Šlikovský dvoutolar

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Jáchymov, stříbrný 2tolar Štěpána Šlika a jeho bratří, 44 mm, mincmistři Štěpán Gemisch a Oldřich Gebhart, r. 1520 Poměrně velice zachovalá kopie Dvoutolaru z ražby roku 1967 (pro pamětní a upomínkové předměty).

K historii originálu :

V prvních dvou desetiletích 16. století objevili Šlikové na svém panství na jižní straně Krušných hor množství stříbrné rudy, což vedlo k zahájení důlních prací pravděpodobně kolem roku 1516. Výnos dolů byl tak velký, že brzy po tomto roce začali Šlikové uvažovat o zaražení vlastní stříbrné mince. Po delších jednáních dostali 9. ledna 1520 od českého sněmu povolení k ražbě, které později, listinou ze 17. října 1523, schválil také král Ludvík Jagellonský.

V Jáchymově byla tedy založena mincovna, v níž se počátkem roku 1520 nebo o něco málo dříve započalo s ražbou šlikovských tolarů, jejich dílů a násobků. První tolary z roku 1520 nesly na jedné straně postavu sv.Jáchyma se šlikovským erbem a příslušným opisem a na straně druhé obraz českého lva, titul českého krále Ludvíka v opise a letopočet 1520. Další šlikovské tolary máme až s letopočty od roku 1525 postupně do roku 1528, známy jsou i tolary a jejich díly bez letopočtu.

Nové šlikovské mince byly od samého počátku připravovány na export do zahraničí. Vycházeli od počátku metrologicky ze starších saských ražeb – guldengroshen. Pro odlišení místa původu Joachimstthaler Guldengrosch. Postupem času docházelo ke zkomolení na „Joachimsthalergrosch“, „jochmtáslský groš“, „tolský groš“ až nakonec „thaler“ či česky „tolar“
Ve dvacátých letech 16 století Šlikovská mincovna dodávala na mezinárodní trh miliony tolaru a stal se obecným pojmem pro velkou stříbrnou minci.

Tolary ze šlikovské mincovny doplatily na svou vyjimečnou kvalitu a vysoký obsah stříbra. Miliony mincí byly roztaveny a použity v knížecích mincovnách na území Německa k výrobě drobného nekvalitního oběživa. Proto jsou tyto tolary poměrně vzácné.

Ferdinand I. nesouhlasil se samostatným mincováním Šliků, poslední šlikovské ražby z jáchymovské mincovny s titulem Ferdinanda I. známe z roku 1528, kdy mincovna přechází pod správu krále a mince se stávají vládními. I po tomto omezení zůstal Šlikům značný vliv na provoz jáchymovské mincovny, neboť byli hlavními dodavateli stříbra a měli možnost zde razit známé jáchymovské medaile. Po roce 1547, po nezdařeném stavovském povstání, nechal Ferdinand I. Šlikům konfiskovat veškerý majetek v severozápadních Čechách včetně jáchymovských dolů

Cobra

originál
originál
originál
originál
kopie
kopie
kopie
kopie
rok ražby kopie
rok ražby kopie
detail
detail
detail roku na kopii
detail roku na kopii
originál
originál

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

moc pěkný :-) :-)

Zajimavé.Z čehopak se razily ty kopie?
Mám nalezenou kopii pražáka-z olova.Ale aspoň něco po naší generaci zůstane.Jinak je vše plast made in china :-)

Zdravím - je uváděno stříbro - ale netuším jaké kvality. Někteří odborníci ji přiřazují do padělků (plagiát) a byla vyráběna zcela legálně jako uponinkový předmět v průhledné krabičce s nápisem " the world´s first dollar "
Ale zřejmě zálezělo jak ji majitelé prezentovali či vydávali za pravou.
Stejně tak byla ražena i novoražba šlikova tolaru z roku 1525, mincovna Kremnice 1974, Ag 0.900, 29g, Zdeněk Kolářský, letáček SBČS v angličtině.

Moc pěkné čtení i mince :-)

Na Aukru klasika už si ho tam mezi sebou prodávaj tak 3 roky


stribro 1967 kdo da vic.14 dni na to.007stan007@seznam.cz

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru