Středověké předměty objevili polští archeologové

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Vzácnou sbírku středověkých předmětů našli archeologové v Polsku. Přesněji ve vesnici Daromin ve správním obvodu Gmina Wilczyce. Mezi nalezenými artefakty byly šperky i mince. Podle odborníků se v daném místě nacházel rytířský dvůr.

Vykopávky prováděl spolek Nadwiślańska Grupa Poszukiwawcza „Szansa“. Archeologové narazili na sponu, denáry z římského období a bohatou sbírku artefaktů z raného středověku. Nález okomentoval Marek Florek z Archeologického ústavu Univerzity Marie Curie-Skłodowské v městě Lublin. Uvedl, že sbírka byla opravdu bohatá. „Kromě fragmentů keramiky jsme našli šperky ze stříbra, olova či mědi. Některé z nich pochází z období vlády Boleslava Smělého. Konkrétně šlo o denáry,“ přiblížil archeolog.

Některé předměty jako kříže, prsteny vyrobené z měděného drátu či stříbrné ozdoby podle odborníků pochází z oblasti Podkarpatské Rusi a Pobaltí.  Archeologům se podařilo najít i několik zajímavých předmětů. Jeden z nich připomíná jezdce na koni, druhý palcát. Pravděpodobně šlo o dekoraci, která měla demonstrovat vojenskou sílu. Soška jezdce na koni je vyrobená z bronzu a zřejmě vyobrazovala rytíře z období raného piastovského státu. (pozn. První vládnoucí dynastie Piastovců vznikla v 10. století.)

Florek k nálezu ještě uvedl, že podle druhu nalezených artefaktů lze soudit, že se nacházel v okolí Darominu rytířský dvůr. Florek v této souvislosti zmiňuje například různá železná závaží, která také objevili poblíž Darominu. Připomněl vyprávění židovského obchodníka Ibráhím ibn Jákúba, který žil v 10. století a napsal spis o své cestě Evropou. Obsahuje informace o střední Evropě z let 965 či 966 a nachází se tam i nejstarší známý popis Prahy.
„Cestoval i přes polské území, kam se dostal v šedesátých letech 10. století. Dle jeho vyprávění se za vlády krále Měška I. berně vyměřovala obchodnickým závažím a šla na žold jeho mužům.  Pokud tedy v Darominu existoval rytířský dvůr, jeho přítomnost, stejně jako prvky výzbroje a elitní předměty, by neměla být překvapivá,“ myslí si Florek.

Artefakty jsou v současné době uloženy na pobočce zemského úřadu ochrany památek v Kielcích. Budou podrobena dalšímu studiu. Až odborníci dokončí svou práci, budou předměty převezeny do Hradního muzea v polské Sandoměři.

Zdroj: www.heritagedaily.com, www.thefirstnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru