Skrytý poklad římských mozaik v Alpách

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Malé město Orbe v západním Švýcarsku je domovem největší a nejkrásnější sbírky římských mozaik. Přestože jde o mezinárodně uznávanou lokalitu, navštíví ji jen málo turistů. Musée de Mosaiques Romaines vzniklo v místech, kde sídlila honosná římská vila ze 3. století našeho letopočtu.

V podstatě šlo o velkou farmu, které dominovala zmiňovaná velká římská vila oklopující několik menších hospodářských stavení a lázně. „Farma byla v provozu v letech 170 až 270. Vila působila honosně, asi jako haciendy bohatých  v latinské Americe,“ nastínil archeolog Yves Dubois z univerzity v Lausanne, který se podílí na provozu muzea.

Z neznámých důvodů vila postupně chátrala až zůstala opuštěná. Naposledy byla podle archeologů obydlená v pátém století. Usuzují tak z mincí, které se na místě našly. Pak tam vznikl kamenný lom a farma postupně „zmizela“ ze zemského povrchu. Poslední zdi byly zničené v osmnáctém století.

Základy se našly díky suchu

Jakékoliv vědomosti o existenci vily zmizely až do té míry, že když se v 19. století našly mozaiky, nikdo moc nevěděl, čeho byly součástí. Dokonce se rozšířily informace, že jde o pozůstatky nějakého ztraceného města. Až v roce 1976 se díky suchu odhalily základy staré římské vily. Od té doby probíhá v Obre neustálý archeologický výzkum. Podařil se rozklíčovat přehled o významu tohoto místa i fungování farmy jako celku. „Samozřejmě nejcennější jsou informace o honosné vile. Mezi její nejzajímavější prvky patří vytápěcí systém, vany a svatyně perského boha Mitra,“ přiblížil Dubois.

Historické tvrdí, že římské mozaiky patří mezi doposud nejvýznamnější objevy na severu Alp. „Důvodů je hned několik. Třeba, že se našlo hned devět mozaik. To je nevídané. Neskutečná je také rozmanitost motivů. V Orbe najdete geografické obrazce i výjevy s postavami,“ poznamenal Dubois.  Poukazuje také na detaily, na kterých si tvůrci dali záležet. „Některé dílky mají asi tři milimetry,“ nastínil archeolog.

Navzdory všem zajímavostem muzeum navštěvuje málo návštěvníků. V roce 2016 jich podle oficiálních statistik bylo 2618. Pro srovnání: ve stejném kantonu se nachází další dvě římská muzea. V Avenches byla návštěvnost 15214 a v Nyonu 8462.

Detailní fotky na internetu

Podle kritiků je příčinou špatný marketing i různé další věci, které návštěvníky odrazují. Například, že neexistuje cesta propojující pavilony muzea. Chodit se musí po poli, což není zrovna ideální, pokud prší. Sem tam také nefungují světla, takže je na mozaiky špatně vidět. Muzeum totiž nemá dostatek peněz na všechny potřebné investice. V loňském roce bylo dokonce otevřené jen 48 dnů, letos od Velikonoc do září celkově 110 dnů. 

Dubois si je vědomý problémů spojených s nedostatkem návštěvníků. „Příčinou může být částečně i fakt, že mozaiky jsou na pohlednicích, ve školních učebnicích i na internetu. Řada lidí si jich tak prohlédne a stačí jim to,“ myslí si. Dlouhodobě usiluje o to, aby stát na muzeum přispěl více peněz. „Chceme zpřístupnit všechny prostory spojené s vilou a ukázat, jak tam vypadal každodenní život. Také by bylo prima, kdyby se návštěvníci mohli projít místem, kde byl hlavní kanál. Na to ale potřebujeme peníze,“ posteskl si archeolog.

Zdroj: www.swissinfo.ch, www.archeoplus.ch

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pekné, škoda, ale aspoň mají klid.

Mozaiky nádhera i s detaily např. zákolníky na povoze. Viděl jsem ve Španělsku Tossa de mar římskou vilu, ale tyhle mozaiky nemají konkurenci.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru