Rýžování drahokamů

Kategorie: Poklady

Jednoho dne mi přišel mail od kamaráda zlatokopa s odkazem na krásný drahokamy z Jizeské louky a nadhodil v něm, že by bylo super to tam zkusit. Ale Jizerka je Jizerka a zkusit tam kopat to smrdí sakramenskou pokutou.

Ale jelikož jsem měl dobrej den hned jsem furiantsky napsal na Ministerstvo životního prostředí žádost o povolení odběru vzorků minerálů z téhle lokality (státní geologické instituce mají sakra problém získat povolení k průzkumu). Za pár dní mi přišla odpověď a kupodivu ne zamítavá. Po několika vzájemně poslaných mailech mě předali na CHKO Jizerské hory (asi aby se mě zbavili,protože jsem byl fakt neodbytnej) a tam mi to světe div se dovolili (možná si mysleli že mám na ministerstvu známí).

Poslali mi mapku kde můžu kopat, instrukce a přání dobrých nálezů. Poslední týden v září jsme vyrazili. Nádhernej víkend.

Posílám pár fotek nálezů.

 

Potok Jizerka kousek pod soutokem se Safírovým potokem
Potok Jizerka kousek pod soutokem se Safírovým potokem
Safír,rubíny,spinely,zirkony,epidot,chrysoberyl,část z nálezů
Safír,rubíny,spinely,zirkony,epidot,chrysoberyl,část z nálezů
Luxusní safír s perfektní barvou a velice solidní čistotou
Luxusní safír s perfektní barvou a velice solidní čistotou
Černý spinel - pleonast
Černý spinel - pleonast
Iserýn-ferroilmenit,nazvaný podle německého názvu Jizerky
Iserýn-ferroilmenit,nazvaný podle německého názvu Jizerky
Olivíny z nedalekého čediče,největší skoro 3 cm,všechny drahokamové kvality
Olivíny z nedalekého čediče,největší skoro 3 cm,všechny drahokamové kvality
Cestou zpátky jsem si narýžoval pár českých granátů (Hostinné)
Cestou zpátky jsem si narýžoval pár českých granátů (Hostinné)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tohle je prostě "jinej" hledačskej web. Dobrý. a poprvý, co sem tady, závidim, a nezávidim si truhlíkovitost, že mě to od 80. let nenapadlo, se o to pokusit. Já si dycky řikal, že neni šance, když to je pod ochranou...

Je to nádhera, i když jsem přesvědčený že nejkrásnější hory jsou Orličky. Jizerky mají svůj obrovský půvab. :-) :-) :-)

Opravdu krása a nádhera beroucí dech. Machrovina na to kápnout bez detíku, ale zlatonosná Otava, Vydra a Křemelná taky nejsou k zahození. Mám to tam blíže :-) Přeji hodně štěstí!

To je nádhera a tady u nás,věděl sem že sů tady krásné kameny ale toto sem nečekal je to paráda super barvy :-)

Mě se to líbí moooooc :-O :-O :-) :-D

No musim říct, nádhera! Nečekal jsem, že budou kamínky tak kvalitní. Jenom škoda, že u nich není měřítko. Kolik váží ten pěkný safír?

Ten safír je pecka, má barvu podobnou jak cejlonský šutry. Jak je velkej?

Optravdu nádhera ..chcu taky. :-D

Moc pěkné. Nejen šutráčky, ale i to úvodní zátiší má svůj půvab... fakt dobrý!

Safíry jsou 0,5 a 0,7 cm.Mám už je ve zkumavkách,tak jen váha od oka - asi 0,8 a 1,2 ct.Ale tahle lokalita je taky zajímavá z historického hlediska.Sice první zmínky o těžbě safírů pocházejí až z 16. stol. kdy je těžil Zikmund Smiřický ze Smiřic,ale určitě byly v zájmu prospektorů už dřív.Hlavně italských,podle nihž se jmenuje nedaleký hřeben (Vlašský).Chtěl jsem zkusit i detektor,ale měl jsem povolený se pohybovat jen v korytě potoka a velký obsah iserýnu by mi asi hledání nedovolil (víte co dělá špetička magnetitu v čediči). :-)

moon1970:Čau ...v Olešnickým potoce jsme narýžovali spoustu granátků, teď to tam celý přeryli a těží je tam průmyslově, ale jak je vidět, tak to není problém ještě nějaký najít...předpokládám, že jsou z Olešnice a ne z Hostinného?

Je to vlastně z Vestřeve z Kalenského potoka jak jsem se teď koukal.Ale to je asi součást Hostinného?Granátů je tam spousta,do velikosti 3,4 mm.Já jsem tam byl asi 1 hod,napřed jsem vybíral největší,potom jsem už jen vysypával nedorýžovaný písek do kyblíka abych se nezdržoval.Doma jsem to přebíral asi hodinu,ale je tam toho pořád dost.Na jednu pánev tak 200 - 300 granátů. :-)

Jo, to je ono, popletl jsem název...tam jsme chodili jako haranti, taky jich ještě mam doma hrstku.

Tak to tiše závidím.Vlastní sběr safírů mám jenom ze Slovenska z Hajnáčky.Nicméně lepší nežli kupovat... 8-)

Kolik to tak stoji ten safir co tam mas vyfocenej?

A jakou ma vubec cenu to co si vsechno nasbiral?

Pro vohda - cenu ti nepovím,ale je to velice kvalitní kámen,navíc z téhle lokality,což mu přidá jistě o nulu na konci navíc. ;-)

Krásné fotky, bylo by možno nějaké minerály z této lokality odkoupit? Děkuji Vám a přeji pohodu. T.zarosky@seznam.c

Jj taky tam chodím ale bez povoleni aj pstruhy tam chytám....taky se mě to doma už plní

Kameny krásné a taky bezesporu dost cenné(hlavně ty safíry).O to víc mě zajímá,jak se takové povolení uděluje z ministerstva?Nějak nemam jasno v tom,zda jsi tedy fakt z nějaké geologické instituce jak píšeš a nebo jsi je ukecal přes email jako soukromá osoba?V tom případě bych to taky rád zkusil.Přijde mi trochu nefér že je to přísně střežená lokalita,kde ti za prospekci napařej řádnou pokutu a zjevně tam může jen někdo - to by mě zajímalo kolik lidí si tam takto díky známostem dopřeje nakutat nějaké ty drahé safírky-vyvolený.Takový safír se pohybuje řádově od několika tisíc až po několik desítek tisíc.Tak bud tam nesmí nikdo a nebo všichni,tohle mi zavání elitářstvím,nic ve zlém :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru