Římský prsten s hadími hlavami

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

nález detektorem kovů

Neobvykle vypadající prsten objevil hledač detektorem kovu v Buckinghamshire na jihovýchodě Anglie. Šperk má dvě hadí hlavy, které se navzájem dotýkají. Příslušný koroner ho již prohlásil za poklad, i když je různě ohnutý a již nevypadá jako prsten.

Podle odborníků prsten mohl vyrobit stejný klenotník, který je autorem šperků už dříve nalezených v rámci Snettishamského podkladu. Nachází se v databázi Britského muzea, obsahoval řadu předmětů z doby železné. Pojmenovali ho podle místa nálezu, a sice oblasti Snettisham v anglickém Norfolku. Depot obsahuje dokončené i nedokončené šperky, ale také suroviny potřebné k výrobě. Podle množství nalezeného stříbra, zlata či karneolů patřili mezi klienty dotyčného klenotníka skutečně movití lidé.

„Nově objevený prsten zřejmě patřil někomu velmi bohatému. Jde o velmi vzrušující nález,“ uvedl vztyčný důstojník Sophie Flynn.

O Snettishamského podkladu se říkalo, že by vyrobený jedním klenotníkem. Respektive, že všechny nalezené šperky zhotovil jeden člověk. Byl ukrytý v asi 17,5 centimetrů vysoké nádobě někdy kolem roku 155 našeho letopočtu. Objevili ho dělníci v roce 1985 během stavebních prací. „Hadí“ prsten našel hledač detektorem kovu poblíž Aylesbury, které je hlavním městem hrabství Buckinghamshire vzdáleného necelých šedesát kilometrů od Londýna.

„Bohužel je pokřivený, takže nevíme, jak přesně původně vypadal. Hlavní část se ale zachovala, a to dvě hadí hlavy, což je nepodstatnější. Snettishamský poklad obsahoval řadu šperků, které měli také takovou dekoraci. To nás přivedlo k myšlence, že je vytvořil stejný klenotník jako nalezený prsten v Buckinghamshire ,“ vysvětlila Flynn.

Catherine Johns ve své knize Klenoty Rumunska píše, že hadí motivy se dávaly na amulety, protože hadi byli dříve vnímání jako pozitivní symbol spojený s hojením, znovuzrozením a předky. Majitel ho proto zřejmě nosil neustále. Had patřil k jedním z nejuniverzálnějších motivů a najdeme ho takřka ve všech kulturách. Často bývá spojován s Bohem, jelikož nemá víčka. Bývá také symbolem plodnosti, hříchu a neřestí.

„Nalezený prsten je obzvlášť vzácný, protože má hned dvě hadí hlavy, což není obvyklé. V databázi Britského muzea takových kousků moc nenajdete,“ poznamenala Flynn s tím, že přesné místo nálezu zůstává nadále tajné, aby mohlo být důkladně prozkoumáno.

Zdroj: www.bbc.com, https://newpaper24.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé, děkuji, a vůbec za všechny články. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru