Robotní známky z Jezerovy sbírky

Kategorie: Co se jinam nevešlo

ROBOTNÍ ZNÁMKY

Každá vrchnost měla vždy pod sebou poddané, kteří měli za povinnost po určitou dobu pro ni pracovat.
V dřívějších dobách, měl pracovní týden  šest dní, mimo některé letní práce, jako senoseče, žně, atd. kdy se pracovalo i v neděli. Každý kdo pracoval, byl kontrolován drábem, správcem, polírem, atd. podle toho jak si to vrchnost zařídila. Pracovní den byl velmi dlouhý, z pravidla od svítání, do soumraku, často do tmy. Na konci každého pracovního dne dostával každý robotník  známku, kterou na konci týdne po skončení pracovní doby  odevzdal a dostal mzdu. Problém však nastal, pokud někdo tu známku ztratil. To znamenalo, že se protivil vrchnosti tím, že nebyl v robotě  a nejen že nedostal za scházející známku plat, ale nedostal nic ani za známky zbývající,  navíc byl potrestán většinou několika ranami holí. Trest se dal přežít, ale horší bylo, že na scházející týdenní plat čekala celá, většinou mnohočlenná rodina. Robotní  známky se však nepoužívaly všude. Někde robotníky jen zapisovali, protože neexistovalo žádné nařízení, ohledně kontroly pracovní docházky.
Dobu od kdy se robotní známky začaly používat, se mě nepodařilo zjistit.

Patentem Josefa II z r. 1781 a platností od r. 1782 měla být zaručena občanská práva, ale nevztahovala se na vše. Robota zůstala oficiálně až do r. 1848, kdy bylo zrušeno poddanství.
Avšak i přes zákon, tyto známky zůstaly v platnosti až do konce 19 století. Sice to už nebyly  robotní známky, ale účel plnily stejný. V té době zatím neexistovala lepší kontrola pracovní kázně.
Ve většině případů, jsou robotní známky vyrobené mnohdy neuměle, místním kovářem, jen ustřižený plech a na něj vyraženy iniciály majitele, číslo a někdy zvláštní značka. Nepodařilo se mě zjistit, zda-li je to značka výrobce, nebo zadavatele zakázky.
Jen velmi málo známek, je vyrobeno na odborné úrovni, v nějaké ražebně, nebo přímo v mincovně.
Identifikace těchto známek, je takřka nemožná, protože neexistuje žádný soupis.

Vyobrazené známky jsou z Jezerovy soukromé sbírky.

1

2

3

4

5

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Když se tak člověk zamyslí nad těma známkama, kdo ji asi nosil.....

je to zvláštní...co v sobě musí skrývat plno historie....a možná i utrpení....

Já už jich taky pár kopl,ale neměl jsem tušení co to je.Pěkný!

Jezero jako vždy parádní práce! Taky jsem už kopnul asi dvě a myslel jsem si, že je to obyčejný plíšek od zemědělců. Teď jsem zas o trošku chytřejší, díky. Fox.

Jezero, tohle jsem netušil, že byly takovéto známky. Já jsem považoval až doteď za jedinou verzi robotní známky ty, které nám jako študákům dávali za načesané věrtele chmelu :-) A co se týče toho utrpení? Robotníci "robotovali", taky se platil desátek. No, a my v našem daňovém systému platíme padesátek. Připadá mi, že moje utrpení je proto vyšší :-)))

Z jakého kovu obvykle byli tyto známky???

za každým tímto plíškem se skrýva nějaký lidský osud....

a ten neměl na růžích ustláno..

jezero-Supr..pokud někdy dá pánbůůů..a najdu..tak ti ju odložím.Měj se

no vidíš taky jsem na jednu narazil a bylo na ni jméno sedláka jehož potomci ještě žijí.Pokud najdu další pošlu ti ji.

Pěkné a zajímavé.

Hodně zajímavé! Si borec.. Tyto plíšky já mam z mědi (můj odhad) nebo slitina mědi a něčeho.

Opravdu velmi zajímavý kus historie naší země. Je velká škoda, že se o těchto známkách neví něco více. Známky nebyly oficiálně evidované, asi se těžko bude dát zjistit jejich bližší popis, komu patřily. V každém případě je to velmi zajímavá sbírka a bylo by dobré alespoň evidovat místo nálezu, napovědělo by to možná více. Díky za pěknou ukázku.
Rád bych se podíval do Kynšperka, bohužel, potkaly se termíny s jinou akcí v Chebu. Máš to pěkné, takových sbírek asi mnoho není. :-) :-) ;-)

Část z toho jsou barvířské známky. ;-)

Asi až do předposlední fotky. A snad ještě 3, či 4 na jiných fotkách.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru