Terenní test Nokty Amfibio

Kategorie: Nokta - recenze a testy

Před časem jsme z továrny obdrželi předprodukční kus nového detektoru k testování. Ačkoli jsme už s detektorem párkrát byli, rozhodl jsem se mu věnovat a vyzkoušet různé nastavení v terénu.

Mechanická konstrukce

Ačkoli se to na prvni pohled nezdá, je v konstrukci i jinde celkem pár podstatných změn. Jako první je asi použití teleskopické konstrukce, což vidím u tohoto výrobce poprvé, jinak celá konstrukce vychází z konstrukce Impactu. Jsou použity tyče o trojúhelníkovém profilu, což zamezí otáčení tyčí v ose a díky rychlozámkům je konstrukce složená i rozložená doslova v mžiku.

Celkem zajímavě je řešená i loketní opěrka a její aretace, která opět umožňuje změnu polohy v několika málo sekundách. Za zmínku také stojí zajímavě vyřešený prostor pro powerbanku pod loketní opěrkou. Místo páčky pod jednotkou zde z důvodu vodotěsnosti najdete odladění země a pinpoint na hlavní klávesnici. Celý detektor disponuje dvěma vodotěsnými konektory, kde jeden logicky slouží k připojení sondy a druhý bude sloužit zároveň jako nabíjecí a jako konektor pro vodotěsná sluchátka. Součástí detektoru ve všech verzích budou bezdrátová sluchátka, takže  detektor nedisponuje klasickým konektorem na sluchátka. Jednak to ztrací smysl, když jsou  bezdráty v sadě a použití tohoto konektoru by bylo vzhledem k vodotěsnosti značně problematické.

Chování a nastavení detektoru

Zde je krásně vidět, jak si jednotlivé firmy snaží zachovat svůj typický podpis. Nejvíce mi asi ovládání a chování detektoru přišlo podobné Impactu, protože už jsem Impacta předtím chodil a neměl jsem žádný problém. V podstatě jsem mohl vzít detektor do ruky bez toho, aniž bych otevřel návod :D. K dispozici je celkem 9 pracovních režimů. Když začnu u těch základních, 2-5 TONE, je to v podstatě alernativa DI2,3 apod., které znáte z Impacta, Relica, Core apod.

Ačkoli by se mohlo zdát, že se tyto programy liší pouze tónovou výbavou, opak je pravdou. Jak mi asi uživatelé předchozích modelů dají za pravdu, tak např. program DI3 byl klidnější než DI2, zatímco DI2 byla trochu ostřejší a šla více do hloubky.

Stejně je to i tady. Jako hloubkově výkonné programy se mi nejvíce zdály DI2 a DI5. Pokud by vám 5tónovka z nějakého důvodu nevyhovovala, je zde celkem snadná cesta jak detektor tónově nastavit v tomto režimu, jako např. 3tón, aby ostatní vlastnosti programu zůstaly. V nastavení pod položkou TONE je možnost jednotlivé výseče ID nastavit na stejnou audio frekvenci a tím jakoby sloučit dvě nebo více tónových výsečí. Pod položkou TONE BREAK si poté můžete ID výseče roztáhnout dle potřeby. Dále pak v nabídce programů najdete i speciálky jako je např. DEEP-hloubkový program, který má raději pomalejší pohyb. Režim pracuje ve dvoutónovém režimu, dost podobné programu 2TONE, a výborně se hodí do čistých lesů s dobře prostupným terénem.

CACHE-hloubkový program speciálně navržený pro velké cíle, který pracuje v jednotónovém režimu s diskriminací. Opět má raději pomalejší pohyb, což se projeví značným nárůstem hloubky.

General - Allmetalový režim bez diskriminace vhodný spíše na dohledávky.

Beach- režim pro slané mořské pláže. Bohužel toto léto už je fuč a nemám jak otestovat u moře :D
Celkem zajimavě zde lze diskriminovat dvěma způsoby a to buď klasicky přes položku Disc, případně NOTCH. S přidáním diskriminace se detektor trochu uklidní, avšak diskriminace trochu ubere na dosahu. Jako druhý způsob lze vybrat nějaký z tónových režimů a položkou TONE BREAK nastavit lámání tónu na požadovanou hodnotu a tento tón poté přes položku TONE V (tone volume) ztlumit na 0. Tímto nastavením lze regulovat hlasitost jakéhokoli tónu. Takto provedená diskriminace neubírá na dosahu, ale není tak přesná jako v předchozím případě.

Závěrem

Detektor jsem testoval na celkem silně mineralizované půdě, přesto bych řekl, že předvedl celkem slušné výsledky, což dost přikláním i novému typu a hlavně tvaru sondy.

Za cca pár hodin jsem vytáhnul celkem velké množství mincí mnohdy z uctihodných hloubek. Stříbrňák bohužel na počet mincí padnul jen jeden, nicméně se tam určitě ještě vrátím :D.

Video

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé - dá se někde otestovat než bych nad ním uvažoval ?

Jasně, je tady u nás v Jílovém na prodejně. Stav se budeš moc otestovat a třeba se mužeme domluvit i na dalším testování ;-)

Test super, samozřejmě bude asi dost lidí zajímat srovnání s Eqn. A to finále s želvou, to mě rozsekalo, chudák :-D

To: Elmara - to zní zajímavě - naplánuji to nějak na příští týden a dopředu se ozvu do SZ ;-) A děkuji za nabídku :-)

Super ;-)

Opravdu inteligentní komentář, hodí se to :,-(

Hele bade, co takhle si dát na 30 dní od LP pohov. Já myslím, že to potřebuješ, evidentně ses přestal orientovat.

hele elmara,za takovou blbost 30 dní?zrovna tenhle příspěvek se mi nezdá na ban

To antabus: je, uznávám. Účet je puštěný. Za všechny adminy a také za všechny nejstarší členy LP: Už máme opravdu dost toho, jak se tady někteří jedinci k sobě navzájem chovají. Nechci tady jako dráb hlídat co kdo napíše, nebo něco mazat. Na druhou stranu pokud se tady někdo chová jako na FB, je prostě nejlepší když si na pár dní od LP odpočine.

To bade: - nepřeháníš už to ??? !!!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru