Středověký zlatý prsten

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Hledač Tom Clarke našel detektorem kovu prsten. Až nyní se ukázalo, že je vzácný. Dnes jednaosmdesátiletý hledač strčil šperk do krabičky a schoval v garáží. Nedávno ho náhodně znovuobjevil a nechal ocenit. Podle odborníků jde o středověký prsten v hodnotě až deset tisíc liber.

Šperk našel Clarke detektorem kovu na poli poblíž Aylesbury, které je hlavním městem hrabství Buckinghamshire vzdálené necelých šedesát kilometrů od Londýna. Podle všeho byl šperk vyrobený pravděpodobně ve 13. století. Posledních čtyřicet let byl ukrytý v garáži. Ten aniž by si uvědomil, že možná našel skutečný poklad, strčil prsten do kovové krabičky a schoval jej. Pak na to úplně zapomněl.

Našel ho až ve chvílí, kdy v garáži třídil věci z domu zesnulé matky. V té chvíli Clark narazil na pečetní prsten. Nyní ho plánuje prodat prostřednictvím aukční síně Hansons v anglickém Derbyshire. Cena je odhadována na 8500 až 10 000 liber. „Na prsten jsem úplně zapomněl. Asi protože jsem ho nepovažoval za nijak vzácný. Když jsem ho vykopal, připadal mně nějaký zkroucený. V té době jsem se věnoval hledání s detektory kovu deset let,“ přiznal Clarke.

Důvodem, proč prsten odložil v garáži, bylo také stanovisko muzea, kam ho v roce 1978 odnesl. „Vzal jsem tam také další prsteny, které jsem do té doby našel. Chtěl jsem, aby mně poradili. Netušil jsem, jestli je některý z nich nějak vzácný. No po čase mně všechny prsteny vrátili s tím, že nemají žádnou historickou hodnotu,“ zavzpomínal hledač.

Proto všechny prsteny ukryl do krabičky a ukryl v garáži domu matky, kde tenkrát bydlel. „Před několika měsíci jsem se tam vrátil. Chtěl jsem roztřídit věci v garáži matky a našel jsem kovovou krabičku s prsteny. Po padesáti letech hledání s detektory kovu mám už více zkušeností a když jsem dotyčný prsten viděl, hned mě napadlo, že jde o výjimečný šperk,“ povyprávěl Clarke.

Prsten proto znovu vzal do místního muzea, protože byl skutečně přesvědčený, že má hodnotu. A zdejší odborníci mu dali zapravdu. Prsten je vyrobený ze zlata a uprostřed je vyobrazený bůh Mars, který drží trofej a kopí. Mars byl římským bohem války a zemědělství. Po Jovovi byl druhým nejvýznamnějším a nejuctívanějším bohem. Na prstenu se také nachází latinský nápis NVNCIE.VERA.TEGO. „Hrozně bych chtěl vědět, komu patřil. Podle všeho ho majitel používal jako pečetidlo,“ domnívá se nálezce prstenu.

Prsten je dohledatelný v online katalogu aukční síně Hansons. Vyvolávací cena je 5100 liber.

Zdroj: www.independent.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

luxusní

V takovým prstenu nevidět po 10ti letech hledání něco extra je minimálně hodně zvláštní o:-) Nádhernej kousek!

Spíš na to ten dědek neviděl :-D

Před 40ti lety to ještě nebyl dědek ;-)

Nadpis Středověký prsten.... Ale byl Římský!!! :-D 8-)

Takové prsten bych taky strčil do krabičky a Zapoměl na neho😂😂😂 to určitě...

Jak hodně musí bejt člověk blbej, aby nepoznal, že tohle má hodnotu?
Kaparaso - ten bude opravdu středověkej.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru