jsem zvědav, co by udělala Marska na Relicu s dosahama, ale vzhledem k tomu, že na Core je Mars Discovery opravdu hluboká, mám jakousi představu :-)

já když mávám na pískovém polygonu před krámem, tak mi GM4 se sondou Tiger bere 1 soc korunu ve 30 cm. Core v ID2 senz 75 ji bere v 35 cm. 35 bere Tejon s RDSkou, X terra 705 30cm, GM5 30 cm. Mě osobně GM5 nesedla, ale jenom jsem jí párkrát zkoušel před krámem, v terénu jsem s ní nehledal. Časem si pořídím Relika a uvidíme, GM4 chodím 3 roky, je čas odzkoušet něco jiného :-)

Musím reagovat na to, jak někteří z vás dělají o tomto detíku předčasné závěry a rád bych upozornil přítomné, že s jedním typem detektoru může mít různý hledač různé výsledky. Stačí jenom sledovat, jaké jsou rozdíly v pohybu cívkou u různých hledačů a to nepíšu o různých vlastnostech míst, kde se hledá a tohle a mnoho dalšího ovlivňuje, co se dá v daný okamžik najít. Analogový systém má také své hranice a za ty "vlak nejede". Vždy jsem si myslel, že najdu universální detektor, ale dnes již vím, že to je jen idea hledačů. Noktu Forc Relic mám v úmyslu také vyzkoušet, ale recenzi GM4PRO beru pouze jako informativní s tím, že mohu udělat předběžný závěr, že za vlastní vyzkoušení detík rozhodně stojí. Konečné závěry budou rozhodně pouze mé vlastní, na základě zkoušky a tento postup bych doporučoval všem hledačům.

Elmara ,alebo aj niekto iny kto by my vedel zodpovedat na tuto moju otazku . Chcel by som sa opytat ako je natom Nokta fors gold ohladom hmotnosti a vyvazenia oproti Minelab Explorer 2 ,viem ze vaha je 1,8 a ze je skvele vyvazeny ale kazdemu to vyvazenie sedet nemusi takze ma zaujima porovnanie na toho explorera ktory bol vahovo tiez niegde do 1,9 tusim ktoreho som po cca 4rokoch musel koli vahe pustit kde my uz odchadzalo rameno , teraz beham z konkurencnou znackou XP Gold max pover kde sa vaha z baterkami pohybuje na 1,6kg co my vseobecne vyhovuje ale tie dosahy su oproti inym znackam dost mizerne a kedze neoblubujem velke sondy tak hlbsie ako 20cm na 2h ru nemam sancu sa dostat , pokukoval som aj po E-tracu ktory je tiez uz vahovo a vyvazene niegde inde ako stary explorer. Za odpoved vopred dakujem

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru