Římská mince nalezená v Austrálii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Nick Reckers našel detektorem kovu římskou minci. Takových už hledači objevili spousty, jenže v tomto případě se nacházela na Maylandském pobřeží v Austrálii. Konkrétně jde o sestercius, na kterém se ale podstatně podepsalo stáří i prostředí, kde se nacházel. Určení typu mince dalo odborníkům pořádně zabrat.

Australan našel 1800 let starou minci v dubnu na území spadající pod město Perth, které se nachází na západě kontinentu. Byla zahrabaná asi třináct centimetrů pod zemí. Šestatřicetiletého Reckerse nález potěšil. Tvrdí, že se mu konečně vyplatila dřina a neskutečné množství hodin, které své nejoblíbenější zálibě doposud věnoval. Je to pro něho motivace, aby se nadále věnoval hledání s detektorem kovu.

Když může, pátrá po pokladech každou volnou chvíli. Nález římské mince ho doslova dostal do kolen. „Když jsem uslyšel signál, spadl jsem na kolena a začal kopat speciálně vyrobenou lopatkou, díky které pak mohu lépe zahrabat díru, aniž by si toho někdo všiml,“ zavzpomínal Reckers.

Zpočátku vůbec netušil, že našel minci. O to víc byl později překvapený. „Podle signálu mě nepřipadalo, že jde o něco takové,“ poznamenal hledač. Fotku mince pak zveřejnil na sociálních sítích. Všichni si mysleli, že je to nějaká sranda. Nešlo jim do hlavy, že někdo našel římskou minci v Austrálii. A navíc Reckers nález oznámil v dubnu, kdy mají lidé tendenci, dělat si ze svých přátel legraci.

John McDonald z numismatické společnosti v Perthu ale později veřejně prohlásil, že jde konkrétně o římský sestercius. V období Římské republiky to byla velmi cenná stříbrná mince, která se však používala jen zřídka. Během principátu doznala změn. Byla větší, razila se z bronzu nebo mědi a nebyla tak cenná. „Jsem nadšený, nález mě fakt zaujala. Hrozně bych se chtěl dozvědět, jak se dostala do Austrálie. Neskutečná hádanka,“ myslí si McDonald.

Podle jeho mínění je nejpravděpodobnější varianta, že ji někdo prostě v Austrálii ztratil. Nalezená mince byla vyražená v roce 225, kdy byl římským císařem Severus Alexander. Do čela říše se dostal poté, co byl zavražděný jeho bratranec. Stejný osud čekal i Severuse Alexandra, kterého společně s matkou v roce 235 zavraždili rozzlobení vojáci.

Na první pohled není na nalezené minci poznat, kdo je na ni vyobrazený. Podepsalo se na ni stáří a podmínky, v jakých se nacházela. „Je hodně zoxidovaná, museli jsme se s tím poradit. Porovnávali jsme hmotnost mince, rozměry i vzhled. Nakonec jsme se shodli, že jde skutečně o sestercius z období vlády Severuse Alexandra,“ uvedl ještě McDonald.

Zdroj: https://thewest.com.au/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Rád bych viděl tu speciální lopatku :-)

hustý

Je to jednoduché - Austrálie je britskou kolonií, a jelikož Římané v Británii byli, je zcela logické, že sestercius bylo běžné oběživo i v Austrálii :-D

Blbost

www.lovecpokladu.cz/klub/a/made-in-china-16598
No stáva sa všeličo a ako sa hovorí.Cesty božie sú nevyspitetelné.Možno sa číňaňni plavili hore Hronom a možno boli rimani až v austrálií v austriíí už boli a to je už kúsok,len jedno písmeno :-O

Suvenýr prvního turisty z vyvažovacího kontinentu 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru