Tajný bunkr z druhé světové války

Kategorie: Druhá světová válka

Ve Skotsku našli dělníci během kácení dřeva tajný bunkr z druhé světové války. Podle všeho sloužil Churchillově tajné jednotce. Ta byla známá svými nekonvenčními praktikami. Když jim hrozilo zajetí nepřítelem, páchali sebevraždu.

Tajný bunkr se nachází hluboko v lese v pohraničním regionu. Není moc velký. Je to taková „zkumavka“ široká sedm metrů, na výšku má asi tři metry. Vyrobili ji z cihel, betonu a cínu. Našli ho zcela náhodně dělníci, která v lese káceli dřevo. Dovnitř vedly velké železné dveře, které byly zarostlé, proto asi úkryt nenašel nikdo dříve.

Uvnitř bunkru se nacházely jenom prázdné staré konzervy a rozbité kusy dřeva nejspíš z rozmlácených postelí. Obvykle tam měli vojáci také střelivo, přenosnou toaletu a další zásoby, aby vydrželi alespoň pět týdnů. Archeologové nalezený bunkr laserově zaměřili a vytvořili model v počítači.

Bunkr nejspíše sloužil takzvané Churchillově tajné armádě. Šlo o elitní bojovníky Spojeného království, kteří patřili k obranné linii. Jejich úkolem bylo sabotování nepřátel a byli vycvičení, aby se schovávali v podzemních bunkrech. Číhali, až se objeví nepřítel a zaútočili, aby způsobili chaos mezi německými liniemi. Dokonce byli připravení zapojit se do různých nekonvenčních a sebevražedných praktik.

„Objevený bunkr nám dává možnost nahlédnout do toho, jak fungovaly jedny z nejvíce tajných jednotek během druhé světové války. Je docela vzácné najít takové bunkry, byly opravdu dobře utajené a většina z nich zničena,“ uvedl archeolog Alison Campsie, který nalezený bunkr ve Skotskou zkoumá.

Po celé Velké Británii bylo podle odhadů rozmístěno asi 500 takových úkrytů. Byly vybavené tak, aby tam mohlo nejméně měsíc pobývat alespoň sedm vojáků. O většině bunkrů se dodnes neví. Muži, kteří bunkry stavěli, totiž podepsali mlčenlivost. „Nikdy jsme ani nemohli mluvit o tom, k čemu konkrétně jsme byli vycvičeni,“ řekl v roce 2013 pro BBC Trevor Miners, který se k tajné jednotce přidal dobrovolně teprve jako šestnáctiletý mladík.

V jednotkách sloužili často místní, kteří dobře znali terén. Například myslivci, ale i pytláci. Byli vyškoleni, aby ničili železniční tratě a nepřátelské zásoby. Vyráběli domácí výbušniny a prováděli atentáty. Sami páchali sebevraždy, aby je nezajal nepřítel. Často měnili i pozice, když zjistili, že jim hrozí odhalení protivníkem.

Nález Detektorem kovů

Nález Detektorem kovů

podzemí

Nález Detektorem kovů

Zdroje: www.smithsonianmag.com, www.livescience.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc zajímavé. Díky. :-)

díky za čtení :-O

dobry čteníčko :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru