Templáři I - základní informace o řádu

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa

Tento rytířský řád vznikl na obranu křesťanských principů s cílem zasahovat všude tam,kde byly v ohrožení. Na obranu svatých křesťanských symbolů i křesťanství jako takové,se z rytířů ustavil ozbrojený sbor říkájící si  TEMPLÁŘI.

Řád Templářů byl nesmírně bohatý, tak bohatý, že začaly vznikat legendy a pověsti o zakopaných pokladech Templářů. Za necelá dvě století existence dokázali vybudovat rozsáhlou bankovnickou organizaci, podobnou dnešní. To ale nebyl jejich hlavní a prvotní úděl.Potom, co byl osvobozen Svatý hrob (Jeruzalém) z rukou nevěřících (muslimů) při 1. křížové výpravě v roce 1099, bylo nutné Palestinu udržet v rukou křesťanů. Kromě západní aristokracie vznikaly i rytířské řády. Církev vítala regulaci středověké brutality a násilí k boji proti nekřesťanům.

VelmistrŘád byl založen v roce 1118 nebo 1119 osmi rytíři: Hugo de Payens (stal se 1. velmistrem), Godefoi ze St. Omer, Hugo ze Champagne, André z Monbard, Archeumbard z Saint-Agnan, Nivard z Mondidier, Godemar a Rossalplnit (Rosal).

Společenstvo přijalo název Řád rytířů Templu, nebo Chudí rytíři Kristova a Šalamounova chrámu. Tyto názvy byly odvozeny podle prvního sídla poblíž jeruzalémského Templu. Jeruzalémský král Balduin II. jim daroval jako kasárna Skalní mešitu a  později mešitu Al - Aksá.

Stejně jako Johanité si vybrali řeholi sv. Augustina, ke třem řeholním slibům (chudoba, poslušnost, věrnost Bohu) přidali čtvtý - ochraňování poutníků mířících do Svaté země. Symbolem byl červený kříž, rytíři měli bílí plášť, seržanti modrý, ostatní templáři nosili hnědý plášť.

Templáři požádali opata Bernarda z Clairvaux (svého mocného ochránce), aby sepsal jejich regule (72 článků), pozděli článků bylo asi 700. V roce 1128 byl Řád na koncilu v Troyes oficiálně schválen. V Svaté zemi buduje mnoho kamenných hradů (Krak de Chevaliers). Templářskému řádu se dostává podpora papežů. Roku 1139 papež Inocenc II. jim odpouští desátky a povoluje vybírání daní na svých územích. Řád zachovává kontakty, hlavně ekonomické s východní Francií, odkud pocházejí první rytíři. I spolu s majetky vstupujících rytířů a dary řád začíná tvořit svůj ohromný majetek.

Členy řádu se mohli stát jen šlechtici, a ti jak známo, měli vojenský výcvik. Členy se vesměs stávali náboženští fanatici, zchudlí velmoži nebo muži, které opustila jejich žene,milenka. Řád neplatil výkupné za své zajaté členy, ti byli ovšem stejně popraveni. Proto se nevyhýbali přesile a vždy bojovali až do úplného konce. Své domy a komendy stavěli na strategických místech - na okrajích aglomerací, u mostů, brodů, přístavů a cest. V očích křesťanské Evropy to byla elitní bojová síla a v očích muslimů obávaní nepřátelé.

Templáři měli jasnou strukturu. V čele stál velmistr, volený z rytířů. Velkopreceptoři stály nad 12 provinciemi v Evropě a 5 v Orientě (u nás Slovansko - Alemanská se sídlem v Brunšviku), nad menšími proviencemi stáli mistři (magistři).



Členové řádu se dělili do 3 skupin. 1. skupina byli rytíři, kteří zastávali nejvyšší funkce řádu. Druhou skupinu tvořili bratři sloužící - bratři seržanti (stejná výzbroj jako rytíři), bratři zbrojnoši (pěchota) a bratři řemeslníci (starali se o řemeslné práce). Třetí skupinou byli kaplani, starali se o duchovní život. Později vznikla 4. skupina - tzv. Turkopolíři - byla to lehká jízda a pěšáci složení z obyvatelstva Svaté země. Mimo to stáli sluhové.

Po pádu křižáckých států (1291) Templáři přesídlili na Kypr a poté do Paříže. Začali se živit výhradně bankovnictvím, které vyvinuli k dokonalosti. Znali směnky, šeky, úvěry. Peníze se dali vložit do jisté komedy a v úplně jiné se mohly vybrat. Tím se snižovalo riziko ztráty kvůli přepadení. Tyto vklady a majetek byl uložen a církevní (Templářské) půdě (kde si nikdo ve středověku neodvážil krást a loupit, kostely vždy přežily války bez utrpení), navíc pod ochranou rytířů. Templáři se stali finačními rádci evropských králů a půjčovali jim obrovské
sumy. To je ale stálo život.

Francouzský král Filip IV Sličný, který měl u Templářů obrovské dluhy a byl znám svojí politkou přes mrtvoly s cílem získat jejich mnohem větší majetek, zinscenoval falešné obvinění z kacířství (odmítnutí Krista při přijímání nových členů). Ze 12. na 13. října 1307 Filip nechal pozatýkat francouzské Templáře, zhruba 15 tisíc lidí, to je organizačně i na dnešní dobu nelehký úkol. Využil přitom slabosti vzdoropapeže Klementa V, prakticky své
loutky. Začal vykonstruovaný proces.

2.5. 1312 nechal papež Klement V. bulou Vox in excelso řád ve Vienne zrušit. Majetky Templářu byly předány Johanitům, za pomoci místních mocí, část majetků byla místní mocí uchvácena. Nejvýznamější představitelé řádu byli upáleni. 18.3.1314 je upálen i poslední velmistr Jaques de Molay. Filip Sličný si majetku ani smazání dluhý příliš nepolepšil, za rok zemřel.


                   
Úkolem řádu,bylo pomoci chránit nově zalozené Jeruzalémské království,proti nepřátelským muslimským
sousedům a zajistit bezpečnost pro zástupy poutníků z Evropy,putující do Jeruzaléma po jeho obsazení.

Chci dodat,že to byli Muslimové nikoli křesťané, kdo od počátku spojoval šíření víry s Násilným dobýváním.
Avšak i křesťané v jistých dobách a na jistých místech křtili pod napřaženým mečem,v prvních třech staletích
se jejich víra rozšířila do celého římského impéria téměř bez násilí. Křesťané vnímali války proti muslimům jako obranu křesťanstva či úsilí o osvobození a opětovné získání území, již jim po právu náležela.




Vážení přátelé,Templáři-to je moje srdeční záležitost,pokud by jste měli zájem o přiblížení řádu atd.,tak bych
příště uvedl článek Templáři II.

Ať se daří Herry

V článku jsme použil jako zdroje: Piers Paul Read-Templáři, Philippe Contamine-Válka ve středověku

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Výborný článek!!!
Kdesi jsem četl,že švýcarské bankovnictví vlastně založili templáři.

Super počtení..díky :-)

pěkné čtení zájem určitě , lepší než čučet na telku aspon se člověk naladí do klukovských let když čte o templářích kteří jsou spojováni s poklady ze svaté země :-)

Výbornej článek. Bezesporu. Děkuji za něj panu Janu Škvnákovi, který si s ním dal tu práci již před téměř deseti lety http://www.e-stredovek.cz/view.php?cisloclanku=2005082307

Super počteníčko,paráda a díky za něj !!!!

GM4PRO: A to tam ještě pan Herry napsal jaké "použil" zdroje, a přitom to kompletně oprásk z jiného webu... Co je tohle za lidi?, to snad ani není pravda.

edo me to neva 8-)

O Templáře se doopravdy zajímám už dlouhá léta,mám v počítači strašně moc článků a knih o Templářích,ano použité zdroje jsou uvedeny pod článkem,a co se týká pana Škvnáka,tak co jsem od něj použil v článku
jsem neměl sebemenší tušení,že část napsal on,jelikož pod určitým článkem nebyl uveden autor.toď vše.
Za případné nesrovnalosti se omlouvám.

Hezké počtení . Četl jsem knihu ještě trochu doplním Papež Klement musel přistoupit na podmínky krále Filipa Sličného neboť on uvěznil bratra papeže Klementa a vyhrožoval že pokud nepodepíšeto co si připravil o Templářích tak papežova bratra popraví ,Filip Sličný nezemřel ale necelý rok po popravě velmista Molaye si vyjel na koni začala bouřka kůň se splašil Filipa vyhodil ze sedla jeho noha ale zůstala zaseknutá ve třmenu jeho tělo plandalo po zemi ,kůň doběhl na zámek ,král byl mrtev a zohaven k nepoznání .Můžeš pokračovat , dalším dílem . Ať se daří .

Krom posledního odstavce je to kompletně dílo někoho jiného. Za tohle nikoho plácat po ramenou nebudu.

v dmesni dobe docela aktualni .neni naskodu oprasit trochu historii.. ;-)

Herry: Fajn, tím jsi vysvětlil tu záležitost se zdroji. Ovšem podstata, totiž to že si článek odněkud obšlehl, zůstává. Jen jsi to zkopíroval od někoho, kdo to udělal už před tebou - ale pořád jsi to zkopíroval. Sakra použít zdroj přece neznamená vzít cizí článek a vrazit pod něj svůj podpis, to snad chápe i bigi (i když mu to nevadí). Věřím, že se o to téma zajímáš. Tak z těch článků a knih co máš čerpej informace a k jejich prezentaci pak použij vlastní slova.

Mě se to líbí. Nikde jinde bych si o tom nepřečetl, ale tady ano :-P

Ja to srovnam s necim podobnym, co se tu cas od casu deje. Kdyz si tu treba nekdo udela nick, na aukru nebo jinde si "pujci" cizi nalez, treba zlatak, pak to sem zkopiruje a prohlasi to za svuj nalez. Tak to se tu sesypete, pranyrujete ho a je vam to proti srsti. Bourite se, jaky je to hnup, jak se tady chvasta cizim perim, ze to se nedela. Tohle je stejny pripad. Vzit si stylem CTRL C, CTRL V clanek a vydavat ho za svuj, je krome etickyho svinstva, taky kradez. A jeste napisete: Mne to nevadi, mne se to libi nebo vydej druhej dil. Mimochodem, stat se tohle v dobe templaru - tedy chvastani se cizim dilem - nepochybuju, ze budete o nektery z udu ne-li rovnou o hlavu kratsi... Mne je jasny, ze timhle asi tezko ziskavam nejaky sympatie, ale tohle ja beru dost osobne a budu proti tomu vystupovat pokazdy!

GM nedej se. Nediv se dnešní doba a možnosti k tomu přímo vybízejí. Jinak téma zajímavé. Herry klidně si přečtu i druhý díl, samosebou aspoň trochu autorský, ale co mě zajímá je historie řádu v Českých zemích. Tady zrovna na růžích ustláno neměli, v porovnání se západní evropou, kde je podporovali církevní i mocenské elity. Nicméně nějaké stopy tu zanechali.

Mince z titulky mi náhodou zrovna leží na stole, slouží ke hře Geocaching. :-) Ale pěkná je.

Díky za pěkný článek, rád si přečtu i II. díl ;-) jen bych si dovolil poukázat na pár překlepů, kterých jsem si všiml:

"bílí plášť" bílý plášť;

"pozděli článků" později článků;

"žene,milenka." žena nebo milenka;

"Velkopreceptoři stály" Velkoreceptoři stáli;

"Orientě" Orientu;

"Tyto vklady a majetek byl uložen a církevní" Tyto vklady a majetek byly uloženy na církevní...

Za LP:

Článek se mi líbil, ale jako vždy jsme se zepatl na jeho původnost. Odpověď byla: "Ahoj Marku něco mám slohově vypsané a malá část přepsaná,jinak vše z hlavy z paměti,jelikož se tím zabývám delšíííííí dobu.Ahoj"

Trochu mě to mrzí a je to škoda. Texty by měli být vždy původní. Tohle se prostě nedělá. Článek i diskuz tady nechám, myslím že je to poučná věc.

Herry: Paráda! Rád Templárov je všeobecne známy. Sám od seba by som o nich na nete nepátral. Kľudne daj aj tú II. Celkom ma to chytilo.

Opsaný a ještě s chybama, to je smutný!

Je to jenom o předání informací.Každý,kdo někdy psal nějaký článek,tak vždycky musí někde čerpat informace,knihy,net,média,archívy,nebo cestovat atd.,tímto způsobem se dají napsat i knihy,kde by se
jinak o tom případní spisovatelé dozvěděli,kde?Jak by pak něco mohli napsat,to přeci nelze.O Templářích
se toho ví sakra málo,a všechny články jsou skoro všude stejné,skoro.A knihy o templářích,taky nějak
museli přijít na svět,to znamená,že se nacházeli staré listiny atd.atd,tím pádem se pak něco napíše
o Templářích a už to jede,je to pořád dokola,protože jak jsem se už zmínil ví se o řádu strašně málo a
proč,to už nemusím psát.Já vím,že to asi nevysvětlím,ale článkem kterým jsem tady přispěl,je jenom
výtažek z mých uložených článků v pc,kterých mám hrozně moc,ale u tohodle výpisu nebyl uveden
autor.A to jak jsem psal Márovi,že mám slohově vypsané věci,tak těch mám taky hodně,
akorát mě mrzí,že né v tomhle článku,neuvědomil jsem si to.Uvědomuji si,že jsem měl použít svá
slova a to mě bude dlouho mrzet,ale chtěl jsem předat info,na dané téma.Je mi to líto Herry

To Marous: souhlasím a sám má problém, že některé naše texty jsou bez souhlasu publikovány ať už části nebo i jako celek, to samé platí i o fotkách. Zatím stačilo se zeptat, když to bylo z větší části půjčené, třeba co by doprovod k nějakému nálezu, prostě to šlo do klubu nebo vůbec nikam.

To herry: předpoládám že po takovém zveřejnění už přiště použiješ jenom svoje myšlenky a svoje texty. Tím bych to uzavřel.

Elmara - tohle dobře znám.
Lidi kopírujou z mých webových stránek dost často a to nejenom texty (samozřejmě bez uvedení autora).
Někdo výtku a upozornění pochopí a už se to neopakuje, jinej pošle člověka do zadní části těla.

Zloděj křičí: chyťte zloděje!

To , že měl sv.Bernard ještě další cíle, je už dnes mimo pochybnost. To že bylo společenství rytířů "ubytované" na místě původního "Šalamounova chrámu" nebyla žádná náhoda, stejně jako fakt, že ve sklepení tohoto -pro židovské společenství posvátného bývalého chrámu- probíhaly 9 let vykopávky.
Hledalo se a hledalo dost cíleně. Patrně se i našlo. Je otázka, z čeho plynulo neuvěřitelné sebevědomí představených řádu v kontextu tehdejší politické situace.
V každém případě v předvečer "zátahu na Řád" se opět "řešilo" a patrně některé přísně střežené artefakty-zmíněné i v procesu s rytíáři podařilo ukrýt na bezpečná místa.
Co rytíři tak důležitého střežili-měli snad informace které mohly být zdrojem vydírání ve smyslu
politicko- náboženském? To je otázka. Ale některé výpovědi z procesů jasně naznačují poněkud rozpačitě , že Templáři měli své rituály, přísně střežené, které možná šly v tehdejší době až na samu mez únosnosti katolického prostředí Evropy.Minimálně úzký kontakt se světem arabské vzdělanosti
napovídá i úsloví "příliš mladý bůh", které se i Templářům občas podsouvá a je typické pro muslimský svět-a jeho kritiku křesťanství. :-)

To , že měl sv.Bernard ještě další cíle, je už dnes mimo pochybnost. To že bylo společenství rytířů "ubytované" na místě původního "Šalamounova chrámu" nebyla žádná náhoda, stejně jako fakt, že ve sklepení tohoto -pro židovské společenství posvátného bývalého chrámu- probíhaly 9 let vykopávky.
Hledalo se a hledalo dost cíleně. Patrně se i našlo. Je otázka, z čeho plynulo neuvěřitelné sebevědomí představených Řádu v kontextu tehdejší politické situace.
V každém případě v předvečer "zátahu na Řád" se opět "řešilo" a patrně některé přísně střežené artefakty-zmíněné i v procesu s rytíři -se podařilo ukrýt na bezpečná místa.
Co rytíři tak důležitého střežili-měli snad informace ,které mohly být zdrojem vydírání ve smyslu
politicko- náboženském? To je otázka. Ale některé výpovědi z procesů jasně naznačují poněkud rozpačitě , že Templáři měli své rituály, přísně střežené, které možná šly v tehdejší době až na samu mez únosnosti katolického prostředí Evropy.Minimálně úzký kontakt se světem arabské vzdělanosti
napovídá i úsloví "příliš mladý bůh", které se i Templářům občas podsouvá a je typické pro muslimský svět-a jeho kritiku křesťanství. :-)

Včera dávali na ČT2 první ze dvou dílů pořadu "Svatý Grál v Americe". Je to i o Templářích. Podle toho co říkali, bude druhý díl o "Ostrově dubů" (Oak Island). Toto téma je ošidné a nevím, jak bude zpracované, ale mohlo by to být zajímavé. Vysílají to v pondělí v 17.20 zase na ČT2.

Je potřeba znát i detaily té neklidné doby.-slavné éry Templářů..období Katarů-Albigenských ,/ první křížová proti nim 1209 ve Francii/, kdo byl vlastně Bernard z Clairvaux, stoupenec nového Řádu cisterciáků /1100/, vzešlého z reformy Benediktínů, učitel PAPEŽE Evžena III.Bernard se v aféře Albigenských hned z kraje také angažoval../1140*/
Velká skupina katarů našla útočiště právě u Templářů, na které si v podstatě nikdo netroufal.
Papež, který vyhlásil křížovou výpravu na obranu "Božího hrobu" byl jeho žákem.I Bernard se
na přípravě silně angažoval.Založil 68 klášterů cisterciáků..a moderoval tvourbou stanov Řádu Templářů.Templáři nebyli žádné "náhodné dítko" tohoto muže.Nepochybně stál u "papežského schválení" tohoto Řádu.

Fakt, že "Šalamounův chrám" -tedy to co z něj zbývalo -nebyl pro Templáře jen "náhodná ubytovna" je zakomponován i v jejich oficiálním názvu
"Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu"--odtud zkráceně Templáři.

Osud Templářů v Čechách nekopíroval dění ve Francii a je zajímavý..pro mě je ale určitě nejzajímavější pozadí vzniku tohoto společenství. :-D

Jj--http://www.berounskyregion.cz/clanek/praha-templarska.html

Skutečně nádherný článek.taky mě templáři učarovali.takže se budu těšit na další krásné a poučné čtení. :-)

Pěkný článek, původ nekomentuji, s tím ať se každý vyrovná sám. Mám rytíře templu rád, byl jsem se podívat i v jejich bývalé komendě v Čejkovicích. A moc se mi líbí jejich pečeť SIGILLVM MILITVM XPISTI (transkripcí do čitelnější verze Sigillum Militum Christi), tedy něco jako "pečeť vojáků Krista" (přeloženo z té latinořečtiny) :)
Jen tak dál, sem s druhým dílem. 8-)

Docela pěkný přehled skloňovaných "záhad"okolo tohoto Řádu..
http://www.ulozto.cz/x6hYxrf/templari-knights-templars-z-cyklu-utajena-bible-www-stiahnito-xf-cz-flv

A od té doby je pátek 13.považován za smolný den.(pozatýkáni Templářů).

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru