Spolupráce s archeology a aplikace Portál amatérských spolupracovníků

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Chtěli bychom všechny tzv. hledače požádat o vyplnění krátkého dotazníku. Účelem je alespoň částečně zjistit aktuální převažující názory a nálady v otázce spolupráce s archeology a archeologickými institucemi. Anketa, jejíž vyplnění vám zabere maximálně několik málo minut, je zcela anonymní a ani administrátoři webu neuvidí jednotlivé odpovědi od již tak anonymních uživatelských účtů.

Výsledky ankety poslouží ke zvýšení informovanosti jak mezi samotnými hledači, tak i u odborné veřejnosti. Předpokládáme, že v budoucnu vytvoříme i další ankety, které budou případně více detailně zaměřeny na konkrétní okruhy otázek. V diskuzi pod článkem uvítáme i detailnější, slušně a konstruktivně formulované návrhy a představy, jak a kam by se měla spolupráce mezi archeology a amatérskými spolupracovníky, resp. hledači ubírat.

Pokud máte zájem o spolupráci v rámci PASu a nebo jste neuspěli v místech kde chodíte, můžete na LP poslat tento krátký formulář. Zaslat prosíme na adresu klub@lovecpokladu.cz a do předmětu prosím napište PAS. Pokusíme se věci trochu posunout :)


Spolupráce s archeology a aplikace Portál amatérských spolupracovníků
Víte, co je to Portál amatérských spolupracovníků (zkráceně PAS)?
Ano
241
Slyšel jsem o něm, neznám ale detailně
296
Ne
107
Celkem hlasovalo 644 lidí
Navštívil jste a prostudoval již webové stránky PASu včetně tam volně dostupných informačních materiálů?
Ano
206
Ne
438
Celkem hlasovalo 644 lidí
V současnosti již jsem registrován v PASu
Ano
84
Ne
560
Celkem hlasovalo 644 lidí
Máte v rámci PASu již navázanou spolupráci s konkrétní archeologickou institucí/archeologem?
Ano
49
Ne
470
Požádal jsem o spolupráci, zatím mi nebyla potvrzena
26
Teprve hledám archeologickou instituci, kterou bych požádal o spolupráci
99
Celkem hlasovalo 644 lidí
Pokud máte již v PASu navázanou spolupráci s archeologickou institucí, jak tuto spolupráci hodnotíte?
Vše funguje, jak jsem si představoval
33
Funguje to, ale mám určité výhrady
25
Nejsem spokojený
18
Nejsem v PASu
568
Celkem hlasovalo 644 lidí
Pokud jste registrovaný v PASu, jak ho hodnotíte?
Spolupracoval jsem již před tím, nic se prakticky nezměnilo
58
Spolupracoval jsem již před tím, teď je to ale lepší
7
Spolupracoval jsem již před tím, teď je to ale horší
7
Nejsem registrovaný v PASu
572
Celkem hlasovalo 644 lidí
Již jsem nabídl spolupráci archeologovi, archeologické instituci. Reakce byla:
Moje nabídka byla přijata
181
Moje nabídka byla odmítnuta, instituce spolupráci s amatéry neprovozuje
10
Moje nabídka byla odmítnuta, konkrétní archeolog o spolupráci s amatéry nemá zájem
43
Moje nabídka byla odmítnuta, zřizovatel instituce (např. kraj) spolupráci s amatéry nepodporuje
12
Moje nabídka byla odmítnuta, konkrétní archeolog má již dost velký tým a nemá další kapacity
13
Moje nabídka byla odmítnuta, nebyl jsem dost důvěryhodný (subjektivně)
10
Moje nabídka byla odmítnuta, kombinace více důvodů
65
Nenabízel jsem zatím spolupráci
310
Celkem hlasovalo 644 lidí
Pokud nejste v PASu registrován
Mám v plánu v budoucnu tak učinit
321
Nemám zájem se do toho zapojit
37
Rozhodnu se v budoucnu podle vývoje situace s hledáním v ČR
204
Jsem registrovaný
82
Celkem hlasovalo 644 lidí
Již jste se někdy zúčastnil archeologického výzkumu
Ano
192
Ne
452
Celkem hlasovalo 644 lidí
Spolupracuji s archeologem nebo institucí
Ano, v rámci PASu
34
Ano, ale bez PASu
289
Ne, nemám zájem
85
Ne, ze strany archeologické instituce nebyl zájem
236
Celkem hlasovalo 644 lidí
Nejsem registrovaný v PASu, ale spolupracuji s archeologem nebo archeologickou institucí (udržuji nějakou jinou formu trvalé spolupráce, např. průkazka místního muzea, ústní domluva atd.)
Ano
209
Ne
392
Jsem registrovaný, ale spolupracuji i jinou formou
43
Celkem hlasovalo 644 lidí
Před určitou dobou proběhlo několik školení pro amatérské hledače. Jsme ochotný/á se takového školení zúčastnit?
Ano
580
Ne
64
Celkem hlasovalo 644 lidí
Pořádání takových školení není zdarma, zvláště pokud by zájemců bylo hodně. Jsem ochotný se na takovém vzdělávání podílet i finančně?
Ano
540
Ne
104
Celkem hlasovalo 644 lidí
Byl bych ochotný se registrovat v nějakém celkovém portálu hledačů v ČR
Ano
587
Ne
57
Celkem hlasovalo 644 lidí

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

vyplněno funguje musíte být ale přihlášeni na lovci pokladů bez přihlášení nelze vyplnit
;-)

Včera jsem na tohle téma mluvil s "mojim" archeologem, co se týče PASU, tak bohužel konkrétně pro jihočeský kraj neni možná registrace do pasu, mocipáni nejsou úplně tomuto nakloněni, ale v září by měla proběhnout nějaká debata o připojení do PAS

Jen technická - bez odpovědi na všechny otázky nelze anketu odeslat. Nicméně pro člověka, co s PAS zatím zkušenost nemá (byť ji může do budoucna plánovat), není možné u všech otázek vybrat vhodnou odpověď odpovídající skutečnosti.

Například: “ Již jsem nabídl spolupráci archeologovi, archeologické instituci. Reakce byla:” / reakce nebyla žádná, jelikož jsem dosud spolupráci nenabídl - co je tedy správná odpověď, když nelze neodpovědět?

To Dacan_cz: jo, je potřeba odpovědět na vše, není to nějaký šprajc, ale mi tu anktetu máme napsanou primárně na lovce historie, tak se s takovým použitím úplně nepočítalo. Myslím, že když byla reakce 0, tak se v tomto případě dá napsat ne. Jelikož tady mlčení asi souhlas nebude :)

Já třeba nevím, co mám zaškrtnout u "Již jsem nabídl spolupráci archeologovi, archeologické instituci. Reakce byla: " protože jsem to dosud neudělala. Tak jak je to myšleno? Musím zaškrtnout moje nabídka byla odmítnuta?? I když jsem nikomu nic nenabízela?

Ano, a dobře že jsi to napsala sem :)

Doplněno :)

Vyplněno.Doufam že bude k užitku oběma stranám.

Krása, to je dobře, že mi na to přišel do mailu odkaz, na tu anketu, protože já třeba o PAS vůbec nevěděla a mně osobně se to líbí, dík :-)

vyplněno, ale původní dotazník ve které jestě nebyla na 7 otázku odpověd : Nenabízel jsem zatím spolupráci. Tak že jsem dal: Moje nabídka byla odmítnuta, kombinace více důvodů. Snad to nevadí, ale myslím,že většina lidí musela něco dát . Jinak super anketa.

hledám po celé ČR, resp. v různých krajích, to se mám registrovat v PASu u všech organizací na základě územní působnosti kde chci hledat? když se registruji jen u jedné, znamená to, že si jinde v kraji pak oficiálně "nezahledám"?

Ta poslední otázka : celkový portál hledačů je vážně úsměvná. O registraci v pasu nemá zájem většina jak vidno,nicméně se většina ovšem nechá školit nebo přímo "zaregistrovat do portálu hledačů" a ještě prý za to školení klidně zaplatí! Tomu se dá bezpochyby věřit.
Jedno krásně eliminuje druhý.
Ještě by chtělo doplnit : Složíte se někomu na právníka? Tam by zas většina nepochybně naklikala že ano.
A sešly by se ve finále tipnu tak 2kila.
:-D

:-D

Steve: tenhle problém mám taky

Ještě bych pro zástup nadšených a nedočkavých adeptů Pasportizace doplnil,že se musí odevzdávat úplně všechno. Nelze si jako PROVĚŘENÝ SPOLUPRACOVNÍK ponechat opravdu NIC-rovné podmínky všem!!
Ale to asi nebude závažný problém?


nebo jo?

:-D :-D

Můj subjektivní názor - kouknul jsem na ten "Portál amatérských spolupracovníků" a přijde mi to celé hrozně složité a neodpovídající 21. století. Určitě bych rád spolupracoval (respektive i tak už občas něco odevzdám do lokálního muzea), ale aby to opravdu odlovilo více lidí, tak bych čekal nějakou možnost online registrace a online souhlasu s podmínkami, nebo tak něco. Jinak super a držím tomu palec. :-)

Dva nálezy jsem nabízel u nás v muzeu,bez jakékoliv komunikace z jejich strany.Nakonec má zájem muzeum v blízké lokalitě a mají zájem velký.U nás mě komunikace dost zamrzela, protože naše muzeum jsou fotografie a nálezů velice málo.Tento přístup mě dost mrzí. 😢

Počul som,že hymnou všetkých registrovaných hľadačov sa stane tato pekná pesnička.
Ak to je pravda - som za!

https://www.youtube.com/watch?v=Oq-frA8uYeU

PAS mám, kdy mi to archeolog už dávno potvrdil, jenže problém je v tom, že ředitel instituce (muzea) nechce spolupracovat tímhle způsobem.
Tím pádem funguju dál s archeologem dál, jako dřív. Tj. odevzdávám nálezy bez použití PASu.. i když sám archeolog říkal, že se mu to líbí a byl by radši, kdyby jsme fungovali tímhle způsobem.. ale co se dá dělat, když vyšší moc nemá zájem, přitom p. archeolog mi posílal odkazy na školení atd., kterých jsem se účastnil.

PAS mám, kdy mi to archeolog už dávno potvrdil, jenže problém je v tom, že ředitel instituce (muzea) nechce spolupracovat tímhle způsobem.
Tím pádem funguju dál s archeologem dál, jako dřív. Tj. odevzdávám nálezy bez použití PASu.. i když sám archeolog říkal, že se mu to líbí a byl by radši, kdyby jsme fungovali tímhle způsobem.. ale co se dá dělat, když vyšší moc nemá zájem, přitom p. archeolog mi posílal odkazy na školení atd., kterých jsem se účastnil.

Myslím a můj názor je ten, že spolupracovat lze a to o bez PASu. Základem je že musí chtít obě strany. Což když se ohlédnu zpět nebylo vždy zrovna jednoduché. Ale vyšlo to a spolupracuji v podstatě s ochotnými archeology téměř po celé republice. S příchodem PASu jsem měl velké očekávání které až na velmi malé vyjímky vlastně nefunguje tak jak bylo plánováno. Osobně mi to až tak nevadí, předávám dál jako dříve a je to v pohodě. Bohužel je to ale škoda především pro mladší generaci hledačů kteří mají ještě ambice plnohodnotně spolupracovat. Toť můj názor... Cobry ;-)

Ten formulář je v docu🤔
Nemohl by být i v jiném?
Pdf.....

Doporučuji si přečíst o celé problematice aktuálním pohledem archeologů a muzejníků.
A nevypadá to věru pěkně.. ani lákavě..
https://www.cz-museums.cz/UserFiles/file/2022/Vestnik%20/1_2022_komplet_mensi.pdf

Formulář vyplněn a odeslán o:-)

Klidne z mé strany bych i připojil ruku k dílu třeba při nějakém vykopavani ve svém volném čase atd.. . Nic bych za to nechtěl. O odměnu nestojím. Jen by mě potěšilo držet v rukou nějakou starou věc jako první člověk po X letech. Bohužel u nás to ale není možné :-(

Já jsem dnes volal do místního muzea s tím jestli by měli zájem o spolupráci z mé strany , odpověď že neví možná ale že mně žádný papír nedá tak zkusím jiné město jsem z jižních Čech :-( :-(

Já jsem dnes volal do místního muzea s tím jestli by měli zájem o spolupráci z mé strany , odpověď že neví možná ale že mně žádný papír nedá tak zkusím jiné město jsem z jižních Čech :-( :-(

Zdarec, jako možnost dobrý. Obávám se ovšem, že dobrá možnost bude mít jepičí život.

ostrý zrak a rychlé nohy ...

Climberman, jak jsem psal mocipáni jihočeského kraje nejsou prozatim naklonění touto formou, ale určitě prácheňské muzeum v Písku zájem mít bude, nebo mi napiš a pošlu ti číslo na archeologa z Č.B ;-)

Doplnil bych anketu o otazku:
Chtel bych PAS za takovych podminek jako v Anglii ano/ne?

Tak nevím, formulář stáhnu , ale nedaří se otevřít 😟

To je celkem na hlavu padle, kolik lidi je ochotno platit za skoleni a nevidi to, co se chysta? A to, ze se bude vybirat nejakou formou poplatek za to, aby clovek mohl vubec hledat. Tomu se rika strelit se do vlastni nohy 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

Pak statni urednik na zaklade teto ankety prohlasi, vzdyt sami hledaci si to prali. Strkat dobrovolne hlavu do opratky, to muzou opravdu jen ....

Budu hledat dokud mě nechytí holt.Nevím jakým způsobem by mi mohli vzít detektor,museli by mě zastřelit...

Vždyť je to na hlavu postavený chcou aby se přestalo rabovat a odevzdávali se nálezy a jak tomu chcou zabránit ? Vždyť to přece nejde ! Vyřídím si povolení a můžu hledat legálně a nálezy zatajovat tak si myslím že to postrádá logiku je to můj názor vždyť přece nikdo neví jestli něco najdu nebo ne

Vždyť je to na hlavu postavený chcou aby se přestalo rabovat a odevzdávali se nálezy a jak tomu chcou zabránit ? Vždyť to přece nejde ! Vyřídím si povolení a můžu hledat legálně a nálezy zatajovat tak si myslím že to postrádá logiku je to můj názor vždyť přece nikdo neví jestli něco najdu nebo ne

To marky mark: zajímavý názor. Když jdeš dělat zbroják, lístek, řidičák atd. Je prostě vše zdarma...

Otázku jsem tam dal já, při počtu cca. 20 000 hledačů je podle mě nemožné, to pro všechny udělat někde, nějak, zdarma. A doufám že se tady nemusíme přít o to, že potřeba to je.

Všechno co jde zpoplatnit,to je správné myšlení. :-/

https://m.youtube.com/watch?v=dDu2O22w08A

Marku, jak muzes vubec srovnavat zbrojak, rybarsky listek nebo ridicak s tim, ze budu hledat detektorem a mam za to platit, ze s nim budu moct hledat??? To je naprosto nesrovnatelne.

Pokud se tady srovnava rybarsky listek, tak ten tvuj prispevek za to, ze muzes chytat, tak tim platis za sluzbu, a to, ze rybarsky svaz se stara o vodni plochy, vysazuje rybi pludek, atd. Tady budes platit za hledani detektorem a tu sluzbu dela hledac a jeste za to zaplati 😀 To je fakt na hlavu padle.

S takovou se uz bez papiru ani nevyserereme (s prominutim) a nemyslim toaletni papir.

Ano tak Johne👍🏻 Proste nikdo se zdravym rozumem a spetkou hrdosti se niceho takoveho nechce ucastnit.

Az to bude jako v Anglii, tak pak se o tom muzeme bavit. Takhle se tady snazi podojit kozla 😁

Názory můžeme mít různé. Bohužel z případné úpravy pravidel vznikne opět paskvil, pokud k nějaké úpravě vůbec dojde.
Osobně spíš očekávám drakonické postihy, palcové titulky.

Naprostý souhlas.

Nevěřím že to dopadne dobře, tohle je náš koníček, náš pohled na věc...a pro velkou většinu odborníků , jsme každopádně nežádoucí . Nikdo z nich nepotřebuje cca 20tisic hledačů, natož další byrokracii s tím spojenou.... oni budou řešit pouze nějaký kompromis, pro část vyvolených.... Nevím co si mužů představit pod pojmem ,, kodex muzejního archeologa '' který se bude připravovat ...napadají ty negativní..
Nevím kdy se dostanu na hledačku, ale vůbec se netěším a to ani na to, jak se na tom poličku zas pěkně vyprdím, že najdu stejně kulové, ale děsí mě, že bych měl začít trénovat ten uprkový běh a hod lopatkou do dálky ... o:-) :-/ Asi začnu hledat jen signály 🤫

Maoboo ono to bude spise o tom, jsi v PASu, tak jsi zaplatil poplatek a muzes si hledat, jses pod dozorem.

Nejsi organizovanej, tedy v PASu, tak jsi zlocinec.

A proc, protoze to vsechno vychazi ze zvracene teorie, ktera se tady siri, ze cela CR je archeolokalita a hledani detektorem je archeologicky vyzkum.

Myslim, ze by to melo dospet k soudu, ktery by tohle sireni nesmyslu utnul.

Johne nechodi, ale to je poruseni Pamatkoveho zakona, ktery si ohnuli archaci ke sve potrebe.

Teda nekteri, abych vsem nekrivdil.

ahoj,týká se ten pas i řemeslníků? kamarád má obavy je instalatér a topenař a při hledání trubek nejen ve zdích,ale kanalizacních přípojek a rozvodů mimo dům ho používá nechce přijít o živnost má se pro jistotu někde registrovat?

Určitě by měl zažádat o profesním vyjímku na AÚ doloženou platným živnostenským průkazem.

@MarkyMark: když se tak oháníš tím anglickým způsobem, tak se zkus zeptat někoho, kdo tam někdy zkoušel hledat. Vidina zisku je lákavá, ale realita bohužel jiná. Musíš tam být stejně registrovaný v nějakém sdružení detektorářů a na zajímavá místa se majiteli pozemku platí. Nalezené a zdokumentované poklady jsou krásná věc, ale nikdo ti nezaručí, že budeš ten šťastlivec. Je to jako v loterii :-D někdo sází celý život, dělá sponzora a nevyhraje nic. Podobně jako u nás jsou takové nálezy v jednotkách maximálně desítce kusů za několik let. Na několik tisíc detektorářů je to dost málo. Na každého z logiky věci ani vyjít nemůže, to by bylo jako to slavné letadlo, co frčelo v devadesátých letech :-D

OBI - ano, zaregistrujes se do toho jejich PASu treba, kde jsou pravidla skvele nastavene.

Pokud te majitel nepusti na pole, tak na to ma pravo. Chces snad popirat pravo majitele pudy nebo co?

Pokud nejsi si schopen vyjednat podminky s majitelem, tak treba navstiv nejaky kurz vyjednavacich dovednosti 😉

To OBI v UK jediný co musíš je mít souhlas majitele pozemku nemusíš být v clubu nemusíš být zaregistrován v PASu.Club ani PAS nic nezmůže s majitelem pozemku tj.dobrovolné.Že si Čech v UK nezahledá je jeho problém.Akcí je v UK dost některé i zadarmo ty reší většinou prodejce v rámci propagace.Na západ od Čr je první majitel pozemku kdo rozhoduje.

To OBI v UK jediný co musíš je mít souhlas majitele pozemku nemusíš být v clubu nemusíš být zaregistrován v PASu.Club ani PAS nic nezmůže s majitelem pozemku tj.dobrovolné.Že si Čech v UK nezahledá je jeho problém.Akcí je v UK dost některé i zadarmo ty reší většinou prodejce v rámci propagace.Na západ od Čr je první majitel pozemku kdo rozhoduje.

A kdo mysíš, že ty akce pořádá, majitel pozemku? :-D
A za vlezné se stejně platí. Nejen to si v těch našich podmínkách tak nějak představit.

Diky Jackarte za upresneni, divil bych se, kdyby se svobodomyslny Anglican nechal zotrocit kvuli hledani detektoru a musel se nekam kvuli tomu registrovat.

A OBI, prece neni nutne, aby ses ucastnil nejakych hromadnych akci. Je pochopitelne, ze kdyz nekdo neco takoveho organizuje, ze mu treba za to zaplatis. Ale klidne si muzes jit hledat sam a zadarmo😎

Já sem chtěl jen uvést, že svobodomyslný Angličan nemůže vyrazit kam se mu zachce tak jako tady u nás. Když to nejde na poli, vlezu náhodně do lesa. A zatím jsem ještě neslyšel o nikom, kdo by o možnost hledání žádal majitele, nebo lesy ČR. Tady to zatím nikdo neřeší. Až to tu bude jako v Anglii, tak budu moct chodit na jedno domluvené místo, které si umně za mírný úplatek dojednám a budu snít o výhře v loterii v podobě pokladu. :-)

Hladavam uz 12 rokov, ale hladam v UK (konkretne Skotsko)takze neviem, ci preklikanie tejto ankety ma v mojom pripade nejaky zmysel. Predpokladam, ze vam nemusim vysvetlovat ako to tu funguje.

OBI ja tady neresim pravo majitele pozemku, co si s nim dohodnes nebo nedohodnes, ale resim nastaveni pravidel v ramci hledani.

Takových otázek :-O :-D mám to vyplněné! Ale nikdo by asi spokojený nebyl :-D

Za co se kdo stydí je jen jeho věc, já třeba za tlusťošky v legínách.Ale slovo "mamrd"....to jsem viděl používat jen opravdu jednoduché lidi.

Anketa super, beru ji jako prvni krok. Hlavne aby archeologove pochopili ze hledaci nejdou takova hovada jak se o nich pise a ze jsou ochotni spolupracovat a najit cestu ktera bude vyhovovat vsem zucastnenym. Chce to jeste casem dolatit. Bude to ale dlouhe doladovani, ovsem kdyz budeme vsichni rozumni, tak by se ta oboustrane vyhodna dohoda mohla podarit.

Anketa super, beru ji jako prvni krok. Hlavne aby archeologove pochopili ze hledaci nejdou takova hovada jak se o nich pise a ze jsou ochotni spolupracovat a najit cestu ktera bude vyhovovat vsem zucastnenym. Chce to jeste casem dolatit. Bude to ale dlouhe doladovani, ovsem kdyz budeme vsichni rozumni, tak by se ta oboustrane vyhodna dohoda mohla podarit.

Bohatě by stačilo kdyby detektory neprodávaly smazkam a zlodějům :D co si po sobě nezahrabou ani díru

MarkyMark: Každý názor, který je jiný než můj, je nutné odsoudit...
Vzhledem k narůstajícímu počtu detektorářů, je projekt PAS logickým krokem archeologů k alespoň nějaké záchraně nálezů a kontextu. Zvlášť když podle zdejší ankety cca 40% hledačů není ani v kontaktu s archeologem nebo neodevzdávají.
Tohle musí pochopit snad každý s alespoň nějakým zájmem o historii. A ne to označit za totalitu...

MarkyMark: Každý názor, který je jiný než můj, je nutné odsoudit...
Vzhledem k narůstajícímu počtu detektorářů, je projekt PAS logickým krokem archeologů k alespoň nějaké záchraně nálezů a kontextu. Zvlášť když podle zdejší ankety cca 40% hledačů není ani v kontaktu s archeologem nebo neodevzdávají.
Tohle musí pochopit snad každý s alespoň nějakým zájmem o historii. A ne to označit za totalitu...

Doom 787 - Ty si ho vetsinou koupi z bazaru🤣

No hlavní vina je samozřejmě na těch co detektory prodávají.

Brumla- tak jasny viz GM4PRO, ze? Ktery cloveka s jinym nazorem napadne a nadava mu, misto aby napadl jeho nazor, tak to mas naprostou pravdu, ze jsou lide tady, kteri odsoudi nazor, ktery je jiny 👍🏻

Jinak snahu archeologu chapu, to zase jo😀

Brumlo - dokonce chapu i prodejce po telefonu, kteri mi nabizeji nejaky jiny tarif, mobil k tomu zadarmo, prestoze nic takoveho nepotrebuji. Ale pochopeni pro ne mam 😀

Detektory se nepřestanou prodávat , jen budeš asi potřebovat "zbrojní průkaz" 🤪

Zkatka to bude tak, ze to budto bude podle toho jak chteji archaci, nebo uz si nezahledas legalne uz vubec. Potom, jak uz tu nekdo psal, rychlé oči a jeste rychlejsi nohy.

Makoves - tak on by se musel nejdrive zmenit zakon :-)

Více jak 10 let spolupracuji s archeology doma i v zahraničí, rukama mě za tu dobu prošlo hodně moc zajímavých a často i hodně cenných nálezů, ale PAS k tomu zatím nepotřebuji...

Ale chápu, že když někdo v dnešní době začíná, nemá často moc možností, jak se k nějaké spolupráci dostat. Je to vše hlavně o dlouhodobé důvěře mezi archeologem a "hledačem". Prostě to nefunguje tak, že přijdete za archeologem a on vás hned na první dobrou, aniž by vás aspoň trochu znal, pošle na nejbližší hradiště s papírem v kapse ...

hlavně by neměl chodit nezletilý bez dozoru dospělého

Ja jsem zavolal do muzea, potom jsem se tam zastavil odevzdat nalezy a pani archeolozka se mě zeptala jestli jsem neuvazoval o blizsi spolupraci. Hned na prvni dobrou. Prikyvl jsem a vzhledem k tehdejsi situaci, nebyl cas, jsme dalsi jednani odlozili na jindy. Rekl bych ze momentálně je chyba na me strane, protože jsem ještě nebyl schopen za ni zajít. Hned jak se vrati z dovolené to napravim. Chci rict, ze si myslím o archeolozích, že jsou to vetsinou normalni a rozumně myslící lidi. A pokud se nemylim, a ja doufam, ze ne, tak se preci musime dohodnout. Vzdyt vetsina hledačů nedělá nic špatného.

Mně přijde, že je to myšlené jinak. Ne že se všichni hledači "musí" registrovat, ale ti, co chtějí spolupracovat s archeologem, tak aby to mělo nějaké noty. Digitalizuje se leccos, naše archeologie v tomhle je spíš pozadu, tak i tohle může být cesta, jak mít případně poučeného spolupracovníka, který chápe, co je kontext a jak má nález kdyžtak zdokumentovat, když jde hledat sám. Jediné, co nechápu, je, že když si vezmu detektor s sebou na dovolenou do jiného kraje, tak abych se předtím ještě zabydlela nad tím, jak případně oficializovat hledání tam...

Zabydlela=zamýšlela

Tak proti snaze udelat si nejaky krouzek nadsencu do cehokoliv jiste nikdo nic nenamita, at si klidne plati nejake clenske prispevky nebo poradaji hledacske akce.

Bohuzel realita je pak casto jina, jak se posledni dobou stava, viz posledni medialni pripady.

Zase se tu hodně píše, ale málo čte a přemýšlí dopředu. Koukám, že hodně pálí v anketě zmíněný poplatek. Tento "poplatek za školení" ovšem zmiňuje jen ta anketa, není nikde fixně napsané, že to tak je. Pokud vím poslední podobná akce byla za peníze, ale to bylo školení pouze součástí této akce (včetně ubytování atd). Ale to je druhotné.
Registrace v PASu samotném není "vstupenka" do terénu. První je registrace si systému samotného, ale pak je důležité si zde elektronicky zažádat o spolupráci s konkrétním archeologem. Ten ovšem nepřijme každého, ale až na základě společně domluvy. Takže žádné "zaregistruju se a hledám", ale
1) registrace v PASU
2) žádost o spolupráci
3) elektronické propojení s archeologem - na základě společné komunikace a zkušeností
4) školení, průkazka (nebo jiný doklad)
5) hurá v klidu do terénu

Asi takto. Takže žádné rozdávání povolenek za registraci.

Za mě jasné, srozumitelné, jen se to musí jednoduše vysvětlit lidem, jak to celé funguje.

Jsem zvědav, jakým směrem se tohle bude vyvíjet, celkově mám dojem že vše je v lidech, takže pokud zaměstnanci nedostanou marži, tak srdcaři ostrouhají..

Elmara je dobrý, že na tom vůbec dělá. Takhle to totiž vypadá, že valná většina hledačů by na spolupráci nedosáhla a stála by časem mimo zákon. Tudíž by mu klesly tržby.
Když budeš mít v regionu štěstí na ochotného archeologa, tak tohle nikdy nebude pro všechny hledače. Odhaduju, že jen v našem okresu může být 200-400 majitelů detektoru. Mimochodem zrovna u nás archáči spolupráci moc nepodporují.
Na druhou stranu chápu tuto snahu, když dnes chodí s detektorem i děcka a rodiny, které to vnímají, jako zajímavou volnočasovou aktivitu (možná už je i v Decathlonu chlívek pro hledače).
Nálezy se kupí v garážích a šuplíkách a na sociálních sítí včetně této se s nimi čile kšeftuje. Ale zase upřímně, kolik opravdu "zajímavých" nálezů za rok aktivní hledač vykope?
Osobně mi to je šumák, vím co mám dělat s nalezenými věcmi. Nejsu blbé. Tedy si myslím. :)
Spíš bych uvítal, kdyby nás odborná veřejnost vzala na milost a pořádaly se více přednášky a setkání s archeology napříč republikou. A každý měsíc by tady na Lovcích viselo několik pozvánek na setkání detektorářů a archeologů.

Tady se prave premysli dopredu, kdyz uz se zminuje registrace jako je rybarsky listek, ap.

Kali vodu predsedo 😀

Hledání pro mě bylo vždycky o svobodě, vypadnout ven a mít čas jen pro sebe. No a tahle svoboda mi právě v přímém přenosu mizí. Vidím tady tendenci za každou cenu něco organizovat, systematizovat, prostě dostat pod kontrolu a to je mi nepříjemné. S muzeem leta spolupracuju, když najdu něco zajímavého, odevzdám i bez PASu, ale děsí mě představa, že mi někdo bude říkat, kdy, kde a s kým mám trávit svůj volný čas, a to dokonce pod pohrůžkou nějakých postihů. Někdo potřebuje bejt organizovanej, dělá mu to dobře, jinej si zas užívá kontroly nad ostatníma, fajn. Pro mě je důležitej pocit svobody a ta jde do p.

Luckyluky jak jsem psal volal jsem přímo do prácheňského muzea a odezva negativní takže zkusím Strakonice tam je archeolog Vlasta Král a sním jsem spokojen mnohem lepší přístup než v pisku

Chtěl jsem reagovat už včera, ale pak jsem si řekl, raději se na to vyspi blbče :). Vezmu to co nejstručněji.

Musím poděkovat všem co už formulář vyplnili a pokud jste tak ještě neudělali, prosím věnujte tomu těch pár minut.

Rozhodně nikdo o lidi, co PAS nechtějí dělat nestojí. Hlavní problém je v tom, že nejsou „místa“ pro ty co to dělat chtějí!

Pokud má někdo pocit, že hledači nepotřebují proškolit, žije někde jinde než já. Naprostá většina nemá základní zkušenosti s archeologií, nedokáže posoudit jak a v čem se pohybuje. Klidně naruší kulturní vrstvu, vyndá předmět z objektu atd. A jelikož opravdu za sebe nechci, aby to byla další věc, kterou bude platit stát, který nám za posledních 8 let narostl do velikosti, že co se vybere se prožere, měli by si to hledači platit sami. Je to náš koníček a tohle je naše minimální vzdělání. Ty dvě otázky jsem tam dal já.

Mimochodem to přirovnání s rybáři podle mě sedí. Sám jme roky chytal, řada přátel má celosvazovky a snad až na jednu výjimkou jedou chyť a pusť. Rozhodně žádný masaři. Možná díky těmto lidem v těch řekách ještě nějaká ta šupina zbyla.

Hlášky o svobodě pohybu před rokem 89? Země zadrátovaná ze stran, nejkrásnější místa uvnitř, plná udavačů, fízlů, PSVB, bolševiků, uličních důvěrníků ksč, komsomolců, kde stačilo jenom něco blbě žblebtnout, aby ti začali nekonečný problémy. A detektory? Buď jsi něco propašoval nebo si někde pokoutně směnil mařeny a na starém městě koupil u Condrada. A za hledání v té době padali podmínky. Strážce nás v kanclu občas baví hledačskými příběhy z let 86-89. To je doslova perla celé diskuze. Trochu mi tedy vad, že má ten nick v názvu LP a někdo by se ho třeba s námi mohl spojovat…

Poprosil bych jenom o to, aby diskuze zůstala slušná. Nikomu neberu jeho názor, pokud to tedy není vyloženě lež.

Elmara ... Ale já přece nebudu tohle všechno absolvovat abych našel na lágru z 68 červenou hvězdičku na čepici , .... Oproti tomu jak dopadnu když mě tam vybere policie?

To johnDeeere: já tě do toho nenutím.

Já vím, ale stejně .......... Někdo by se měl vyjádřit jak to bude s normálnímy hledači , co nedělají archeo a ani nemají zájem ho hledat.
S hledači co se hrabou ve špagetách , tubách od sýra a knoflikach.......

@MarkyMark: ty medializované případy jsou vesměs hledání na archeolokalitách. Místní často ta místa hlídají a popravdě nám tyhle lidi co tam chodí dělají spíš ostudu a špatnou reklamu. Pak se vesměs kouká špatně na všechny co vytáhnou z auta detektor.

Je to o tom, že kdo chce v problematice vidět to, co ho naštve, to tam vidí. Ale podle mě se nechystá to, že kdo má detektor, tak se MUSÍ někde zaregistrovat a platit a já nevím co.... Ale mně konkrétně se třeba tahle iniciativa líbí a na nějaké školení si klidně i za nějaký poplatek zajdu, stejně chodím na různé zajímavé přednášky se vstupným. Protože je to prostě moje svobodná vůle. A to ani teď nijak neřeším, že je nepotřebuju, co se týče systematiky a technologie a archeologie jako takové, ale třeba spíš legislativy a digitální technologie. Kam se v tomle svět posunul.

Macamico, jenže ty jsi holka chytrá a vzdělaná. Po tobě každé muzeum šáhne hned :) :) I do archea by jsi klidně mohla :)

Už docela lezou zajímavá čísla, z 450 lidí jenom 28 pas. Zajímavé, zajímavé...

68

Asi to posunovat. Lidi jsou na dovolených ,aby se to nepřehlédlo

Mi osobně PAS nevadí.
Pokud je spolupráce oboustranná, tak nevidím problém. Pokud má zájem někdo hledat, a registruje se a požádá o spolupráci.

Ale za mě je pár otázek:
- Jak bude vypadat výběr spolupracovníků - bude to jen pro někoho a ostatní budou na black listu?
- Jaký bude systém školení a vzdělávání v této oblasti pro schválené spolupracovníky

Osobně mám horší zkušenost s muzeem.
V covidové době jsem byl v polích a něco málo našel. Po vyfocení, zápisu polohy a dalších procedur jsem poslal e-mail s dotazem o nálezech. A upřímně ani po opětovných e-mailech jsem neobdržel žádnou odpověď zda se na to ctějí aspoň podívat a zhodnotit. A s těmito lidmi mám chtít spolupracovat, když nemají evidentní zájem?

Mám takové obavy, že takoví archeologové nebudou mít žádný zájem o spolupraci od nikoho a budou razit vidinu, že detektoráři jsou lůza.

Proč třeba není nějaká archeologická zpráva něco jako porybný. Uvidí detektoráře a a osloví ho co našel.
Pokud nebude chtít ukázat, tak může být přivolána policie.OBI neni jen o tech archeolokalitach, protoze to kolikrat az nasledne se prohlasi za archeolokalitu viz posledni pripad z jizni Moravy.

Prirovnani k povolence, ze muzu chytat a zaplatim za to, je dle meho mineni zcela mimo misu.

Pokud je nejaka potreba proskolit hledace, coz povazuji u sebe treba zbytecne, protoze kdyz zacnu delat nejakou cinnost, tak si nejdrive o tom neco prectu, co muzu nebo nemuzu zpusobit, ale pokud je ta potreba, tak muze Marek ke kazdemu prodanemu zbozi pridavat informacni brozurku, ale primlouval bych se o to, aby v ni nebyly jen informace tykajici se archeo problematiky, ale i pyrotechniky, agronomie, flory, fauny, ap., protoze hledac svou cinnosti muzu poskodit nejen nalezovou situaci ohledne archea, ale polni plodiny, rostliny, treba brouky, atd😀

A treba i vyletet do vzduchu, kdyz manipuluje s munici😀

Proste proskolit ze vseho a za kazde skoleni zaplatit 😀

To Cornwell: Jedním z hlavních pozitiv PASu je digitální vstup nálezů:
https://digiarchiv.aiscr.cz/results?entity=samostatny_nalez
Po dokončení koloběhu "zapsání nálezů, odeslání, odevzdání, konzervace, inventarizace" se objeví nálezy právě v Digitálním archivu AMČR. Pokud vše proběhne, nálezy se veřejně objeví zde.

Blbý je že spousta z nás se nechce nijak organizovat, já jsem rád sám třeba,beru to jako únik od reality.
Otčím spolupracuje s archeology už řadu let, jezdí na různé hledání s nimi.Vím kolik mu dalo práce se tam dostat....na tohle já při své práci nemám ani čas.Kdybych náhodou něco našel vím že zavolám jemu a dál to nemusím řešit,to je pro mě ideální.

To Zdenal007:
Co se týče digitalizací nálezů, tak tomu rozumím a jsem pro.

Tady jde spíše o to jak bude vybírán spolupracovník.
A jak jsem psal výše, pokud nebude mít zájem archeolog, tak detektorář nemá šanci chodit. A když bude, tak mu hrozí flastry.
A to jen ze zlovůle vyšších mocností.

A to i v případě, že detektorář bude mít zájem o spolupráci a bude registrován a podstoupí i na vlastní náklady různá školení.

Tady mi chybí informace. Co bude s detektoráři, co si je muzea nevyberou na spolupráci.

Je jasné že bude i odvrácená strana, že se najdou takoví, co se registrují a budou plundrovat.
Bohužel.

To kim: budu, vždy začátekm týdne to dám zase nahoru dokud bude ta anketa aktuální. :-)

A může se udělat anketa mezi archeology jak by měla vypadat spolupráce s detektoráři?
Jak oni hodnotí spolupráci, jaký mají názor na detektoring.

Běžně je medializováno akorat to negativum. Nebo špatné zkušenosti.

Již zde prakticky nepůsobím, ale tohle jsem si nenechal ujít.
Anketu jsem vyplnil dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a to, že ji Marek připravil s BK mě potěšilo. Pana Komoróczyho si vážím nejenom jako odborníka ale i jako člověka a věřím, že pokud nám „hledačům“ historie bude nakloněn právě on, lze dojít k oboustranné spokojenosti.

Bohužel nomenklatura sídlící v Budějcích na kraji není nám jihočeským detektorářům nakloněna a já osobně o takovou spolupráci ani nestojím.
Proto: nemám zájem o žádný pas, nebudu se zapojovat do žádného školení a už vůbec nechci být registrovaný jako něčí spolupracovník.
Jářku..., vždyť já vlastně ani žádný detektorář už nejsem. Hledání mi zošklivil pan Červák a tak sedím spíše u mé milované vody a čumím na pohupující se splávky.

Apropo...: rybářský lístek si platím a registrován u Črs jsem dlouhá léta. Pokud se však někdo rozhodne tyto dvě odlišné zájmové skupiny porovnávat, nesmí zapomenout, že ČRS z vybraných peněz sype kapry a štiky nám „poplatníkům“ před čumáky do vody.
V tom je ten rozdíl ;-)

Hoši zeptám se asi jako úplnej dement, ale trápí mě jedna věc. Zcela laicky, pro blbýho mi někdo řekněte. jak to teď teda vlastně je? S archeoložkou budu mluvít nejspíš až příští týden, to se vrátí z dovolený. Ale hledat bych chtěl už zítra. Mám vyhlídnuté pole a svolení majitele. Může tam na mě někdo vlítnout, třeba nějací ti příslušníci VB, dát mi bambiliónovou pokutu a sebrat mi detík, nebo nemůže? Ještě tě v zákoně není. Nebo snad jo? Nebo je v zákoně nějaká klička, že jako chodit po poli můžu, ale nesmím nález vyzvednout atd. atd.

A zase dvakrát... :-D

To Cornwell: to vybírání spolupracovníků určitě nebude fungovat jako nějaká zlovůle archeologů. Určitě se přes PAS nepřihlásili svým archeologům ještě ani všichni detektoráři, kteří už roky společně fungují. Vše je a bude o komunikaci.

Nebudu tvrdit, že to v každé instituci po celé ČR už funguje a že všude je to všechno růžové. Ale myslím že i k tomu má být tato anketa a toto fórum. O to víc mi přijde zbytečné dělat závěry už teď (někteří tady), když se to chce někam hýbnout. PAS běží teda už rok a půl bezmála a informovalo se o něm (i na sociálních sítích), takže je i trošku úsměvné, že se o tom teď mluví jako o jakési tajemné novince. Novinkou jsou hlavně policejní kontroly a tím ten "zvýšený zájem" o oficiální spolupráci. o:-)

Když někdo dlouhá léta sbírá v lese houby a najednou mu někdo oznámí, že musí mít povolení od hajného jinak ho policie bude pokutovat, tak co udělá ten houbař aby mohl hledat dál? Bude souhlasit i s tím, že se z něho stane oficiální lesní hledač a bude ten les i uklízet, jen aby mu nezakázali tu jeho oblíbenou činnost, kterou doposud vykonával, aniž by se o to kdokoliv zajímal.. To jen k tomu zvýšenému zájmu.

Romane (namor) uz jsem se strachoval, ze se ti neco zleho prihodilo, protoze jsi zde dlouho nebyl.

A diky za nazor, hlavne o tom rybareni. Protoze doufam, ze uz se tady nebude porovnavat to, ze za rybarsky listek se plati a tady nejake hledani detektorem zpoplatneno neni, ze uz se proste nebudou porovnavat jablka s hruskami.

To Makovec: jako docent na LP by jsi měl radit Ty nám, jak na to :-P :-D (jen sranda). V ideálním případě už nějakého "svého" archeologa člověk má, nebo ví, koho by oslovil. Takže co můžeš udělat teď jako maximum je asi založit si účet do PASu, většinou do druhého dne je účet aktivní a pak si rovnou poslat v PASu k té archeoložce (najdeš podle emailu) žádost o spolupráci. Sice to ještě neznamená, že je to hotové a oficiální a splněné dle pravidel, ale udělal jsi tím tu vůli ke spolupráci.

Makoves ne, normalni svobodomyslny clovek se nejdrive zepta za co plati, zjisti si, jestli ta platba je opravnena a je na ni narok.

Jo a jeste takovy technicky dotaz, kde ten cesky PAS ma oporu v zakone, tak jak je to u toho PASu v Anglii?

To Namor: tak tomu raději říkejme zbrojní průkaz.
Zbraně jsou také jak v rukou profíků, tak v rukou veřejnosti.
Zbraně taky slouží i škodí.
Na získání průkazu člověk potřebuje školení a potvrzení.
Může si jej legálně pořídit každý, když projeví vůli vše legálně "oběhat" a musí dodržovat u nadále pravidla.
Nikdo nikoho nenutí zbraně vlastnit.
Člověk si musí sám kupovat "krmivo" do zbraně.

Pořád je detektoring práce s přístrojem, vyrobeným k nějakému účelu, a co hlavně - k vyhledávání nálezů, které už se znovu opakovat nebudou, každý nález (obzvlášť z archeologických kontextů) je jedinečný a nikdo je do polí znovu nevypustí.
Takže radši nechme ryby rybama, obzvlášť když od koníčku teda někteří očekávají hlavně kila v mrazáku.

No a co když bude válka, budu si taky muset udělat zbrojní průkaz a koupit si samopal a krmivo do něj, nebo to dostanu všecko zadarmo ☝🤭😃👍

Tak srovnavat detektor se zbrani, ktera se musi registrovat ze znamych duvodu, tak to uz je naprosto mimo misu.

Mozna by sis Zdenale mel zjistit, co ziskani zbrojaku obnasi a co v tom poplatku je zahrnuto a proc.

To uz si za chvili budu muset delat prukaz na lyze, na kolo, na cokoliv. Porad tady rezonuje ten nesmysl, ze detektor je urceny k vyhledavani archeologickych artefaktu, i kdyz prvotni duvod byl k vyhledavani min, ze jo.

:-D
https://youtu.be/8a-eixAE9LQ

Zdendale007 a ostatní, já jsem se ptal jestli mě zítra může na poli odchytit policista a sebrat mi detektor a dát mi pokutu, pokud nebudu domluvený s archeoložkou, že tam vyloženě můžu hledat. Má na to skutečně právo?
A to že jsem s ní v kontaktu a potažmo se zaregistruju do Pasu mě zachrání? Jo a tu docenturu jsem skládal z určování nálezů nikoli z práv. (Taky humor :-D :-D )

Johne preeeesne tak 👍🏻

Já dnes zjistil že na elektro skate s takovým výkonem co mám, potřebuju řidičák...a už se mluví o povinném ručení :-D :-D :-D :-D

A ta banda co stojí v tom poli na obrázku...to bych mlátil na potkání.

Makoves, pokud jdes delat archeovyzkum a priznas to i policistum, tak porusujes ustanoveni tzv. pamatkoveho zakona a je uplne jedno, jestli jsi domluveny s archeologem nebo ne, pokud neni pritomen.

Pokud hledas treba ptaci krouzky, tak neporusujes zadny zakon, pokud jsi domluveny i s majitelem pozemku a nenicis mu treba urodu.

To z ní tak, že se to dá i pochopit. Díky.

Sojka88,
máš možnost, za 14 dní jsou závody Mistr Hledač odkud ta fotka je ;-)

Marky ,ti ale zapoměl říct, že musíš mít deklarovaný detektor ,přímo na ptačí kroužky 🤭😃

Habán :-D

Makoves nemas zac😉
Jinak samozrejme, pokud budes hledat ty ptaci krouzky nekde na hrade, tak asi ti nikdo neuveri, ze tam ten archeovyzkum neprovadis😀 Pokud bys je tam chtel hledat, tak za dozoru archace, at je to bez problemu.

Cemo, tak jasny, staci, kdyz detak nechas pod stromem, kde se houfuji ptaci, ti ti to za nejakou chvili zdeklaruji radne 💩😀

Dane ,🤭👍😃 kdo dělá na mistra zdravotníka 😃

To jako že na hradech nejsou ptáci 😃 i Špaček tam byl ☝😃 Trochu to tu chce odlehčení, páč se to tady popere ☝😃

Tak Cemo z toho Spacka by byl uz poradny krouzek 😂

To normálně se hledá v zasetém?WTF....

Normálně ne, ale tady jo.

MarkyMark - Marku, kamaráde, jsem v cajku. Jen jsem se rozhodl dát si na chvilku od LP pokoj.
Mám teď spoustu práce kolem baráku, však víš jak je to na vsi. Až přijde zima, objevím se tu zas pravidelněji a pokecáme.
Jinak sdílím tvůj názor - jablka s hruškama, proto jsem se vyjádřil.

Zdenál - Zdendo, ještě že si nepřimotal k těm zbraním myslivce. To bych pak byly jablka, hrušky a švestky s vořechama na jedné hromadě. Neb myslivec je především hospodář, hospodaří na pronajaté honitbě a plody své práce sklízí sám, ne banda zlodějů (rozuměj stát).

Papíry jako na zbraň je samo také neporovnatelné. To musí tak být a vymysleli to mnohem chytřejší hlavy. A zaplať pán bůh za to, jinak by se to tu všechno už dávno postřílelo. Nejsme na Klondike.

Když chcete mermomocí papírovat, udělejte to jako na dron. Ať si každý udělá zkoušku, že není úplně tupé hovado a že smí nakládat s přístrojem zvaný detektor v mezích zákona. Pokud se prokáže, že některý zájemce je vůl a nemůže mu býti povoleno volně se pohybovat, v pořádku.
Já myslím, že jen zde na LP by se takových adeptů našlo, co by zůstali na sítu.

Bude klid, vlk se nažere a naše koza zvostane celá. Howgh...

To Namor: mě je v podstatě úplně jedno, k čemu to přirovnat, v podstatě to ani nejde. Je to specifické - celé se to řeší (ne tady, ale systémově) kvůli archeologický nálezů, nakládání s nimi a ochraně artefaktů a nalezišť. Tady se stejně pořád jen někdo snaží argumentovat horem spodem proč to a ono je jinak a špatně. Ať je to klidně jak dron, když to někomu přijde potom víc pochopitelné.
Ohledně PASu jsem napsal, co jsem chtěl. Dá se v něm propojit s archeologem, zrealizovat tak legální hledání podle pravidel a v Digitálním archivu po celém kolečku se dají nálezy najít. Oděmě taky vše.

To: Sojka88 - řepka - se používá i jako zelené hnojivo (nicméně v tomto případě to stejně bylo jako vždy, se svolením majitele / provozovatele zemědělsé plochy). V takovém měřítku by si nikdo nic podobného nelajsnul..... ;-)

Zdravotník budu v tomto případě já :-P Mám v tom jistou praxi :-D

Sojka, pořádně nalaď koloběžku, před srazem vyžeň všechny pavouky a zdravotníci nebudou potřeba :-D

Habánek zdravotník 👍😁 budete všichni v dobrých rukou ☝👍😃

Namor- Romane jasny, chapu 🙂

Zdenal007- Na ochranu archeo lokalit je krom památkového zákona i ustanovená speciální krimi skupina PANDORA, která darebáky co tam lezou chytá a dál trestá.

Co se týče PASU, tak je to opravdu logický krok, stačí se podívat tady na LP, nebo kouknout zde do ankety, spolupracuji z archeology....
Co se týče školení a nějaký poplatky za hledání je tu interpetováno zcela špatně. Navíc je to též zcela logické, přece nelze každýho školit ve svém volnu, dát tomu např. 40 h svého času a dělat to zcela zadarmo. To je prostě nesmysl a nějakej poplatek za školení je zcela logický.
Jinak si myslim že porovnání z ostatními zkouškami "autoškola, zbroják, rybářskej lístek atd" je naprosto v pořádku. Když jdeš k vodě musíš taky poznat rybu znát míry, když nosíš zbraň tak musíš vědět kdy a jak ji můžeš použít, když jdeš řídit auto...tak znát značky. O čem je tedy tato debata?
Osobně jako spolupracující s několika archeology PAS vnímám spíše jako zbytečný. Místo toho by měla být nějaká osvěta, třeba ta zkouška jak se zachovat při nálezu.
No sám jsem zvědav kam se to pohne a jak se to nakonec odladí.

Máro je fajn, že si tuhle anketu udělal.

Zdar všem, tak to tady čtu a nestačím se divit. Dotazník sem vyplnil a na školení bych klidně šel. Aj bych si to zaplatil pokud by bylo pro mňa přínosem.Někteří só nadšení a pro někteří ne. Diskuza je plodná a zajímavá. Tak zasejc někdo zdar.

Zdar všem, tak to tady čtu a nestačím se divit. Dotazník sem vyplnil a na školení bych klidně šel. Aj bych si to zaplatil pokud by bylo pro mňa přínosem.Někteří só nadšení a pro někteří ne. Diskuza je plodná a zajímavá. Tak zasejc někdo zdar.

Myslim, ze by se melo zavest i skoleni pejskarum, nez si nekdo poridi psa, protoze pak hrozi , ze jeho pes treba utece a nekoho pokouse, nebo jinou skodu udela. Takze takovy majitel psa mel byt logicky 😀proskolen, samozrejme za poplatek.

A urcite bych proskolil i lyzare, at se predejde nehodam na sjezdovkach, samozrejme za poplatek.MarkyMark, proč s tím máš takový problém? Tady nejde o nějaký pejskaře, motat sem pejskaře je též mimo mísu. A když už i psa musíš mít řádně očipovanýho a zaregistrovanýho a platit z něho poplatky ;-)

Lucky - psal jsem o skoleni pejskaru a ne o registraci psa 😉 A uvedl jsem priklady, ktere jsou absurdni stejne jako tohle.

A obecne mam problem s tim, kdyz se vymysli blbosti, ktere vice omezuji nez prinasi uzitek.

Pánové, jsem zděšen. Delší dobu jsem zde na LP nebyl a zprávy o zlé situaci kolem detektorářů v médiích mne nějak minuly. Mám detektor a velmi zřídka s ním vyrazím do lesa, aniž bych tušil, v jakém se ocitám nebezpečí. Chodím tam proto, abych si (už to zde zaznělo) vyčistil hlavu a užil si přírody. Mám skoro dvě desítky přátel, kteří jsou na tom stejně jako já, nebo ještě hůře. Ani nemají tušení, že nějaký portál „Lovec pokladů“ existuje. V souvislosti s tím si až nyní uvědomuji (někdo to zde psal) jak návodný ten název je. Někdo zde také uvedl, že nikdo není nucen, aby vlastnil zbraň. Jistě, vlastnit detektor mne také nikdo nenutí. Mám ho ze své vlastní vůle, protože jsme svobodná země. Ale z diskuze jsem vyrozuměl, že mne „kdosi“ chce přimět, abych podepsal spolupráci. Ale každý prý tzv. PAS nedostane, ale jen vybraní. Ke spolupráci s STB také každého nepřizvali k podpisu spolupráce.
Mám tedy několik nezodpovězených otázek: Mohu si koupit a vlastnit libovolný detektor? Mohu s ním chodit po své zahrádce, případně po ulici, aniž by mi hrozila peněžitá sankce nebo zakleknutí? Mohu mít doma nějaký archeologický předmět zakoupený v antikvariátu, vetešnictví na burze nebo na bleším trhu, popřípadě dar? Vztahují se diskutované požadavky i na používání magnetu? Všemu by asi měla předcházet masivní a delší osvěta, pokud to již není hotová věc, jen to ještě nevíme.

Marky- Vim jak si to psal, jen si myslim že s tím bojuješ zbytečně. Pokud je u nás cca 20-30 tis hledačů a dle ankety cca 50 procent lidí nespolupracuje s někým, byť u některých snaha byla... tak je to 10-15 tis detektorářů šuplíkářů a nálezů co končí v Horákyně muzeu. Byla otázka času kdy něco takového přijde. Před "asi třemi" roky byla snaha i změnit památkovej zákon, což nakonec neprošlo. Asi si ani nedokážu představit jak cajti nemaji nic jinýho na práci a budou nás v rojnici nahánět na poli. Nemyslim si že se něco tak zásadního změní a bude to tak tragický jak se to tu popisuje, ty půjdeš pípat a ty ne... Chce to jen vyladit k oboustrané spokojenosti, to jediná možná cesta budoucnosti. Mužeme být nakonec rádi, že nejsme jak na slovensku kde ti za to vpraví kulku do hlavy
o:-)

Lucky touto anketou bych se neridil, hlasovalo v ni nejakych 500 lidi, coz je i z toho poctu, co pises, tedy 30 tis. hledačů, naprosto mizive procento, zbytek hledacu zadny PAS nezajima stejne tak jako tato anketa.

Tady jde jenom o jedno. Hledacu uz je prilis mnoho a nejake oci uz to zacalo bolet. Nekdo si predstavil jak ti hledaci tahaji miliony nadhernych hidtoticky cennych poklady ze zeme a ma je vlastne zadarmo. O to jde. Snizit pocet hledacu. Panove, vy kteri chodite hledat uz peknou řádku let, zajimal se někdo o to ze hledate?

Elefen- co by jsi dělal, kdyby jsi v tom lese našel(a poznal) archeologický předmět?

Co se týče počtu hlasujících, doufám že se dostaneme někam na číslo 1000. Což je třeba obvyklý počet dotazovaných ve volebních průzkumech, kde se snaží odhadnout názor 6,5 milionu voličů.

No školení není určitě od věci když se tady lije olovo do kadlubu, vyvařují bronzové sekerky v hrnci, používají se mosazné kartáčky na archeo atd. Atd. Se není čemu divit. Ještě můžeme být rádi, že s náma mají tu trpělivost a jsou ochotni zaškolit.
Marky Marku tady nejde jen o tebe, že ty školení nepotřebuješ, spousta hledačů ho určitě potřebuje!

Mne napadlo ... Jelikož tu proběhlo už opravdu hodně článků o tom že depot vyhrabal pes , že by se mělo dělat archeo školení i pro majitele psů, no a nějaké doplňkové ještě pro nimrody.... Jelikož 🐗divočáci nezůstávají pozadu :-D :-D :-D

L2021PS - Udělal bych to co dosud. Nafotil, zaznamenal místo nálezu a zanesl do muzea. Tam jim řeknu co je zajímá, pokecáme o všem možném, sepíší protokol o předaném nálezu. Poděkují mi a jdu domů.

To johnDeeer: včera mi David vyprávěl, že na to byla už přednáška. Dokonce to mělo i nějaký tabulkový výstup, jako kolik, psů, prasátek, veverek atd. ;-)

Elefen- kdyby to tak dělali všichni, tak ani žádný pas nepotřebujeme :-) 👍

Mám krásné zážitky ze společných akcí s archeology a děkuji, že jsem byl zaregistrován v PASU. Zdá se mi, že tím je archeolog tak za Vás zodpovědný a tak je těch společných akcí minimum oproti minulým létům.

Elefene, L2021PS, asi tak. Takovahle spoluprace je vyhovujici a kdybych si myslel, ze svym neodbornym zásahem porusim nejake archeo misto. Myslím kdybych treba v lese nasel cast pokladu a hrozilo by poskozeni zbytku, ktery jeste v zemi zustal, tak zavolam a je to. Jenomze takto to asi nestaci. No myslim si o tom vsem svoje, jenže chci hledat a tak do toho PASu klidne vstoupim. Az si zjistim podrobnosti. Archeolog neni nepritel hledace, v tom je neco uplne jinyho.

Weka, ty mosazné kartáčky bych zakázal všeobecně.
Veškeré bronzové a měděné věci se tím jen dorasují.
Navíc přidají svoji krásnou zlatou patinu.

Za chvilku si venku ani neprdnes.
:-/

Bambino, kdyz to radne zdanis, muzes si prdet jak chceš.

Jako kolečkář chodím hlavně pole a hrabu tak na lopatku, když to přeženu, tak do hloubky max 30cm. Radlice a ostatní velké věci v hloubce nechávám stejně na místě. Tahle vrstva je velmi pohyblivá a díky moderní technice jako jsou podmítače a kultivátory, které v minulosti nebyly, se veškeré nálezy v této hloubce ničí. Když už se tu řeší prakticky všechno možné, tak by se mělo taky řešit, jak dlouho artefakty a mince v této vrstvě zůstanou, než se zničí definitivně.

https://www.youtube.com/watch?v=ZXCe_Wl9-dA

Obi, jen ze zvědavosti neber to jako rýpání, poznáš na tom poli jestli si třeba na nějaký kulturní vrstvě? Vim že se třeba tohle řešilo, že věčina to nepozná, což je problematyka detektoringu.

Tady skoro na povrchu žádnou kulturní vrstvu nenaruším. Sbírám v hloubce, kde se všechno hýbe minimálně 50 let.

Nepoznám ani si na to nechci hrát že vim na který vrstvě jsem nebo nejsem, jen odhaduju dle keramiky a nálezů. Vim že je to "problém" skoro všech. Proto si myslim že zrovna nějaký proškolení smysl dává.

Luky, v lese je to taky někdy síla. Některý oblíbený místa z dětství se změní za několik dní. Starý úvozy zmizí pod tíhou techniky.
https://www.youtube.com/watch?v=TjzinQkemx8

Jasný, občas na některý místa z dětství zajdu a nemohu je skoro poznat jak se změnila :,-( Krajina se neustále mění, ale za poslední léta diametrálně odlišným tempe.

To dedula: zase začínáme, ty dva roky s covedem fakt stály za prd. Teď jsmě dělali Tismice a tedy mohl jsem ti zavolat, ale bylo by to pro tebe hodně z ruky. Příště písnu borče :)

Bavil som sa s kamošem z muzea.neni to také horké s tema " povolemkama" ...
Problem ziskatL
lEGISLATIVA , NEZNALOST SAMOTNYCH ZAINTERASOVANYCH A HLAVNE NEZAJEM-pre nich praca navic ..a ak i od nekoho ziskas (prej sa dava len do "reviru" daneho archeologa)

,tak jenom do jeho "reviru.
Chceš jinam,poklon sa dalšimu "TROTLOVI" a doufej ...
Za mna blbost ak chodim niekam kde o ziadnom archeo nikdy nepadlo ani len slovko...

Přečti si předchozí diskusi pod článkem o PASu.
Tam to bylo zodpovězeno. Nikdo ti čas stopovat nebude.

Obi ten mi při hledání nestopoval nikdy nikdo :-D

Zyklon: Má osobní zkušenost je taková, že jsem domluvený s archeologem na oblasti, kde mohu hledat. V rámci toho tam mohu jít podle svého času a uvážení. Ale asi taky záleží na té domluvě ;-)

Zyklon: Má osobní zkušenost je taková, že jsem domluvený s archeologem na oblasti, kde mohu hledat. V rámci toho tam mohu jít podle svého času a uvážení. Ale asi taky záleží na té domluvě ;-)

Zyklon- Co jsme se bavil s archeologem, tak pas tak opravdu nefunguje, že si registraci uděláš třeba v Plzeňským kraji pak pojedeš na dovolenou třeba na moravu a budeš pasem krytej. Co jsem tak pochopil, tak pas spadá do okresu působnosti dané organizace se kterou máš navázanou spolupráci.

Celý je blábol. To je samá EU a pak se nedá v ČR domluvit mezi Prahou a Kolínem. Tak nějak škoda pera a papíru v digi podobě. Budu se opakovat : i pohlavně nakažení mají být registru co chtějí souložit :-)

Též zareaguju. Není žádný koncept jen dohady. Buď ať se vše zakáže nebo se dá jasný stanovisko. Nic složitého. Hledej si knoflíky dvouhelery atd. prostě se projdi vyčisti si hlavu ale tady jsou věci o které stojíme. Nějaká srozumitelná apka předmětů mincí atd. To nám nafoť zaměř a pošli a někdo se ozve co dál, odevzdat nebo nechat. Prostě to zjednodušit nebo jak říkám vše zakázat a ještě trestat zemědělce že úmyslně znehodnocují hnojením atd. cenné artefakty. Takže bez rozumné oboustranné domluvy se ničeho nikdo nedobere to je jen můj názor.

weka nejde o me, tak to nebylo mysleno.
Mysleno to bylo tak, ze by snad kazdy rozumne uvazujici clovek by si mel nejdrive zjistit co nejvice informaci, aby predesel nejakym skodam.

Pokud se dostaneme na cislo 1000, to bude sice fajn, ale neda se to srovnat s predvolebnim pruzkumem, jelikoz pri predvolebnim pruzkumu se nahodne oslovi tech tisic lidi, kdezto tady muze byt pomerna cast zmanipulovana k urcitemu nazoru.

Kulturni vrstva na poli je narusena zemedelskou cinnosti, a to do zaberu zemedelske techniky, konkretne pluhu, coz muze byt okolo 40 cm, tak o nejake kulturni vrstve se uz neda hovorit, protoze ta kulturni v podstate neexistuje, tudiz tam neni co uz zkoumat.

Jinak, kdyz uz se bavime o tom, ze kdyz hledac neni treba ve spojeni s archeologem napr. v ramci PASu a udela archeo nalez a ty informace se pak znici tim, ze nema patricne skoleni a diky tomu se nici informace o nasi historii, tak bych chtel k tomu neco rict, a to:

Dnes jsem projizdel Prahou a rikal si, ze mam cas, tak se zajdu kouknout do Narodniho muzea, abych shledl pripadne nalezy uvedomelych hledacu. Jake bylo moje prekvapeni, kdyz po zaplaceni vstupneho v cene 250 Kc jsem sice shledl krasne expozice praveku, evoluce, mineralogickych sbirek, nadherne udelanych, no a pak tam bylo oddeleni s nazvem nase historie, ktere zacinalo 8. stoletim. Koukal jsem na kopie zlatych velkomoravskych gombiku, zlatych florenu, aj. Kde jsou originaly, aby je videly masy lidi a ne jen par vyvolenych? Ostuda, kdyby skoncily u sberatelu, tak je vidi vice lidi.

Takze nase historie zacina 8. stoletim. Nase historie neni doba rimska, zelezna a bronzova, pripadne kamenna. Takze pokud nekdo tady napise o tech dobach, ze se ztraci nase historie, kdyz hledac zataji z teto doby nalez, tak to neni pravda, protoze to nase historie zrejme neni.

Jelikoz tam z doby kamenne, bronzove, zelezene a rimske nic neni. Proste Narodni muzeum nevystavi ani ň z techto dob.
Takze tak😏

On by to někdo musel Organizovat rozumim sedět u komplu a takže další by musel sedět na poplatcích a další rozhodovat a asi bych měl napsat velké R. Vzhledem k tomu,že u značné části hledáčské populace je organizace nesmysl a pro výběr poplatků a rozhodování a samotnou organizací není zákonná opora nevidím to jako aktuální problém.ale třeba se pletu a budeme volit místní buňku krajskou a státní taky možná aj okresní.Nevim musí to být tvrdej zákon co někdo vymyslí a tohle vyšlo a pochybuju že archáč bude v každým okrese pro všecky k dispozici aby sme nemuseli do nějaké organizace či buňky každému dle chuti.

Sme lidí různých společenských sociálních a kulturních vrstev kde jediné co nás spojuje je to co se nelézá pod povrchem právě teď.Takze pokud někdo v parlamentu škrtne na papír ňakou volovinu a zbytek to odsouhlasi tak prohrajeme na celé čáře prostě sa nedomluvime. Víc už toho souvisle nedám.

To se hlavní myšlenka zase pěkně zvrtla. Ale to již je úděl volných diskuzí :) . Nejvíce mne pobavil dotaz, zda archeolog za mne podá žádost a domluví se s hospodářem pozemku abych mohl volně provádět svůj osobní koníček. To jste snad nemohl myslet vážně? A pokud ano, tak se nedivým, že nás povětšinou nemají v oblibě. Někdo si konečně uvědomil, že jsme také velkým přínosem a že by byla škoda o nás přijít, protože prostě prolézáme místa, kam v životě noha archeologa nepáchne a my je budeme nasírat. Není to dokonalé a prostě jsme na hraně „starého“ zákona ale prostě tak to je. Ten zákon není paskvil. Spíše naopak. A hlavně je postaven na úplně něco jiného. Umíte si představit postih 4mil v roce 87? (pokud to tedy nebyla pozdější úprava). A se změnou bych moc nepočítal. Když si ho najdete v aktuálním znění najdete nové úpravy platné od 07. 2023. Takže nějakou revizí právě prošel a dle mne to bude na dlouho vše. Snad se mýlím, jen bych nerad dopadl jako na SK. Protože to je pro „ně“ prostě nejjednodušší. Je tam spousta nejasností a netuším na základě čeho policie zabavuje majetek, jak se může trestat „možné“ způsobení škody ale to se snad vysvětlí. Nicméně zatím se nic hrozného a nového neděje. Stačí být trochu uvědomělí, nedělat kraviny a mít schopnost se domluvit….

Ale jo, vždyť v poho...s některými věcmi prostě nic neuděláš...

Zyklon : napsal jsi v komentu ,, Spolupracovník,, mě to evokuje k tomu že i dnes stejně jako tenkrát je normální být členem Gestpa anebo STB. Ty vogo!!! Že by se historie opakuje :-( V češtině krušina může být i tkzv. půlená houska ;-)

V pasu jsem přihlášen, ale tady v Jč nemá podporu, účastním se archeo výzkumů, s archeology spolupráce velmi dobrá, tak snad se jednou ledy prolomí. ;-) ;-)

Tak třeba dle specifického extenzivního výkladu zákona by každý hledač měl odevzdávat veškeré nalezené artefakty do místního muzea včetně nálezových okolností. Opomíjím fakt, že samotné provádění prospekce je i dle tohoto výkladu v rozporu se zákonem. Takový přístup razí se svými sledujícími i youtuber Carpathian viz video: https://www.youtube.com/watch?v=IV7fxCknZr4. Co si třeba myslíte o tomto pohledu? Věřím, že takový pohled mnozí z řad archeologů, muzejníků a historiků budou prosazovat též.

To GumaLee: podobné diskuze ve mě probouzí chuť u nich dopsat jedno omezení. A to možnost omezených reakcí. Fungovalo by to tak, že by jsi mohl napat svůj názor a komentovat pak už jenom názory na ten svůj příspěvek.

Realita je totiž taková, že když se třeba podívám na to, co tady přidal marky makr, kdy v podstatě jakýkoli názor, který je jiný než jeho okamžitě kometuje. Sám přitom píše o tom, že nelze brát anketu tak úplně vážně, jelikož názor může být zmanipulovaný. Ano, ale ten kdo se snaží nejvíce ovlivnit diskuzi je nejspíše on.

To s čeho na mě padá trochu úzkost je, že tady jsou jedinci, kteří klidně napadnou archeology s kterými roky děláme, přitom jsou jediní relevantní partneří hledačů. Lidi co se tady roky snaží o to, aby spolupráce mezi těmito dvě komunitami fungovala.

Němci na to mají hezké příslový: "Na ty co staví mosty, se střílí z obou stran".

Sám jsem za ty roky už našel cestu jak tyhle chvilky zvládat, prostě vyrazit ven. V našem příadě včera s archeoložkou naplánovat nové společné hledaní. Promokli jsme jako v deštném pralese, ze psa byla jedna velká hnědá koule a rohled z kopece tak trochu připomínal počasí, jako tady naposledy bylo v časech Hercynského pralesa. Prostě paráda :)

Ještě obecně pár vět.

Pokud jste ještě formulář nevyplnily, chtěl bych Vás poprosit, najděte si tu chvilku času. Článek otevřelo více jak 9000 jedinečných IP, ale hlasovalo necelých 600 lidí. Snad y to mohlo být alespoň 10%. Díky.

Teď ještě k tématu. V PASu je dnes cca. 500 lidí, To není málo a není to ani moc. Myslím, že reálně by to mohly být jednotky tisíc. Dostávám stále dokola otázku, co pak dá, když hledačů je daleko více?

Těch hledačů, kteří mají o takovou spolupráci opravdu zájem jsou možná jednotky tisíc. Většina ostatních si prostě chce jít vyčistit hlavu a projít s detektorem po oblíbením políčku. I když je zde nějaké procento lidí, kteří z nálezy obchodují, je to malá část. 90 léta jsou pryč a hledáním se opravdu nikdo neuživí. Navíc, většina hledačů, co dnes chodí jsou ochotni jakoukoli archeologii odevzdat. To je praxe, kterou mou z pohledu admina LP a každodenních kontaktů s hledači potvrdit.

To co tak chybí, je mapa archeologických lokalit, tak jako tomu je třeba v Dánsku. I když se tady stále objevuje názor, že celá republika je jedna archeolokalita, je asi každému jasné, že tohle nedává smysl.

Pokud by se podařilo takovou mapu udělat/dodělat, byla by to cesta proto, aby ty co spolupracují v rámci PASu nebo nějakou jinou cestou chodili tyto lokality. Ostatní by měli možnost se pohybovat po těch ostatních s tím, že by tam byla samozřejmě oznamovací povinnost na všechny archeologické nálezy. Zde by bylo potřeba změnit těch 70 let, jelikož ani měďáky z 18 století nikoho nezajímají.

Tohle je myslím možné udělat i bez dalších paragrafů. Osobně jsem přesvědčený, že zákonů které v různých směrech upravují náš živost je příliš. Snad bychom mohli chvilku jít opačným směrem a nějaký ten paragraf zrušit. Pokud je tady máme stovky zákonů, jejíž účinnost ale nikdo nevymáhá, nedává to smysl.

Hezkou neděli všem :-)

Elmara

Ehm, tak obecně necítím potřebu reagovat na opačné názory, názor je názor, ten může mít každý člověk jiný, to je koneckonců věc toho daného pisatele, co zrovna cítí.

Já reaguji pouze na komentáře, které jsou zavádějící, plné chybných informací, špatných přirovnání a nebo vyloženě lživé, pak tu potřebu mám, abych uvedl věc na pravou míru.

Pokud je tady tendence, potlačovat nějakým způsobem opozici, která je protiváhou proti tomu "správnému" a jedinému proudu, tak je na uváženou, zda ten jediný a správný proud je opravdu tak správný.

Mimochodem PAS není v žádné zákonné úpravě zmiňován na rozdíl od Anglie, která je tady dávána za příklad, jak to tam funguje a jsou tady na to oslavné články, tak jen aby se vědělo :-D

Ono bych možná dodal k tomu, že pokud si článek otevřelo de facto 9000 lidí a hlasovalo jen něco málo přes 500, zaokrouhlujeme dolů Marku a ne nahoru, když hlasujících je 541 v tuto chvíli. Nepřidávej na 600 ;-) , tak to možná znamená, že nějakým 8459 lidem je ten PAS naprosto ukradený. Možná tak je to třeba brát.

A není možné, že ten PAS jim není " ukradený" ale nemají možnost se zapojit?

No pokud je to reakce na mě, tak nevím, jak nemají možnost se zapojit? Jakože do toho PASu, do té spolupráce? Takový člověk by jistě rád vyplnil ten dotazník, protože by v tom viděl možnost zlepšení situace, aby se do něj mohl třeba později zapojit.
Ne, obecně pokud člověk o něco nemá zájem, tak se o to nezajímá a netráví čas vyplňováním dotazníku.

Zyklon : to jsem napsal jen pro odlehčení už tak zamotané diskuse :-) Jestli jsem se tě nějak dotknul tak se omlouvám ;-) ;-)

Marky není to vůbec na tebe, ale archeolog který nezná toho žadatele ho asi do PASU nepřijme, proto jsem dříve uvedl, že přijmutím je ten archeolog vlastně za něho zodpovědný.

Jen můj názor, ale pokud je přihlášeno 500 hledačů z několika tisíc, údajně 20 až 30 tis, pak se to jeví že není zájem o spolupráci a není šance se někam posunout. ;-) ;-)

A ještě bych upřesnil JEDNU VĚC, jak píše Mára, že:

"Pokud by se podařilo takovou mapu udělat/dodělat, byla by to cesta proto, aby ty co spolupracují v rámci PASu nebo nějakou jinou cestou chodili tyto lokality. Ostatní by měli možnost se pohybovat po těch ostatních s tím, že by tam byla samozřejmě oznamovací povinnost na všechny archeologické nálezy. Zde by bylo potřeba změnit těch 70 let, jelikož ani měďáky z 18 století nikoho nezajímají."

Samozřejmě nic takového v tzv. Památkovém zákonu není uvedeno, žádná doba 70-ti let!!!

V Památkovém zákoně je uvedeno následující znění:

§ 23
Archeologické nálezy

(1) Archeologickým nálezem je věc (soubor věcí), která je dokladem nebo pozůstatkem života člověka a jeho činnosti od počátku jeho vývoje do novověku a zachovala se zpravidla pod zemí.

!!!Takže, z toho pohledu je archeologickým nálezem i ID známka, měďák z 18. století, atp.!!!

PÍŠU TO ZDE PROTO, ABY NĚKOHO NENAPADLO POUŽÍT TENTO ARGUMENT O TĚCH 70-TI LETECH.
To, že to nikoho nezajímá neznamená to, že to proti hledači nemůžou použít, když budou chtít!!!

No,já to napíšu asi takto.
Dotazník jsem vyplnil, proč ne.
Bude-li zájem ze strany archeologa, proč ne.
Ale nebudu se nikoho doprošovat to ani náhodou.
Celý život vedu celkem spořádaně bez konfliktu se zákonem,jen to hledání není úplně košer.
To si musím vyjasnit se svým svědomím.

„Plujem dál, i když naše kocábka vrže a skřípá ve vlnách, i když piráti jsou den ze dne drzejší a státní paroplavba opakovaně hrozí zákazem volné plavby. Plácáme se dál. I když každej záběr potřebuje víc a víc síly a větší dávky rumu na překonání mořské nemoci.“ 8-)

MarkyMark a pak je tady zákon o nálezu ztraceného předmětu jeho odevzdání na úřadě v jehož katastru se našel v opačném případě je to :Citace zákona č. 40/2009 - trestní zákoník, § 219, odst. 1): „Kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.“ a zákoný postup při nálezu stracené věci :Má se za to, že každý si chce podržet své vlastnictví a že nalezená věc není opuštěná. Kdo věc najde, nesmí ji bez dalšího považovat za opuštěnou a přivlastnit si ji (§ 1051 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).

Dle občanského zákoníku je nálezce povinen vrátit nalezenou věc tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi proti úhradě nutných nákladů a nálezného (§ 1052 odst. 1 zák. č. 89/2012 Sb.).

Teprve poté, nelze-li z okolností poznat, komu má být nalezená věc vrácena, a nepovažuje-li se věc za opuštěnou, oznámí nálezce bez zbytečného odkladu nález obci, na jejímž území byla nalezena, zpravidla do tří dnů; byla-li však věc nalezena ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, odevzdá nálezce nález provozovateli těchto zařízení, který se zachová podle jiných právních předpisů, a není-li jich, postupuje, jako by byl nálezcem (§ 1052 odst. 2 zák. č. 89/2012 Sb.).

Pokud takto nálezce neučiní a úmyslně neoprávněně užívá cizí majetek nebo si přisvojí cizí věc nálezem nebo jinak bez přivolení oprávněné osoby, dopustí se v případě, že hodnota věci je nižší než 10.000,- Kč, přestupku proti majetku (§ 8 odst. 1 písm. c) zák. č. 251/2016 Sb.).
Kdo si přisvojí cizí věc nikoli nepatrné hodnoty (10.000,- Kč a více), která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, dopustí se trestného činu zatajení věci (§ 219 zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů).
Nalezené movité věci nefinanční povahy se odevzdávají na oddělení správa budov a ekonomické odboru kancelář tajemníka Magistrátu města . Movité věci finanční povahy se odevzdávají na hlavní pokladně odboru ekonomického . a ted si uvědomte že všichni hledači tohle všechno porušují

Bart.m- Jako že jdeš po poli a detektorem omylem nalezneš kovovej předmět jo? :-D Trochu blbost, ne? ;-)

Barte, jo jo, to je dobra pripominka 👍🏻

je potom vlastně legální prodávat volně nářadí na nelegální až trestnou činnost???

koupíš si něco, co vlastně nesmíš používat

i když budeš hledat své ztracené klíče, tak můžeš nalézt také historické, či ztracený cizí majetek :-O :-O :-O

Fousek - musíš hledat věci své nebo věci nepatrné hodnoty a nebo cizí ztracené věci, které patří člověku, který tě na tuto činnost najal ;-)

LuckyLuky nález = věc kterou najdeš a neztratil si ji ty sám podstate detektorem kovu hledáme ztracené věci u těch bezcených se dá ještě uvaovat ze jsou úmyslně opuštěné ale u těch cenných at už z archeologického hlediska nebo s hodnoty nálezu se dopouštíme přestupku dle občanského zákona je li hodnota nálezu méně jak 10 tisíc ale jakmile je to přes 10 tisíc už je to trestný čin podstatě s toho vyplývá když budeš u vody hledat najdeš zlatý snubní prsten kterého cena neni větší jak 9999kč a ti jej neodevzdáš někdo tě bonzne žes jej našel dopustil ses přestupku dle občanského zákona max pokuta ale jakmile bude hodnota prstenu ze zlata 10 tisíc již je to trestný čin zatajení nalezu nezákonbé obohačování přisvojení cizí věci kde je sazba vězení až 1 rok

LuckyLuky jinak je to zkopírovaný občanský zákonik a paragraf (omylem= když si omylem vemeš cizí deštník pro majitele deštníku je onen deštník ztracený a tvou povynností je jej vrátit ) u detektoru je to nález a bud je to nález opuštěné věci úmyslně coš je veškerý bordel co kopem nebo nález ztracení s hodnotou do 10 tisíc at už archeologicé povahy nebo hodnotové povahy a pak nález z hodnotou nad 10 tisíc samozřejmě že k jeho hodnotě je potřebné započítat i archeologickou výpovědní hodnotu uložení a informace archeologického charakteru : když najdeš 5 brakteátů v keramické misce jejich hodnota na burze je cca 1000kč ale uložní informace místo uložení a jak byli uloženy mají pro archeologii hodnotu 20 tisíc dopustil ses tedy poškození cizí věci státního majetku v hodnotě 20 tisíc + hodnota mincí 1tisíc a tedy ses dopustil trestného činnu § 8 odst. 1 písm. c) zák. č. 251/2016 Sb. sazba až 1 rok

Fousek rybářský prut ti taky prodají a nemusíš mít rybářský lístek a můžeš jít pytlačit , pajsr ti taky prodají a ti s ním půjdeš páčit dveře od banky ,auto ti taky prodají bez nutnosti mít řidičák ty s ním také můžeš jezdit bez řidičáku nesmí tě ale chytit, podívej se na chudáky poláky jak se rozčilovaly jak sepisovali petici proti schvalování zákona na ochranu jejich kulturního dědictví a nepomohlo to detektor hledání u nich když je chytí= vězení a přitom to měli stejně volné jak u nás a slovensko totéž měli tam prodejny detektorů a dnes mají detektory na zdi na hřebíčku když byl někdo chytrý dal se do služeb archeologu a zbytek co nemoh přestat chodí na noční ryskují nejnižší pokutu v přepočtu na České 24 tisíc až vězení do 3 roků

Myslím, že tady už mlátíte prázdnou slámu, chlapci. ;-)

Podle tenhle výklad se nedá použít na detektor- jednak nejsem znalec a nemůžu odhadnout hodnutu ani prstenu 2tis-50tis leda tak běžné oběživo. Tady tento zákon je čistě na NÁHODNÉ nálezy (to jest bez použití sotisfikovaných nástrojů, což detektor je)- mobil, peněženku, šperky atp.
Při prospekci nemůže být pojem náhodný použit. To je jako vzít si třeba pušku jít do lesa a tvrdit, že toho zajíce jsem střelil náhodně, při tom tvrdit že nejsem pytlák, jen že jsem jen náhodnej střelec.
Na použití detektoru je "pouze" úprava památkového zákonu. Nevím třeba i něco ze živnostenskýho zákona.

Hehouši, to už tak zhruba od 50. příspěvku. :-)
Vyzdvihnout se musí zejména přičinlivost Markymarka, protože ač je všem jasné, že je tu Anglický způsob prakticky neproveditelný, tak ho zarytě preferuje i nadále.
Na druhou stranu, můžeme psát romány sebedelší, stejně je nám to houby platné, rozhodovat budou jiní.
Teď jen, aby to nějak rozumně dopadlo a neskončili jsme jako na Slovensku.

Barte, rybářský prut ti prodají, protože existují vody, kam tě pustí bez rybářskēho lísku. Zaplatíš hodinový poplatek, můžeš chytat a chycenou rybu si za nějaký peníz odnést.

Hehous-Obi, souhlasim. Nadále se už debaty nebudu účastnit. Už je to páte přes deváté.

Berte-
na rybářský prut si koupíš povolenku
na auto si uděláš řidičák
pajcrem můžeš doma i u známého páčit bez omezení kde chceš, pokud to nebude přímo loupež

na detík povolenku ani řidičák nekoupíš a hledat nesmíš ani na svém pozemku

Už na to taky kašlu.
Jen dodatek k tomu prodeji detektorů. K nějakému zákazu snad není žádný důvod. Když s tím budeš hledat na zahradé zakopaný kabel, tak ti nikdo nebůže říct ani popel.

Hledat můžeš - nesmíš jen kopat ;-)

Tak s tím hledám ztracený prstýnek.

Co čech, to právník... fotbalový trenér, hokejový trenér, vojenský stratég, domácí lékař, odborník na imunologii, znalec piva, historik a houbař. V podstatě není nic, co by průměrný čech nezvládnul. Tím se dost lišíme od ostatních národů, jelikož tady u nás rozumí každý všemu.

Třeba archeologie. Na webu je z 50 000 tisíc uživatelů, vystudovaných archeologů tak stovka. Až na pár stovek vyjímek ji však všichni rozumí, nepotřebují žádné základní školení ani podobné kravinky. Oni prostě tak nějak přirozeně vědí, co mají dělat.

Tak mě občas přepadne splín, že to tak nemám. Asi je to už v DNA...

To: Elmara Naprosto přesně vystiženo ;-) :-D Nezapojuji se - jdu se raději věnovat samostudiu a hltat podložené a doložené informace :-D

Máro, když tě přepadne splín, tak vezmi detík a běž vyčistit hlavu.
Víš, že to vždy funguje.
Já to jdu udělat právě teď ;-)

Cobra ..... Jestli pak by s tebou dělali zajímavý rozhovor ještě dnes? ... Spíš by udělali reportáž jak tě zatýkají :-D

Prší, ani Mensík nechce jít ven :)

To: JohnDeeere - rozhovory už nedělám, málo platěj :-/ :-D :-D :-D

Vsadil bych na ego a že jeden příspěvek se tu ještě objeví....

Mi jsme vůbec výjimky v EU. Mě fascinuje,jak se ve spojitosti s náma dočítáme jen... nejdražší to ,nejdražší tamto, nejmíň zase něčeho jiného ,nejhůř dostupné zase ono a to v rámci celé EU...na mě zase padá splín z toho proč kur...va mi...,ale to sem nepatří...omlouvám se za off topic

Jak říká Elmara, tady je to samej právník a archeolog, potažmo vědec. Zajímavé, že všichni, co sem psali, že fungují v tom systému, v podstatě nemají problém. Ale všichni ostatní vidí 1000 problémů, gestapo, STB a další nesmysly.

durruti jen taková malá poznámka k tomu, co jsi napsal, a to, že ti co jsou v PASu v podstatě nemají problém. V tuto chvíli je:

33 spokojených, 24 skoro spokojených a 17 nespokojených. Takže poměr spokojených vrs nespokojení je 2:1, což jsou dva lidi spokojení a 1 nespokojený, ale hlavně, že v podstatě nemají problém :-D

Je opravdu třeba přijmout skutečnost, že drtivé většině hledačů je nějaký PAS u zádele, protože pokud je každý třetí nespokojený, to už něco vypovídá.

Navíc bych nepodceňoval tu většinu hledačů ve stylu toho, že to jsou hlupáci, že v tom PASu vidí problém.
Když budu vědět z referencí, že nějaký dodavatel nestojí za nic, tak nebudu zkoušet si u něj objednávat, abych zjistil, že to je pravda.

A nemusí být člověk právník, aby se nedokázal zorientovat v zákonech, případně si najít nějaké ustanovení zákona.
A PAS není v žádné zákonné úpravě definován.
Ostatně pořád platí, že neznalost zákonů neomlouvá, takže de facto každý musí být právník :-D

PAS mi hodně připomíná očkování za kovidu - nechci, ale musím, jinak mi nikde nanalijou......

Klucí já si myslím že ta spolupráce s archeologama záleží taky ma tom jestli je ta archeologie baví. Někdo chodí do práce jen proto, aby to tam nějak tech 8 hodin přečkal, vypil si v klidu svých pět kafí a šel domů... A nějaká spolupráce s detektorářama jim je u zadele, a jen by jim tu práci a starosti přidala...
Samozřejmě většina se dala na archeologii proto že je to baví, ale všude se najdou černý vovce... 😁😊😊😊

Venda17 - dobrý postřeh Vendo.
Ještě bych možná dodal, že ti archáči, co berou detektoráře jako čiré zlo, tak ti se taky nepohrnou do nějaké spolupráce ;-)

MarkyMark- co myslíš, je lepší mechanizací rozmlácená spona..., která však zůstane na poli, nebo tatáž, kterou detektorář (zachrání),přinese domů a z nevědomosti zahodí do koše?

L2021PS - ani jedno není lepší, dle mě to vyjde na stejno.

JohnG- tak to teda málo sleduješ tyto stránky :-/

MM- tak to jsem se v Tobě teda hodně spletl.

Tak a to je ode mě všechno :-)

MarkyMark:
A nemusí být člověk právník, aby se nedokázal zorientovat v zákonech, případně si najít nějaké ustanovení zákona.

A to mám chápat jak?
Z vlastní zkušenosti vím, že zákon je o výkladu práva. Že ty vnímáš výklad jedním způsobem neznamená, že ostatní to vnímají stejně.

A tvé další přirovnání k dodavatelům:
Když si přečteš recenzi že dodavatel stojí za prd, tak neobjednám. Jak můžeš vědět, že to nejsou reakce od lidí které si konkurence zaplatila.

cornwell - tak o tom, kdo je v právu rozhoduje soud, protože každý právník si může vykládat právo jinak, zvláště ve složitých případech, což se netýká této jednoduché problematiky. Protože i úplný právní zelenáč bude vědět, že pokud někoho zabije, tak tím poruší zákon a nemusí se doptávat právníků, jestli je tomu skutečně tak.

A co se týče recenzí, tak zřejmě si pleteš význam slova recenze se slovem reference, což je celkem podstatný rozdíl bych řekl. Mluvil jsem totiž o referencích, což je doporučení a ne kritika nebo posouzení.


L2021PS - nevím v čem ses spletl? Pokud sponu rozmlátí zemědělská technika nebo skončí nedopatřením v koši, tak ten artefakt přestane existovat. Pro mě je to prašť jak uhoď.

Pánové a není lepší tu sponu rozpoznat a raději ji vzít domů, a předat odborníkům? Což mi připomíná to zmíněné školení.... Nejeden pohozený artefakt jsem (již vykopaný a pohozený u díry) našel- rozpoznal a předal. Takže školení je podle mé zkušenosti NUTNOST !

tak to by mě opravdu zajímalo, jak chceš na 2h školení obsáhnout širokou škálu období a nálezů, to je tak +- na deset let denního studia
- já tu čučím denně na nálezy a pomalu každej den je tu něco novýho o čem nemám páru, takže to školení je hodně malej základ pro někoho, kdo nemá přehled vůbec
- a stejně i tak se budou kvalitní nálezy zahazovat a do muzea dráty nosit
- jediný možný školení je - "noste k nám všechno, co vyhrabete!!"
- nevím, jestli si někdo pomůže touto reformou, hledat pokoutně se bude dál, akorát při nálezu něčeho kloudnýho dotyčný se s nálezem nepůjde sám do muzea udat, takže ten skončí bůhvíkde prošustrovanej
- tolik nálezů, co se teď odevzdávalo, to už nikdy nebude, detektor je přínos, škoda, že to NĚKDO vidí jinak

a tu čtu, jak je kdo se spoluprací spokojen a ty výsledky nicmoc
- a nějako těm číslům z ankety nerozumím, nějako mi to neštymuje

- registrováno v PASu - 84 lidí
- na otázku, kolik lidí má již navázanou spolupráci odpovědělo 48 lidí ano

ale na otázku níže, kde se ptají těch pouhých 48 registrovaných spolupracovníků PASu, odpovědělo jaksi záhadně najednou celkem 76 lidí
Pokud máte již v PASu navázanou spolupráci s archeologickou institucí, jak tuto spolupráci hodnotíte?
1. - Vše funguje, jak jsem si představoval - 33ks
2. - Funguje to, ale mám určité výhrady - 25ks
3 - Nejsem spokojený - 18ks

dále pak na otázku
"V současnosti již jsem registrován v PASu" odpovědělo 526 lidí, že NE, ale o dva řádky níže u otázky "Pokud máte již v PASu navázanou spolupráci s archeologickou institucí, jak tuto spolupráci hodnotíte?" odpovědělo už 534 lidí, že nejsou v PASu


luke, kolegáčku, dobré úvahy, palec hore :-) Více k tomu není asi co dodat ;-)

cobra k té tvé otazce, která byla asi směrována na L2021PS a na mě. Sponu poznám a jelikož jsem odborník, tak v koši neskončí. :-D Odpovídal jsem pouze na zvláštní dotaz.

Dokonale vytrolená diskuze :,-(

Minulej tejden měli švestky chytnout někoho v lese na Rakovnicku (klasika na udání).
Uvědomělý ovčani se už činí a bonzujou o "stošvest".
Tak si dávejte majzla!

kolikrát tomu archeologovi stačí jen GPS místa nálezu a fotka nálezu ani po vás nechce nález když vidí že je dorasovaný od techniky zemědělské ale když vám pak zpětně pošle mapku s váma zaslanýma souřadnicema a najednou v tom vidíte sistematické rozmýstění předmětů roztahaných z jednoho místa na poli a archeolog si pak dojede vyzvednout kompaktní depot bronzových předmětů z kterého z vrchu technyka pomali rok co rok roztahala do okolí vršek toho depotu pak je vaše posílání GPS souřadnic z vysledkem výc jak potěšujícím mi třeba máme pole které archeolog už vede jako zaniklou germánskou osadu z 2-4 století z 450ks určitelných datovatelných předmětů a 680ks zlomků úlomku neurčitelných předmětu ovšem vzniklých v 2-4 století a přes 400ks neurčitelných předmětu archeologického puvodu vše nalezeno mezi rokem 2000-2021 odevzdávano v rokách 2014-2021 dnes již chodím né po poli ale po zaniklé osadě a za nalezení vděčím sám sobě


spongebob1 - něco bližšího víš?

Tvl....to je pocteni panečku....vařeni z vody, jedna pani povídala, samá kolaborace a stb...vsichni právníci..jste se už všici zbláznili?.

to s těma policajtama je podvrh
- nač by se z příjemně klimatizované služebny plahočili v 30 stupních někde po lese, když tu mají denně desítky zločinců, keří se dobrovolně a rádi udávají vystavováním svých nálezů??
- nebo že by byla pověst doprovázející policajty pravdivá?? :-D

"Jede blondýnka autem a zastaví ji policajt. Blondýnka neví, co má dělat, a tak mu podá zrcátko. A policajt říká: To jste mohla říct hned, že jste taky policajt! "

lukegoss :-D :-D :-D

GumaLee - říká takhle blázen moudrému člověku, koukni na to zelené slunce a moudrý člověk odpoví, vždyť zelené není. A blázen řekne, ty jsi blázen, vždyť je celé zelené.

To Gumalee: někdy si říkám, zda by mě už nemohli někde zatknout, abych to nemusel číst :-)

To MM: No vidíš. A pravdu můžou míti oba. Ale jen hlupák tu svojí bude neustále omílat nebo prosazovat násilím nebo nátlakem...

To Elm: Co není, může být....někde jsem četl, že jedno z povolání s největším výskytem psychických problémů jsou správci soc. sítí a fór...to co oni vidí a musí číst....katastrofa...to samé je doufat, že si někdo srovná myšlenky díky banu...to je o situaci a charakteru chorobného mozku...

Takže když někdo neskáče radostí z registrace v pasu,nebo vyjádří obavy...tak je chorobný mozek.To krásně sedí k celé naší současné společnosti...

Elmara: v Jůesej dost možná v Putinsstátě určitě ale u Nás doma jseš pašák.Fakt. Když někdo řekne v našem koníčku že,, Mára,, řekl, tak 95% lidí to bude respektovat. Určitě ti nelezu do análu :-) :-) :-)

GumaLee - takže slunce je zelené, rozumím a je mi vše už jasné :-D

Moje poslední otázka a vstup: Spolupracuje tu vůbec někdo doopravdy ? A protože chce ? Teď nezmiňuji PAS ale někoho komu se archeolog ozve když potřebuje pomoc ? Někdo kdo tu neřeší onu spoustu nesmyslné histerie ? 8-)

MarkyMark- třeba 😉.

Já jo a myslím že je nás tu víc... doufám... 😁

Sojka88 - Vždyť Tě přece nikdo do ničeho nenutí ne? Si dělej co chceš...všechno je zatím stejné jak bylo. ..

Jde o to že když někdo řekne něco proti tak je tady spousta urážek.Jasně že mě nikdo do ničeho nemůže nutit. :-D

Sojka88 - tak hrozný to tu neni. Je tu spousta fajn chytrých lidí a uráží jenom ubožáci. A má poznámka o mozku patřila něčemu jinému...

přátelé nepřátelé ve při, nebuďte ve-při a soustřeďte se na téma - co s tím??
- kolega přítel GumaLee - ono to stejný není, něco se změnilo, když Tě z louky odvedou v klepetech a svého milovaného Noxe již nikdy neuvidíš :-(
- nesmyslná hystérie
- já tomu asi fakt vůbec nerozumím, tak jak je to?? - jsem slušný hledač, žádnej darebák, co má s možným cenným nálezem nekalý úmysly - můžu chodit normálně hledat a kopat - samosebou mimo archeolokality a nemusím se bát, že mě drapnou??
- nebo je tu ta možnost, že si pro mě na obyčejný navežený pole přijdou policajti a obviní mě, že jsem dělal nelegální archeovýzkum?? jak to tedy je, můžu vůbec bez obav chodit hledat??
- a pokud bych normálně svobodně hledat nemohl, je PAS jediné řešení - to jsou jednoduchý počty

Lukegoss - to je právě to, co mi tu nevyřešíme ať tu bude kdokoli plácat cokoli...danná pravidla jsou porád stejná.

lukegoss dle legislativy použití detektoru = archeologický výzkum smí provádět jen osoba s povolením kdokoliv jiný se dopouští přestupku když dojede PČR a chytí tě budou vědět paragrafi dají ti pokutu 200-2000kč na místě a řeknou ti ti ti je to stejné jak chodec přecházející 2m vedle přechodu taky koná přestupek ale když ho PČR nevidí nic se nestane hledej a neřeš až bude nový zákon a bude to jak na Slovensku či Polsku ak to bude trestný čin zatím neni a neřeší se to nelez na archeolokalitu tam to klasifikují jako trestní čin ničení kulturního dědictvý zabavují předmět kterím k ničení dochází a postupují dál k prošetření a bud to skončí u komise nebo u soudu vyhni se CHKO,KRNAP a NP tam zas platí jejich ochtanářské zákony kopání zasahování do kořenu a ničení chráněných rostlin je pokutováno od 5000kč tam když tě chytí ochránci je to jasné

cobra : ano spolupracujem a ano dostáváme podněty kam máme jet kam se odváží skryvka která je potřeba projít detektorem ano dostáváme úkoly projít plochu před zahájením stavební činnosti , nebo plochu před zahájením archeologického výzkumu a ne nejsme už v žádném spolku PAS nám umožnuje již pracovat pod samostatným číslem výzkumu

Právě že reálně třeba vím kolik to obnáší práce získat důvěru archeologa,tady v plzeňském kraji.Na to nemám při své práci čas ani nervy,někde kopat a jezdit když mi zavolají.Trvá to roky,jen tak někoho si k sobě nepustí...ani bych to nechtěl po pravdě, mám to jako relax a mám podobných zájmů víc.
Ten pas získá pár lidí řekl bych.

bart.m - tak v žádné zákonné úpravě není uvedeno, že použití detektoru je bráno jako archeovýzkum. To je výmysl archeologů, teda některých, abych nekřivdil všem, ale co vím, tak osobně neznám žádného, který tvrdí opak, jakože to není archeovýzkum.
Samozřejmě, pokud hledače někde na poli policajti odchytnou a ten jim tvrdí, že hledá třeba něco z doby římské, tak to už se možná dá považovat za archeovýzkum, i když je tam spousta ale!
Hledání detektorem není zakázáno, a to ani na archeolokalitě. Pouze v případě archeonálezu je nutné postupovat podle tzv. Památkového zákona.
Doufám, že nějaký hledač, kterého bezdůvodně obvinili z archeovýzkumu, protože hledal někde na nějakém poli, že to dá k soudu a soud vydá nějaký judikát, aby se v budoucnu předešlo nezákonným praktikám vůči hledačům.

Abych to shrnul, prostě žádný zákon nezmiňuje to, že detektor = archeovýzkum a tedy nezákonné jednání. A na to nemusí být člověk právník, když už se tady výše zmiňuje to, že tady je každý právník.

MM - A čoveče uvědomuješ si, že to není tak dávno co jsi tady tvrdil pravý opak? To jsi se jako vyvinul? Nic ve zlém 😉

GL - no to nevim, to bys mi musel pripomenout kdy to bylo?😉
Nekdy pouzivam sarkasmus, tak jestli to zrovna nebyl ten pripad.
Vicemene zastavam porad stejny postoj 😁

Mně napadlo že každý detektor má vypínač ...takze kdyby byl chycen detektorář který ale viděl příslušníky dopředu a detektor vypnul a dvouhelery rozhodil , tak co mu kdo může?

To gumalee: tak o tom nepochybuji. Já myslím, že admin webu jako je LP nemůže podzim života ztrávit nikde jinde než v chocholoužkově :-)

přátelé, děkuji za reakce, tohle myslím zajímá hodně běžných amatérských hledačů jak to je s hledáním dnes, jestli mají míti obavy a stále se ohlížet přes rameno a ten relax si neužít, tak jak se má
Johne, tak jestli by švestky dorazily a Ty bys vysypal z torny nějaký haraburdy, pak je to v klidu, ale jednou se mi stalo, že sem zrovna kopal nález a jak sem se v zápalu boje pootočil, viděl sem majitelovy nohy, ,byl ode mne asi deset kroků, vůůůůbec sem ho nezaregistroval - takže pak bys ty bronze a zlato s drahým kamením nestihl ani sundat z ramene
:-D :-D
- ale už mám domluvenýho jednoho zdejšího bezdomovce, bude jezdit se mnou, nafasuje plasťáka braníka + krabičáka s červeným vínem, dvě bagety a dalekohled :-D

MarkyMark tak jak detektorář pozná jestli kope archeo předmět nebo předmět bez archeologického podtextu vykopáním archeopředmětu detektorář zničí kulturní historické dědictvi v podobě informací o uložení a to už má svoje paragrafi který už jen tím že kopem do země porušujeme neb nikdo z nás nevý co vlastně pod cívkou píská a tam je ten zakopaný pes když najdete archeo předmět na archeolokalitě kde se archeo předměty 100% nachází je to trestný čin protože jej vykopete bez kontextu uložení a informací co archeologové při vykopávání získávají a tedy porušíte zákon ovšem když kopete na nearcheolokalitě a nemáte jistotu že nekopete archeopředmět dopouštíte se přestupku

bart.m - tak to by nesměli vyjíždět ani zemědělci orat, kdyby tomu tak bylo jak píšeš.
Navíc na poli těžko něco můžeš poničit, pokud ten artefakt nerozkopneš na půl, tam už jsou veškeré informace spojené s uložení archeonálezu dávno zemědělskou činností zničené.

A paragrafy jsou přesně citované v tzv. Památkovém zákoně, tak doporučuji jej přečíst, ať víš ;-), protože mám dojem, že vaříš z vody.

Lukegoss - Tak jestli bezďák nafasuje plasťáka 2,5L + krabičáka 1L, tak si myslím, že si pro Tebe přijdou a až Ti budou dávat věci do pytle mimochodem prohodí, že ještě musí prošetřit toho pána co leží na kraji lesa a hlasitě chrápe :-)...

No Luke, to už vlastně budete organizovaná skupina a za to je vyšší sazba :-D :-D :-D

:-D :-D
- nodoprdele, přátelé, to ste mě nepotěšili.......a na birela a minerálku neslazenou - ač perlivou, ho nenachytám :-D :-D

:-D :-D :-D

Lukegoss - Si poradíš ne? - do origo obalů naliješ co potřebuješ... třeba energeťák s pivní nebo vínovou trestí :-) ....on stejně pozná prd...

Bart.m – Jen pro upřesnění. Ani v jednom případě a tím myslím Tebou zmíněné i všechny ostatní… to není trestní čin. Vždy jen přestupek. To zase nestraš lidi. Tady musím souhlasit s MarkyMarkem. Pořádně si to nastuduj a pak komentuj. Vlastně máme jako fyzické osoby jen pár věcí k dodržení : 1.- nekopat na území s archeologickými nálezy. 2.- dodržet oznamovací povinnost při nálezu. 3.- neprovádět neoprávněný archeologický výzkum. Nikde není napsáno ani vysloveno, že použití detektoru se rovná archeologická prospekce. V zákoně je ale i odkaz na Úmluvu o archeologickém dědictví Evropy, kterou republika podepsala. A to je zatím jedno jediné místo, kde je zmíněn detektor kovů a to, že na každé vládě je jaká si stanový vlastní pravidla a podmínky jeho použití. A o to se teď pár lidí snaží. Ale úředník umí pěkně zastrašit…

MarkyMark no a vidíš přesto jsem byl na poli kde se našlo 12 žárových hrobu neporušených a vým o dalších min 5 hledačích co našli germánský žárový hrob na poli neporušený a zavčas zavolali archeologa co to neporušeně vyzvedl ale vyděl sem fotky min 5-6 hledaču co takový žárový hrob vykutali naházely na hromadu a zničili veškeré úložní informace tedy zničily

GumaLee takže hledač s detektorem uprostřed zámeckého nádvoří hloubící jámu bez vědomí státu se dopouští jen přestupku a ze vloni takových hledačů bylo co šli hledat do prostoru zámku zříceniny atd

bart.m - čti pozorně, psal jsem o zemědělské činnosti, což je ornice, pokud někdo kope pod ornici, to je něco jiného.

bart.m - nádvoří zámku má právoplatného majitele, co sem pleteš stát, pokud to nádvoří teda není státní?
A zkus přemýšlet nad tím, co psal GL, a to, že psal 1.- nekopat na území s archeologickými nálezy, což nádvoří zámku nejspíše bude.

Gumalee- ikdyž jsem se zařekl, že víc se debaty účastnit nebudu. Tak reaguju to strašení, ono i za přestupek dostat 2-4mega je dost zastrašující :-D Jinak tyhle policejní akce jsou tu stále dokola, tu třeba z policejního deníčku roku 2014.
https://www.policie.cz/clanek/nelegalni-vykopy-archeologickych-nalezu-nezustanou-bez-postihu.aspx

Řešte raděj PAS ku spokojenosti všech
;-)

LL - No dyk ano. Ja jsem jedine pro. Pointa je, ze se nic nezmenilo a nadále nic nemeni. Jsme porad na hrane. Pas by nam mohl troche ulevit. Zaroven nas ale hrozne omezuje a dostava do podruci neochoty...

Nevíte prosím někdo jestli jdou ústřice dusit i na grilu?

Na každou ústřici dejte asi 3 malé lžičky dresinku. Takto připravené ústřice položte na rošt a zavřete víko EGG. Grilujte přibližně 3 minuty. Mořskou sůl dejte na servírovací talíř.

Děkuji pěkně.

Jdou. Nejlepší jsou, když je den necháš v kyblu aby byly ponořený s rozmačkaný česnekem pár větví tymiánu a koleček pomeranče a limetky. Jářku to je pak mňam trocha másla na konec ;-)

Jinak sou moc dobrý jen tak na prirodno. Trocha limetky a soli a taky mňam. ;-)

Jinak sou moc dobrý jen tak na prirodno. Trocha limetky a soli a taky mňam. ;-)

Díky i tobě :-)

https://www.finance.cz/543517-hledani-pokladu-detektorem-kovu/

No, že už se do toho pustily i finance.....
To už opravdu o něčem svědčí.

Ještě ať doškolí policajty a budeme z polí zdrhat jako myši před orbou.

Blbost a ten článek je blbostí plný. Už mě to ani nebaví komentovat...

Vystudovala bakalářský obor zaměřený na personální řízení. K psaní ji přivedla stáž v copywritingu a v tomto odvětví již zůstala. Věnuje se především marketingovým, finančním a politickým tématům. Do redakce Finance.cz nastoupila v lednu 2022.

"A to je asi tak všechno..." Forrest Gump

Já vždy žásnu, jak lidi na všechny podobné zprávy reagují. 20 hledačů mi na MH tvrdilo, že v Německu zakázali Vinnetoua. Palcové titulky.... včera na to koukám a realita? Jedna televize na něho už nekoupila práva. Žijeme v neskutečně zpovykované době, zákony tady platí stále stejné, nezměnilo se nic.

Najdeš archeologii, odevzdej ji. Domluv se z majitelem pozemku a nechoď na lokality s archeologickými nálezy. Pokud chceš svoje hledání posunout, zapoj se do PASu nebo začni dělat s nějakým archeologem, muzeem atd.

Marku a musím s archeologem?Já bych to radši dělal s archeoložkou :-D :-D :-D

Tak to si zajed do Chrudimskyho muzea, slecne Janovske bych odevzdal i to co jsem nikdy nenasel.

a s tím náčelníkem apačů.No to máš těžký.Lidi si přečtou titulek nebo nesmysli co dezinformační weby jako Novinky.cz nebo dezinformační kanály jako Nova,CNN prima řeknou a je to pro ně směrodatný.Asi jako výkřik do tmy tohoto "nového koštěte"podle rčení nové koště dobře mete ne že by p.redaktorka byla koště.To ne!! Je to docela pěkná baba :-D 8-)

Jo jinak, Marku to, co jsi napsal, je presne to na, co jsem cekal, ze tady nekdo takhle jednoduse napise.

Makoves chápu to je pak jiná radost nacházeti a odevzdávat :-D :-D

Já mám spíš strach že tahle masáž zasáhne normální lidi natolik že prostě na hledače začnou volat policii ať je uvidí kdekoli....popravdě bych nechtěl být odveden z pole a jak bych pak vysvětloval že nejsem žádný vykradač nebo tak, je to těžký :,-(

Jediný seriozní medium u nás byla p. Jolanda z tv barandov :-D "Vimdim to špatný, dobrý" :-D


JohnDeeere - o to právě jde, vyvolat hysterii, aby se pak na každého hledače volala policie a je jasné asi každému, kdo tuhle hysterii spustil. Stačí se podívat na stránky no-detector, jak se tam pan archeolog chlubí, že si vyžádal omluvu od redakce Čtyřlístku (známá to "kauza") viz více zde: https://www.no-detector.info/ctyrlistek/

A jak se pak pan archeolog divil, když jsem mu volal a ptal se ho na to :-D Byl obecně vůbec překvapen, že jsem si jej našel, i když ty stránky má bez kontaktu na sebe. Volal jsem mu v úřední den a jako státní úředník ( je to pracovník muzea) mi měl odpovědět, ale to ne, řekl jen, že na mě nemá čas.

Místo toho, aby byla snaha dotlačit systém k tomu řekněme anglickému, tak se volí tahle štvavá kampaň. A mám signály, že tohle se prostě zastaví a policie nebude nesmyslně jezdit za někým na pole, protože se ukazuje, že k žádnému porušení zákona víceméně nedochází, protože spojení detektor = archeo výzkum není v žádné zákonné úpravě definováno. A policajti jsou taky už nasraní, že musí řešit tyhle nesmysly, kdy k ničemu nedochází.

Makoves - joooo, to jsem vám to spolupracuje, když tam máte takové kocóry :-D

Wladyslav, ty pacholku, ty děláš s archeoložkou :)

Marky Mark: Nežijeme v Anglii a nemáme tady jejich právo a já ho tady ani nechci. Z mnoha důvodů... Naučme se žít v tom co máme.

To je právě ten problém, že když jim nějaký uvědomělý soudruh zavolá, tak to řešit musí. Nejde to nijak schovat pod koberec.

OBI - ano, řešit to musí, to je pravda. Ovšem pokud se doptají oznamovatele na podrobnosti a ten jim je sdělí, tak hned budou vědět, že k porušení zákona nedochází, protože hledání detektorem není zakázáno.

Máro - jaké právo konkrétně myslíš?

A já osobně se nechci učit žít v něčem, kde není zohledněno právo majitele pozemku na nález, právo nálezce je pošlapáno a stát si de facto uzurpuje všechno pro sebe. Kde je právo našince vlastnit nález po našich předcích třeba ze starověku? Všechno si uzurpuje stát pro sebe. Proč? Stejně to končí všechno v depozitu.

Pak , když si zajdu do Národního muzea, zaplatím horentní sumu, tak stejně vidím ty cenné věci (třeba zlaté šperky) po našich předcích ve formě jejich kopií. Proč nejsou vystavené originály? A kde jsou vůbec ty originály? A jsou vůbec ty originály ještě někde v depozitu nebo jsou tam jejich kopie už jenom?

Ne, tenhle systém, co tady je, tak je špatný a ten PAS, co se tady prosazuje, tak je postaven na špatných základech a už se ukazuje, kam to vede.

Obecně, je velice problematické a v podstatě nemožné se v Anglii proti rozsudku soudu odvolat. Případů, kde se to týkalo i Čechů je řada. Klasickým příkladem je klučina, kterého umlátila řetězem parta výrostků a soud rozhodl, že jednali v sebeobraně. Rozhodně si tady nemá smysl hrát na to, že je to tam dokonalé.

Já netuším, jaké procento předmětů je originál a jaké kopie. A popravdě je mi to tak nějak buřt. To hlavní jak pro mě, tak pro naprostou většinu archeologů s kterými pracuji je informace, kterou předmět nese. Nejde tak o tu věc, ale o kontext. U většiny předmětů by tak stačilo, aby byl přesně lokalizovaný a zasazený do databáze ze všemi potřebnými údaji. Pak je to už jenom věc. Proto taky děláme LH a je potřeba věci zveřejňovat. Nic znovu nevyroste. To že si podle zákona ani novověké věci hledač vlastně nemůže nechat je špatně, to že ale nezanese jejich polohu je stejný problém.

Do Pasu tě nikdo nenutí, ale ty by jsi mohl začít konečně respektovat lidi, co to dělat chtějí a přestat nám pořád o hlavu mlátit jak je to špatně. To co píšeš, není pravda, je to jenom tvůj názor a taky možná jenom představa o tom, jak to funguje jinde. ;-)

Marku, vytáhl jsi zrovna případ (o tom klučinovi), který je z logiky věci špatně. Takových případů, které jsou z logiky věci špatně, tak bych mohl od nás uvést spoustu.

Ale myslím si, že to umlácení řetězem nijak nesouviselo s detektoringem nebo ano? Ptal jsem se na právo ohledně této naší problematiky, ne jestli mají v Anglii hrdelní trest nebo máčejí v koši, v Temži, nepoctivé pekaře.

Já samozřejmě poznám u některých věcí, co je originál a co ne a opravdu mám lepší pocit, když se dívám na to, co vytvořil třeba nějaký Kelt a ne nějaký soudobý padělatel. Možná tobě je to buřt na co koukáš a možná to je buřt někomu jinému. Klidně udělej anketu, jestli návštěvník muzea chce vidět raději originály nebo jejich kopie. Celkem by mě zajímal výsledek, ale oba víme, jaký by byl, že jo? ;-)

Ano, informace jsou důležité a přesně takhle je ten anglický PAS postaven a taky je v něm zohledněno právo nálezce, majitele pozemku a právo státu na informace a nikdo není neznevýhodněn a je pak úplně jedno, jestli někdo někde umlátí někoho řetězem, protože to s tím anglickým PASem nikterak nesouvisí.

Do PASu mě sice nikdo nenutí, ale je to postaveno tak, i v médiích poslední dobou, že jsou spolupracující detektoráři a ti nespolupracující a na to já poukazuji.
Imho, chtěl bych vědět, co v mých příspěvcích není pravda? Teda konkrétně.
Píšu o právu majitele pozemku na část nálezu, tak mi jistě doložíš, kde je v tzv. Památkovém zákoně toto právo zmíněno? A takhle bych mohl vzít větu po větě, ale jednodušší je říct nebo napsat, to není pravda a že to je můj názor. Ty vyvracíš názor na anglický PAS tím, že uvedeš výrok soudu k umlácení nějakého klučiny a tedy, že ty zákony, jaké jsou v Anglii bys u nás nechtěl, přitom já se nebavím o celém anglickém zakonodárství, ale vyloženě o jejich PASu.

Takže bych byl rád, abys své tvrzení o tom, že píšu nepravdu nějak doložil, jinak to beru jen jako výkřik do tmy. A s mými názory lidi nemusí souhlasit nebo můžou, to už nechám na nich. Nicméně, pokud je 40 000 hledačů u nás a v anketě spolupracujících hledačů ať už v rámci PASu nebo bez něj dosavadních 250, přestože chodily od LP maily vyzývající k hlasování, tak asi je něco špatně a na to já poukazuji a plácat se tedy do prsou, jak to funguje, ehm, prostě nefunguje, je to sice můj názor, ale co už no. Třeba jsou u nás hledači jinačí než v Anglii a spokojí se s něčím jiným než anglický hledač. Ale já věřím, že obecně jsou lidi +-všude stejní, co se týče potřeb, alespoň tedy v Evropě minimálně.


Máš to dlouhý a už se mi dohadovat nechce, musím mazat venčit chlupáče. Ale lidi +- stejní nejsou nikde. Naopak, škála je bohatá, od jedinců co mají ráno velký problém zavázat tkaničky, po držitele nobelových cen. Jsem přesvědčený, že země z kterých dlouhé roky ty nejtalentovanější lidi odcházejí, jsou na tom v takovém porovnání o dost hůře.

Roky komunistické vlády tady ještě mnoho desetiletí budou znát. Lidi se nechtějí družit, nechtějí nikam vstupovat a ničeho se pokud možno zůčastnit. Když jede Čech na dovolenou, tak doufá že další Čechy nepotká.... můžu takto pokračovat dál. Ale proč řezat do živého. Jsme tam kde jsme a je potřeba pracovat s tím co tady je. Doufám, že naše děti nebudou muset útíkat někam na západ a snad to tady povedou k lepšímu, než jejich tatíci :)

čus zítra :)

Ano, napsal jsem to nepresne, mysleno to bylo jinak, ne jako jednotlivce, ale lidi jako skupinu.

A na Komance a jejich "dedictvi", tak v tom jsme myslim stejneho nazoru. A treba prave proto cokoliv, co po nich zustalo nedobreho, tak nemam rad.

https://www.youtube.com/watch?v=Ku2s3XmcUsA

...hovno je zanama :) tak snad ne :)

Ty jo, já myslel, že ústřice jsou jasným signálem a ono ne... Všimli jste si někdy jak divně zní slovo "archeoložka".....jako archeo....ložka u mne evokuje spíše starou šlapku....nebylo by lepší třeba archeologička?😉

Asi jak komu, mě to zní normálně. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru