Stovky zlatých mincí v suterénu divadla

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Neskutečný objev se podařil archeologům na severu Itálie u Comského jezera. V suterénu bývalého divadla objevili stovky zlatých římských mincí, které nyní analyzují. Podle prvotních informací pravděpodobně pochází z pozdní císařské éry a jejich hodnota se může pohybovat ve stovkách milionů dolarů.

Mince našli archeologové během výzkumu budovy, kde dříve sídlilo divadlo Cressoni. O objevu informovalo v neděli italské ministerstvo kulturního dědictví, kulturní aktivity a cestovního ruchu. Mince se nacházely v atypické nádobě, ve které bylo pravděpodobně původně mýdlo. „Kulturní a historický význam tohoto pokladu zatím neznáme. Zatím necelých třicet mincí jsme poslali archeologům a restaurátorům do laboratoře Mibac v Miláně, kde provedou expertízu,“ uvedl italský ministr kulturního dědictví Alberto Bonisoli.

„Jsme rádi, že se archeologové zaměřili na budovu bývalého divadla. Dotyčná oblast u Comského jezera bude pravděpodobně pokladem pro italskou archeologii,“ poznamenal ještě Bonisoli. Mince se totiž nachází v budově, která stojí nedaleko fóra Novum Comum, kde byly podle informací z ministerstva nalezeny další významné římské artefakty.

Zatím ministerstvo neoznámilo odhad hodnoty nalezených mincí. Podle informací z italských médiích může jít až o stovky milionů dolarů. Historické divadlo Cressoni bylo otevřeno v roce 1807 a poslední představení se v něm odehrálo v roce 1997. Nějakou dobu také fungovalo v budově kina.

Tento čerstvý nález římských mincí není v posledních letech zdaleka jediný. V roce 2016 například objevili archeologové v Jeruzalémě vzácnou dva tisíce letou starou římskou zlatou minci. Je na ní vyobrazený císař Nero, který si jako teprve třicetiletý přiložil dýku ke krku a za pomoci osobního sekretáře se bodl. Tvrdilo se také, že nechal zapálit Řím a spojovali ho i s vraždami nejbližších příbuzných.

Mince v ruinách hradu

Před dvěma lety také tým archeologů objevil v ruinách hradu Katsuren v japonském Okinawě několik starověkých římských mincí. Byl to vůbec první takový nález na území Japonska. Konkrétně šlo o čtyři měděné římské mince z 3. až 4. století našeho letopočtu, na kterých je vyobrazený Konstantin Veliký a voják držící kopí. Na stejném místě našli archeologové také minci ze 17. století pocházející z Osmanské říše. „Z nálezů je patrné obchodní propojení tehdejších říší u Středozemního moře s asijským kontinentem,“ míní historik Makiko Tsumura.

Archeologové si myslí, že mince někdo použil během rituálu na hradě. Ten byl opuštěný od roku 1458. Nejvíce zahrabaná byla mince z Osmanské říše. „Taky jsme si nejprve mysleli, že je alespoň o tři sta let starší,“ poznamenala archeoložka Hiroki Miyagi z Okinawské mezinárodní univerzity. Mince byly nějakou dobu k vidění v muzeu ve městě Uruma, kde se ruiny hradu nachází.

Zdroj: www.ccn.com, www.nypost.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Super článek tohle najít tak mne a sy odvezou do Bohunic krásné mince stacila by mně jen jedna bohužel to není reálné ;-) ;-)

jednou to taky najdu o:-) o:-) o:-) :-D :-D :-D

:-D No kdyby to našel, tak by ho možná odvezli i do těch Bohunic - tam jsou různá zařízení 8-) :-D :-D

no já bych to nwechtěl najít :-D , byly by to jen starosti s tím :-)

to už tu bylo :-D :-D jsem byl s matkou sbírat samorosty :-D :-D

...krásny, numizmaticky a historicky hodnotný nález.
Zdá sa ale, že italské médiá majú tendenciu silno nadhodnocovať - stovky miliónov dolárov... :-/

Viki, díky za článek. Je fajn, nemuset sám hledat informace a mít je tady. Jinak i u nás se nacházejí soubory vzácných mincí, ale vzhledem k legislativě se s informacemi o nich nesetkáme. Ale šanci máme všichni. Tak hrrr do polí a lesů a ať nám pípá zlato pod cívkou!!! ;-) ;-) ;-)

Aktualita út.16.05 - na Rychnovsku byl nalezen bronzový poklad, vyhrabal ho pes!!! :-D :-D :-D :-D :-D

Doby zabodoval. Ale moc pěkný, taky to možná najdu. ;-) ;-) :-) :-)

Kdybych našel tak bych to určitě odevzdal :-D :-D :-D :-D :-D dobrý vtip :-P :-P :-D :-D :-D

To je žluťásků :-O taky alespoň jeden..... :-) :-)

Tu se jeden plahočí za kusovkama a :-D

hmm...my Slováci sme vždy niečo extra :-D : ide o zlaté solidy (vidím tam Honoris, Libius Severus, Valentinianus III....) teda mince z konca 5.stor AD...a naše kvalitné médiá preberú zaručenú správu, že je to "nález mincí, ktoré vedci datovali do obdobia okolo roku 474 pred n.l., teda do ranej rímskej republiky" :-D :-D :-D...veď 1000 rokov hore dole... :-/ :-/
https://www.ta3.com/clanok/1135755/v-taliansku-objavili-vzacny-nalez-spred-nasho-letopoctu.html

kelt122 si hlava a mám tě moc rád,dík že ste tu normální lidi pro nás skoro normální lidi kteří prakticky vijů hovno o těchto mincách. :-)

pifin71 : ďakujem za uznanie, pozitívna reakcia od teba ma zvlášť teší...

"Mince se nacházely v atypické nádobě, ve které bylo pravděpodobně původně mýdlo" Tak to asi těžko, to je prostě blbej překlad :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru