Redakční test detektoru kovu Viking VK 30 a 40 [test]

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Viking - recenze a testy

Detektor kovů Viking VK 40 - test


Úvodem

Detektor je zabalený do poměrně velké krabice. Jistě Vás dost překvapí, jak je ta krabička lehoučká. Detektor je sestaven ze tří dílů a poskládat ho je velice snadné.
Zmáčknutím pružných tlačítek nastavíte potřebnou délku. Poté zajistíte utažením spojek pevné spojení všech částí. Poslední co zbývá je vložit 9V baterii. Šachta baterie je na spodní části boxu elektroniky. Detektor je připraven k použití.

Způsoby vyhledávání

Detektor Viking VK 40 používá tři způsoby vyhledávání. Motion - pohybový, No Motion - bezpohybový a All Metal - všechny kovy bez možnosti diskriminace.

Pohybový mód je způsob hledání, při němž je nutné pohybovat cívkou. Detektor reaguje ostrým signálem na průchod kovového předmětu pod cívkou.

All Metal mód - Viking VK 40 je vybavený specielním All Metal módem. Detektor v tomto režimu pracuje neustále s takzvaným prahovým tónem. Při použití tohoto módu musíte neustále pohybovat sondou. Detektor se během hledání v tomto módu neustále dolaďuje a udržuje tak vyvážený stav. V tomto módu je detektor nejcitlivější.

Nepohybový mód - Detektor pracuje neustále se slabým tónem. Pro identifikaci kovového předmětu není potřeba pohybovat cívkou. Při použití tohoto módu se detektor sám nepřelaďuje, vyrovnání změněných půdních podmínek lze však snadno dosáhnout stisknutím tlačítka "P" na několik vteřin.

Funkčnost

Veškeré funkce a programy jsou ovládány pomocí 5 tlačítek na předním panelu detektoru. Pomocí šipek přepínáte mezi jednotlivými programy. Pokud je detektor nastaven v Pohybovém nebo All Metal módu dostanete se stlačením tlačítka "P" do bezpohybového módu. Funguje tak jako funkce Pinpoiting.
Detektor identifikuje předměty pomocí ID čísel a segmentů na displeji. ID čísla se zobrazují od 0 - 90 a segmenty od 1 do 8. Stav baterii je identifikován také pomocí segmentů. Při postupném snižovaní kapacity se také zmenšuje velikost segmentů na displeji, a to až do stavového hlášení "low battery". V případě, že detektor nepřijímá po dobu 5 minut žádný signal dojde automaticky k vypnutí přístroje. Tato funkce se dá v menu vypnout.
Další možností v menu nastavení je nastavení pláž/vnitrozemí. Detektor je pak v módu pláž schopný eliminovat zasolené pláže.

VK 40

Hledání

Viking VK 40 jsme používali po dobu dvou měsíců a to převážně v okolí Jílového u Prahy. Půda na zdejších políčkách rozhodně není idealní a velké množství mineralizace a "hot rock" je tady běžným jevem. Pro většinu detektorů je zde téměř nemožné chodit v maximálním nastavení citlivosti.

Viking VK 40 od začátku překvapoval svojí stabilitou. V podstatě se dalo neustále chodit na 100% citlivosti. Mineralizace mu tak zjevně nedělala problémy, to samé již ale neplatí o "hot rock". Stejně jako jeho souputníci z kategorie do 10 000 Kč (např. Ace ) občas nějaký ten kamínek zahlásí. To je ale v okolí Jílového problém pro mnoho detektorů a mnohdy i o několik tříd v ceně vyšších.

Nalezené mince se nacházely do hloubky 20 cm. Při hledání jsem střídal režim All Metal s Pohybovým módem s klasicky nastavenou diskriminací na odrušení železa. V All Metal módu má detektor o něco větší dosah než v pohybovce a tak jsem většinou používal tento mód.
Při určení cíle jsem si zvyknul přepínat mezi těmito režimy pro ověření zda se nejedná o železo. Tento způsob se mi osvědčil a na ID čísla. Na displeji jsem se tak většinou podíval až pokud byl signál stabilní i v diskriminaci.
Předměty byly identifikovány poměrně přesně, přesně jak popisuje výrobce. Na odladění veškerých železných předmětů pak stačí nastavit diskriminaci na 30 stupňů z 90 možných. Některé pozinkované ocelové předměty se silnou vrstvou oxidace se pak sice projeví občasným nepravidelným cinknutím, ale při větším nastavení již můžete snadno přijít o drobnou stříbrnou mincičku s nízkým podílem stříbra (některé mince mají podíl pouze 10%).
Normální železo, a to i vetší kusy silně zoxidované, nedělaly při tomto stupni diskriminace detektoru žádné problémy.

Shrnutí

Detektor Viking VK 40 je po všech stránkách velice zajímavý přístroj. Myslím, že je to velice slušná alternativa k přístrojům v cenové kategorii do 10 000 kč. Diskriminace funguje velice hezky a identifikace pomocí ID čísel je také poměrně přesná. Kvalitní nálezy se hlásí klasicky vysoko a dá se dobře orientovat i podle segmentů.
Detektor netrpí nestabilitou, což bývá častá nemoc detektorů z této kategorie, je velice lehký, takže se dá chodit bez větší únavy celé hodiny. Tři možnosti vyhledávání a možnost nastavení pláž/vnitrozemí je taky velice příjemná.
U detektoru mě pak vadí, že není delší. Myslím, že je stavěný na postavu do 190 cm. Což mi jednoznačně vadí a to i u mnoha dalších detektorů. Mám dojem, že výrobci na nás dlouhány nemyslí. Jelikož jsme my Češi údajně druhý nejvyšší národ na světě, mají co dohánět. Detektoru by také možná slušel multiton. I když pro mnoho lovců je to mnohdy matoucí a osobně kopu všechny stabilní signály po odladění železa.

Chování detektoru na pláží určitě vyzkoušíme v létě. Recenze jsou na schopnost odladění solí u tohoto detíku velice dobré. Jelikož mám s plážovým hledáním hodně zkušenností, už se těším na léto. Jsem zvědavý jak si detektor poradí s chuchvalci řas a na prášek rozemletých odpadů. Většina detektorů nejnižší cenové třídy většinou nedopadne nejlépe.

 

Detektor kovů Viking VK 30 - test

 

Sestavení i vybalení detektoru je v podstatě totožné s Viking VK 40 popsané výše. Také vložení baterie je stejné.

Ovládání

Ovládací panel detektoru kovů Viking VK 30 je poměrně jednoduchý. Sestává ze dvou otočných ovládačů (citlivost a all metall/diskriminace) a dvou tlačítek (pinpoint/retune a island/beach).
Ovladač citlivosti má dvě funkce - on/off a nastavení citlivosti. Ovladač All Metal/diskriminace má taktéž dvě funkce - otočený zcela vlevo je nastavený v poloze All Metal, jeho otáčením po směru hodinových ručiček pak nastavujete míru diskriminace.
Jak nastavení citlivosti, tak diskriminace, se zobrazuje na displeji a to v okamžiku použití ovládače. Tlačítko Pinpoint/Retune slouží v pohybovém módu k přesnému dohledání předmětů a v módu All Metal k nastavení prahového tónu nebo k přepnutí do diskriminačního módu.
Tlačítkem Island/Beach nastavujete režim hledání ve vnitrozemí nebo na pláží. Při hledání na pláži se na displeji objeví písmeno "B".

VK 30

Nastavení detektoru

Nastavení detektoru je poměrně snadné. V pohybovém módu doporučuji míru diskriminace na max 30 až 35. Vyeliminujete tak veškeré železo. Občas se sice stane, že kopnete nějaký ten odpad, ale v tomto vodivostním pásmu se již hlásí i spousta zajímavých předmětů.

Hledání

Detektor kovů Viking VK 30 mi hned od začátku padnul do ruky. Asi je to tím, že mám rád otočné ovládací prvky :)
Hledání je s tímto detektorem velice příjemné. Detektor je lehoučký a na kovové předměty reaguje jasnou hlasitou odpovědí. Je velice stabilní a i přes menší cívku, oproti VK 40, má stále slušný dosah.
S VK 30 jsem chodil po okolí střídavě s VK 40. Detektor se choval stabilně a mineralizace mu nedělala žádné problémy.
Na plochách méně zamořených železem doporučuji chodit v módu All Metal. Detektor má v tomto režimu největší dosah. Pokuď chodíte v tomto režimu funguje tlačítko Pinpoiting jako odladění prahového tónu (krátké stisknutí a detektor se naladí). Při jeho držení se pak detektor přepne do diskriminačního módu s přesnějším vyhodnocením předmětu pod cívkou.
Při použití All Metal je potřeba zvolnit tempo skenování. A to určitě alespoň o třetinu oproti pohybovému módu s klasickou diskriminací.
V obou módech má detektor velice slušnou citlivost. Reaguje i na ty nejdrobnější předměty. Pokud je předmět na hranici dosahu detektoru, detektor ho zvukově odhalí, ale nenabídne Vám žádné ID číslo tohoto předmětu.

Detektor je velice stabilní a netrpí na žádné falešné signály. V povrchové vrstvě Vás tak nechá vytáhnout i ty nejdrobnější předměty.

něco nálezů

Shrnutí

Na Viking VK 30 jsem se od začátku těšil. Měl jsem ho v rukou už v předchozí době a tak jsem byl zvědavý jak mi to sním půjde v okolí Jílového. Detektor má v obou hledacích režimech slušný dosah a zdobí ho více než slušná stabilita.
Diskriminace pracuje také spolehlivě a ani větší kusy vysoce zoxidovaného železa nedělají detektoru problémy. Možnost přepínání mezi All Metal a Diskriminací pomocí tlačítka Pinpoiting jsem hojně využíval a považuji ji za užitečnou.

Detektoru bych pak opět vytknul hlavně dálku (stejně jako VK 40 - pohodlné hledání do výšky postavy cca 190-192 cm). Jako alternativa k detektorům okolo 7000 kč mi ale připadá opravdu zajímavý.

Elmara a Freon

předměty v testu

V testu jsme tentokrát použily klasickou socialistickou 1 Kč. V ukázce diskriminace pak prvorepublikovou stříbrnou pětikačku, současnou desetikorunu, větší kus železa a polský groš.
Celá ukázka proběhla v lese cca 3 km od Jílového u Prahy. Půda je zde prakticky bez mineralizace a tak jsou zde pro hledání idealní podmínky :)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Cituji: "Při hledání jsem střídal režim All Metal s Pohybovým módem s klasicky nastavenou diskriminací na odrušení železa. V All Metal módu má detektor o něco větší dosah než v pohybovce a tak jsem většinou používal tento mód. Při určení cíle jsem si zvyknul přepínat mezi těmito režimy pro ověření zda se nejedná o železo. Tento způsob se mi osvědčil a na ID čísla."



Chci se zeptat, proč je nutné pro určení cíle přepínat mezi pohybovým módem a all metal módem. Myslel jsem si, že ID identifikace a graf důvěryhodnosti signálu (segmenty za ID číslem), fungují v obou režimech. Možná, že jsem to jenom špatně pochopil. Jinak oba detektory vypadají velice zajímavě a po přečtení článku a shlédnutí videa jsem na rozpacích, zda jít do VK-30, nebo VK-40. Jaká by byla Vaše volba, pokud by jste při rozhodování mezi VK-30 a VK-40 neřešil rozdíl 1.000,-Kč? A ještě by mě zajímalo, zda lze u detektorů měnit cívky a zda je bude možné do budoucna zakoupit.

TO Kkarel: V režimu diskriminace je určení předmětu přesnější. Společnost Viking v poslední fázi výroby nastavuje sondu přesně na elektroniku. Stahuje tak veškeré tolerance a detektor tak výkazuje větší stabilitu. Stohoto důvodu nelze u Vikingů měnit sondy. Rozhodování mezi VK 30 a 40 je v podstatě o větší cívce u VK 40 a tím i o něco větším dosahu. Jinak VK 30 sedí v ruce opravdu hezky a detík je celkově pěkně vyvážený.

Pekný článok aj video, mohol byť aj pohľad na LCD panel pri detekovaní. Je zvláštne, že na niektorých "nemenovaných" stránkach ho veľmi nechvália, aj keď prax ukazuje niečo iné.

To elmara:Super video i článek.V sobotu jsem VK30 proháněl asi 8 hodin po lese a většinou v all-metal a přepínal jsem jenom pro kontrolu ID.Mokrá půda mu dost svědčila že mě párkrát poslal do neuvěřitelné hloubky přes půl metru např. pro klíč(fotky pošlu).Přesnost na 100% diskr. také,kolečka tak do 25cm,různé kovy v zemi u sebe-přeskakovalo ID:takže SPOKOJENOST (jen ty záda kurva bolej) PS:Potvrzuji že v pohybovém módu menší dosah-párkrát při přepnutí nedosáhl.

Co získám,když dám přednost gtax 550 před vikingem 40.Hledám v oblasti hané,kde je vysoce kvalitní půda.Zaměřuji se na mince.Jestli je u vás ještě nějaká lepší mašinka,doporučte.Ten garrett by byl pro mně finanční strop.

Mockrát děkuji

Dobrý den, Elmara je u sousedů v Polsku a vrátí se až ve středu :-( Váš dotaz jsem mu tlumočila a zde je stručná odpověď. Pokud budete mít více dotazů, kontaktujte ho ve čtvrtek na tel: 731102713.

Při nákupu GTAX 550 získáte přístroj s multitónem. Možná by ve Vašem případě stálo zauvažovat o X-terra 30 (Minelab), což je trochu levnější varianta, ale velmi podobný výkon s novějším designem.

Snad jsem Vám alespoň trochu pomohla :-) Hezký den. Jana Mlejnská alias Tacud

Dobrý den, ještě se chci zeptat, jestli jste zkoušeli max. dosah na minci v zemi a jaká je citlivost detektoru na zlato a co ukazuje ID? Kkarel.

Dneska jsem testoval nový VK 40. Je velmi lehký, diskriminace perfektní. Jak jsem s ním chodil asi tak 4 hodiny po loukách, tak jsem našel několik mincí. Jen mi u něj vadí, že mi ukáže 80 a v 15 cm najdu kus železa silně zkorodovaného. Jinak na soc. 10 haléř - (velký) mi oznámil 95 cca 15cm a tam také byl.Měl jsem MD čko a to co jsem si koupil je úplně něco jiného. Jsem max. spokojen. Elmaro ne Tačude děkuji za okamžité vyřízení mé objednávky v něděli jsem objednal a v úterý došlo. Jen ne

TO seddy: silně zkorodované železo - větší kus to někdy udělá. Testoval jsem spoustu detektorů a většinou se to děje v hloubce, když se vytáhne na vzduch je to zase železo. Záleží na velikosti a tvaru. Zkorodované železo má prostě příliš vysokou povrchovou vodivost :)

TO Kkarel : Nezkouším maximální dosahy v půdě. Je tam řada proměných a tak nelze ručit za pravdivost takového tvrzení. Stačí když je půda provlhlá a výsledek je hned jiný. Obecně v nepohybovém módu bude citlivost na zlato poměrně vysoká i na malé kousky. V pohybovém je to jako u ostatních detektorů pracujících na podobné frekvenci.

A ještě jeden dotaz. Stále jsou oba detektory skladem? Příští týden dorazí peníze, tak zvažuji objednání jednoho z nich. Díky za odpověď. Kkarel.

TO Kkarel : Všechny Vikingy jsou skladem. Pouze VK 40 se včera prodala poslední. Nové tu jsou v úterý :)

To elmera

Mám takový začátečnický dotaz.Proč dávat víc peněz za multiton,když se po diskriminaci železa stejně všechno kope.Do čeho bys šel ty ,jako ostřílený mazák. VK 40 nebo X terra 30. X terra je jen přes sluchátka?

TO seskar : Je to těžká volba, každý detektor je trochu osobnost. Více funkci na straně VK 40, na druhé straně Minelab jako asi technologicky nejlepší současná značka detektorů. X-Terra 30 má normálně reproduktor. Se základní cívkou jsou oba detektory co do dosahu srovnatelné. K X-Terra 30 jde ale připojit skvělá 10.5" 7.5kHz sonda. Ta potom šáhne zase o něco hlouběji :)

Je to prostě těžké :)

Zdravím všecky,sem začátečník a koukám po detících na vebech.Zaujal mě Viking ale dost na něj nadávají,že je lepší hledat očima než než vikingem.Některé prodejny ho dokonce přestaly nakupovat.Co je na tom pravdy?Dík Zd.

TO Zdenda : nemá smysl komentovat prohlášení na všem dobře známem webu. Zastoupení na prodej značky Viking pro ČR a SR má nyní Lovec Pokladů. Důvod proč se před třemy lety přestali Vikingy prodávat byla jednoznačně Libra za 60 kč!! Pokud by se kurz koruny výrazně propadnul vůči Libře směrem dolu, asi by ani pro nás nebylo zajímavé tuto značku prodávat. Takže doporučuji číst i jiné stránky :)

To elmara:Jaký máte názor na Traker4?Rozmejšlím se mezi tímto a vikingem30 vím,že je to konkurent ale prosím o radu.Dík.

TO Zdenda : Bohužel jsem tenhle detík v ruce neměl. Podle údajů se těžko posuzuje. Nejlepší je otestovat v realu. Pokud budeš mít cestu stav se v Jílovém a můžeš vyskoušet víc detektorů v třídě do 10 000 kč. Většinou to je nejlepší řešení.

TO elmara:Tak jsem dal na rady tohoto webu který se mi zdá jako nejsolidnější a objednal si dnes Viking30.Pro Začínajícího to snad bude to pravé(zatim).Dík Zd.

TO Zdenda : Je škoda že jsi si neuděla cestu. Nakupovat jenom podle textů je vždycky problém. Pro začátčníka je to ale detektor v pořádku. Když tě tenhle koníček chytne začneš koukat samozřejmě na lepší. Pak se tady třeba za rok sejdeme nad nějakou multifrekvencí :) Třeba Quattro nebo Explorer ?:)

To elmara:Doufám,že objednávka dosla nejsem v PC tak kovanej:)

Ano, objednávka došla :-) Poslala jsem Vám email s číslem zásilky :-) Jana M.

To tacud:Detík došel,děkuji.Jen manželka to nemůže nějak rozdejchat:)Zd.

Ahojky všem,jsem zelenáč tak se raději ptam,jaké baterky jsou tak nejlepší?Můžou být i nabíjecí,ušetří to peníze.Děkuji za radu.Zd.

TO Zdenda : Nabíjecí baterie jsou samozřejmě O.K Mají lepší vybíjecí efekt. Takže jenom doporučuji.

zdravim mam dotaz chtel bych se zeptat jak je na tom třeba vk 10 nebo vk 20 z vykonem a jestli to rozeznava kovy zlato a podobně diky za odpoved rassta

TO rassta : Dosahem je na tom VK 10 a 20 stejně jako VK 30. Rozdíl je jenom ve funkcích. Detektory jsou samozřejmě schopné rozeznávat jednotlivé vodivosti kovů a pak je pomocí ID čísel identifikovat. Viking VK 10 nemá displej. U něj se pak pracuje pouze s diskriminací. Tedy s potlačením nechtěných signálů. Nejčastěji pouze železa.

diky za odpoved

jo a mam ješte jeden dotaz,co je lepši garrett řady ace 250 nebo viking vk20 přemyšlim mezi těmito dvěma stroji ale fakt nevim co je lepši.dik za info

Zdravím všechny.Tak jsem byl v pátek na mém prvním vejletu s VK30.Začal jsem v lese,ale tam byl citlivej na kořeny často pípal ID 40-50 a já kopal a ejhle kořen.To bylo často,podloží je tady v lese písek a kameny pískovce,na ně taky párkrát zareagoval.Tak jsem šel na louku a tam v pohodě,sem tam kus železa ID 20-60 aj nekdy 70 dle stavu kusu.Pak náhle jasný ton v all metal tak přepnu do pohybu a na displeji 95,tak rejpnu a krejcar 1812.Na louce šlapal jak hodinky jen ten les mě nejde na rozum.



TO ZdendaViking : Kořeny vodivé nejsou. Asi jsi se měl podívat i pod ně. Je možné že šlo o nějaký druh rudy. Prostě hlásící se kamení :)

Zdravím mám problém s detektorem Viking VK 40. Při nastavení na pohybový mod (diskriminace na 30, sensitivy na 90) mám dosah na 1 Kčs 1962 pouze 9 cm a na All Metal mód tak 10 cm. Mám špatný kus nebo je to normální dosah?

TO kreatin : detík doufám dorazí v pátek a obratem pošleme nový. Normální dosah v pohybovem módu je kolem 20 cm.

Dobrý den,poradíte mi?Hodlám o zakoupení detiku od 10ti-13ti tis.O vzhled ani tak nejde ale o výkon a výdrž Děkuji.

V téhle kategorii je dobrých detektorů hned několik. Určitě stojí za úvahu Whites Prizm III nebo IV. Taky bych se podíval na Minelab X-Terra 30 nebo Garrett GTA 550. Nejlepší bude když zavoláš. Chce to brobrat co chceš hledat a v jakých podmínkách. Je možný že se pro tebe bude nejvíc hodit třeba analog. Pak bych určitě uvažoval nad Fisherem F-1236 X2 nebo Minelabem Muskeeter Advantage. Elmara

Děkuji za typy.S novým přístrojem se budu pohybovat v oblasti podkrkonoší Novopacko,Trutnovsko,Královédvorsko.Přístroj bych chtěl zakoupit osobně s instruktáží a radami.Cílem jsou i předměty železné v hloubkách 1m i více.Nebráním se pořídit k detiku výkonnější cívku.Sleduji i Vaši nabídku a líbí se mi Viking VK40 .Jaký je Váš názor nebo rada.Děkuji.

TO kost : V hloubce 1m se dá hledat pouze při použití specialních cívek a rozhodně se to netýká drobných kovových předmětů. Běžné detektory kovů mají dosah na 1kč okolo 20 cm. Nejlepší bude když se ozvete na tel : 731 10 27 13. Elmara

Děkuji za info a určitě se ozvu.

Zdravim.Rozmyslim se mezi detktory Fisher 1225 - X , Viking VK 40 , C-Scope CS990XD. Jaký detektor by jste mi doporucili? Budu spise hledat veci ww2 v oblasti luznich lesu...Diky

hennnry@centrum.cz

zobrazují se ID čísla u vikingu vk30 a vk40 ve všech hledacích modech?

Zdravím vespolek!
Uvažuji o koupi některého z testovaných detíků. Proto bych se chtěl zeptat: jaký je rozdíl mezi použitými cívkami u jednotlivých modelů?
VK 40 - koncentrická cívka 24 cm, vodotěsná
VK 30 - DD cívka 20 cm vodotěsná
A jaký to má vliv na citlivost a přesnost přístroje?
Díky za rychlou odpověď.

Sondy jsou vodotěsné všechny. Přesnost a citlivost je u obou sond velice podobná.

ako majiteľ musím povedať, že hľadanie s týmto kúskom je radosť. len by som sa rád opítal čo mám robyť, kedže detektor mi stále vyhadzuje falošné signály. ukáže mi 95 vodivosť a niekedy to spraví aj niekoľko krát za minútu. neviem kde je chyba, lebo som skúsil všetko čo je v návode a stále to robí. môže to byť že je vadný kontakt alebo tak. lebo som už skúšal diskrimináciu aj citlivosť aj upevnenie kábla a stále to robí a je to dosť otravné keď to pípa každý 20 - 30 sec. :-(

TO Elmara:mohl by jste mi prosím napsat co za materál se přibližně skrývá pod určitými ID čísly ?? (VK40) Předem díky
ruml261

Mohl bych se prosím zeptat na velikost detektoru Viking VK 30 ?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru