S navrácením bezmála 4 tisíc unikátních sekerovitých mincí pomohla FBI

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

Do Mexika byla vrácena sbírka 3 990 „mincí“ z období mezi lety 1200 až 1500. Předkolumbovské peníze patřily americkému soukromému sběrateli, který je získal na texaském mincovním veletrhu v 60. letech 20. století.

Peníze ve tvaru jazyka či spíše malých seker byly vyrobeny ze slitiny arsenu a mědi. Jsou tak tenké, že se daly snadno naskládat na sebe či svinout. Velmi dobře se s nimi manipulovalo, také se pohodlně skladovaly. Většina z nich byla nalezena v depotech, často v hrobech, někdy zůstaly stále v původních balíčcích nebo svazcích. Tato sbírka byla pravděpodobně jedinou svého druhu na celém světě. Pro Mexickou kulturu a historii je soubor nedocenitelný...

Sekerovité peníze dorazily do západního Mexika kolem roku 1200 pravděpodobně z And (dnešní Ekvádor a Peru). V těchto horách byly dříve nalezeny také jiné peníze ve tvaru peří, stejně tenké a snadno stohovatelné. Podobné nálezy jsou významné nejen pro jejich stáří, ale především proto, že svědčí o pokročilé směně peněz a metalurgických dovednostech mezi starými mexickými a andskými národy. Zajímavé jsou také informace kronikářů 16. století, kteří několikrát sekerovité mince zmiňují v souvislosti s obchodem mezi domorodci a nově příchozími Evropany.

Mexické orgány informovaly FBI o existenci sbírky již v roce 2013, kdy byly převezeny do Španělska kvůli aukci. Mexický národní ústav pro antropologii a historii (INAH) poté začal mince autentizovat, aby mohl požádat o jejich vrácení. Protože obě země vzájemně spojuje úmluva UNESCO o ochraně kulturního dědictví (Mexiko podepsalo v roce 1972 a Spojené státy v roce 1983), byl nyní proces navracení úspěšně dokončen a mince vráceny do země původu.

Jméno sběratele nebylo úřady zveřejněno. Někdejší majitel však mince bez problémů odevzdal. Nebude ani stíhán, protože je v šedesátých letech minulého století získal legální cestou, kdy ještě neplatil zákon o vývozu kulturních památek z Mexika.

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

Roman Němec

Zdroje: en24.news, themazatlanpost.com, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak tohle jsem opravdu neznal.

Moc zajímavé, díky za článek.

Díky za článek, opravdu zajímavý a také jsem nic takového, zvláště z této oblasti světa nevděl. :-D

Zajímavý článek a informace z historie peněžnictví.
Kříženec mincičky a papírové bankovky je úžasný nápad.
Jen si představte jak by se pronesly v peněžence...
:o))

Že mince nemusí být jen kulatá, je poznatek stejně starý jako lidstvo samo, příkladem mohou být i staré východo-asijské mince jako jsou třeba z Mongolska,Číny,Tibetu a Japonska..

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru