Slovenští manželé našli mincovní depot, po ocenění dostanou nálezné ve 100% hodnotě pokladu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Mincovní depot z poč. 16. stol. objevil mladý pár koncem března při výšlapu na horu Veľký Choč (1 611 m). Poklad ležel mělko pod zemí v katastru obce Likavka nedaleko Ružomberoka; podle dostupných informací ho vyryla divoká prasata.

Díky duchapřítomnosti a poctivosti mladého manželského páru, který okamžitě po objevení pokladu kontaktoval památkový úřad i policii, mohli archeologové nález zdokumentovat na jeho původním místě. Nehluboko se našlo rozbité hliněné dno nádoby s mincemi, které byly přilepeny ke zbytkům látky na vnitřní straně nádoby. V blízkosti se také našla kovová poklice. Poklad byl překryt jen velmi slabou vrstvou půdy. Lze tak předpokládat, že dotyčná osoba s uložením spěchala. Místo navíc leží nedaleko historické obchodní cesty.

Některé mince byly na povrchu, většina zůstala v zemi. Část souboru byla rozryta na ploše asi dvou metrů čtverečních: "Nález je výjimečný tím, že jsme ho měli možnost dokumentovat přímo na místě bez jakéhokoliv vnějšího zásahu, vyjma divokých prasat, kteří místo rozryli. Za svou profesionální kariéru jsem nic podobného nezažil. Je to nejkrásnější nález během mých dosavadních 13 let práce na krajském památkovém úřadě, " řekl archeolog Martin Furman z Krajského památkového úřadu v Žilině.

Poklad obsahuje 1 867 stříbrných mincí nejčastěji Ludvíka Jagellonského, Vladislava Jagellonského či Jana Zápolského... Mezi nimi je také jeden groš a dva zlaté dukáty. Nejmladší mince pocházejí z roku 1527. V té době vlastnil nedaleký hrad Likavka uherský král Jan Zápolský (maďarsky Szapolyai János 1526 – 1540), který se za uherské občanské války přetahoval o trůn s Ferdinandem I. Habsburským (1503 – 1564).

Podle archeologů může datum uložení mincí souviset s událostmi této doby. Myslí si, že poklad mohl skrýt některý z movitějších Zápolského přívrženců. Zlatou minci si tehdy mohl dovolit málokdo. V dané době představovaly mince z pokladu značné jmění. Nádeník si vydělal za týden asi 50 denárů. Za tento soubor by si mohl koupit například 80 koz.

„Jde o období po bitvě u Moháče, takže je to nádherný příběh, který s největší pravděpodobností souvisí s vypálením hradu v roce 1527,“ uvedl Martin Furman. A pokračoval: „Takových pokladů máme na Slovensku velmi málo. Obvykle nacházíme depoty ze 17. století, tedy z doby protihabsburských povstání. Toto je opravdu velmi výjimečný nález.“

Podle Furmana manželé dodrželi všechny podmínky vyplývající z památkového zákona a mají nárok na odměnu, který by mohla činit 100 % z hodnoty nálezu, jíž musí ještě určit znalec. První odhady již nyní naznačují, že odměna se může pohybovat v řádu desítek tisíc euro (stovky tisíc až jednotky milionů korun). Poklad bude po konzervaci a posouzení vystaven v Liptovském muzeu v Ružomberku.

Liptov je archeologicky velmi zajímavou oblastí. První místní nálezy pozůstatků lidské činnost pocházejí z období neolitu před 6 000 lety. V průběhu doby železné to byli Keltové, kteří zde zanechali významnou stopu. První Slované se začali v Liptově usazovat přibližně v 6. století.

Roman Němec

Zdroje: ancientpages.com, archaeologynewsnetwork.blogspot.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je to krása, jenom kdyby se o těch hledačích nepsalo pořád jako o divočácích :-)

Super kop. :-D :-D

Ať už prase nebo detík, bylo to velké štěstí. Opravdu nádhera :-O A povídání o možnosti uložení, také super ;-)

Ta metoda objevovani skrytych pokladu prasaty - to je vam hosi bezvadna vec. Nevim kdo to vymyslel, ale chapu ze jich potrebuji hodne. A to je taky odpoved na otazku, proc u nas byla prasata v poslednich letech tak hodne premnozena. Vsechno do sebe krasne zapada. Famozni myslenka, prinasejici sve ovoce. Jmeno vynalezce nevim, ale predpokladam ze to byl Jara Cimrman :-)

Maro - neuvažuješ o chovu a výcviku divokých prasat?

Já jsem třeba našel místo,kde jsem vydoloval 9 id známek a za tři týdny louka zvorana od prasat a na povrchu další tři,a není to tak dlouho,tak že stát se to může.

Asi prodám detík a pořídím si divoké prase :-D :-D Ty maj na ty depoty asi čich :-D

Nevie niekto z vás,kto predáva tie divoké prasce a za kolko ?
Aspon jedno by sa mi hodilo,a aj dohladávačka by v tom prí pade bola pasé :-)

Je toho celkom pekná hromada.

Já když vidím plácek rozrytej od prasat, vždycky ho projedu, ale zatím nic nenechaly... svině :-)

Jsou to svině.
Nicméně velmi slušný nález s velkou historickou hodnotou.

Dělám na druhé straně přes silnici asi kilometr od nálezu. Před půl rokem jsem měl chuť to tam projít, ale lidí jako prase, na Hrad Likava jdou procesí i mimo sezónu. Buldozery tam strhávají ornici pro stavbu dálnice a sjezdů, no krásný místo ALE!! Asi jedině s Valemanem, abych jim to mohl nechat... Lepší detik je považován za profi- vybavení a tím pádem vyšší trest.. :-P

pekne,ale dostanu velke h..o.realita je trocha ina.

Realita je že odmenu dostanú,môžeme si myslieť svoje o cene ale na svoje si prídu.

Zasejc detektořářský prasata ....... :-D :-D :-D

Čiastka sa ma pohybovať od 24 000 až do 30 000€(sukromny zdroj)

nádherná hromádka ...... :-)at' to našli jakkoliv,tak jim odměnu přeju !

Ako by povedal Bohuš to prasa to je ale sviňa ;-)

To Mischena máš pravdu je tam teraz slušný trafic. To Mara podebatime ;-)

Videl jsem ted v jednom lesiku takove rygoly od prasat, ze jsem koukal. Opravdu diry a na detektorare to nevypadalo. A jinak ano i v dirach po prasatech jsem nasel treba AB knofel. Vzdycky je projizdim. Mozna z povercivosti :-D

Dalsi vec je, ze prasata pravidelne rozhrabavaj diry co nechaj detektorari. Jsme tuhle dohledavali depot co kamos nasel na spolecne hledacce. Vytahli jsme dalsi mince, ale museli jsme to tam kvalitne rozkopat i kolem malych stromku - snazili jsme se setrne. Za mesic jsem se tam byl podivat, byl jsem hledat v okoli. Hlina rozjebana po okoli az na vetve stromu kolem, sutry vyhazene naokolo a ty male stromky uplne na sracku. Takze nekdy se muzete snazit sebelip to po sobe zanechat jak to bylo, ale prasatka z vas pak udelaj prasatka :-)

Na Choči je aj , život v manželstve hneď krajší .
Gratulujem manželom . Ono to má i dobrý náboj manžel a manželka . Keby to našla tradičná rodina napríklad farár , kaplán kuchárka bolo by to podozrivé .

Edu kamo pekne si to :-D ;-) mam to pod nosom.

Vážení diskutujúci, neprekvapuje ma, že takmer všetci, ktorí ste správu o poklade okomentovali, reagujete ako reagujete - keďže sami ste do jedného detektoristi, a žiaden kovový artefakt zrejme nie ste schopní nájsť nijakým iným spôsobom ako detektorom.
Neznamená to však, že môže nastať raz za čas situácia, ktorá je podrobne opísaná nielen v hore uvedenom článku, ale bola zverejnená aj vo viacerých televíziách. Keďže som bol osobne pri celej akcii - od telefonického oznámenia až po vyzdvihnutie tohto unikátneho archeologického nálezu (a nebol som s nálezcami sám, ale s kolegyňou archeologičkou z Oravského múzea), mám z neho viaceré videonahrávky od stavu po príchode až po postupné vyzdvihovanie nálezu (poskytol som ich televíziám, ktoré to do reportáže zapracovali), môžem len s radosťou skonštatovať, že chvála Bohu to nenašiel nikto z vás.
PS: Je "přízemní až běda", že na tomto portáli diskutujú iba osoby, ktoré sú skryté pod prezývkami. Aj to o tom čosi napovedá...

To jsi napsal hezky Martine. 10 bodů. I přesto, že i já mám přezdívku ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru