Stříbrnou brož prohlásili za poklad

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Hledači Stephenu Grayovi se povedl životní objev. Detektorem kovu našel 600 let starou stříbrnou brož, a to přímo ve Webbs Garden Center ve Velké Británii. Podle odborníků šperk nosil pravděpodobně šlechtic připevněný na pokrývce hlavy.

Stephen Gray se hledání s detektory kovu věnuje dlouhodobě. Je také členem klubu, který sdružuje fanoušky této záliby. Když brož poprvé uviděl nemohl uvěřit vlastním očím. Pochlubil se i kamarádům z klubu, kteří byli ohromení stavem šperku. Je totiž poměrně dobře zachovalý. Gray brož našel během soutěže v hledání. „Podle prvních odhadů pochází brož ze 14. století a patřila šlechtici, který ji nosil zřejmě připevněnou na pokrývce hlavy,“ tvrdí hledač.

S kamarády z hledačského klubu se vydali na místo, kde už v minulosti jíní šťastlivci našli vzácné artefakty. Gray cítil, že by se mohl mezi ně zařadit. Hledal skutečně důkladně. Dal si záležet, aby mu nic neuniklo. Brož ukázal editorovi časopisu Treasure Hunting Magazine, který potvrdil pravost šperku. A protože se chtěl o nálezu dozvědět ještě více informací, zveřejnil fotografie na sociálních sítích. „Nebyl jsem si úplně jistý historií brože. Síla sociálních sítí je ale v dnešní době fakt velká. Během chvíle se mně ozvali hledači s detektory kovu, kteří se mně snažili pomoct identifikovat původ nalezeného šperku,“ uvedl Gray.

Podle platného zákona z roku 1996 byla již nově nalezená brož prohlášená za poklad. Učinil tak odpovědný úředník Angie Booth, který má na starosti hrabství Warwickshire nacházející se v centrální Anglii, a také sousední hrabství Worcestershire. To byl důležitý krok. Nyní totiž může být brož uložená v muzeu, protože má jistou historickou hodnotu.

Vzácné mince

Zdaleka nejde o první takový objev tohoto letitého hledače z Velké Británie. Velkou radost mu udělala i keltská mince, kterou vybádal v Linconshire. Stejně jako brož je vyrobená ze stříbra. Minci nechal Gray zanalyzovat odborníky, kteří zjistili, že pochází z období kolem roku 35 před našim letopočtem.

A kromě toho Gray našel i zlatou minci takzvaný sovereign z roku 1902, tedy z období panování Eduarda VII. Šlo o investiční minci, která měla na lícní straně vyobrazeného krále, autorem portrétu je George William de Saulles. Autorem slavného motivu na rubu mince je Benedetto Pistrucci a zobrazuje svatého Jiří v boji s drakem.„Byl jsem nadšený a hrozně mě to povzbudilo v dalším hledání s detektory kovu. Na den, kdy jsem tuto minci našel si pamatuju, zrovna děsně pršelo,“ zavzpomínal Gray. 

Zdroj: https://droitwichstandard.co.uk/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

WOW

https://youtu.be/oIpBvNUAS9k
Zde odkaz na video z nálezu..

Husty

Hustý no

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru