Raport z testování na Babí hoře

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Akce LP a Archeo LP 2010

Díky Nordovi, byl znovu udělaný testovací polygon tak, aby se ukázali ty nejlepší. Levnější začátečnické detektory zde tedy byly dost hendikepované a pro ně to tedy moc nebylo. Na druhou stranu, naprostá většina účastníků testování měla stroje pokročilé, nachozeno řadu let a tak vše probíhalo na hodně vysoké úrovni a mohlo se jít na hranu výkonu jednotlivých přístrojů.

Na videích najdete ukázky průchodu polygonem. Točili jsme tam spolu s Jaccobem a taky tam byly kluci z Polska, kteří pro svůj kanál dělali přímý přenos. (až dodatečně jsem zjistil, že to byl občas důvod rušení. Kdy sice všichni vypnuli detektory, ale přenos běžel dál :)).

Není žádné tajemství, co chodilo nejlépe, ostatně při takovém počtu testujících si každý udělal představu sám. (testování se zúčastnilo 32 hledačů). Ty nejúspěšnější detektory jsme Vám s Jaccobem natočili. Ze všech zůčastněných "testerů" jsme na konci ještě vylosovali jednoho výherce Vanquishe 340.

Půdní podmínky byly horší, ale pro všechny stejné. I když byl polygon dělaný tak, že cíle byly v dírách zasekávané do boku, vliv vykopané díry tam trochu byl. Nelze tak výsledky brát jako 100% reálné. Pro velice dobrou představu, ale určitě sloužit mohou každému.

Mimo testování se jak v pátek tak v sobotu posedělo v místní restauraci. Pivo bylo dobré a tak se to trošku protáhlo. Naposledy se tady akce dělala před třemi lety a tak bylo vyslechnuto a vypovězeno hodně příběhů :). Prostě slezina hledačské party, jako z příručky malého detektoráře.:)

Chtěl bych tak poděkovat všem za účast, Nordovi za skvělou přípravu polygonu a zajištění ubytování atd. A na všechny se těšíme na letošním Mistru hledači 2022. Byla to hezký víkend.

Elmara a Jaccob

P.S: úvodní fotografie je z hledačky, kam nás vzali kluci po akci. Tedy, nebylo tam nic, ale bylo tam krásně :)


Videa

Na prvním videu uvidíte Jaccoba na průchozím polygonu s Minelab Vanquishem 540.

Na druhém videu uvidíte Jaccoba na průchozím polygonu s Minelab Equinox 800

Na třetím videu je Elmara, na průchozím polygonu s Minelab Equinoxem 800. Zhoršená kvalita videa, je daná Jaccobovou předsavou, že jeho "jablečný" telefon točí lépe, než služební kamera od Canonu. Ta je sice deset let stará, ale stále někde jinde :).


Fotografie z akce

Pár fotografií, které nafotila Nordova krásná asistentka

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Děkuji všem za uspořádání akce, byla přínosná a bylo mě tam dobře.

Tak to je dobře, jelikož i nám s Jaccobem bylo dobře :) Tak nějak to bylo dobře celé. Až na burzu v Bzenci, kde nebylo nic a na buřta byla 30 metrů dlouhá fronta. Ale zase jsme tam potkali Dzudy a ještě jednoho kámoše od Radka. Tak vlastně taky dobře :)

Musím uznat, že místo jste vybrali nádherné.
Ta všeobjímající zeleň působí úžasně diskrétním dojmem. Ačkoliv vás tam bylo celkem dost, vypadá to jak když se sejde pár přátel na krátkou vycházku po nedělní pohádce ;-) :-D

Paráda!

... tak nějk to taky bylo Romane:)

Osobně by mě teda zajímalo, jak se posunuli v Minelabu s tou aktualizací, která měla být na jaře.
Když pak vidí člověk níže uvedené video, tak je evidentní, že ta aktualizace je potřebná, protože Deus II dává Equikovi na prdel, a to mě celkem štve.

https://www.youtube.com/watch?v=9O2voZBgw-o

Ne teda hodně na prdel, ale ten rozdíl ve prospěch Deusu II tam je. A teda potom nevím, když mají mít převzatou technologii od Minelabu, když je Minelab na špici, proč ten Deus II vypadá líp.

Jako měli by s tou aktualizací máknout :-D

Neplánuje se na tento rok nejaká nová řada, nebo alespoň přírůstek do EQ řady?

To marky mark: nevím kde mu dál na prdel, ale v Hluku Deusy II dopadli dost tragicky a bylo u toho 32 lidí!!! Musela se podlaďovat zem na 95 atd.... a stejn to bylo pořád dost blbý. Tudíž, nevím jak se tohle udělalo, ale pojďme si přiznat, že tady se evidentně XP hodně pomáhalo... samozřejmě na půl cívky díra, která tradičně XP pomáhá a samozřejmě EQ tam tu díru vidí... Kdykoli mohou páni youtubeři přijet do Jílového a ukázat nám to bez té díry s dvojkovými režimi atd. Rádi vše natočíme i s nimi

To jak to Deusům II nešlo, Petr natáčel na mobil a co vše s tím muselo dělat, aby to nějak šlo. A nebyl tam žádný začátečník. Část toho on-line pouštěli i ty poláci. A to si ještě řekněme, že ty největší propadáky tam nejsou. Já to samozřejmě na naše stránky nedám, ani na náš kanál. XP neprodáváme, na druhou stranu, pokud si Jaccobovi napíšeš, je to na něm.

Na Mistru hledači budeme dělat stejný nebo podobný polygon jako byl v Hluku. Pokud to vyjde bude zase přenos on-line.

Tudíž, rozhodně je Equinox jak hlubší tak citlivější než DII. A proti tomu to testován se tedy musím zcela ohradit, takhle jako ne soudruzi, takle ne :). Navíc, proč si kupovat o 1/3 dražší kopii Minelabácké technologie, když mužeš mít lepší originál?

Tyhle tam točili on-line. https://www.youtube.com/c/TopDigin

Marku, fakt nemám nikoho v okolí, kdo má Deus I nebo Deus II, abych si porovnal. Takže rád bych viděl, jak by ten Deus II nebo i ten Deus I fungoval. Jestli Deusu vyhovuje na půl cívky díra, to fakt nevím a je jasné, že v terénu na půl cívky díry nejsou :-D
Mě prostě z toho porovnání, co jsem dával ten odkaz přišlo, že aby se Equik dostal na hloubku Deusu II, tak musí dát na nechoditelných 2 obnovovací rychlost, což snižuje rychlost hledání celkově, kdežto s tím Deusem mohl máchat celkem rychle. Jestli je nějaké video, jak dopadl Deus II, tak prosím do SZ. Děkuji.

Aha, než jsem to dopsal, tak jsi poslal, kouknu na to. Dík.

Já byl na 2 testováních a vždy to bylo s lidmi, kteří chodí roky a jediné co je zajímá je výkon. Ani v jednom případě jsem tam polygon nepřipravoval, byl/y jsem tam prostě host, co má ukázat jak to nastavím a případně říci proč tak jo a tak ne. Ono dohadovat se s lidmi, co chodí 20 a více let a rukama jim prošlo deset a více detektorů nemá smysl. V Hluku navíc mělo EQ 800 a 600 tak 20 lidí co tam bylo. A jediné co z mojí strany padlo bylo.... hele je tam 1/24 a to chce 2 režim :) Zbytek věděli tak nějak všichni sami. :) Tudíž neboj, máš pořád top detektor.

Teď k upgrade. Všechny detektory Minelab se před uvedením na trh chodí opravdu dlouho. Sám jsem rok chodil 800 a hledal chybky. Tato pečlivost pak způsobí to, že nemusíš po uvedení na trh vydávat jednu záplatu za druhou. Když se tak něco nového udělá, jsou to funkce. A tam je pořeba vždy otestovat to, aby to mělo nějaký přínos. Nemohu tady napsat více, ale realita je taková, že i když budeš mít v EQ první verzi SW, tak můžeš být zcela v klidu :). To samé se týká i CTX 3030, kde se také řešilo přidání toho a onoho. Ale v praxi to pak mělo žádný nebo minimální efekt.

MarkyMark. Osobně jsem se jel na Deus II podívat do Hluku. Mám to asi 90km. Měl jsem od Norda info, že tam učitě bude. Pro mě osobně velké zklamání. Oproti Deusu 1 jsem neviděl na tom testovacím poli co tam byl, žádný rozdíl. Když to procházeli ti Poláci s Deus II poprvé, tak neměli půlku cílů. Až potom ten druhý majitel Deuse II takový blonďák s copánkem nastavil nějak jinak zem a už to bylo lepší, ale měl strašně moc prozvuků a signály i v místech kde nic zakopáno nebylo. Equinoxy, Vanquishe a pak ten polský detektor tam chodili o hodně líp a úplně klidně. A přesně na to zlato co tam bylo mě zajímalo srovnání. Nedává mi teď žádný smysl utratit 40.000Kč za Deus II. Raději počkám na něco opravdu přelomového.
:-)

Pro MarkyMarka: Tady u nás na Moravě žádnou válku Minelab vs XP nevedeme. Jsem strašně moc rád za kamarády co chodí Deusy, nebo jiné XP detektory a přijeli na sraz. To, jak které detektory vykazovaly na polygonu mohli všichni vidět. Žádný polygon se bohužel nevyrovná reálné situaci. Těším se na setkání příští rok a děkuji všem co přijeli.


Marky Mark -Skoda ze jsi tam nebyl…videl by jsi to sam…Na Dcku v podstate neslo dosahnout situace kdy detektor nereaguje na pumpovani proti zemi (zem je spravne odlazena) a vezme ty 5 prvni Au cile,byli tam 2*DII a 2*D1 a stelovali to tam cele dopoledne aby z toho neco vymacknuli.U Equika jsem nastavil cca 5 polozek z toho 2 byli audio a vzal jsem to vsechno na citlivost 21 jeste cca 5cm nad cilem…Takze asi tak…

Môžem potvrdiť, sám som bol pri jaccobovi keď povedal že je ten Deus hluchý a mal pravdu. EQ-čka boli super, aj keď ho nemám… Norde, nabudúce máš u mňa pivo za pomoc pri etracovi. :-)

norde - žádnou válku s Deusem nevedu neb nikoho s Deusem neznám :-D A hlavně to není myšleno jako válka, jen jsem si říkal, když jsem viděl to video, jestli není někde chyba ;-)

jaccob - díky. Pochybnosti jsem tedy měl, protože pořád si říkám, proč si někdo koupí Deus za větší prachy, když nakonec Equik je na tom líp. Chápu, že někdo má nějaký rozpočet a nekoupí si nejdražší detektor a spokojí se s nižší třídou. Ale kupovat si minimálně o třetinu dražší detektor a být nakonec na tom ještě hůř než ten detektor, který je o třetinu levnější, to mi prostě hlava moc nebere :-)
Je mi jasné, že něco je třeba o zvyku a někdo se nepopasuje s Eq, případně s trakařem, ale to je o té trpělivosti.

Mám to tak, že když už chodím s klackem, tak ať je prostě nejlepší. Dříve jsem chodil s Whitesem a byl na něj zvyklý, ale jak přišel Minelab s Explorerem, tak jsem viděl ten posun ve výkonu a přešel k Minelabům 8-)

Rome, Máro, taky díky za info 8-)

Ahoj, mohl bych taky tu nahrávku z Deus 2 do SZ ? Já mám EQ800 a jsem spokojený ale známý uvažuje o obměně stroje.

Dokonalej detektor je tento: Špičková, nikým nepřekonaná technologie Minelab v dokonalém, lehoučkém a ergonomicky domyšleném těle XP 8-) Páč jestli klokani na něco z vysoka s.rou, tak je to právě konstrukce detektoru, která jim z buhví jakýho důvodu nepřipadá důležitá. Pro mě věc zcela zásadní a dokud se nad tím v minelabu někdo konečně nezamyslí, budu je pořád hanit a klukům s XP pořád závidět. Jsem si jistej, že hromada lidí se chytí na D2 právě kvůli konstrukci, kterou u protinožců řídí nějakej totální neschopa a ignorant :-(
Veliký, ale VELIKÝ zklamání je 540ka na tolaru. To by mě tedy ani ve snu nenapadlo... :,-(

To Argil: tak zrovna ten tolar tam nevzalo kde co! To by jsi asi jenom koukal :) Ty vysoké vodivosti dokáží někdy dělat neskutečnou paseku :) Za mě byla 540 takřka mimo realitu, vždyť ten detektor nevzal v podsatě jen jeden cíl a stojí 11tisíc :). Překvápko to bylo pro všechny zůčastněné a kluci to tam taky dost řešili. Já jsem na začátku hlásil a předpokládal o dost horší výsledek. Testovala se i 440, která tedy z větší 12" cívkou šla takřka jako 540tka. Z menší 10" to bylo ale výrazně slabší.

Co se týče konstrukcí, ta nejlepší co jsem kdy měl je na CTX 3030. Pokud by se upravila úměrně k velikosti EQ...paráda. Fungovala i nejlépe ve vodě a Patr po ní dost pláče. Jinak ale žádný fanda teleskopů nejsem a nikdy nebudu. Jakýkoli vakl mě neuvěřitelně dráždí a pořád mám tendenci to řešit a opravovat :). V dobách kdy jsme chodil Tejona a Lobo, mě ty Tesorácké skřípající zámky občas skoro zabily. .)

Argill má pravdu s tím klonem, to by byla doslova bomba mezi detektory.
A ještě malá drobnost by pomohla, přidat dvě tlačítka pro režim nastavení: vlevo a vpravo, ten micro spínač pod ozubeným kolečkem nejenže dostává na prdel, ale proč to musím pořád odklikat vše v jednom směru, abych se mohl vrátit na začátek nastavení, tohle je nedořešené, obzvláště, pokud chci provést drobnou změnu v nastavení a nebo znovu odladit.

Je škoda, že drtivá většina akcí Minelabu je na východ od Prahy, západočeši holt maj smůlu.

Koukal jsem na ty videa těch Poláků. Je fakt ten, že nedokážu posoudit, co tam s tím Deusem při nastavení vyvádějí a co používají za cívky. Pocit z toho ovšem mám, že ten Deus 2, mi podle těch videí, opravdu nepřijde na tom tak, že by byl lepší než Deus 1.
Ovšem tady na tom videu https://www.youtube.com/watch?v=PO0av1y8cuw&t=2s je vidět, a to nevím, co má tam nastaveno na té D1, že nevezme akorát 3 kr. Leopolda, jinak se chytá mezi hřebíky, co tak slyším. Tady na Lovci zveřejněné videa z testování končí u ID známky při nastavené obnovovací rychlosti 3, což je fakt pomalá rychlost už, na ni běžně nechodím, musel bych se ploužit :-D Testovací polygon pak pokračuje ještě dalšími cíli, např. je tam nějaký cíl mezi těmi hřebíky, není poznat z toho videa, co to je, jestli to je statér nebo co. A ten Deus 1 ten cíl chytá. Neřekl bych teda Máro, že Deus 1 dopadl tragicky 8-)

S tím Deusem mává celkem rychle přitom. A když koukám, že tam testovali ti Poláci i Equinox 800 a mají tam nastavenou vyšší obnovovací rychlost 5, než tu vaši 3, co tam máte s Petrem, a ani s touto rychlostí se mezi hřebíky nechytají, tak ta 3 rychlost, to je jasný pak, že to tam nemělo cenu zkoušet.

A jestli si z toho testování mám vyvodit nějaký závěr, tak Equik je o něco málo lepší v dosahu do hloubky, ale jen v případě, že ta obnovovací rychlost je pomalá, teď nevím, jestli by se podobně nedala nastavit i u toho Deusu.
Ovšem v místech, kde je více železa, což většinou lokality bývají, tak tam se lépe chová Deus. Možná při nastavení vyšší obnovovací rychlosti u Equika třeba na 7, tak by to mezi těmi hřebíky dal, otázka je, jestli by to dal i dosahem do hloubky.

Zdar. Ne, to je vedle. Bez problému jsem to prošel s nastavením na 4, citlivost na 21, dvojkový režim a treshold na 8. Problém byl, že mi jsme si ten polygon nemohli procházet předem, nastavovali jsem tak pouze podle cílů a samozřejmě tak, aby ta hloubka byla co nejlepší. Petr tam pak chodil i na citlivosti 20 a 19. Já jsem s 600 stovkou šel normálně na rychlost 2 a taky to bylo celé. Dvojka u 600 stovy je něco mez 4-5 u 800 stovky.

Co se týče separace, první separační jsem dal z běhu. U toho druhého to bylo na menší cívku, s 6"a 10" coiltek na pohodu. 11" originála signál pouze z jednoho směru. Vše ale na rychost 3, 4 a 5. Vyšší jsem tam nenastavoval, jelikož vyšší rychlost než 5 v podstatě nikdy nevolím. Vždy raději menší cívku.

To by ale bylo na samostatný článek (měl bych ho už napsat a udělat pár videí) o tom co je možné při použití těchto "piškotů" dokázat a jak že se dá pak jít i do podstatně větší hloubky. (na drobné cíle).

Marky mark- je tam obnova na 3ku coz je jeden stupen pod stredni hodnotou (4) to neni zase tak malo a v lese tak chodim stabilne ,citlivost tak neni vystavena (21) coz je zase jeden stupen nad tovatnim nastavenim (20) ,jinak EQuik to vzal i na 5tku rychlost (vic jsem snad ani nikdy v praxi nenastavoval).To nastaveni co tam mam je normalne komfortne v pohode choditelne na 99% lesnich lokalit .

Marky mark-ono by se z toho Equika dalo jeste vymacknout vic (minimalne v citlivosti i rychlosti je tam jeste prostor)a i tak jsem vsechny cile bral jeste s 5-8cm rezervou.
Problem je ale v tom ze takove nastaveni na hranu proste nebude fungovat vsude a nebude komforne choditelne na stabilni hledani (proste to bude jen rezim na dohledavku par m2 kdyz potrebujes s detektoru vymacknout maximum) Ale kdyz to ukazes ve videu ,tak pulka lidi co to jeste nemaj tak v ruce tak to tam naklepe podle videa a vyrazi s tim na totalne zabordelene pole za vesnici a samozrejme se tam s tim nebude dat chodit,takze tyden potom me non stop zvoni telefon.Proto se snazim davat nastaveni co bude vicemene fungovat vzdy a vsude.Protoze ten co to jeste nema v ruce tak to tam muze naklepat a vyrazit a ten kdo s tim umi uz moc dobre vi jak z toho vymacknout co jde :-) :-) :-)

Marku a jak se ty cívky od Coilteku chovají oproti těm minelabáckým? Dá se říct, že nějaký zlepšený výkon tam je obecně u nich? Neberu v potaz velikost, spíše jestli ta jejich technologie tomu výkonu jde naproti. Jakože cívka stejné velikosti od coilteku funguje líp než ta minelabácká stejné velikosti? Jestli se to dá vůbec takhle říct.

Petře tak to nevím, ono to je asi o zvyku, ale u té 3 obnovovací rychlosti, když slyším, jak se ten zvukový signál táhne, to používám fakt maximálně někde na dohledávku, jinak začínám na 4. Na poli 5.

Marky Mark- chovani civky zavisi hlavne na jejim zvaru respektive na presnem tvaru jejiho vynuti (coz v podstate kopiruje jeji tvar).Parametrove jsou sondy Minelab/coiltek +- stejne -coz znamena ze kdyby minenelab vyrobil sondu o stejnem tvaru jako coiltek tak budou fungovat stejne…Ono v podstate Coiltek je jedina firma co se s Minelabem dohodla a nakoupila Minelabi patenty ,takze vubec muze sondy na EQ vyrabet.Jinak sondy coiltek me prijde ze jsou vyrobeny trochu masivneji coz trochu prida na vaze ale zvedne mechanickou odolnost.Zase jsem za celou dobu nevidel mechanicky znicenou sondu od Coilteku..

Z toho taky vypliva ze jelikoz je cela technologie Multi IQ pod velkym mnozstvim patentu tak pokud se s Minelabem ostatni vyrobci doplnovych sond nedohodnou a nenakoupi patenty (coz se jeste nikdy krom Coilteku nestalo)tak budou alternativni sondy dostupne pouze od coilteku…Takze kdo ceka napr.na ultimatku tak nemusi…

jaccob - aha, díky.


Da sa povedat.. ze Equinox 800 na recovery speed 3.. je najhlbšie nastavenie na komplexne male aj velke mince.. ... pre menej tazke tereny..

Jaccob... dal tento s Equinoxom naozaj vyborne ,, a tiež ukazal naozaj spravne nastavenie Equinoxa 800 na velmi hlboke a rozne ciele....a na tento typ terenu....

Pačilo sa mi aj nastavenie audia na 2 ton.. na hlboke ciele..a citlivost na 21 ktora je uz hlboke nastavenie..na detekciu s ID...

Elmara ..dobre poznamenal ze .. 2-kové programy na Equinoxe... su maju lepsi dosah na drobne ciele,a su aj celkovo ostrejšie.. Nepochybujem že ako tester prototypu Equinoxa...vie o tom naozaj dost..

Marky-mark .. Deusa 1 testoval kolega Mike z Top Digin...na reaktivity 2, mala 9" cievka dala ciele okrem jedného ..,ale mnohé z dalsich cielov uz boli fakt na hranici detekcie.. jednoducho tam uz bolo velmi uzke okno detekcie..na dobry signal..
...Deus 2 nebudem komentovat..

Mike.. urobil aj testy Equinoxa a Atrexa ... a tieto detektory detekovali ciele naozaj velmi dobre...

Tiež...Velké podakovanie sa naleží ... Nordovy.... za realizáciu výborneho Testového pola...

Marky-mark D1 na videu zmíněná reaktivita 2 celkem zákládní v programech.9"cívka základní prvotní.Diskriminace 7.7.


Jackart - to je právě to, co nedokážu posoudit, jaké na tom Deusu měl nastavení a jestli s jinou cívkou by na tom nebyl ještě líp.

To markymark: kluci tam skoušeli co se dalo a to po dobu několika hodin.

Díky náčelníku :-) Co by mě zajímalo, tak otestování cívek te malé separační od Minelabu a malé boty od Coilteku, případně i těch velkých cívek ;-)

Ahoj. Na tom co tam bylo vyšli přibližně stejně. Ale z praxe, v největším šmelci je ta 6" prostě nedostižná. Jenom je to prostě pro hledání na pár metrech čtverečních. Žádné velké plochy s tím nenachodíš. Na to je ten coiltek :)

Ahoj. Tu malou právě mám, na pláži na drobné zlato ji používám, ale nevím právě, jak se bude chovat separačně ten coiltek :-)

Je o maličko horší, pokud ale chceš dělat jenom trochu větš plochu je to s tou 6" nekonečné a snadno se pak stane, že zrychlíš a něco promáchneš. Máme rozchozené obě, ale "na půl" s Petrem :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru