Redakční test detektoru kovů Golden Mask 4

Kategorie: Detektor kovů Golden Mask GM4 a GM4WD

Tak je to konečně tady. Velký a komplexní test Golden Masku GM4. Čas letí velice rychle a tak jsme díky zpoždění nakonec stihli nejenom otestovat nové sondy 12x10”, ale hlavně úplně novu 10x9”, která je novou základní sondou detektoru a opravdu stojí za pozornost.

Detektor kovů Golden Mask 4

Za řadu le, kdy testujeme detektory, se málokdy stane, že by byl nějaký přístroj takto přijat. Přes občasný pláč nad řekněme konzervativním designem řídící jednotky, jsme za přibližně 5 měsíců, co se detektor prodává, nezaznamenali žádnou výtku a nejen to. I přes více než slušný počet prodaných kusů máme pouze jeden servis. To je vizitka jakou si příliš detektorů neudělá.
Golden Mask GM 4 patří do nové řady detektorů GM. Prvním přístrojem této řady byla GM1 HF+. Na další detektor z této řady GM4ku,  jsme si pak museli více jak rok počkat. Stálo to ale za to. V GM přišli s novým typem odladění půdy a také s možností si přizpůsobit hranici, kdy chceme slyšet cíle jako železo a kdy jako barvu. Také při hledání v jednom tónu detektor dává na výběr audio frekvenci, která vám nejvíce bude vyhovovat. Detektor má výbornou citlivost a doslova výjimečný dosah na ty nejdrobnější předměty. Obdivuhodná je takzvaná rychlost obnovy, a i díky tomu má detektor výjimečné vlastnosti ve vysoce mineralizovaných půdách a k našemu velkému údivu i v čedičích. Tam se GM4 ukázala opravdu v tom nejlepším světle.

Takže hezky od začátku – konstrukce

Konstrukce GM4Konstrukce je klasická, konzervativní. Na konci roku došlo k jejímu přepracování. Změnil se bateriový blok, ovladače GB a také materiál vodících zámků. Detektory také začaly využívat novou technologii sond, což vedlo ke značné úspoře na váze detektoru. Obecně lze ale říci, že konstrukce zůstala přes všechny změny stále velice konzervativní a inženýři v GM se, alespoň co se týče konstrukce, určitě do žádného futuristického dobrodružství nepouštějí. Za zmínku tak stojí především přepracovaný bateriový blok se vstupem pro Konstrukce detektoru kovů Golden Masknabíječku, která je dodávána s detektorem.

Ovládání

Na boxu elektroniky najdete 7 ovládacích prvků a jednu kontrolku, což je taková piha na kráse GM . S popisem začnu vlevo nahoře.
Konstrukce detektoru GMPower level: nastavení citlivosti je narozdíl od ostatních GM sloučené s prahovým tónem
Audio Freq: zde nastavujete tóninu odpovědi u multitónu a výšku tónů pokud chodíte v jednotónu. Pro většinu hledačů je to vysoce užitečná vlastnost
Ground balance – odladění vlivu půdy. Na rozdíl od druhé řady má pouze cca 240° a je tak velice rychle nastavený. Přesnost nastavení také nehraje takovou roli, jako u řady GM2, GM3 a GM3+ a přístroj si nechá líbit větší chybu ve Vašem nastavení
Ovladač Auto/Man – nastavení automatické nebo manuální GB. Tak, jak už to bývá, automat je hezky klidný a lehce okrádá o hloubku. V manuálu se dá chodit jak klidně, tak hodně do zákmitu. Hloubka i citlivost je vyšší. Hodně je to slyšet v místech plných železa, kde automat část těch nejdrobnějších železných cílů s velikosti cca 1 až 2mm uřízne.
Kontrolka LowBat – kontrolka se rozsvítí cca 30 minut před koncem baterií. Pokud svítí sluníčko je to trochu k ničemu, jelikož si ji musíte zastínit rukou, pokud chcete vědět zda svítí nebo ne. Je to taková piha na kráse GM.
Ovladač Audio/multi – přepínač mezi režimem jednoho tónu a multitónem.
Disk Level – nastavení klasické diskriminace pro jednotón a polohy, kde se má ozvat železo hlubokým tónem a kde barva vysokým pro multitón.
On/off a volume – zapnutí a vypnutí detektoru s nastavením hlasitosti. Na boxu je také vstup pro sluchátka, řešený pro jack 6,3mm

Box detektoru kovů Golden Mask

Nastavení detektoru

S nastavením detektoru asi nebude mít problém nikdo. Přístroj se chová doslova vzorně. Netrpí na prozvuky a tak je i hledání velice příjemné. Stejně, jako u ostatních GM je potřeba se naučit držet citlivost na hranici prahového tónu. U GM4 je to zjednodušené společným ovladačem citlivost/prahový tón. Díky tomu prostě otáčíte nastavením Power Level, dokud se neozve prahový tón. Moje doporučení je držet ho slaboulince slyšitelný, pokud používáte sluchátka. Dosahované hloubky pak budou skvělé. To, co mě hodně překvapilo, byly dosahované hloubky bez slyšitelného thresholdu. GM4 i ve zcela tichém režimu ztrácí doslova minimum. Díky tomu se tak dá, pokud Vám to vyhovuje, chodit zcela bez prahového tónu!

Nastavení GB je stejně jako u všech detektorů věc poměrně zásadní. V automatu si detektor odlaďuje vliv půdy sám. Tak jak to u těchto režimů bývá, lehce podlaďuje a snaží se přístroj držet maximálně stabilní. To má za následek lehkou ztrátu hloubky a citlivosti. Pro spoustu hledačů je to ale hodně příjemné, jelikož detektor v tomto režimu má minimum prozvuků a ztráta hloubky není tak významná. Druhou možností je chodit v ručním nastavení, kde se dá získat nějaký ten centimetr dosahu navíc a také celková citlivost detektoru je lepší.

Postup při odladění je následující:

Nastavte detektor na Multitone, Power level tak, aby byl slyšet threshold, diskriminaci na minimum a nastavení výšky tónu tak, jak vám to vyhovuje. Já volím nejnižší možné. Otočte ovladač GB zcela doleva a začněte pohybovat sondou nahoru a dolů mezi 2 a 20 cm. Bude se Vám ozývat hluboký bručivý tón. Otáčejte ovladačem GB až se změní v pískavý a pak se pomalu vraťte do polohy, kde je odpověď na “půdu” nejméně slyšitelná. Nezapomeňte před odladěním najít místo bez přítomnosti kovu. Občas to může být docela problém, jelikož detektor je opravdu citlivý a reaguje i na nejmenší železné cíle. V půdách s malým nebo minimálním obsahem oxidu železa se může stát, že se hluboký tón bude ozývat málo nebo dokonce vůbec. Vždy se pak držte vysokého tónu a nastavujte na bod, kdy je vysoký tón slyšet nejtišeji.

Video hloubkového testu Golden Mask 4 s novou sondou 10x9"

Praxe s GM4

Nálezy detektorem kovů Golden Mask 4Uf, tak detektor máme nastavený, odladěný a můžeme se podívat na to jak detektor vykazuje v terénu. Hned na začátku můžu napsat, že s GM4 si docela zakopete a dosahované hloubky Vás v porovnání s cenou detektoru budou asi nutit stále přemýšlet jak je to možné. Takže doporučuji používat pořádný rýč, určitě ne žádnou čínskou lopatičku, jelikož ta nepřežije s GM ani jeden den.

Moje nastavení – lokality s menším množstvím cílů, lesy

I když jsem pravověrný polař, jsou období, kdy se nedá nic dělat a i já se musím proplétat lesní tišinou. Počet cílů je v lese obvykle značně nižší než na polích, pokud tedy nejste v nějakém lágru. U GM 4 se dá tak využít maximálně její výkon. Vždy tak chodím v manuálním odladění půdy, power level s lehce slyšitelným prahovým tónem a nastavením diskriminátoru lehce v červeném políčku (přibližně na úrovni tečky u čísla 2).

Nálezy detektorem kovů Golden Mask 4V lese obvykle volím jednotónovou odpověď s nastavením audia na minimum. Dosah takto nastaveného detektoru je skvělý. To, že tak audio nerozlišuje, pro mě nehraje roli, jelikož cílů je většinou málo. Navíc, pokud si GM4 nachodíte, rychle zjistíte, že i velká železa, která se snaží procpat diskriminátorem se dají snadno rozeznat. Buď je odpověď detektoru jakoby utržená nebo u podlouhlých předmětů dělá dva hraniční zvuky. Menší želízka nejsou problém a mizí v disku. Pokud se soustřeďujete na hledání malých stříbrných mincí, dá se jít až na nastavení 3. Vzhledem k tomu, že se pak ty nejdrobnější zlaté cíle mohou zahlásit jako železo, bych nikdy nevolil větší nastavení než 2,5.

Moje nastavení – lokality s větším množstvím cílů – pole

Nálezy detektorem kovů Golden Mask 4Na pole, alespoň na místa, která jsou plná železa a něco se zde prostě dělo, je lepší zvolit menší sondu. Nejlepší průměr je cca 25cm. Maximum, které by se dalo volit, je cca 33 cm, které používá nová S.E.F Ultimate (mimochodem velice brzy bude také k dispozici pro detektory Golden Mask a to pro obě řady). Detektor v těchto podmínkách chodím v multitónu s nastavením diskriminátoru na doporučenou dvojku. Přesněji řečeno, na její spodní okraj. Odpověď detektoru je přímočará, železa bručí a barvy pískají. U větších želez je potřeba si zvyknout na to, že v podkladu bručení se objevuje i vysoký podtón. Jde pouze o zvyk a s “barvou” se zaměnit nedá. Může to ale hledače zmást v prvních hodinách hledaní.

Nastavení ground balance automat – manuál

Automat používám pouze v lokalitách, kde se v podstatě odladit nedá a těch je naprosté minimum. S půdními podmínkami nemá detektor problém takřka nikde, automat ale slušně pomůže v hodně interferencemi zarušených lokalitách. Určitě bych ale automatický režim u GM4 nezatracoval, protože na rozdíl od řady GM2, GM3 se v automatu neztrácí nejmenší železné cíle. Zdá se, že automatický režim je u GM4 bez ztráty citlivosti a to na všechny typy předmětů. Pouze si tak můžete odečíst cca 15% celkového dosahu, což je daň za maximálně stabilní chod.

Manuální režim, který volím nejčastěji, přináší větší hloubku. Pokud se budete držet výše uvedeného nastavení, bude dosah excelentní. I když ale nastavení neuděláte úplně přesně i tak si to detektor ve většině lokalit nechá líbit. Pouze, pokud byste nastavili zem hodně “pozitivně” nebo “negativně”, mohou se ozvat prázdné díry. Znám hledače, kteří tak i detektor nastavují a rozdíl v dosahu při mém “dokonalém” vyvážení a jejich “pocitovém” byl takřka stejný. Snad jenom s tím rozdílem, že moje GM4 byla prostě klidnější.

Problematické půdní podmínky

Půdy s velkým množstvím oxidů železa dělají detektorům značné problémy. To samé platí pro různé typy feromagnetických hornin a čediče. Osobně jsem otestoval GM4 v jedné lokalitě u České Lípy a další test jsme udělali mezi Ustím nad Labem a Lovosicemi. V obou případech jsem neměl žádný problém. Mezitím se ale několik GM4 dostalo mezi hledače, kteří se pohybují pouze v těchto lokalitách a od nich začaly přicházet doslova ódy na to, jak detektory dobře v těchto místech vykazují. Následně se pak Habán z naší pražské pobočky zúčastnil dalšího testování na severu, kde se GM4 ukázala jako v podstatě nejlepší a to v konkurenci řady osvědčených přístrojů. Myslím si, že všechny testy, které jsem si dělal sám a i ty, které se k nám v průběhu několika měsíců dostaly, mě opravňují tvrdit, že GM 4 nebude mít problémy takřka nikde a její výsledky rozhodně předčí očekávání vzhledem ke zkušenostem v takovýchto lokalitách. I když úbytek dosahu v opravdu čedičové lokalitě je věcí samozřejmou a technologie VLF tady má svá omezení.

Nálezy detektorem kovů Golden Mask 4

Sondy pro Golden Mask GM4

Test jsem začínal se základní kulatou, již odlehčenou sondou 10,5” 2D. Následně jsme testovali nové sondy 12x10" a 7" 2D, a nakonec na závěr úplně novou základní sondu 10x9”, spolu s obří 15x12". Chtě nechtě musím začít s novou 10x9” ze které jsou moje dojmy nejčerstvější. Sonda je lehčí než klasická 10,5" a navíc má o něco větší dosah a citlivost. Rozdíl je ale pouze v jednotkách procent, a tak pokud máte GM4 se základní kulatou 10,5" určitě se nevyplatí ji kupovat. Něco jiného ale je, pokud jste zakoupili set s 12x10". S menší sondou je GM4 ještě lépe vyvážena a dá se chodit dlouhé hodiny bez nějaké přehnané únavy. Rozdíl v dosahu je malý, zejména na drobné předměty jako jsou šperky a mince, takřka neznatelný. Spíše jde tak o pokrytí. Platí pak tradičně, že větší sonda rovná se více nálezů v podmínkách s menším počtem cílů díky lepšímu pokrytí, a s menší sondou se Vaše šance zvedají v místech s více cíli a železem díky lepším separačním vlastnostem.

Jako nejlepší možnou variantu základní sondy tak mohu doporučit novou 10x9" nebo jako variantu pro hloubkaře 12x10". Obě sondy jsou povedené a úplně nové. Pro mě, coby sběrače drobotí, který se lesu vyhýbá, je o něco lepší varianta menší, tj.10x9".

Za zmínku pak určitě stojí dvě další doplňkové sondy 7" a 15x12". Menší 7" je do opravdu znečištěných ploch naprosto dokonalá. Sonda je skvěle citlivá a díky tomu, že je to 2Dčko má stále i práce schopné pokrytí a ani dosah není zanedbatelný a na nejmenší cíle se může klidně porovnávat se všemi většími cívkami. Je myslím chyba, že jsou tyto sondy u nás dosti opomíjené a spíše se v ČR a SR na sondy nasazují volanty :). Větší 15" sonda je doslova depotová a její využití je zejména pro hledání na velkých plochách s malým počtem cílů. Prostě všude tam, kde je potřeba proskenovat velké množství metrů a není zde kladený důraz na separaci.

Poslední novinkou, o které bych určitě měl napsat, je Ultimate sonda, jež by se měla na trhu pro detektory Golden Mask objevit na začátku prázdnin. Jaká bude v porovnání s novými sondami Golden Mask je ale otázka a těžko předem předpovídat, jaký to bude posun.

Detektor kovů Golden Mask 4

Závěrečné hodnocení

Hodnocení detektoru už udělali na různých fórech hledači za nás. Detektor se povedl, získal si díky výjimečnému poměru cena/výkon řadu fanoušků jak v ČR, tak na Slovensku. Přístroj, který dosahuje v různých půdních podmínkách hloubku na 1Kčs od 30 do 35-38cm, za cenu 12.900 Kč vč. DPH, s odladěním GB, nastavitelnou úrovně odezvy železa, nastavitelnou audio frekvenceí atd. a zcela mimořádné citlivosti na nejdrobnější zlaté a stříbrné předměty, si asi pozornost prostě zaslouží. Určitě je také potřeba ocenit změny, které proběhly v konstrukci detektorů GM, vždyť nová GM4 s novou základní sondou 10x9" (25x23cm) váží 1,63kg a to včetně bateriového bloku! Navíc je detektor ještě dokonaleji vyvážen a také je myslím potřeba ocenit velice příjemnou hliníkovou loketní opěrku.

Golden Mask je stále ještě mladá firma, i tak na trhu budou ale již brzy 10 let. Šéfkonstruktér Vladimir Lilov má ale myslím v kapse schovaných ještě spoustu nápadů a tak se ještě máme v budoucnu na co těšit. Pro věčné spekulanty, zda nepřijde nějaký nový model v letošním roce, mám ale špatnou zprávu. Případný další nový detektor GM se plánuje až na rok 2013 a co to bude je prozatím TOP SECRET :)

Setkání s konstruktérem detektoru GoldenMask Vladimirem Lilovem

Setkání s konstruktérem detektoru GoldenMask Vladimirem Lilovem letos v Bulharsku

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super test, díky :-)

XTR: není za co :-D

Super test, a na detík si nemužu stěžovat :-)

Dobrý test, ;-) S.E.F Ultimate, na tu st těším.

To zní fakt lákavě, snad se mi na něj do sklizně podaří našetřit:) Mám už doma nějak předetektorováno, ale tenhle mě fakt láká.

Tak teď už jenom vyřešit dilema a rozhodnout se mezi GM4 a CScope CS6MXi a budu spokojen. Neporadil by někdo ??? :-D

To Permon: přijeď si oba detektory ošahat. To je vždy nejlepší ;-)

Ten "řekněme konzervativní dising" bych nezatracoval,trochu mi připomíná Troye Shadow X 5tku s kterým chodí kamarád a podle mě je docela fešák.(ten detektor) :-D

Troy byl krásný detektor a sám jsem měl pár let Shadow X5. Škoda že Troy neudělal něco nového i když to chvilku tak vypadalo, nakonec to prostě nedopadlo. Byl tam asi problém ve výrobci, Troy byl jednomužná firma a detektory se dělali v Tesoro X2, X3 a ve starém závodě Fisheru X5. To je pak vždy problém :-(

Barevný koncept ovládacího boxu GM je trochu podobný, ale jdou s svojí cestou. Spíše je to tak náhoda. 8-)

Šlo by udělat srovnání s GM 3+ s ohledem na hloubku a separaci při hledání běžných mincí ? Která GM
je pro tento účel vhodnější při jejich stejné ceně ? Dík předem za vyjádření.

Případně bych prosil i o porovnání z hlediska tzv. "komfortu" hledání.

To perl: separačně je lepší GM4, dosah na běžné mince je stejný, na nejdrobnější stříbro a zlato je lepší GM4. Na větší cíle jako je třeba IDčko se dá 3+ vyšponovat hlouběji. Komfort hledání je o něco lepší u GM4, jde zejména o to že je zde jednoduší nastavení odladění půdy a prahového tónu. :-)

Zkoušeli jste v jaky hloubce dáva maly sřibrnáčky?

Ano, samozřejmě se testovala řada mincí. Dosah je vyjmečný, třeba to tady okometují další hledači kteří GM4 testovali 8-)

K tem dosahum... v jehlicnatem lese jsem kopal prazaky z opravdu extremnich houbek. Ty nejhlubsi mohly byt kolem 40 cm, mozna i vic. Kdyz se malinko ohulil threshold, tak jsem je slysel. :) Signal sice nebyl uplne kopatelny, a kdybych nevedel, ze tam budou, tak nejspis budu chvili premyslet, zda kopat. :) ale zase se mi narozdil od hluboko ulezenejch minci v tomhle videu hlasily porad jenom jako barva, zadny zelezobordelove skvrkani tam nebylo. :-O

Jako nový majitel GM4 potvrzuji to co napsal petecz. Signal barvy je barevný až do úplného konce.Tzn. buď je, nebo není. Nic mezi tím.
Dosahy na malé stříbrné mince.Testovali jsme v Jílovém dosahy na ŕímský denár a na 1 krejcar Leopold . Mince byla umístěny pod kameny skládané na sebe. Denár - kopatelný signál 28cm. U mě doma na zahradě ve svahu - kopatelný signál 32cm. Leopold 1krejcar pod kameny 25cm a ve svahu u mě doma - kopatelný 30cm.

Tak , já mám F70 a kolega má tuhle mašinku a koukal jsem jako puk , když vykopal z cca 30 cenťáků víčko od fajfky , schválně jsme to tetly mým Fisherem a nic :( , poslední dobou chodím jenom pole a myslím , že tahle mašinka s její hloubkou a citlivostí je na malé stříbrňáky jak dělaná .

Hoši hoši, nikdo nepíšete s jakou cívkou !!! Celkem mě tahle mašinka zajímá, ale ať je porovnání srovnatelného. ;-)

Super mašina nerezový rýč sem už 2 x zlomil tak sem udělal ze staré kosi na řezanku a železný trubky nový je těžší ale na tento MG4 idylka . Potom už zbývá jenom bagr . Hledání super


;-) ;-) ;-)

kluci prosím udělejte test s tím novějším.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru