Sucho pomáhá odkrývat památky

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Pro archeology na Britských ostrovech má sucho obrovský význam. Pomáhá jim odkrývat doposud neznámé historické památky a objevovat nový pohled na již známá naleziště. Sluncem vyprahlá země totiž odhaluje skryté krajiny a stovky let staré rozložení budov. Vědcům se podařilo najít už několik zajímavých míst. Narazili na římské vesnice, pevnosti i celá osídlení.

Carenza Lewisová z Lincolnské univerzity v těchto dnes vyráží do terénu s dronem. Patří mezi takzvané letecké archeology, kteří zkoumají svět ze výšky. „Drony nám pomáhají zachytit krajinu jako celek. To je pro nás klíčové,“ poznamenala. Vodítkem je pro ni například fakt, že tráva během sucha a horka je zelenější než kdekoliv jinde. Rostliny totiž čerpají skryté zásoby podzemní vody. Díky tomu se archeologům podařilo najít starověkou cestu od římské severní brány k centru Silchesteru, nedaleko Basingstoke.

Doposud nejplodnějším díky suchu byl pro archeology rok 1976. Tenkrát bylo patnáct dnů rekordně teplých a teploty se pohybovaly nad 32 stupni Celsia. Letošek se mu může vyrovnat.

Sucho k mapování lokalit využili i archeologové ve Walesu. Naskytl se jim pohled na krajinu, na které byly najednou geografické obrazce. Jedná se pravděpodobně půdorysy římské pevnosti u městečka Monmouthshire. A protože stanovištěm archeologů je letiště Haverfordwest v Pembrokeshire, zmapovali i jeho okolí. „Něco podobného jsem ještě nezažil. Letošní léto je skutečně výjimečné. Našli jsme dokonce celá osídlení,“ řekl letecký archeolog Toby Driver.

Letecké fotografie nového „Stonehenge“

Díky extrémnímu suchu čtyřiatřicetiletý fotograf Anthony Murphy dronem zachytil kruhy v poli. Podle všeho jde po pozůstatky monumentu, který měl stejný účel jako slavný Stonehenge. Nachází se na území irského hrabství Meath na severovýchodě země. Ale především v blízkosti pět tisíc let staré neolitické hrobky, které se říká Newgrande. „Byl jsem štěstím bez sebe a pořád se smál. Tato památka se nachází asi v dvoumetrovém okruhu, kde se v poslední době podařilo vybádat už sedm památek,“ s oblibou fotograf vzpomíná den, kdy pořídil neuvěřitelné záběry.

Zatím ale archeologové nemohli začít s rozsáhlým výzkumem, protože se památky nachází na soukromých pozemcích tamějších farmářů. „Musíme si pohnout alespoň s dalším pořizováním snímků, protože se může změnit počasí. Odhaduju, že máme čas ještě do začátku září, potom vzácné indicie v krajině vedoucí k památkám zmizí,“ míní Murphy.

Podobných staveb jako Stonehenge je podle archeologů jen na území Irska minimálně dvě stě. Sloužily k náboženským obřadům, za kterými cestovali lidé zdaleka. Klidně stovky kilometrů.  Další takový monument se nachází například na západě Irska v hrabství Clare. Říká se mu nový Stonehenge. Postavili ho asi 3 200 let př. n. l., tudíž je o 600 let starší než egyptské pyramidy a o tisíc let starší než slavnější Stonehenge.

Zdroj: www.independent.ie, www.dailymail.co.uk, www.nationalgeographic.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Taky o jednom takovém místečku u nás vím, na leteckých snímcích je to krásně vidět každoročně :-D

Díky moc za čtení ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru