Šifrovací stroj, který nahradil Enigmu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Před sto lety Arthur Scherbius vynalezl světoznámý šifrovací stroj Enigma. Během druhé světové války ho používala německá armáda k posílání depeší. Jenže spojenci ukořistili několik dokumentů například z nacistických ponorek, díky kterým britský matematik Alan Turing šifrování prolomil. Ke konci války proto nacisté nasadili nový stroj s typovým označením „41“, kterému se také říkalo Hitlerův mlýnek.

Oproti Enigmě bylo vyrobeno na konci druhé světové válce pouze 500 kusů. Z tohoto pohledu nemohlo jít o plnohodnotnou náhradu. Strojů Enigma se vyrobilo téměř třicet tisíc.  Proto najít ještě dnes nějaký zachovalý Hitlerův mlýnek je téměř nemožné. Dvěma hledačům z Německa - Max Schöps a Volker Schranner - se to ale před několika měsíci podařilo v bavorském lese u městečka Aying poblíž Mnichova.

Šifrovací stroj odnesli do Německého muzea, ukrytý byl pravděpodobně už od války. Nacházel se asi čtyřicet centimetrů pod zemí. „První jsem byl hodně zklamaný, protože jsem si myslel, že jsme našli bezcenný psací stroj, který používali vojáci za druhé světové války. Později nám to začalo s parťákem vrtat hlavou. No nakonec jsme zjistili, že se jedná o nás životní objev,“ řekl Schranner.

Někteří historici tvrdí, že kdyby Němci šifrovací stroj „41“ začali vyrábět dřív, měla by válka úplně jiný rozměr. Dnes je tento model samozřejmě mnohem vzácnější než Enigma. Mnoho přístrojů zničili i samotní úředníci, kteří s nimi pracovali. Dostali povel na konci války. „Takový stroj nám chybě ve sbírce. Vůbec jsme už nedoufali, že se ho někdy dočkáme. Je to skutečně velké štěstí,“ uvedla Carola Dahlkeová, kurátorka Německého muzea, kam hledači šifrovací stroj odevzdali.

Restaurátoři stroj vyčistili a zakonzervovali. Vystaví ho zřejmě už příští rok až skončí rekonstrukce Německého muzea. Kdyby hledači šifrovací stroj prodali, přišli by si na pěkné peníze. Dostali nabídky od sběratelů ze zahraničí. „Chtěli jsme ale, aby měl stroj ještě nějaký význam. Proto jsme ho svěřili do rukou odborníků, aby ho mohli zrestaurovat a vystavit,“ uvedli hledači.

Stroj Lorenz objevil v kůlně

K zabezpečení dálnopisného spojení na nejvyšší úrovni velení používali nacisté na konci druhé světové války také šifrovací stroj Lorenz. Šifra spočívala ve sčítání otevřeného textu s pseudonáhodným klíčem. Jedno takové zařízení našel muž ve městečku Southend. Leželo na podlaze v kůlně. Pracovníci Národního muzea výpočetní techniky v Bletchley Parku ho posléze koupili na eBay za neuvěřitelných 337 korun.

Historici významný stroj poznali podle svastiky a sériového čísla. Šlo o stroj, kterým Hitler komunikoval s elitnímu vojáky. Měl tudíž v jistém ohledu větší význam než Enigma. Muzeum koupilo stroj v roce 2013, pochválili se jim ale o tři roky později, protože ho museli zrestaurovat.

Zdroj: www.bbc.com, http://scienceblogs.de/, https://legalinsurrection.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super čtení díky ;-)

Britové hlavně ukořistili samotnou Enigmu z ponorky už v r.41...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru