Tajemná anglosaská brož

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Britské muzeum zkoumalo anglosaskou brož, kterou vypátral hledač s detektorem kovu v Norfolku. Její přesnější původ se však odborníkům nepodařilo zjistit. Nacházela se totiž na poli, kam majitel nechal přivést zeminu.

Před rokem v květnu našel hledač s detektorem kovu v Great Dunham v Norfolku 1100 let starou brož. Odkud přesně šperk pochází, ale zřejmě zůstane navěky tajemstvím. Pole, kde se brož nacházela, totiž majitel upravoval a nechal tam nákladním autem navést hlínu. Absolutně se neví, odkud brož pochází.

Archeologové se už smířili s tím, že se jim pravděpodobně nikdy nepodaří vypátrat, komu brož patřila. Britské muzeum uvedlo, že jde o objev „národního významu“. V Norwich už zahájili proces, který potrvá do začátku června a na jeho konci bude nález zřejmě prohlášený za poklad. Brož našel nezkušený hledač detektorem kovu. Této zálibě se věnoval teprve pár dnů.

Nálezce si myslel, že brož pochází z viktoriánského období. Archeologové ale zjistili, že šperk je mnohem starší. „Majitel pozemku uvedl, že na pole nasypal zeminu, aby vyrovnal terén. Přivezená hlína pochází z centrálního nebo západního Norfolku. Původ brože zůstane tajemstvím,“ uvedl archeolog Steven Ashley.

Brož má v průměru asi sedm centimetrů a je na ni vyobrazený kříž. Dále pak mýtické, rostlinné a zvířecí motivy, které patrně znázorňují psy a kance. Ashley tvrdí, že je podobná šesti anglosaským brožím nalezeným v roce 1978. Jde o takzvaný Pentney Hoard. „Zdá se mně, že všechny brože vyrobil stejný řemeslník nebo byly prostě vyrobeny ve stejné dílně,“ míní archeolog. Takové šperky s vysokým obsahem stříbra nosili vysoce postavení lidé.

Pentney Hoard byl objevený v roce 1978 v Pentney v Norfolku. Poklad se skládá ze šesti kulatých broží. Pět z nich bylo vyrobeno výhradně ze stříbra, jedna ze stříbrna a slitiny mědi. Brože jsou vyzdobeny ve stylu Trewhiddle, který byl běžný v 9. století. Také tento poklad zkoumali odborníci z Britského muzea. Ředitel Hartwig Fischer uvedl, že takové objevy nalezené veřejností jsou pro Británii důležité, abychom mohli nahlédnout do její historie.

Podle odborníků byly brože vyrobeny mezi lety 800 až 840. Pouze nejmenší brož na konci osmého století. Šperky se zřejmě někdo pokusil ukrýt během vikingských nájezdů na východní Anglii v polovině devátého století. Realita ale může být samozřejmě jiná a s vikingskou invazí nemusí mít poklad nic společného.

Tajemná brož nalezená detektorem kovů

Tajemný brož nalezená detektorem kovů

Zdroje:
www.bbc.com
www.tricksnews.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Fantastický kousek řemesla, o historické hodnotě nemluvě. Nádhera :-)

Tohle najít, tak si to nechám vytetovat na čelo.

Vypadá to, jako by si požírali navzájem ocasy, ty motivy budou mít hlubší význam

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru