Rakouskouherské uniformní knoflíky a jejich určování na LP

Kategorie: Války

1. díl Číslované - zeměbranecké pluky, četnictvo, polní myslivci

Při prohlídce knoflíků jsem přišel na několik nesrovnalostí a tak abych všem objasnil a pomohl s určováním pokusím se vysvětlit jaké jsou rozdíly a proč si u některých myslím že jde o naprosto chybné určení.

Začneme s nejčastějšími knoflíky pro prapory polních myslivců a pokusíme se o jejich rozlišení na knoflíky z období Napoleonských válek (Typ 1.), knoflíky z období po Napoleonských válkách (Typ2.), dále na knoflíky dle výstrojního předpisu 1855 tedy cca 1866 (Typ 3.) a mladší z období 1.světové války (Typ 4.). Knoflíky dalších ozbrojených složek s čísly jsou takřka totožné, většinou je odlišuje barva (stříbrná zeměbrana) nebo číslo (snadno odlišit se dají knoflíky zeměbrany nad číslo 32 kde končí prapory polních myslivců), jinak se určit který které složce patří nedá.

Základní rozlišení na knoflíky RU a ostatní. Knoflíky RU mají vždy široce vystouplý okraj, knoflíky například Pruska, Polska atd. Mají na ploše jen číslo, bez okraje.

 

Typ 1a. - knoflíky jsou na zadní straně plné lité - očko odlité společně s tělem knoflíku. Typ nejspíše ještě z Napoleonského období, pravděpodobně před rokem 1800. Knoflíky s nízkými čísly, zatím nejvyšší číslo 5.

Typ 1b. - knoflíky jsou na zadní straně plné ražené - očko připájeno na plochou zadní stranu. Typ nejspíše ještě z Napoleonského období, pravděpodobně po roce 1800 a před rokem 1840. Knoflíky s nízkými čísly, zatím nejvyšší číslo 5.

Typ 2. - knoflíky mají již na zadní straně zahnutý okraj směrem k očku (očko je vždy pájeno přímo na tělo knoflíku a knoflíky jsou vždy z tenkého plechu), zachovávají však rovnou pření stranu. Vzácně značka výrobce. Knoflík je pocitově vždy lehký. Přechodový typ k modernějšímu knoflíku, rozhodně po Napoleonských válkách, nejspíše před rokem 1840. Knoflíky s poměrně nízkými čísly, zatím nejvyšší číslo 18.

Typ 3a. - knoflíky mají již na zadní straně zahnutý okraj směrem k očku (očko je vždy pájeno přímo na tělo knoflíku a jsou  z tlustého plechu ), mají již vyklenutou přední stranu. Knoflík je pocitově hodně těžký. Knoflík vyráběný nejspíš někde do roku 1866, poté nahrazen knoflíkem typu 3c.

Typ 3b. - knoflíky jsou z přední strany mírně vyklenuté, povrchový tenký plech s číslem je zalisován na masivní plech s očkem. Dosti často značka výrobce. Knoflík již moderního typu, rozhodně však vyráběný již před rokem 1855.

Typ 3c. - knoflíky jsou z přední strany vyklenuté, zadní strana je při okraji zahnutá zpět k očku, tenký plech s číslem je nalisován na silný vložený plech, očko je pájeno na plochu silného plechu. Knoflík vyráběný rozhodně po roce 1866 až do počátků 1.světové války (knoflíky nalezené na bojištích z roku 1866 jsou vždy ještě typu 3a a 3b). V tomto typu jsou již vyráběny všechna čísla, u polních myslivců do 32, u zeměbrany 80.

Typ 4. - knoflík je takřka stejný s typem 3, je však již zadní plech ze železa, nebo zinku, taktéž knoflík sám je často vyroben ze zinku ( k tomu vedlo šetření materiálem ve válečném období). Knoflík vyráběný po roce 1914, spíše až v letech 1916-18.

 

U typu 3. jsou varianty v zadní části kdy je celá zadní plocha srovnána do roviny s okrajem za pomocí plechu, očko je uchyceno v těle knoflíku, na plechu je vyražena firma výrobce. Tyto knoflíky jsou dosti často silně zlacené nebo stříbřené a tak byli většinou používány důstojníky, jde o luxusnější výrobek.

 

Jako dokladové fotografie bylo použito převážně knoflíků z tohoto webu, tím se omlouvám za mírné porušení autorských práv, mohl jsem použít knoflíky ze své sbírky, ale to by nebylo tak ilustrační. Typ 3b. není dostupný, knoflík Typ 4 je shodný (až na použitý materiál) s knoflíkem typu 3c a tak není nutné toto.

Typ 1a - pravděpodobně před rokem 1800.
Typ 1a - pravděpodobně před rokem 1800.
Typ 1b - nejspíše ještě z Napoleonského období, pravděpodobně po roce 1800 a před rokem 1840.
Typ 1b - nejspíše ještě z Napoleonského období, pravděpodobně po roce 1800 a před rokem 1840.
Typ 2 - rozhodně po Napoleonských válkách, nejspíše před rokem 1840.
Typ 2 - rozhodně po Napoleonských válkách, nejspíše před rokem 1840.
Typ 3a - vyráběný nejspíš někde do roku 1866
Typ 3a - vyráběný nejspíš někde do roku 1866
Typ 3c - po roce 1866  až do počátků 1.světové války
Typ 3c - po roce 1866 až do počátků 1.světové války
Typ 3 - knoflíky vyráběné pro důstojníky
Typ 3 - knoflíky vyráběné pro důstojníky

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jen oprava : prapory polních myslivců končí číslem 40.

Díky moc za poučení ;-)

Paradni clanek, diky moc!

super!! ;-)

Suprový článek DÍK :-) :-)

Paráda ;-)

Super konečne v tom budem mať trochu vačší prehlad.

Nebyl by problém to rozdělit do 3 kategorií. Jenom to potom bude chtít přeházet podle fontů :-)

Nebria ... super, díky ... ;-)

jen bych rád doplnil, že knoflíky PM z války 1866 s čísly - 7-10-15-19-21-23-35-36-37 v našich končinách nejspíš nenajdeme, účastnily se jen bojů u Custozy a prapor č. 35 u Aschaffenburgu a jejich depotní stanoviště ani doplňovací obvody nebyly na našem území ....

Pecka :-) a jak je to s námořnickejma??:-)

Postupně budou všechny, ale námořní jsou velmi těžké, vzhledem k mnoha paroplavebním společnostem, módě (námořnické oblečky) atd.

no a v dělostřelcích je taky zmatek :-D :-D :-D

Super , jdu přehrábnout knoflíky ..

VOSA64 - budou další pokračování
Robocop - u něčeho jsou ikonografie z obrazů, dále výstrojní předpisy atd., případně návštěva v Muzeu ve Vídni, ale to ať si každý dohledá, není to levná záležitost a nebudu zveřejňovat věci které mají jít do knihy. Mimochodem všude je psáno pravděpodobně, nejsou 100% informace až do roku 1845 a i Rakušáci v tom mají nejasno.

Nebria .... jasně, dohledávání v archívech je docela složitá a nákladná záležitost a pokud má někdo zájem o nějaké informace, musí si je holt zaplatit a ještě se naučit trošku šprechtit ... bohužel nejsou ty potřebné archívy na našem území a tím roste i cena informací ... oni ti Rakušáci v tom mají spíš trochu bordel, než nejasnosti, na rozdíl od pedantních Němců (Prusů), tam se dá dohledat podstatně víc podložených věcí, ale s tím nic nenaděláme .....jinak oba články super, snad si to kolegové přečtou a vezmou k srdci a mě snad už nebude hrozit to, že mi při zařazování všech číslovanejch a dělostřeleckejch knoflů do ww1 nebude hrozit to, že mi prdne žilka a budu chodit po polích dokolečka a tahat nohu za sebou ..... ;-) ;-) ;-)

Robocop hladké knoflíky armády RU jsou už mimo hranice jakéhokoliv chápání, sice se dá odhadnout u řadové pěchoty stáří, ale je to jen o osobních pocitech a trochu o zkušenostech jak vypadá knoflík z 18.století, jak z 19.století a jaký byl vývoj výrobních technologií. Však se tomu budeme taky věnovat.

Parádní počtenčko - sice knoflíčky jsou jen mým okrajovým zájmem ale člověk by se měl vzdělávat stále ;-) Díky Martine. ;-)

:-O ;-) :-)

Pěkný článek ;-)

Vzhledem k tomu že došlo k získání nových informací, bude následovat opravný článek.

Jake mate kdo nejvyssi cislo? Ja mam 81

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru