Tajemné bunkry v Polsku

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V polských lesích se nachází utajené bunkry, které nechal v 60. letech postavit Sovětský svaz. Nejsou zaznamenány na žádných mapách, aby je nenašly letouny. Až nyní se dovídáme o jejich existenci. Nevěděli o nich ani zdejší obyvatelé, vše bylo přísně tajné.

O takových místech není téměř zmínka ani v historických knihách. To motivovalo Grzegorze Kiarszyse z Institutu historie a mezinárodních vztahů v Polsku, aby bunkry začal prozkoumávat. Zaměřil se na tři taková místa: v Podborsku, poblíž Brzeźnica-Kolonia a u města Templewa.

Bunkry v Polsku postavil Sovětský svaz, protože se báli, že v případě útoku NATO nezvládnou rychle přemístit zbraně. Takže vytvořili plán za rozmístění raket po celém SSSR včetně Polska. Vše si řídili sami, místní vůbec nic netušili. Bunkry byly určené pro skladování jaderných hlavic, jejichž síla se pohybovala od 0,5 do 500 kilotun. V případě konfliktu by je vojáci převezli na nedaleké letiště, nasadili na rakety a odpálili.

Kiarszys vychází z leteckých fotografií, získal odtajněné satelitní snímky a dokumenty CIA, které odhalily příběh super tajného projektu s názvem Visla. Dále prováděl terénní průzkumy a laserové skenování. Mapoval cesty, které vytvořily vojenské hlídky a zkoumal značky na stromech.

Z ruských archivů dodnes nelze získat žádné záznamy. Všechny materiály o programu Visla tam podle všeho odevzdalo tehdejší vojenské velení v roce 1969. Možná, že byly posléze zlikvidovány. Veřejnost každopádně k takovým materiálům nemá ani dnes přístup. Polská veřejnost se o existenci takového plánu dozvěděla v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu. „Byl to pro ně doslova šok,“ poznamenal Kiarszys. Sovětské a polské vlády totiž roky ujišťovaly, že na území Polska nikdy nebyla žádná jaderná zbraň.

Vojenské základny měly tři části: sklad, garáž a kasárny. V nich vojáci často pobývali s manželkami a dětmi. Generálové chtěly, aby se prezentovalo veřejnosti, že tam vládne pohodová rodinná atmosféra. A tak se šířily fotografie s vojáky a jejich příbuznými.

Jaderní fyzici na místě měřili radiaci a žádnou nezjistili. Je dost možné, že se v bunkrech nakonec hlavice neskladovaly nebo měla sovětská armáda propracovanou bezpečnost. Dnes jsou bunkry terčem vandalů, vypráví se o nich legendy a vytváří konspirační teorie. Kiarszys se chce pokusit informace uvést na pravou míru a možná částečně přepsat historii studené války. „Tento konflikt změnila tvář světa a tomuto období proto musíme věnovat maximální úsilí,“ míní.

Zdroj: www.nationalgeographic.com, www.livescience.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je presne clanek podle meho gusta. Diky moc! ;-)

To je presne clanek podle meho gusta. Diky moc! ;-)

To mě těší, taky děkuju ;-)

Viky, díky za článek, zajímavý, je dobré tohle vědět, mě by jen zajímalo, zda něco takového by nemohlo být i u nás, i tady byla místa, kam za doby působení ruské, resp. Sovětské armády nebyl možný žádný vstup ani Československé armádě. :-) ;-)

OBI - děkuji, večer to okouknu, tady na Jindřichohradecku prý byla také raketová vojska na Jemčině, na jaře se tam chceme zajet podívat. :-)

u nás byl Javor 50, kousek, ale i tak o tom lidi nevěděli ...
http://www.vojensko.cz/sklad-jadernych-hlavic-javor-51

hezký informační článek. viděl jsem ho už na nějakých stránkách, ale byl jsem línej to okopírovat a vložit sem. :-) každopádně díky Viky :-)

Podrobně o Akci JAVOR v ČSSR, zde: http://www.fortifikace.net/povalecne_javor.html
;-)

Bunkr Drnov u Slaného, který stojí za návštěvu
www.bunkr-drnov.cz

Jsem z Dobrise a vzdusnou carou asi 7 km od mesta tu byla raketova zakladna,Klondajk se ji rikavalo,vlastne se tomu tak rika do dnes.Moc tajna teda nebyla,spis vubec.Plocha o 110 hektarech.I kdyz teda nebyla utajena,jednou jsem tam byl kdyz byla jeste plne funkcni.Muj deda jezdil ze sanitkou,obcas jsem se s nim jel projet.No a jednou,zavolali z Klondajku ze nemaj sanitky a ze potrebujou odvest nejakyho vojaka.Cestou jsme par vojenskejch sanitek potkali,dodnes si pamatuje jak deda v ty dvanactset-trojce bedoval dycky kdyz nas minula :D Ale to uz jsem trochu odbocil.Ja byl tenkrat mozna v prvni tride a s uzasem jsem hltal kazdej moment od chvile co jsme prijeli k brane kde nas privitali dva typci se sapikama v ruce,museli kouknout dovnitr ze jo,a tak...Pro me to byl tenkrat hroznej zazitek.Jinak dneska je tam vyvojovy vedecko-technicky park,patri k nejmodernejsim v evrope,udajne se tam ma vyvijet neco pro armadu,ale to nikdo nevi.

To kremenik: byl jsem tam v 90 na vojně, ale to už tam pouze skomírali rakeťáci. A jestli považuješ CAVD za nejmodernější v Evropě, tak se hluboce mýlíš. V kpt. Exnerovi to byla fikce. Momentálně se firma provozující CAVD sotva drží nad vodou :-/

u nás je javor 52 podobný bunkr

V ČR jsou tyto objekty 3. Ten volně "dostupný" je v bývalém VP Ralsko, totálně vybrakovaný, vchody nechala obec zastavět panely a zahrnout hlínou, nicméně šikovní lidičkové vyhrabali nory a mezi panelem a horní hranou vrat lze prolézt dovnitř. Vevnitř není příliš o co stát, kromě tmy je tam bordel, ze všech stěn se loupe nátěr a z původního vybavení je šrot. Další v podobném stavu je Bílina, tam byla historicky stále ostraha, nicméně díky majetkovým tahanicím je údajně areál rozkraden a vchody zavezeny. Ze třetího objektu Borovno je muzeum. S objekty jako "Klondajk" aj. nemají nic společného. Ve zmíněném Polsku jsou tyto objekty v podobném stavu jako u nás a zachované v původním stavu nejsou. Tyto sklady se budovali napříč Evropou ve většině zemí "svazu", na Slovensku nejsou. V Maďarsku jsou ještě zdevastovanější než u nás a v Polsku. Pokud by někoho tyto objekty zajímali v "původní kráse", chce to zkusit ještě jižněji, tam se místy zastavil čas :-) Zda opravdu byly využity k uložení zbraní se nikdy nepotvrdilo, nicméně podle potvrzené informace o nutnosti vyklízení těchto skladů SA před předáním v roce 91 se usuzuje, že tam zbraně byly. Jinak vše o objektech je popsáno na fortifikace.cz, za tak "tajemné" je dnes nelze považovat, protože devastace některých začala už skoro před 20ti lety, mnohem zajímavější je dle mého objekt JASYR, který stavěla SA (narozdíl od JAVORů) o jeho existenci neměla oficiálně ponětí ani naše armáda a poláci ho mají také ... nicméně také totálně zdevastovaný.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru