Soška zpěvného ptáka mění dosavadní pohled na řemeslnou vyspělost pravěké Asie

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Pták Asie

13 500 let stará figurka ptáka nalezená v Číně je nejstarší vyřezávanou trojrozměrnou zvířecí soškou ve východní Asii. Je vyrobena z kosti miniaturních rozměrů, objevena byla v Lingjingu v provincii Henan ve střední Číně. Posouvá hranici sochařství tohoto druhu o celých 8 500 let.

Sedm z jedenácti vrstev lokality obsahuje archeologické materiály. Nejstarší vrstva je stará 118 000 let, nejmladší je z doby bronzové. Soška ptáka však nebyla nalezena v původním stratigrafickém kontextu. Ležela v hromadě odpadků páté vrstvy, kam byla odhozena, když se zde v roce 1958 kopala studna. Většina této vrstvy byla při výkopu zničena. Naštěstí hromada „s odpadem“ zůstala nedotčena, tudíž ji mohli archeologové v letech 2008 a 2013 prozkoumat. Mezi jinými předměty objevili zmíněnou figurku ptáka.

Soška měří na délku pouhých 15 mm a na šířku 5 mm. Výrazně krátká hlava a krk, zaoblený trup, malé nohy a dlouhý ocas naznačují, že se jedná o ptáka z řádu pěvců. Vědci mohli odhadnout stáří řezby za pomoci datování spálených vzorků kostí, které byly nalezeny společně s ptákem a to včetně vzorku, který byl vyřezán stejnou technikou.

Výzkumný pracovník univerzity v Bordeaux Francesco D'Errico řekl, že pták je „výjimečně“ dobře zachován, což vědcům umožnilo studovat rozličné řezbářské metody jako je drážkování, škrabání či leštění při výrobě jednotlivých částí sošky. „Naše pozorování značí, že umělec velmi dobře věděl, která technika je k vyřezávání různých částí zvířete vhodnější.

Zajímavý je také fakt, že soška není plně realistickým zpodobněním ptáka. Figurka má totiž příliš velký ocas – jedná se však o záměr, aby dílo stálo vyrovnaně. „Bez tohoto triku by se pták převážil na hlavu,“ vysvětloval D'Errico a dodal, že nález potvrzuje, že není jen náhodným řezbářským experimentem. Odborníci se domnívají, že takto složité techniky vychází z umělecké tradice, která musela započít mnohem dříve.

„Tento objev posouvá výrobu sošek ptáků v čínském umění o více než 8 500 let. Figurka se technologicky a stylisticky liší od ostatních vzorků nalezených v západní Evropě a na Sibiři. Identifikuje původní uměleckou tradici - a může to být chybějící článek, který sleduje původ čínského sochařství až do paleolitu,“ sdělil médiím vedoucí výzkumných prací profesor Zhanyang Li z univerzity Shandong.

Roman Němec Zdroje: independent.co.uk, cnn.com, newscientist.com

Pták asie
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru