Starobylé město na Dunaji odkrývá tajemství

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Na území Srbska se nacházelo starobylé město Viminacium. Roky ho prohledávají archeologové skrz na skrz i pomocí detektorů kovu. Před několika dny se jim povedl výjimečný nález. Objevili sarkofág s lidskými pozůstatky a šperky. Už mají k dispozici výsledky prvních analýz. Podle všeho našli hrob vysoce postavěných lidí.     

Uvnitř sarkofágu se nacházely pozůstatky dvojice. „Zjistili jsme, že šlo o mladší ženu a muže ve středním věku,“ uvedla antropoložka Ilija Mikič.

Ženu pohřbili se zlatými náušnicemi, náhrdelníkem, stříbrným zrcátkem a ozdobami do vlasů. Muže se stříbrnou sponou na opasek. Uvnitř sarkofágu se nacházely i zbytky jeho bot. „Podle všech těchto předmětů lze usuzovat, že pochovaní lidé patřili k vyšší společenské třídě,“ míní Mikič.

Viminacium leží u města Kostolac v katastru Stari Kostolac asi sedmdesát kilometrů od Bělehradu. Asi v prvním století našeho letopočtu se tam nacházel vojenský tábor s hlavním městem římské provincie Moesie, která měla opevnění, fórum, palác, chrámy, amfiteátr, akvadukty, lázně, dílny i hippodrom ke konání závodů na koních.

Podle historiků mohlo tuto římskou provincii obývat asi čtyřicet tisíc lidí. „Zatím jsme prozkoumali jen čtyři procenta tohoto území,“ nastínil Miomir Korac, který je správcem tohoto archeologického naleziště. „Zatím víme asi o 450 hektarech půdy, na kterých se Viminacium nacházelo. Uvidíme, kam nás další bádání v této oblasti přivedeme,“ poznamenal Korac.

Archeologové tam už našli desítky tisíc různých artefaktů. Například  mramorové sochy, keramiku, mozaiky s freskami. Kromě toho také čtrnáct tisíc hrobek. První průzkumy totiž archeologové provedli už v roce 1882. 

Magická slova vyrytá ve zlatě a stříbře

Mezi nejznámější nalezené artefakty patři i kousky zlata a stříbra, na kterých jsou rčení v aramejštině. Je to jeden ze semitských jazyků. Už ve dvanáctém století před naším letopočtem ho používali kočovní Aramejci. V šestém století před našim letopočtem se aramejština stala úředním jazykem tehdejší perské říše.

Rozluštit slova se pokoušeli odborníci už na podzim 2016. „Kousky zlata a stříbrna jsme našli vedle kostí pohřbených před asi dvěma tisíc lety. Je nám záhadou, jak se něco takového dostalo na území dnešního Srbska,“ řekl Korac. Podle odborníků se v rytinách píše o několika démonech, kteří byli spojení s územím dnešní Sýrie. „Možná to byly amulety, které měly vyvolávat božské síly. Takové se umísťovaly do hrobů obětí nějakého násilí, aby jejich duše našly klid,“ poznamenala archeoložka Ilija Dankovičová.

V podstatě jde o zlaté a stříbrné svitky, které vypadají jako obdélníky z fólie. Jsou docela křehké, takže archeologové museli při manipulaci dávat pozor. Nic podobného se zatím jinde v Srbsku neobjevilo, za to v jiných zemích se takové magické amulety už našly. „Lidé na nich měly například říkanky, které měly fungovat jako milostná kouzla,“ nastínila Dankovičová.



Foto: www.reuters.com, www.ancient-origins.net

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

odrývá/odkrývá ?

Díky za počteníčko ;-)

ja.runa: Překlep. Děkuju za upozornění, opravíme :)

....Podle všeho našli hrob vysoce postavĚných lidí. No, Viki, vysoce postavených, by snad bylo lepší. ;-) Možná, když už teda něco napïšu, by stálo za to si to také po sobě přečíst, řešením je také dát to kolegovi k přečtení. ;-)
Jinak hezké počtení a zajímavé nálezy, které mají naději na další informace a doplnění chybějících informací. ;-) :-D :-D

Mildas: Když to píšeš, pak to po sobě upravuješ a ještě čteš, tak už pak některé chyby nevidíš. To se stává.... Nemám k ruce editora a korektora jako v práci. Ostatně tvůj příspěvek taky není bez chyb.

Mysak: Spíš už bylo poškozené, ale v tom původním textu to přímo není napsané :(

To je v pořádku, 8-)

Říká se tomu autorská slepota a je to úplně normální jev. Můžete si to po sobě číst stokrát a nic. Pak si to přečte někdo jiný a najde chyby.
Jinak pecka článek. Asi nějaký Romeo s Julií, když byli pohřbeni spolu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru