Tesoro Lobo ST od Czerta

Kategorie: Detektor kovů Tesoro Lobo ST

V současné bohaté nabídce detektorů je velmi složité vybírat optimální detektor pro naše potřeby. On vůbec pojem optimální detektor je zavádějící. Každý hledač preferuje jisté vlastnosti detektorů, které řadí nad důležitější než ostatní kolegové.

Každý přístroj má tak souhrnný charakteristický rys. Některé modely jsou však svým chováním a vlastnosti natolik specifické, že se mnohokrát nedostanou do hledáčku hledače při výběru nového přístroje. Dle řady osobních diskusí s kolegy hledači jsem zabrousil na téma detektoru kovů Tesoro Lobo ST. Již v minulosti etalonu na lov nízkovodivostních cílů a mincí obecně. V dnešní nabídce se jeví jako „exotický kus“, a proto bych rád pojednal o tomto specifickém a neuvěřitelně šikovném přístroji.

Když jsem před pár lety tápal, jaký detektor zvolit, moji pozornost upoutal právě Tesoro Lobo ST. Netajím se tím, že k Tesoru obecně chovám silné sympatie, a tak jsem mu dal šanci. Přestože jsem se původně k této pointě chtěl dostat na konci článku, rovnou uvedu následující informaci: tento detektor Vás, přátelé, naučí rozumět odezvě.

Tesoro Lobo ST

Na první pohled retro. Na druhý také. Ano, detektor je postaven a stále udržován v retro designu. Je v tom jistý minimalismus firmy Tesoro. Konstrukce je masivní a kvalitně zpracovaná. Celkové pracoviště hledače je již na pohled a dojem z ovladačů sestaveno s vizí dlouhověkosti.

Co však detektor nabízí? Především jednoduchost obsluhy.

Start: Při startu páčkou přepnete allmetal, threshold na hranici slyšitelnosti, citlivost na 6-8, páčka půdy na normální mineralizaci a pumpujete na čisté půdě bez cílů. Detektor se odladí sám. Přepnete páčkou do DISC režimu a nastavíte úroveň diskriminace.

Citlivost: Co je fascinující, detektor si bez potíží nechá líbit nastavení do maxima zesilovačů, červeného pole Max Boost. A když „vrká“, posunete zpět o potřebnou mez v řádu desetin milimetrů.

Citlivost ovlivníte také thresholdem. Znám mnoho kolegů, co detektor chodí v maximu thresholdu, což však nedoporučuji. Mění se Vám odezva na cíle, především na velmi malé, a stejně tak cíle velikého rozměru. Moje doporučení je chodit max. na 15 hodinu otočného potenciometru.

Pokud je detektor nestabilní, jako první snižujeme úroveň thresholdu, citlivost snižujeme až sekundárně, nicméně tato situace nastane velmi zřídka.

Diskriminace: Diskriminace detektoru je velmi zajímavá. Ve svém nedávném článku o Tesoro Tejon jsem upozornil, že sekundární diskriminace Tejonu mi připomíná právě Lobo. Je to tak. Je ostřejší. Uzavírá velmi dobře železo, a máte tak dokonalou informaci, že pod cívkou se právě železo nachází.

Odezva: Odezva souvisí s výše uvedenými faktory. Citlivost, threshold a diskriminace.

V kombinaci výše uvedeného však brzy zjistíte, že ona často diskutovaná odezva detektoru Tesoro Lobo ST je právě jeho největší deviza. Upřímně, detektor má tak specifickou mluvu, že jsem prozatím, kromě multifrekvenčních detektorů s CONDUCT režimem, nezpozoroval tak přímý jazyk.

Bezpochyby poznáte olověnou kulku, stejně tak měděnou minci, bronzové předměty a v neposlední řadě, snad bych řekl – a hlavně – stříbro. Na stříbro je Lobo vysloveně specialista. Tón miniaturních mincí, jakou jsou pfennigy, 1 krejcary je naprosto ostrý, přesný a neomylný.

Odezva na železo? Opět naprosto přímá. Pokud přes diskriminační úroveň „proleze“ železo, je částečně trhané. Má velmi silný signál a razantní nástup nepříjemný do sluchátek. Křivka v pomyslné tabulce stoupá razantně nahoru a na konci prská. Pro zkušené ucho je rozpoznatelné. Kolegové s menší praxí přejíždí cíl stylem „špička a pata“ cívky. Na koncích cívky prská.

Separace, hloubka a vliv půdních podmínek: Detektor je velmi často využíván do oblastí s vysokým výskytem železnatých příměsí a tzv. těžkých půd. Jelikož jsem v praxi, intenzivně, využíval těchto předností, preferoval jsem Lobo před jinými detektory, které jsem ponechal odpočívat ve sklepě.

Detektor jsem chodil v oblasti, které je cca 2000 let známo svojí hutní aktivitou, a v 20. století těžbou fosfátů. Tesoro Lobo se zde chová klidně, třebaže za cenu dosahu. Ostatní detektory mi zde intenzivně „štěkaly“. Lobo mi v této lokalitě dopomohlo k řadě malých stříbrných mincí. K mému překvapení ve hloubkách nad očekávání.

V této oblasti jsou i středověké cesty, nikterak výrazné, ale zřejmé v terénu. V allmetalu je naprosto nemyslitelné chodit, neb železo je na každém kroku. V těchto místech jsem s RDS cívkou jsem si přilepšil nálezy pár feniků.

Jde li o drobná stříbra, či snad zlaté šperky, umí v nadprůměrných hloubkách. Bavíme-li se o bronzových depotech, velkých cílech, tam shledávám hloubku v průměru.

Cívky: Zde je zapotřebí říct, že vliv cívek je závislý na oblasti testování.

Nejedná se tedy o obecné hodnocení, ale o hodnocení v těžkých podmínkách, kde je zapotřebí především separace. Není tedy divu, že jsem po testech musel, velmi nerad, odložit S.E.F 30x25 a H.O.T.. Stejně tak Ultimate cívku od DeTech.

Na řadu přišla RDS – pro mě vynikající cívka. V lese jsem s onou cívkou dostal slabý, ale pravidelný signál 3 Krejcaru 1622 v hloubce přibližně 25 cm (měřeno metráží značenou na topůrku lopatky).

Na poli preferuji S.E.F 20x15, tzv. „motýlka“. V současné době také opomíjená cívka, ale na Tesoro Lobo ST funguje excelentně. Musím přiznat, že do lokalit plných želez se nebojím brát i uvedenou cívku. Separačně a hloubkově mě přesvědčila.

Detektor jsem testoval i na Tesoro koncentrace 20x23. Pokrytí a hloubka detekce nebyla devízou, která by mě přesvědčila o jejím častějším využití.Vyniká však separací.

Shrnu-li celkově detektor jako takový, jezdnoznačně vyplývá, že se jedná o detektor, který umí dokonale hledat mince. A to za celkově klidného chování prakticky v každé lokalitě.

S ohledem na frekvenci přístroje překvapivě dobře vidí bronzové věci a malé úlomky. S Tesoro Lobo se kopou malé bročky, drobné malorážkové nábojnice, kousky hliníkových fólií, které jsou vodivostně na úrovni drobného stříbra.

Získáte tak velmi citlivý přístroj, který na Vás bude mluvit bohatým jazykem, a vy se naučíte práci s odezvou v závoslosti na hloubce uložení předmětu, jeho velikosti a celkové vodivosti.

Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářeZajímavé díky za článek. Zatím jsem chodil vždy Treshold naplno, citlivost cca do poloviny červeného pole, disc většinou okolo 1,5. Rozhodně vyzkouším. ;-)

Hezky napsané .Jeden z detektorů co mě v minulosti hodně oslovil.Neuvěřitelně klidný a pohodový do lesa.Ale přešel jsem k Minelabům.Možná si ho ještě někdy pořídím na ty pohodové procházky lesem.

Tahle mašina od Tesora prostě umí,byl to hodně povedený stroj :-) ;-) ..

Podepisuji se k Feekovu komentu. S tím nastavením je to detektor "zapni a jeď ". Chvíli jsem uvažoval o koupi druhého stroje na hloubku,nicméně na dohledávkách mých lepších nálezů si neškrtlo XP ani CTX, jenom GPX 5000. A kromě toho se mi studny kopat nechce... 8-) Prostě spokojenost.

Kdysi dávno jsem někde četl článek, jak Tesoro fungovalo v Austrálii na zlato. Trvalo to pak dalších pár let a konečně si plním sny o hledání pokladů. Nic jiného jsem nikdy nezkusil, jen Lobo, ale nevím ani jak to popsat. Prostě mrtvý delfín vždy řekne co je pod cívkou, s přesností na cm. :) plus se řídím mým patentovaným pravidlem "na délku rýče" a železo pak člověk nevidí celý den ani jedno (diskriminace 2). Miluju ho, není co řešit. Možná Ultimate cívku, uvidíme. :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru