Tejón - Nejnovější detektor kovů od Tesoro

Kategorie: Detektor kovů Tesoro Tejon

Tesoro Tejón - Rellic detektor na který se čekalo

Jsem rád, že Vám dnes mohu představit nejnovější detektor od společnosti Tesoro. Tejón již vychází z nové koncepce detektorů kovů Tesoro. Poslední tři měsíce jsem strávil usilovným hledáním kladů a záporů tehle zajímavé mašinky a tak si myslím, že přišel čas se o ně s někým podělit.
V testu najdete jak moje hodnocení, tak hodnocení kamaráda Jirky, který již delší dobu používá původní typ Tejóna, a je to tak z jeho strany srovnání nového se starým.

První dojem

Hned první dojem po rozbalení z krabice je změněné barevné schéma. Zlatá z hnědou jsou pryč a detektor je nyní šedomodrý. Vzhledem se nyní nový Tejón výrazně odlišuje od ostatních detektorů této značky. Továrna i hodnocení na mnoha fórech se vyjadřovali v superlativech, a tak jsem se nemohl dočkat prvních testů.

Konstrukce a vybavení

Nový Tejón je vybaven spodní páčkou "fast grab", kterou můžete rychle přepínat mezi hlavní diskriminací, alternativní diskriminací a režimem All Metal, který se u Tejónu používá i pro dohledávání. Můžete tak mít ruce od hlíny, a přitom se po celé hledání nemusíte dotknout ovládacího panelu.
Páčka je dostatečně velká, a tak i v silných rukavicích nebudete mít problém s přepínáním. Box baterii je umístěn v loketní opěrce a detektor je tak nyní velmi dobře vyvážený. Elektronika detektoru je umístěná v podobně velikém boxu, jako je tomu u detektoru Cortes, což je o něco větší kryt elektroniky než je klasická řada uMax.
Detektor se dá rozložit do tří dílů, přičemž spodní část u sondy je vyrobena s uhlíkových vláken. Celá montáž detektoru je velice rychlá a snadná, tak jak jste u detektorů Tesoro zvyklý.
Tejón je vybaven novou základní sondou 9x8" (23x20cm), která je vyrobena z uhlíkových vláken a nárazuvzdorného plastu. Barevné provedení je černé.
Detektor je ale navržen tak, aby byl schopen používat všechny sondy určené pro LOBO SuperTRAQ. Výběr sond je tak opravdu bohatý.

tesoro tejon

Ovládání

Přední panel obsahuje šest otočných ovladačů. Pokud je budu popisovat zleva do prava: 1. ovládání Ground Balance, 2. nastavení prahového tónu Threshold, 3. Volba nastavení výšky tónu,4. Primární diskriminace, 5. Alternativní diskriminace, 6. nastavení citlivosti.
Na spodní části detektoru najdete přepínač Fast grab. Ten je ve své střední poloze nastaven na primární diskriminaci. Pokud zmáčknete páčku od sebe, přepnete do alternativní diskriminace, pokud ji stlačíte k sobě, přepnete do All Metal módu. Páčka se automaticky vrací, po tom co ji přestanete držet, do střední polohy.
Pro co nejpřesnější zaměření předmětu můžete také použít trik s dvojím proklikutím páčky Fast Grab přímo nad cílem. Detektor pak začne pomíjet okolní signály, a vy máte možnost dokonale zaměřit předmět pod sondou.
Nastavení Ground Balance je velmi přesné, potenciometr má tři a půl otáčky a dá se sním otáčet do nekonečna. Pokud minete kladný nebo záporný konec rozmezí, potenciometr lehce přeskočí. Přesné nastavení Ground balance a základního tónu threshold je pro správnou funkci detektoru velice důležité. Zvládnout techniku nastavení je velmi jednoduché, a najdete ji i na videu zde v testu. Nastavení ground balance je pak stejné pro oba diskriminační módy a pro All Metal.

Nastavení citlivosti je u detektoru kovů Tesoro Tejón ovládané pomocí otočného potenciometru se stupnicí od 1 do 10. Za číslem deset, pak začíná oranžové pole maximálního zesílení. Zesilovače všude použít nejdou, jinak se ale Tejon nechá "vyšťavit" bez větších protestů. V podstatě na všech lokalitách používám nastavení v rozmezí od 8 do cca 1/3 oranžového pole. To, že je nastavení příliš vysoké poznáte na "cvrlikání" detektoru, což Vám ostatně dovolí nastavit citlivost velmi přesně.

Další možností nastavení je dvojí diskriminace. Po přepnutí hlavního diskriminačního obvodu z All Metal do diskriminace se ocitnete v tichém diskriminačním režimu. Cíle pak vylučujete pomocí otáčení tohoto ovladače po směru hodinových ručiček. Popisy jednotlivých předmětů okolo otočných ovladačů Vám pak budou nápovědou.
Poslední možností je volba tónové odpovědi. Od VCO režimu, kdy detektor pracuje v All Metal módu a diskriminační mód používá představěný tovární mód, nebo můžete zvolit jeden z devíti tónů v rozmezí od 215 do 830 Hz.

Práce s detektorem

Pokusím se popsat veškerou činnost s detektorem co nejpodrobněji, i když v textu tak trochu předpokládám, že každý hledač, který o tento detektor má zájem, už nějaké alespoň teoretické znalosti má.

Jak už v úvodu testu bylo napsáno, detektor používám v testu přibližně tři měsíce, což mě při poměrně častých vycházkách dovolilo přístroj velice dobře zvládnout. Přesto, jelikož se jedná o velmi přesný a svým způsobem unikátní detektor, ještě mi drobné nuance v tónu občas unikají, a tak se mám stále co učit.
Je velmi důležité naučit se správně vyvážit vliv půdy, pokud tuto činnost podceníte, příjdete o spoustu hloubky. Je také zajímavé, jak může nastavení tónu ovlivnit činnost detektoru. Velice brzy, jsem přišel na to, že s Tejónem velmi dobře odhadnu velikost a hloubku uloženého cíle. Jelikož se jedná o Rellic detektor, má diskriminátory nastavené poměrně nízko, a tak se Vám i při nastavení diskriminátoru na Iron, velké a hluboko uložená železa mohou ozvat jako barevné cíle.
Tady jsem trochu experimentova, a i větší hluboko uložené cíle se dají poměrně dobře číst při jiném než základním nastavení tónu. Moje nejoblíbenější nastavení je v takových případech na 4 hodinu.
Při hledání drobounkých cílů pak používám nejvyšší možné tónové nastavení. Při této tónové volbě, má odpověď natolik charakteristické zabarvení, že prostě dopředu víte, že na Vás v 50 cm čeká kus ulomeného Zetoru. Proto abyste takové cíle dokázali dobře identifikovat, je ale potřeba kus toho traktoru ze začátku vykopat :). V tomto případě platí dvojnásob, že praxe je nadevše.

Nastavení diskriminací záleží na místě hledání, přesto jsem si brzy našel svoje nejoblíbenější. Hlavní diskriminaci nastavuji těsně pod Iron a alternativní těsně pod značku Foil. Pokud jste v místě kde hledáte drobné zlaté předměty, doporučuji nastavovat diskriminátor maximálně do poloviční polohy mezi Iron a Foil. I když se Vám zlato na vzduchu bez problému zahlásí i při nastaveném diskriminátoru na Foil, v půdě je často vše trochu jinak.
To co mě ale vždy zajímá, jsou drobné stříbrné mince. Tahle kolečka se dokáží hlásit jako dokonalé kousky fólií, a tak je pro jejich identifikaci správné nastavení diskriminátoru velice důležité. Pro opravdu nejmenší drobníky s minimální váhou a průměrem do cca 15 mm, je maximální bezpečné nastavení diskriminátoru doprostřed mezi polohu Iron a Foil. Pro o něco větší mince se pak dají diskriminátory nastavovat podstatně výše.
V případě, že se tak na místě které prohledáváte taková droboť nachází, je potřeba s diskriminací šetřit. Případná identifikace fólií je pak pro začátečníka trochu těžší. I tady ale platí, že drobné modulace v tónu Vám brzy začnou napovídat. Také velikost signálu u těchto droboučkých koleček je nenapodobitelná. Většinou se tak zkušenější hledač při zaznamenání takového signálu předčasně raduje .) Signál je totiž velice přesný, malý a ostře ohraničený. Ale zároveň má nížší intenzitu než u zmuchlané fólie.

Tejón je vskutku unikátní svou citlivostí, jedná se o detektor citlivější než byly předešlé modely Tesoro, a tak máte možnost nacházet i opravdové "duchy" ve velkých hloubkách. Detektor sám je vybaven velkým reproduktorem, který velmi dobře moduluje. Pokud ale nechcete rušit okolí, můžete používat sluchátka. Tady ale mohu rovnou varovat před levnými a nekvalitními modely. Pokud nechcete přijít o všechny výhody, které Vám tento detektor nabízí, používejte vždy sluchátka co nejkvalitnější.
V každém případě se to vyplatí, nepřícházíte tak ani o nejmenší cíle na pokraji dosahu. Detektor je také schopen velmi dobře sledovat drobné nuance v půdě, jako jsou různé "halové efekty" nebo třeba i sledování staré a dávno rozorané komunikace je velmi snadné. A tak podle charakteristických odpovědí detektoru můžete doslova kráčet celé stovky metrů dávno zaniklou cestou. Vše je samozřejmě dané určitou praxí, učení jde ale rychle. Chce to jenom dávat pozor a poslouchat co Vám detektor "vypráví".

Samostatnou kapitolou je hledání zlatých cílů. Tejón na ně reaguje velmi ostře a tak je i plážové hledání na sladkovodních nádržích velice příjemné. Co se týče hledání na slaných plážích, mohu pouze posloužit doporučením od Tesoro. I po vyvážení detektoru je potřeba stáhnout citlivost na cca 60% výkonu detektoru. Tejón není plážový speciál a tak mu slané prostředí příliš nechutná. Pokud se tak na podobné hledání na mořských plážích chcete specializovat, je lepší volbou Tesoro LOBO SuperTraq, které je vybaveno speciálním filtrem.

Shrnutí práce s detektorem

Pokusím se tak shrnout předchozí odstavce do několika vět. Volte vždy menší diskriminaci, naučte se co nejpřesněji nastavovat odladění půdy. Nebojte se experimentovat s nastavením výšky tónu a hlavně co největší počet cílů ze začátku kopejte. Je dobré si nad každým cílem trošku pohrát ze sondou, nechat detektor aby Vám dal co nejvíce informací. I když se později můžete terénem pohybovat velice rychle, tyto první dny Vás mají, co do odpovědi detektoru, naučit co nejvíce.

V terénu

Vlastní testování proběhlo asi na 15 místech. Někde jsem byl pouze jednou, někde opakovaně. Výběr lokalit byl co nejrůznorodější. Od starých vojenských lágrů (lesy a louky), přes zaniklé sudetské obce až po různá políčka ve Středočeském a Severočeském kraji. Testovaly se tři druhy sond: 1. Klasická základní 9x8", velká 2D 12x10" a oválná widescan 25 cm.

Jihočeské vojenské tábory: Chce se skoro říct,  že na takové hledání je Tejóna škoda .) Ale popravdě, nálezů v mnohých lokalitách ubývá, a tak je mnohdy celodenní usílí odměněno jen několika desítkami feniků. V táborech se mi bez problémů osvědčila velká 12x10 DD sonda. Detektor s ní má větší dosah než s klasickou 9x8" koncentrickou. Lokality nejsou nijak výrazně mineralizované a i velikost hledaných cílů je od prstýnků po odznaky. Několikrát jem porovnával signály s dalšímy účastníky hledání, v mnoha případech byl Tejón jediný detektor, který cíl "viděl". Při hledání na těchto lokalitách jsem tak používal takřka výhradně pouze koncentrickou 9x8 (hustý les) a pokud byl terén jenom o něco průchodnější, hledal jsem s 12x10 DD.
Myslím, že pro hledání v takových lokalitách je klasická 9x8" koncentrická dostačující. Pokud se ale budete snažit najít nějaký ukrytý smeťák, nebo cíle které ostatní detektory přešly, je 12x10 DD výhodou. Dohledávání poměrně velkých cílů nedělá velkému Déčku problémy. Jediná místa, kde se vyplatí nasadit základní 9x8", jsou tak hustěji zarostlé nově osázené mítiny. Tam je pohyb s větší 12x10 DD obtížný. Sondu Widescan 25 cm jsem na uvedených místech testoval pouze jednou. Je určitě výhodnější co do pokrytí. V dosahu a separaci mě 9x8" koncentricá přišla jako volba lepší. Také větší kousky železa hluboko uložené mě klasická koncentrika četla o něco lépe.

Pisčitá políčka Mladoboleslavska: Již delší dobu chodím na těchto a podobných lokalitách staré rozorané cesty. Je zde poměrně slušná šance nacházet malé poztrácené stříbrné mince, a také samozřejmě velké množství měděných mincí. Pro uložení mincí v půdě jsou zde díky písčité půdě poměrně ideální podmínky, a tak i měděná kolečka často odolají zubu času.

Pro hledání takových cest mě přijde Tejón jako výborný partner. Detektor jemně reaguje na změnu složení půdy, ale hlavně ihned nacházíte spoustu maličkých úlomků předmětů vyrobených z neželezných kovů. Pokud z takového pomyslného území vyjdete, rychle si to uvědomíte. Dá se takto po polích prochodit celé stovky metrů.
Při použití sond záleželo hodně na místě, kde jsem se pohyboval. Při větším množství železných signálů v půdě byla základní sonda 9x8" lepší řešení než 12x10 DD. Také dohledávání malých předmětů v půdě se může stát s velkou sondou 12x10 DD tak trochu peklem. Detektor byl se všemi sondami v uvedených lokalitách velice stabilní a nechával se často vyšťavit do takřka maximálního výkonu.
Jako povedený kompromis pro takový druh hledání se mi jeví sonda 25 cm Widescan. Tejón má při použití této sondy slušné pokrytí a dohledat drobné malé signály není takový problém. Obecně se dá ale říct, že základní sonda 9x8" je pro hledání maličkých koleček jako dělaná. Má dostatečný překryv a tak nemusíte chodit nijak pomalu. Detektor zareaguje na předmět v půdě i když ho sondou takřka minete. Dohledávání je pak vysloveně radost, zaměření je takřka na hlavičku špendlíku. Pokud půda obsahuje velké množství okolních signálů, použijte trik s dvojím promáčknutím páčky Fast grab přímo nad cílem. Detekovaný předmět následně vyndáte na jediné kopnutí úzké lopatky (používám Black Ada Invander).

Poslední lokalita, o které jsem se chtěl zmínit, jsou Severní čechy. Pomíjím nyní část Krušných hor, kam docela často zajíždíme, ale kde jsem se nikdy nesetkal s výraznějším problémem. Budu se soustředit na políčka a louky. Na mnoha místech se zde dá opravdu mluvit o velmi silné mineralizaci, a také o půdách, které obsahují feromagnetické horniny, nejčastěji čediče. To je pro klasické VLF detektory opravdová výzva.

Pole s vysokou mineralizací, může být pro nastavení detektoru velký problém. Abyste takové množství, pro Váš detektor pozitivně naladěné půdy, dokázali vykompenzovat, je třeba dodržet několik základních pravidel. Nesnažit se detektor hnát do maximálního výkonu; pokud v mlze zapnete dálková světla, také nezačnete lépe vidět na cestu. I úroveň prahového tónu Threshold je dobré držet níže. Pokuste se detektor co nejpřesněji vyvážit. Pokud se Vám to nedaří, snižte citlivost a začněte znovu. I v extrémně mineralizovaných půdách se dá Tejón, na rozdíl od mnoha dalších detektorů, zvládnout. Myslím, že na některých místech se pak projevil rozdíl mezi špičkovým analogem a špičkovými digitály. Nejsem žádný fanda takového rozdělování, oni ani dnešní "analogy" se už mnohdy neobejdou bez číslicové technologie, ale tady byly rozdíly znát. Jednodušší nekomplikovaná odpověď Tejónu se mnohdy nedala srovnat s přeskakující odpovědí digitálu, mnohdy přístrojů, které jinak považuji za nadmíru povedené, a v mírnějších podmínkách i jejich vyhodnocení nepostrádá potřebnou pravdivost.
Co se týče používaných sond, v extrémní mineralizaci je velká 12x10 DD sonda velice těžko použitelná. Detektor se s ní i špatně vyvažuje. Jediné co tak získáte je nestabilní přístroj a velké množství prozvuků. Základní sonda 9x8" a 25 cm Widescan na tom byly podstatně lépe a jejich výsledky hodnotím podobně, i když zaměření předmětu pod sondou je u koncentriky přesnější.

Samostatnou kapitolou jsou pak čediče. Bude to ale kapitola krátká. Na opravdu feromagnetických lokalitách se s Tejónem dá hledat pouze za cenu velkých prozvuků a značně snížené citlivosti. V podstatě se nedá odladit ground balance. Stejně jako všechny ostatní VLF detektory i Tejón v tomto prostředí vykazuje značné problémy. Na jednom z posledních testování jsem sebou měl LOBO, abych posoudil výhodu speciálního filtru, který tento detektor má. Výsledky byly lepší, ale o tom až v testu LOBO SuperTraq. 

Co se tak týče čedičů, je to asi jediný půdní limit pro použití detektoru, na který můžete s Tejónem narazit.

detektory tesoro

Závěrečné hodnocení

Detektor kovů Tesoro Tejón je v mnoha ohledech jedním z nejzajímavějších detektorů na trhu. Pokud bych ho měl hodnotit v kategorii analogových přístrojů, jedná se bezesporu o naprostou špičku. Výběr sond je více než dostatečný a dílenské zpracování detektoru výborné. Přístroj Vám dovolí nacházet i ty nejmenší droboťě, stejně jako velké hluboko uložené cíle. Je velice rychlý a přesný. Diskriminátory pracují na pověstné Tesoro úrovni. O separaci u detektorů Tesoro bylo již popsáno hodně řádků, přesto stojí za to se o ní zmínit. I velmi blízko sebe uložené předměty se nepřechází. Sluší se také zmínit drobné mušky na kráse. Za to co stojí popsat stojí dvě věci: 1. dvířka schránek baterií - je vždy dobré zkontrolovat zda jsou opravdu zavřená; musí se skutečně zacvaknout. Nevyžaduje to žádnou sílu, pouze pečlivost. Druhá muška je otočný ovladač Ground Balance. Představoval bych si, že bude mít tužší chod. Při prodírání se nějakým hustým křovím se Vám může stát, že se nastavená hodnota posune. Osobně jsem s tím neměl problém, Jirka tam má ale daný malý "o" kroužek, který celou věc vyřešil.

Elmara

Hodnocení Tejónu od malého Jiříka

Detektory Tesoro používám již řadu let. První můj detektor byl EuroSabre a od té doby jsem detektorům této značky zcela propadl. Nějaký čas jsem také používal Troye X5, který se v továrně Tesoro vyráběl. V současnosti používám starší typ Tesoro Tejón, a jsem nadmíru spokojen. Nápad Elmary, abych si na týden půjčil jeho Tejóna a pokusil se napsat pár srozumitelných řádků mě sice trochu zaskočil, ale nakonec jsem svolil.

Nikdy jsem žádné srovnávací testy nedělal, a tak jsem se sousředil na předměty které hledám, což jsou především mince. Na zahradě mám zakopaných několik testovacích předmětů, které můj starý Tesoro Tejón bezpečně vidí. První test tak bylo porovnání zda nedošlo k zhoršení :) Výsledkem jsem byl docela potěšen, zvláště u stříbrné grešličky a tenoučkého zlatého prstýnku. Tam jsem se starým Tejónem měl vždy signálek na pokraji dosahu. U prstýnku, který je v místě kde býval kamínek naprasklý, pak dokonce pouze jednostraný signál. Nový Tejón tyto dva nejhůře identifikovatelné předměty viděl daleko lépe a jednalo se o signály, které bych určitě kopal.

Další testování už bylo na mých oblíbených, ale již dosti prochozených místech. Myslím, že největší rozdíl je v dosahu na drobné předměty. Tam je znát dosti značný posun. Jedno odpoledne jsem nutil svoji paní, aby za mnou chodila s mím starým strojem a zkoušely jsme ověřovat sporné signály. Moc jí to nebavilo a tak mám na porovnání pouze takovou kratší dvouhodinovku. U několika drobných signálů na pokraji dosahu byl nový Tejón jednoznačně lepší. Můj starší detektor tam prostě neviděl nic. Taky mám dojem, že modulace odpovědi detektoru je u nového Tejóna daleko lepší. Zvláště u velkých kusů želez, o kterých jsem z dřívější doby věděl (protože jsem je už vykopal, některé kusy i vícekrát :) ) se dal signál velice dobře číst. Charakteristické praskání na hranách železného předmětu bylo velice jasné.

V Tesoro tak podle mého mínění udělali několik zásadních změn k lepšímu. Detektor výrazně přidal na citlivosti a také na modulaci tónu. Ovládání pomocí spodní páčky Fast grab je velice pohodlné a přináší také úsporu času. Separace se přitom nijak nezměnila a diskriminace je stále stejně skvělá. Detektor můžu tak doporučit všem kdo hledají co největší citlivost a přesnost detektoru. Nedostanete sice žádné ID čísla ani hloubkoměry a velikost-měry, přesto jsem přesvědčený, že po pár dnech tréninku přečtete z odpovědí Tejóna mnohem víc, čímž se omlouvám všem fanouškům digitálních detektorů, ale po několika testech různých značek jsem v nadšení pro mnohé LCD stroje hodně ochabl :)

Pokud se mohu zmínit o nějakých mínusech, uvedl bych jenom jednu jedinou. A to je potenciometr vyvážení půdy. Je sice velice přesný, nedá se strhnout, protože se protáčí donekonečna, zato má ale příliš volný chod. Což se nezměnilo ani u nového modelu. To, že v Tesoro neudělali změnu k lepšímu nechápu, ale asi se v Arizoně nemusí prodírat jihočeským husníkem. Vše vyřeší kousek gumičky, nebo lépe "o"kroužek. Nejsem si jistý, ale mám dojem, že jsem kupoval průměr 2 mm. Pokud chodíte často les, je tahle jednoduchá úprava docela potřebná. Myslím, že polař prodírající se pouze mezi kombajny si s tím nemusí lámat hlavu .)

Pokud jste dočetli až sem, přeji Vám hodně zdaru v hledání. A s heslem slušnost především se loučím.

Jirka.M

Tabulka orjentačně naměřených hloubek

Nastavení detektoru při testu: Citlivost detektoru nastavená na 9, diskriminace na Iron, Treshold na 12 hodin, tónová odpověď na 3 hodinu.

Detektor by se dal použitím zesilováčů určitě vyšťavit hlouběji, ale v rámci objektivity testu jsem volil co nejprůměrnější nastavení které používám v terénu.

 Předmět  Popis Sonda 9x8" citlivost 9 Sonda 12x10 DD citlivost 9  Sonda 25 cm windescan citlivost 9
Tesoro Tejón - test

Podkova - železo

Průměr 14 cm

+ 50 cm + 50 cm  + 50 cm 
2

Dvouhaléř Rakousko-Uhersko

Průměr 19mm

22 cm 24 cm 22 cm
Detektor Tesoro test

Jedna koruna protektorát

Průměr 24mm

24 cm 25 cm 24 cm
Vídeňský fenik

Vídeňský fenik, přelom 13 a 14 století

Průměr 12 mm

19 cm 22 cm 20 cm
kule

Olověná kule

Průměr cca. 9 mm 

25 cm             25 cm                 24cm                       
za statečnost

Rakousko -Uhersko

"Za statečnost"

Průměr 30 mm

27 cm 29 cm 26 cm
7

Deformovaná nábojnice.

Délka cca 50 mm 

28 cm 30 cm  28 cm

Jak na Tesoro Tejón

Další ukázky práce detektoru: 1. tvarově zajímavé železo, 2. separace, 3. odpověď detektoru na hluboce uložený cíl, mělce uložený cíl, 4. tónové volby, 5. práce a hledání v režimu All Metall
 
 
Prohlédněte si i další naše detektory kovu.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Testy detektorů jsou tady na"lovci" myslím nejlepší a nejpravdivější z českých stránek.My máme doma Vaquero a myslím,že mě brzo Habánka,která s ním chodí,přesvědčí na změnu i když Vaquero je také výborný detík:-))

Předem díky Markovi a Jirkovi za hodnocení tohoto detíku...Mám ho zatím jenom krátce a nachozeno cca. 40 hodin...jednu věc jsem zjistil a to,že jsem chodil ve VCO...tak jak píše Marek,to není to ořechový...i na stránkách výrobce se doporučuje nastavit tónovou odezvu na třetí hodinu...začnu používat a ještě zkusím Markovu radu na hodinu čtvrtou...doma jsem dělal testy na discriminaci...základní jde opravdu nastavit na iron nebo těsně pod něj a ztráza na hloubce není...a ted jsem přemýšlel co z alternativní disc...těsně pod folie,to malé zlaté kousky bere,ale taky velké železo...dospěl jsem k názoru,že ta alternativní discriminace,ba měla sloužit jenom jako informace navíc...to znamená,že stejně kopu vše co je nad malým želízkem...nikdy nevíte co tam může být...alternativní discriminaci použiji jenom jako info. co může být pod cívkou...i to je také sporné...odladím malé kosky železa a zbytek jde ven...musím se ho ještě naučit poslouchat a vyzkoušet výšky tónů...VCO (tovarní nastavení)nebrat...baterky už jsem málem ztratil,to mohli vyřešit jinak...lépe mohli vyřešit test na vybité baterie...něco třeba jako měl Advouš a to,že to pípá po 30 vteřinách...tady se musí vypnout detík a opět pustit...to mi připadá jako nepraktické...potenciometr na odladění země se mi kinklá a jak píše Marek A Jirka,dá se snadno rozladit...z detíkem jsem nadmíru spokojený...lehký,vyvážený,drobky bere supr,hloubka slušná(u mě spokojenost z hloubkou),disc. taky supr...hledal jsem s ním u vysílače-nebyli problémy...byl jsem taky pod vysokým vedením,taky v pohodě...akorát přívodní kabel k vysílači,tak to jsem musel pryč ( a to asi každý detík )ale dva metry od kabelu zase v pohodě...u mě velká spokopjenost a DOPORUČUJI :-)

Elmaro, dík, je to fakt obsáhlý test. Těším se na test na Vaquero, pak se definitivně rozhodnu.

Tejona mám cca měsíc a podle mých dosavadních zkušeností se opravdu jedná o výbornou mašinku a s tím co bylo v testu napsánu může jenom souhlasit.

Taky jsem spokojeny,ale ohradnik na kravy Tejon na 2-3 metry nema rad.

Taky jsem spokojeny,ale ohradnik na kravy Tejon na 2-3 metry nema rad.

Mašinka super ale provedení konstrukce detektoru oproti jiným značkám mě velice zklamalo. Při běžném používání se mi při máchnutí zlomil v obhybu vejpul. A celkově mi konstrukce připadá pouťová.. Každému se občas stane že ho při hledání zastihne déšť a v tomto případě vám do boxíku z bateriemi zateče voda úplně s přehledem.. Proto kryt rozhodně nestačí a je zapotřebí trochu inprovizace. Takže příště bych volil raději detektor z betelnější konstrukcí. Výrobce se asi snažil co nejvíce srazit váhu detektoru ale kvalita tak jde do háje..

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru