SPOLEČNÝMI SILAMI

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR

Používání detektorů kovů pro hledání v krajině je činností, při níž téměř každý chtěně či nechtěně nachází předměty, které zákony ČR a obecně platné kulturní normy naší společnosti defi nují jako archeologické nálezy. S užíváním detektoru kovů každý přebírá i  významnou spoluzodpovědnost za záchranu, poznání a trvalé uchování kulturního dědictví naší vlasti!

Stránku v plné velikosti otevřete poklepáním na obrázek (4,4MB)

Stránku v plné velikosti otevřete poklepáním na obrázek (3,5MB)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je to skvělý projekt, za všechny slušné hledače věřím, že se podobná věc podaří rozjet i v dalších krajích.

Vcera jsem byl na te prvni prednasce v Boskovicich.. Ale nevim jestli neco takoveho donuti nespolupracujici ke spoluoraci a odevzdavanim.. Duvera se nevybuduje za prvni navstevu u archeologa, stejne tak vsichni na prospekce jezdit take nebudou..

Pro začátek vlastně bude možná stačit, když ti co chctějí spolupracovat budou mít s kým.

Myslim ze to funguje celkem dobre uz roky.. Vetsina archeologu, ma nejake sve osvedcene lidi... Jak jsem. Psal ta duvera se tvori dlouho...toto je nabidka spolupráce pro prevzeti nahodneho nalezu.. Jako zacinal. Kazdy z nas kdo spolupracuje s nejakou arch. Instituci.. Chci tim. Jen rict ze vlastne pro spoustu lidi nebude dostacujici to ze odevzdaji nalez, ale archeolog jim pak rekne ze treba na prospekci sidliste je nevezme,protoze nema radnou duveru ze by to pak nechodili plenit sami

Velká poklona těm, co se na projektu podílí. Jak už Elmara naznačil, chtělo by to však podobný projekt do všech krajů. Možná by bylo mnohem efektivnější zřízení stránek nebo fóra, kde by mohly obě strany vzájemně diskutovat a dlouhodobě tento projekt formovat k co nejlepší spolupráci.

Bravo, jen tak dál.

S muzeem Boskovicka spolupracuji nekolik let a prave cílem té přednášky bylo, aby se tenhle model spolupráce co nejvíce rozšířil.... :-)

Také jsem tam byl, super přednáška jen nevím jestli to k něčemu bude. Ale snad ano o:-)

Hlavně kraj, Archeologický ústav a muzea ukázaly, že zájem archeologů o spolupráci je. Oficiální - černé na bílém. Oboustranné předsudky jsou na nic. Archeologie vyložila karty a teď to chce zapomenout i ze strany detektorářů na všechny povídačky a mýty, co se o archeologii vykládají mezi hledači jako pohádky na dobrou noc. Spolupráce funguje, hmatatelné výsledky jsou. Vím to já, ví to spousta lidí. Prostě se nenechat ovlivnit řečmi od zlodějů a ozvat se archeologovi... napsat třeba email... "Zdravím, rád bych pomohl."...... . Archeologie se vyvíjí dopředu, tak i veřejný detektoring už by se mohl konečně posunout někam dál.

Já spolupracuji už několik let, hledám tam kam bych se asi normálně nepodíval, nacházím věci co bych asi normálně nenašel :-D A že to musím odevzdat mi vůbec nevadí, stačí ten adrenalin při nálezu. Já frčím v tom zážitkovým hledání 8-)

S archeology spolupráce super :-D
S krajem nééééééééééééééééééééé :-/ :-P 8-)

Přednáška byla na úrovni, jedině co mně chybělo, dyla ukázka více odevzdanych nálezů detektorařu během spolupráce s archeologi.Fandim průkazum pro spolupracovníky .To je dobry napad k identifikaci. Za dvě hodiny se cele téma nedalo obsahnout.

Průkazy?

Teda řeknu vám, je docela zábava (ikdyž je to dosti smutné..) sledovat komentáře na facebooku v archeo skupině.
Až na pár vyjímek by nás tam všichni archeologové nejraději upálili na hranici. Pro ně jsme jen banda vykradačů, zlodějů a ničitelů archeo památek. Nejsme prý studovaní tak se do toho nemáme srá... . Až na dvě vyjímky nikdo z nich nemá zájem o spolupráci.
Je to smutné, protože už i v cizině přišli na to, že se můžeme doplňovat. Tady je to zatím pár případů kde to funguje. Problém je ten, že podle nich člověk nesmí vzít ani z povrchu střep keramiky... Zastávají starý systém a ohání se starým a nefunkčním zákonem o archeologii. Upřímně chápu to u "starých pánů", ale když jeden nejmenovaný archeolog který sotva dostudoval a dostal se za nejasných podmínek do vedení SM muzea se začne ohánět, že jedině on spasí svět... . U mladých to zamrzí, že nemají pochopení a ani zájem o spolupráci.

Poki77 - jenže když vlezeš na jakékoliv detektořářské fórum - veřejné i neveřejné - tak je třeba zase z reakcí detektorářů na nálezy celkem smutno mě... kdekoliv se objeví nějaký lepší nález, hned se tam každý začne ozývat a radit, jak nic neodevzdávat a jak bude nálezce blbý, když s tím někam půjde... a to úplně všude... standardní archeolog nemá v podstatě možnost být v nějaké komunitě detektorářů a tak se kouknou do veřejných skupin. Na FB, třeba i tady na LP.... tady jsou všechny komentáře veřejné... Z toho jediného si může veřejnost udělat obrázek... jakmile se objeví něco pěknějšího, začne diskuze o tom, co se dělo kdysi v nějakém muzeu, jak to "stopí" archeolog, bla bla bla , jenom aby si každý ospravedlnil svoje šuplíkování. Zkuste si tady projít diskuze u top nálezů a vžijte se do role nezávislého člověka nebo archeologa. Není to pěkné čtení povětšinou...

Zdenal007. Ano s tím ale já souhlasím. Já sám spolupracuji s archáči a dělám pro jedno muzeum. A moc rád bych rozšířil své možnosti přez archeo i do jinných oblastí.
A jak píšete, tak když to čtu a vidím ty archeo nálezy tady a hlavně na velkých prodejních serverech. Především do Německa, tak je mi smutno a jsem dosti naštvaný. A to nemluvím o tom, že tady u nás taky jednoho takového máme a víme, že prodá klidně i babičku. A nejvíc zamrzí, že je to spolužák... :-/ Nenadělám nic....
A pokud jde o ty "stopené" nálezy, tak to se bohužel taky děje... víme o nich, ani archeologové nejsou svatí. Je to o lidech. Ti jsou dobří a špatní všude. Jediné co mě může trochu utěšit je to, že zájem upadá, že už se toho prodává tolik, že ceny bronzových předmětů jdou tak dolů, že se to snad už ani nevyplatí a brzy se to zastaví, alespoň ve velkém. Moc bych si to přál... A pokud jde o to šuplíkování.... upřímně. Pokud je detektorista, či fanoušek archeologie do toho zaplálený a semtam něco doma má ( neříkám, že bude mít doma deset kilo bronzu a zlata..), je to pořád lepší jak to prodávat na černém trhu.
Jde o jednu věc. Tady jsme začali razit takovou myšlenku a přístup. Oslovili jsme již mnoho detektoristů s tím, že pokud něco najdou, tak budeme rádi když nám to přinesou ukázat a společně s archeologem zhodnotíme nález ( chceme i nálezové okolnosti nejlépe-né vždy a né každý to ale udělá) a rozhodneme co s nálezem. V drtivé většině nám ty nálezy nechají a putují na zpracování a poté do muzea. Hlavně však jim říkáme, že pokud doma mají "zeleninu" atd., tak chceme aby nám ji ukázali a řekli odkud pochází. S tím, že se nemusí bát, že je někdo bude popotahovat a budou mít problém. Nám ( a to by mělo i archáčům) totiž nejde o to někomu přitěžovat, ale zachránit vzácné kusy a zjistit kde se co našlo a skládat střípky historie.Jasně, pokud je to bez nálezových okolností a z druhé strany republiky, tak je to na pytel. Ale i tak to hodně pomůže. Pokud někdo najde sponu, nebo sekeru kterých je jen pár v ČR, nedejbože v evropě, tak určitě bude lepší když poputuje k prozkoumání a někdo ji zkatalogizuje, než aby ležela v šuplíku. A budete se možná divit (i já se u něktrých lidí divil), ale opravdu dost z nich je ochotných na tohle přistoupit. Je to o spolupráci a především vzájemné důveře. Pokud se mezi detektoráři a archeologickou obcí vybudují dobré vztahy a budeme si navzájem důvěřovat a né si jít po krku, bude to fungovat a lidé budou nosit nálezy do muzeí. A pokud jde o mě, tak já jsem raději když mám doma vytapetovanou zeď předávacími papíry s fotkama nálezů, než abych to měl doma. To je ta správná frajeřina a do muzea se na to můžu zajít podívat kdy chci. Třeba s kamarádama či rodinou. A tak by to mělo být. :-) 8-)

Tady proběhla aféra s mečem......
www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/doufam-ze-je-to-prave-143273/

Velice zajímavý předávací protokol na nic neříkající kovový předmět
Potom mu nebyla přiznána ani koruna nalezeného myslím a ještě měl opletacky
www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/potrebuje-radu-147636/

Snad je meč někde v muzeu vystaven :-)
Jen sem si tak na to vzpomněl když tu sleduji debatu :-)

Jaká aféra ? Snad ti musí být jasné, že doba, kdy mohl každý hledat kde se mu zachce, je už dávno pryč. Dotyčný porušil zákon a neměl vůbec provádět výkop. Je potřeba si uvědomit, že každý kdo nespolupracuje s archeologem, tak při hledání detektorem podstupuje riziko tučné pokuty.
Máme na výběr, buď budem spolupracovat a podávat cená data odborníkům, kteří důsledně nalezené předměty prozkoumají a zaevidují nebo nespolupracovat a okrádat tak širokou veřejnost o kus historie.

Co na tom Petrvalde nechápeš - nebo nechceš pochopit? Ritnos nález řádně odevzdal, dostal podivný protokol o předání "kovového předmětu" , neproběhla žádná medializace nálezu (přitom tohle je určitě zajímavost nejen pro místní, ale i pro celostátní tisk) a navrch měl problémy s úředníky... Zachoval se správně, nekopal na archeolokalitě - takže vyjádřeno tvými slovy - "předal cenná data odborníkům,spolupracoval a neokradl širokou veřejnost o kus historie" - ovšem místo vděku má problémy a "široká veřejnost" se dozvěděla, s odpuštěním, H---O...

Petrvald.....jsme ve stejném státě? :-D.... Téměř Každý hledac v ČR se dnes v pátek rozhodne kam zítra vyrazí a bude tam hledat aniž by se kohokoli zeptal,..... Jo a právě jsme na stránkách LP, nejlepším webu s eshopem který prodává velice kvalitní detektory... Každému kdo řádně zaplatí :-) ;-)

Asi si pořád neuvědomujete, že neměl co kopat do země, když nebyl domluven s organizací která k tomu má oprávnění.
JohnDeeere to ze si pujdes zahledet aniž by jsi spolupracoval, je jen tvoje volba, každý mám právo dostat pokutu, když si o ni koleduje :-).

Petrwald.... Dám si pozor aby mne na lágru nepokutovala hlídka městské policie :-D

Petrvalde, ty chodíš hledat jen pod dohledem archeologa? Pokud teda vůbec jsi jeden z nás - nick bez nálezů, názory připomínající Abušinova... A jestli tomu dobře rozumím, tak vlastně to, jak dopadl Ritnos schvaluješ. Uvědomuješ si vůbec, že tím vlastně říkáš všem, kteří chodí hledat a nejsou "domluveni s oprávněnou organizací", že je lepší si nálezy nechat, než odevzdat a tím se vystavovat případným problémům??? Já sám jdu jednu zajímavost předat příští týden - nemám si to radši rozmyslet?

Co to porad placas za nesmysly. Tady se resi spoluprace a ne ze si budes rozhodovat, co a kdy odevzdas ! Jo klidne si to nech doma, kazdy si udelame male muzeum a budem machrovat pred kamarady :-D.

No a je to venku - konečně ses vybarvil... :-D

Ne ne, jen jsem vybarvil cernobileho krta ;-).

Krt je pouze černý, Abušinove... ;-) ;-) ;-)

Krt, kašli na něj, je to jasnej trol a provokatér...... Nejspíše ani není hledač

Za mě jako začínajícího detektoráře určitě správná cesta. Náš koníček kvůli neochotě a zastaralé legislativě balancuje na hraně zákona. V důsledku každý hledač, který má u sebe lopatku je z pohledu stávajícího zákona potencionální nelegál.
Mě na tom nejvíce zlobí neochota státu dát spoustě slušným hledačům i oficiálním archeologům jednotný postup, předpis, zákon, který by na jedné straně pozitivně motivoval každého, kdo se dobrovolně podílí na skládání střípků naší historie a na druhé straně pomohl zapáleným odborníkům, aby s námi mohli bez obav spolupracovat a nevznikalo kolem toho tolik mylných představ a předsudků o jedné i druhé straně.
Tohle jsou bohužel stále pouze lokální příklady spolupráce, kterou může kdykoliv stopnout krajský nebo státní úředník.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru