Spolupracující detektorista našel vzácný poklad římských mincí z Konstantinovy vlády

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

V Bubendorfu na severu Švýcarska byl nalezen poklad více než 1 000 mincí z první poloviny 4. století. Objevil je detektorista – dobrovolný spolupracovník místního muzea pan Daniel Lüdin. Mince ležely v keramickém hrnku v nevelké hloubce. Odborníci je vyzvedli in situ, aby je mohli zkoumat v laboratorních podmínkách a získat co nejvíce informací. Poklady ze 4. století jsou velmi vzácné.

6. září loňského roku se pan Lüdin pohyboval v zalesněné oblasti poblíž hradu Wildenstein, když zaznamenal silný signál. Po odkrytí nevysoké vrstvy zeminy našel pár římských mincí a několik střepů. Síla signálu ale naznačovala něco mnohem většího. Proto ještě chvíli kopal a o chvilku hlouběji narazil na částečně rozbitý hrnec po okraj naplněný mincemi.

Díru ihned zamaskoval a informoval úředníky kantonu Baselland, kteří okamžitě vyslali na místo svůj tým. Archeologové vyjmuli nádobu in situ - v půdním bloku, aby ji bylo možné  prozkoumat v laboratorních podmínkách. Důležité přitom nejsou jen samotné mince, ale také úlomky nádoby a jakékoli stopy organických pozůstatků. Poloha in situ umožnila výzkumníkům celý blok skenovat za pomoci CT. Krom jiného odborníci zjistili, že mezi dvě vrstvy mincí byl vložen kus hovězí kůže. O jejím smyslu se lze jen dohadovat. Jednalo se o poklad dvou majitelů? To už dnes asi nezjistíme...

Celkový počet mincí po úplném rozebrání pokladu nakonec čítal 1 290 kousků. Všechny byly měděné s nízkým obsahem stříbra. Jednalo se tedy o malé nominály. Jejich součet však představoval ekvivalent zlatého solidu o hmotnosti asi 4,5 gramů, tedy asi dvouměsíčního platu legionářského vojáka. Všechny mince byly raženy za vlády Konstantina I. Velikého (306 – 337 n. l.). Nejnovější pocházejí z let 332 – 335 našeho letopočtu.

Poklad je neobvyklý zejména obdobím uložení. Zakopán byl v době politické a ekonomické stability. Mincovní depoty byly obvykle schovávány v obdobích nepokojů, ale Konstantinova vláda patřila mezi stabilní. Poklady z tohoto období jsou v rámci celé Římské říše velmi vzácné. Odborníci se proto domnívají, že byl uložen z jiných důvodů. Jednou z možností je náboženská nebo jiná obětina; místo nálezu leží na někdejší hranici tří tehdy známých římských panství.

3D model: Bubendorf - munztopf

Roman Němec

Zdroje: archaeologie.bl.ch, thehistoryblog.com


CT sken náodby s mincemi - černý pruh oddělující mince je kus hovězí kůže


Detail mincí z 3D modelu


Nádoba - 3D model

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Luxusní nález. :-O :-O :-) :-)

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru