Recenze detektoru Minelab Vanquish 340 po třech měsících užívání

Kategorie: Detektory kovů Vanquish

Detektor kovů Minelab Vanquish 340

Momentálně nejlevnější detektor s nejmodernější technologií vyhledávání Multi-IQ na trhu – stojí za to? Pro koho je určen, jak se ovládá a jak se s ním hledá? Nejen na tyto otázky jsem se pokusil odpovědět v následujícím textu.

Detektor jsem měl doma asi čtvrt roku, ale na rovinu říkám, že pro jeho pochopení i naprostým začátečníkem bohatě postačí pár dní. Technologii Multi-IQ znám důvěrně už přes dva roky z Equinoxe a přechod na Vanquishe byl zcela přirozený. Ačkoli se to zdá přitažené za vlasy (vždyť cenový rozdíl je propastný), srovnání obou detektorů v jejich nejzákladnějších funkcionalitách není vůbec od věci. Jak se dočtete níže, signály Vanquishe i Noxe a jistota jejich prezentace jsou si velmi podobné! Ale od začátku:

První poznatky

Vanquishe jsem hned první den vzal do lesa. Je lehoučký, rameno ani loket o něm prakticky neví. Dá se s ním hledat od rána do večera, únavu při jeho nízké hmotnosti a dobrém vyvážení nepocítíte. Trochu mi vadilo, že součástí balení nebyl pásek loketní opěrky (nevím, zda je pásek součástí běžného prodejního balení, měl jsem testovací kus), ale naštěstí se dal použít z jiného detektoru a tak jsem si hledání užil v komfortu, na který jsem zvyklý.

Druhý den jsem detektor půjčil staršímu synkovi (10 let) a ten se v něm okamžitě našel. Ovládání pochopil okamžitě a záhy věděl, co má kopat a co ne. První minci našel a sám vykopal ve vyprahlé tvrdé luční zemině snad za 15 minut od proškolení. Samozřejmě ho to okamžitě chytlo a ani po dvou hodinách hledání nechtěl jít domů, i když se stmívalo. Od té doby byl se mnou na vycházce několikrát a vždycky si něco pěkného odnesl z lesa i pole.

Mladší sedmiletý syn také rychle pochopil ovládací prvky a tónovou odezvu detektoru; dokonce jedním z prvních signálů našel pěknou medailičku, ale trochu zápasil s pro něj přeci jen maličko těžším detektorem. Myslím si ale, že pro děti od těch devíti, deseti let je ta váha úplně v pohodě. Tím nechci říct, že detektor je určen pro děti (ani nevím, jestli něco takového výrobce zmiňuje), ale pro někoho to může být zajímavá možnost, jak do světa hledání přivést potomka s plnohodnotným detektorem. Rozhodně jsem si bez potíží zahledal i já, a to nerad Noxe odkládám...

Konstrukce a řídící jednotka

Líbí se mi, jak chytře je vyřešena loketní opěrka, která se dá prakticky okamžitě přizpůsobit jednoduchým pákovým zámkem na míru jakékoli postavě. Stejný zámek umožňuje nastavit celou konstrukci detektoru. Ta je velmi solidní a pevná bez jakýchkoli vůlí. Rukojeť detektoru je potažena gumovou protiskluzovou vrstvou a v ruce sedí moc pěkně. Loketní opěrka je zespodu vybavena „křidélky“ pro lepší stabilitu při položení na zem, otvory v nich umožňují připojení např. pinpointeru. Detektor je vybaven oválnou 2D sondou o rozměrech 25 x 18 cm, což je ideální pro snadné zaměření cíle a lepší prostupnost terénem.

Box detektoru se mi velmi líbí. I když jednotka z boku tak trochu připomíná „staré časy“, při čelním pohledu na mě působí svěžím, moderním dojmem. Displej je přehledný, ovládací prvky intuitivní a srozumitelné i naprostým začátečníkům. Škoda, že není vybaven podsvícením. Tlačítka jsou jen ta nejnutnější pro snadné ovládání; zleva tlačítko pro zapnutí a vypnutí detektoru, dále nastavení hlasitosti, citlivosti a volba diskriminačního režimu. Ve spodní části ovládací jednotky jsou umístěny zdířky pro připojení cívky a sluchátek s malým 3,5 mm jack konektorem. Odtud se také ozývají zvuky reproduktoru.

Prostor pro baterie je umístěn pod vrchním „víkem“ s logem Minelab na řídící jednotce. Otevírá se jednoduchým vyklopením, stejně jednoduše se po přiložení zaklapne – žádná věda, rychlá výměna. Baterie 4  článků typu AA vydrží několik hodin nepřetržitého provozu, ale přeci jen je znát, že technologie Multi-IQ je energeticky docela náročná. Pokud jdete hledat na celý den, doporučuji přibalit druhou sadou baterií pro jistotu. Články můžete použít klasické i dobíjecí, déle vydrží nenabíjecí, ideálně značkové.

Eliptická cívka pro detektor kovů Vanquish
2D eliptická cívka je pro začátečníky ideální

Ovládací jednotka a displej jsou jasné a srozumitelné na první pohled
Ovládací jednotka a displej jsou jasné a srozumitelné na první pohled

pohled na spodní část řídící jednotky s konektory sondy a sluchátek
Pohled na spodní část řídící jednotky s konektory sondy a sluchátek

4 baterie typu AA nemusí stačit na celodenní vycházku, je lepší mít náhradní balení sebou.
4 baterie typu AA nemusí stačit na celodenní vycházku, je lepší mít náhradní balení sebou

víčko na horní straně jednotky, pod kterým se skrývá prostor pro baterie - nepotřebujete šroubovák ani sílu, stačí odklapnout
Víčko na horní straně jednotky, pod kterým se skrývá prostor pro baterie -  nepotřebujete šroubovák ani sílu, stačí odklapnout

detail uchycení spodní části konstrukce k sondě - působí bytelně
Detail uchycení spodní části konstrukce k sondě - působí bytelně

zámky tyče a loketní opěrky jsou opravdu bytelné - konstruklce je tuhá a bez vaklu.jpg
Zámky tyče a loketní opěrky jsou opravdu bytelné - konstrukce je tuhá a bez vaklu

Prezentace signálů

Ovládání detektoru je opravdu snadné. Po zapnutí můžete okamžitě začít hledat, nastavujete si jen dle potřeby hlasitost (3 úrovně), citlivost (ve čtyřech krocích) a diskriminaci – mince, šperky, železo (all metal). Displej je přehledný, jednoznačné ikony každému srozumitelné. Cíle se ohlašují zvukovým signálem velmi podobným tomu z Equinoxu a zobrazením ID čísla na displeji spolu s příslušným segmentem (-9 až 0 železa, 0 – 40 barva s rozlišenými segmenty folií, mincí, šperků atd.)

Od první vycházky jsem cíleně ověřoval signály Vanquishe 340 za pomoci Equinoxu 800, na kterém jsem měl zvolený režim Pole 2 s pětitónovou zvukovou odezvou v allmetalu při manuálním vyvážení zemního vlivu a s Iron Bias na 1. Vanquish měl standardní nastavení s citlivostí na 3 v allmetalu. Porovnával jsem všechny cíle jak v zemi, tak i po vykopání při výpravách s dětmi a kamarádem, kdy jsem ověřoval Equinoxem buď jejich cíle nebo naopak Vanquishem ty mé. K mému velkému překvapení a nadšení byla stabilita ID cílů a jejich zvuková prezentace u obou detektorů velmi podobná!

Prostě železa byla železa, barva barvou a to se shodnými ID čísly cílů, byť Vanquish je prezentoval s minimálními výkyvy (např. pokud Equinox hlásil stabilní 10, Vanquish střídal 9 a 10, ale stále to bylo velmi jisté). Tušil jsem tedy s pravděpodobností blízkou jistotě, že např. ID 8-9 bude arzenbronzový knoflík, ID 3-4 folie, ID 20-22 měděná mince, atd. Velká železa jdou samozřejmě do barvy, ale prakticky jiná ID než 12 nebo 16 to nikdy nejsou a při nájezdu cívkou zeširoka ke středu cíle a zpět to bručení velkého železa vždycky uslyšíte. Malá železa jsou signalizována minusovými hodnotami ID a jsou stoprocentně poznatelná i začátečníky.

Resumé

Zkušenosti získané při hledání mne ujistily, že řada Vanquish opravdu používá technologii Multi-IQ jak ji známe z Equinoxe (byť v omezené míře bez možnosti přizpůsobení, jen samotným přepnutím režimů). Jasně, hloubka dosahu a rychlost obnovy nejsou zdaleka takové, jako u Noxe; to ani nemůžete u 4x levnějšího detektoru čekat, ale v 80 % všech případů Vanquish hlásil signál a jeho ID prakticky shodně.

Rozdíl byl patrný pouze u malých hlubokých cílů, kde Vanquish samozřejmě nemohl Equinoxu konkurovat a v náročných lokalitách, ve kterých si mohu Noxe na rozdíl od Vanquishe dokonale přizpůsobit. Jenže i na hraně vlastního dosahu je Vanquish 340 stále poměrně přesný a na jeho ID je možné se spolehnout. Totéž platí u barevných signálů v blízkosti železa. Pokud si detektor trochu naposloucháte a uzpůsobíte rychlost pohybu sondou, cíle vedle sebe rozpoznáte bezpečně.

Překvapily mě také schopnosti vyhledávat i v silně mineralizovaných oblastech, což u takhle levného detektoru rozhodně není zvykem. Nevím, jak je vyřešeno odladění země, zda plně automaticky sledováním nebo pevně nastavenou hodnotou, ale v reálu ten zemní vliv (až na opravdové extrémy) prostě neslyšíte a hledání si můžete užívat nerušeně. Především pro začátečníky je to značná výhoda.

Závěrem je možné říci, že detektor za ty peníze asi vážně nemá konkurenci. Je vhodný nejen pro začátečníky, ale také všechny, kteří se nechtějí utápět v nastavení, odladění, ale prostě chtějí přístroj jednoduše „zapnout a okamžitě začít hledat“. Jak už jsem naznačil v textu výše, díky možnostem upravení konstrukce a loketní opěrky i jednoduchému ovládání detektor v pohodě zvládnou i děti od deseti let.

Podle mého je Vanquish 340 ideálním vstupním plnohodnotným detektorem, který už doopravdy něco umí. Pokud má někdo trochu větší nároky a rozpočet, je k dispozici také pokročilejší verze Vanquish 540, který jsem ale pro testy neměl k dispozici.

Detektor kovů Minelab Vanquish 340

Co se povedlo:

 • Příjemná cena
 • Snadné ovládání
 • Přehledný displej
 • Nízká hmotnost
 • Variabilně přizpůsobitelný   
 • Pevná konstrukce a kvalitní zámky
 • Stabilní vyhodnocení cíle pomocí ID čísel až na hranu dosahu
 • Vysoká citlivost i na malé cíle
 • Velmi slušný dosah v různých typech půd
 • Oválná 2D sonda – přesnější zaměření cíle

Co mohlo být lepší:

 • Pásek loketní opěrky
 • Výdrž baterií
 • Podsvícení displeje

Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

...Zkušenosti získané při hledání mne ujistily, že řada Vanquish opravdu používá technologii Multi-IQ... :-D :-D :-D
Ale máš krásný fotky, super kvalita.

" I když jednotka z boku tak trochu připomíná „staré časy“, při čelním pohledu na mě působí svěžím, moderním dojmem. ,, :-D :-D :-D

Používám 540 bez pasku loketni podpěry, baterie mají výdrž okolo 11 hod /používám dobíjecí/. Podsviceni displeje mně nechybí. Vadi mně ne dostatečna signalizace vybití baterií, kolikrát macham pradlo nadarmo než si toho všimnu.Celkový dojem spokojenost. Za málo peněz hodně muziky.

Ta výdrž baterii bych jako - nebral stačí si koupit více kapacitní baterky. Jinak pěkná recenze. :-D :-D :-D

Pravděpodobnost téměř jistota ? Záhy věděl co má kopat a co ne, tak jak ? Jinak dobrý, netřeba v tom šťourat, než to tu bude samá emoce ;-) 8-)

Moc pěkná recenze :-). Uvažuji o koupi detektoru s LCD displejem a tak je pro mě voditkem a motivací. Diky

Super recenze! Mladší brácha mého a musím uznat, že tato řada je zatím super. Pro mě jako začátečníka, skvělá volba! Díky za potvrzení 😉😊

Zduř.Chodil jsem 5 let s detektorem pro děcka ten technetick digitek a před,zhruba měsícem sem dostal od staré tento detektor. A su s něj nadšené, jak svina.Dobře sto napsal chlope,to já bych tak popsat neuměl.

Bezva recenze. Uvažuji o přechodu z X-terry 305 na Vanquish 540. Na ten recenzi neplánujete? ;-)

Důvěra v tento detektor je, že se nekope co se ozve. Někdy s 540 chodím a po 15 minutách se rozhodnu kopat i nejasné signály, je to většinou bordel (železo). Takže All metal už jsem přestal používat z důvodu neustálého brumového pípání. Jinak když je čas kopu i železo, abych si něco odnesl.

Mám 540ku konce ledna , do té doby jsem chodil s x- terrou 705 ...... musím říct že jsem s Vanquishem spokojenej jak blecha ....super strojek ... ;-) ;-)

5 let mávám s Fisherem. Když jsem se rozhodl pro V 540, doufal jsem, že ,,podle recenzí,, bude v jiném levelu. Loketní opěrka není vypolstrovaná, pod boxem elektroniky je! vakl, né že má uchycení perfektní. A váha taky není uplně cajk. F5 váží 1kg. Porovnávám s 10 let starým detíkem. ;-) Baterky 2x9v mi vydrží 40 hodin!!!.Odezvy má úplně jiné než fíša...s tím se nějak zžívám. Po dvou hledačkách, vůbec nevím co kopu. Ten kdo chodil s nějakým Minelabem, tak to má asi jednodužší, že ho má naposlouchaný. Je fakt, že detík zkouším na bordelzahradě u našich, a že jsem se do terénu nedostal. Trochu se toho bojím. 8-) Snad se ty lítavé tóny ustálí a zjistím, že to bylo jen tou zahradou, nebo mým brutus nastavením. Poměr cena- výkon slušný. Hodnotil bych tak 7,5 z 10.
Tak pokud je zde liberečák, který by měl čas a chuť zasvědil jednoho ,,jednodužšího,, blázna s klackem V540, tak bych se rád sešel a vyměnil si poznatky.
Ať se vám všem daří. ;-)

KostinF5: Nejsem si vědom toho, že by měl 540 konstrukci jinak řešenou, v ruce jsem ho neměl, ale na 340 opravdu žádný vakl není.

Uvedu vše na pravou míru, vakl se objeví, pokud nedotahnete všechny šroubky a pak se vám může stát jako mě , že vám vypadne a poté vám visí pouze cívka s tyčí na kabelu..

GM4PRO: Psal jsem si s kolegou Hledamcomuzu, a ten měl stejný problém.On ten box vyšrouboval, a vodící tyč omotal elektrikářskou páskou.Problém zmizel. Tak to vyřeším stejně. ;-)

KostinF5: F5 vážila 1kg? To asi ne.... ta váha je 1,38 kg a to ještě s tou koncentrickou cívkou 25 cm. Z 9V baterkami neustále problém, jelikož F5 v podstatě nejela na nic jiného než velice dobré alkaliky. (jinak následovalo vypínání v průběhu hledání) A pak ten největší problém, drobná stříbra padají do železa. Ještě si pamatuji, jak na Mistru hledači ráno před chatkou stála fronta hledačů s tím, že oni mají F5 rozbitou, neb jim drobná Ag nebere. (házela je do železa, když byly lehce v půdě) Myslím, že Safety to tam tenkrát docela rozjel. Mám rád hned několik detektorů od Fisheru, ale F5 mezi ně tedy rozhodně nepatřila. I 340 j někde úplně jinde. Ostatně Fisheráci ten detektor sami nahradily hned několika přístroji.

Je fakt, že jsem ani jeden detík nevážil. Ale myslím, že v papírech měl fíša 1kg. S baterkama jsem nikdy problém neměl, kupoval jsem kvalitní nebo nabíjecí.
Malí stŕíbro mi nepadá do železa, ale ukazuje se jako folie. Tak to prostě kopu. (Většinou to je ta folie) :-)))
Ale nechci se tu dohadovat, něco upřednostnit. Jen že jsem byl (a jsem) s F5 spokojenej. A snad se s Vanem sžiju a bude sloužit. S F5 jsem taky půl roku lítal, kopal všechno a poslouchal, co jak se hlásí.
Ať se daří. ;-)

KostinF5: Jdi se projít do terénu. Zástavba je zarušená kabelama, anténama, wifinama a jiným elektrosmogem. Na zahradě jsem zkoušel dohledat zlatou naušnici, kterou kdysi ztratila babka. To se fakt nedalo. Nox řval jak prokopnutý, relativní klid nastal při stažení citlivosti někam k číslu 5, ale to už si zase moc nezahledáš. Minelaby jsou holt citlivé mašinky.

To KostinF5: aniž bych do tebe chtěl nějak šít, tak všechny AG o vlikosti 4rázu jsou u F5 v 5 cm čísté železo. Asi záleží na tom co oba bereme jako malá Ag :). Více tě trápit nebudu. Ty detektory ve skutečnosti nejde vůbec porovnat, multi IQ technologie je naprosto někde jinde. Je tam rozdíl dvou generací.
Já také se slzou v oku vspomínám na Troye X5 nebo Lobo. Ale vždy v podstatě jenom do chvíle, než je opraším a znovu vytáhnu. Pak následuje rychlý úprk k 800stovce :)

To Elmara: Mě určitě netrápíš, jsem rád, že se se mnou o mém malém problému někdo baví. :-))) A jak jsem si trochu postěžoval, dostal jsem další odezvu od Dobyho, ať kontaktuju Vitoria. Liberečák a prej s V540 hooodně spokojenej. Zatím nebyl čas. :,-( A když všichni mašinku chválej, tak já se určité do toho dostanu. ;-) Mějte se fajně. ;-)

Přesně tohle dělalo i makro. Drobné Ag mince se hlásili jako železo a jen podle velikosti předmětů mohl člověk odhadovat, jestli je to mince, nebo rezavý hřebík. Ať si říká kdo chce co chce, v současnosti nad multifrekvenci není. Tedy alespoň, co se separace týče. Je celkem dobře, že se toho chopili i jiní výrobci detektorů kovů. Pokud kopeš pásy od tanku, nebo zakopaného tygra ukrytého za vesnicí na konci války, tak je to asi jedno, ale pokud hledáš droboť, tak je pro tohle hledání multifrekvence naprosto jedinečná. I když už jsem od několika lidí slyšel, že jim vadí to štěbetání, že mají raději klid. Bohužel na našich odpadem zamořených polích není nic neobvyklého mít na jedno mávnutí pod cívkou i několik cílů......

Celá tahle diskuze se tu rozvinula po mém nevinném dotazu po recenzi na V540, to mám radost:-) Z toho, co tu čtu, si myslím, že přechodem z x-terry 305 (se kterou jsem mimochodem včera našel svůj již druhý 20krejcar, tentokrát Marii Terezii 1780) na V540 rozhodně chybu neudělám?;-)

Určitě ne. Už vzhledem k tomu, že ta x-terra je jednofrekvenčák.
Nebo ještě došetři pár stříbrných a pořiď kvílejícího pátera noxe.
Ten taky není nijak moc složitý pro obsluhu. Zapneš detektor, vybereš jeden z programů, nastavíš citlivost a jdeš. Na droboť je to expert ;-)

To kostinF5: to rychle prostřelíš, nic na tom není :)

Já zatím asi 4 krát s 440Van. cca.13hod. Buď pršelo a nebo jako teď jsem v karanténě (nejsem snad nemocny jen jsem vozil nemocného tak preventivně snad v pondělí budou zas negativní testy ) tak aspoň mohu zde koukat :-( Po 13h. taky vybité baterky ale to není problém hodit jedny nabíjecí navíc do kapsy (kdo je připraven není zaskočen ;-) ). Bohužel všude zaseto jen jednou na posekané louce jinak les. Patrony a mince to pískne pěkně to už poznám ( bohužel rezavý hřebík někdy děla problém ukaže to železo i barvu ale to dělal i garett i když tuším hřebík stejně kopu kdo nekope nenajde ;-) Hlavně ať se daří a jsou hezky nález přejí všem ;-)

ShaiCZE ja som presiel z XT705 na V540 a po pol roku som si istý že som si polepšil. Jediné čo vytýkam výrobcovi je tlačítko podsvietenia že dali mimo dosah palca. To pre hladača z Horných Uher , ktorý vychádza spolu s mesiacom do terénu je hendikep. Nachádzam tak malé veci že dohladávačka to často nevidí. V tandeme chodí so mnou NOX 800 a fakt ten výkonnostný rozdiel neni istotne priamoúmerný cene. V540 je hodne muziky za strašne málo €.

Proč se tady a ani na youtube nikde nezminuje 440 osazená větší cívkou.Je snad nějaké tabu? :-/

folwarczan : to by mně taky zajímalo kdybych chtěl do budoucna přikoupit větší cívku ! Jaké by bylo zlepšení , jaké zhoršen atd... prostě postřehy - zkušeností - testy . Má někdo něco takového čím by se mohl podělit ?
8-) ;-) 8-)

To folwarzan: Něco u 440 máme natočeno a ještě to doděláme. Pak vyjde redakční test. Snad to do konce měsíce doklepu. Detektor má ale stejnou cívku jako 340......

To haidrich: Rozdíl v dosahu při použití všech tří cívek určitě v testu bude :)

;-) supr děkují :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru