Detektor kovů Tesoro Lobo Super Traq

Kategorie: Detektor kovů Tesoro Lobo ST

Už když jsme převzali zastoupení značky Tesoro v ČR, byl jsem překvapen kolik hledačů si o informace o Lobu psalo.  Z prostě časových důvodů jsem se ale k testu detektoru dostal až v druhé polovině letošního léta, v tu dobu detektor používalo i několik našich přátel, a tak jsem při prvních krocích nemusel vycházet pouze z testů na polygonu, ale i ze zkušeností dalších hledačů.
Od začátku jsem byl překvapen doslova neuvěřitelnou stabilitou detektoru v mineralizovaných půdách. Na několika lokalitách, které jsem znal z minulosti, se daly očekávat klasické prozvuky a další problémy, které podobné půdy způsobují.

Moje překvapení v tomto ohledu bylo daleko za veškerým očekáváním. V místech, kde mincejsem s většinou detektorů musel chodit pod 50% nastavení citlivosti se Lobo nechalo bez jakýchkoli problémů vyšťavit  takřka na maximum výkonu.

2

Myslím, že by se pro začátek slušelo pro všechny hledače, kteří nemají o tomto detektoru žádné informace popsat jeho konstrukci a ovládání. Detektor má poměrně klasickou stavbu s umístěním boxu elektroniky pod rukojetí. Před nedávnem jsem viděl i box elektroniky umístěný na loketní opěrce. Díky připraveným dírám v nosné tyči je tato „přestavba“Mince jednoduchá. V podstatě ji ale nedoporučuji, neboť tím přijdete o řadu výhod, které Vám skýtá možnost přepínání mezi diskriminačním režimem, All Metal režimem a ohledávacím režimem Pinpoint. Nosná tyč je řešená standartně s pojistnými kolíčky a plastovými zámky.

Ovládací prvky jsou na přední straně boxu umístěny logicky dle potřeby při hledání, což zejména znamená snadnou možnost ovládání prstem ruky, která drží detektor, a přepínat tak pracovní režimy. Detektor je osazen otočnými ovladači: 1. Citlivost v rozsahu od 1 do 10 a s červeným polem zesilovače slabých signálů, 2. Diskriminace v rozsahu od 1 do 9, 3. Otočný ovladač prahového tónu Threshold. 4. Přepínač mezi „druhy“ půdy (Alkali – sole, Normál – všeobecně všechny půdy a Blk sand – extrémně problematické půdy s velkým množstvím vodivých částic, čediče a podobně). Na přední desce detektoru je také umístěn vstup pro sluchátka. Jejich používání mohu jen doporučit, a určitě bych volil sluchátka s vyšší impedancí okolo 100Ω. Při hledání naprostých drobotí se určitě vyplatí.

Ideální nastavení

Detektor je, co do nastavení, velmi jednoduchý. Jelikož netrpí na prozvuky, může každý uživatel postupovat tím nejjednodušším způsobem. Vyvážení půdy je řešeno automaticky a řídí si je procesor sám. Vám tak stačí otočit ovladačem Thresholdu a vyslechnout si táhlou sirénu, kterou Vám detektor dá vědět, že je vše v pořádku a Vy se můžete dát do práce.

Nyní se pouze musíte rozhodnout, zda budete pracovat v režimu All Metal nebo v Diskriminačním. S popisem začnu v diskriminaci a budu předpokládat, že v tomto režimu budete nyní trávit většinu času v lokalitě. K ostatním možnostem se následně vrátím.

Při nastavení v diskriminačním režimu můžete postupovat takto: Přepněte páčku ovladače režimů na DISK a následně otočte threshold na maximum. To samé udělejte i s otočným přepínačem citlivosti. Je velmi pravděpodobné, že se detektor takřka na všech lokalitách nechá podobným způsobem bez větších problémů vyšťavit. Klasické nastavení pro mě bylo v první polovině „zesilovače slabých signálů“.

Pokud se přeci jen nebude detektoru nastavení citlivosti líbit, dá Vám to vědět rychlým klapáním. To zní asi jako pa-pa-pa-pa :). Pak pomalu otáčejte citlivostí zpět, dokud zvuk nezmizí.

Nastavení úrovně thresholdu na maximum není samoúčelné. V Diskriminačním režimu se na Threshold můžete dívat jako na druhou citlivost. Je dosti pravděpodobné, že při vysokém nastavení se u Loba otevírá některý z operačních zesilovačů a vy tak nepřecházíte ani ty nejdrobnější cíle. Myslím, že to byl i důvod, proč se u Tesora pustili do vývoje tichého diskriminačního režimu. Diskriminaci volte s ohledem na místo v němž se nacházíte. minceI při nastavení na 2 odfiltrujete veškeré drobné železné předměty, ty větší se ozvou výrazným praskáním. Při hledání nejdrobnějších cílů pak považuji nastavení úrovně diskriminace mezi 2 a 3 za maximální úroveň. V takovém nastavení jste schopni velmi dobře odfiltrovat i poměrně velké železné hřeby. Větší železo se už může ozvat do barvy. V případě, že se jedná o protáhlý tvar, snadno ho při "křížkování" odhalíte. V případě, že jde o kroužek nebo podobnou exotiku, budte si ho prostě při takto nízkém nastavení muset vykopat :)

Lobo

Vyšší nastavení diskriminace a All Metal mód

Pokud jste v místech, kde zrovna nečekáte zlatinky a podobné drobíky okolo 0,1g, můžete diskriminaci zvednout až k číslu 3 až 4. Dále bych asi nikdy nechodil. Při dalším zvyšování byste již mohli přijít o cíle, jako jsou třeba drobné stříbrné mínce (třeba klasický čtyřráz s váhou okolo 0,5g). Detektor si nechává líbit poměrně vysokou rychlost pohybu lokalitou, ale určitě bych to nepřeháněl. Vyplatí se být co nejpečlivější. Samozřejmě ale vše má svůj čas, a k dokonalému naposlouchání budete potřebovat nějaký ten týden.
Mód All Metal bych doporučil zejména při hledání v lese.  Les obvykle skýtá poměrně menší počet cílů než pole. (V případě, že tomu tak není, je samozřejmě lepší se vrátit v práci k diskriminaci.) Předpokládejme, že se ale jedná o klasický les, kde počet cílů nepřekračuje dejme tomu 1 předmět na deset máchnutí sondou :).
V takovém případě se určitě vyplatí chodit v All Metal. Detektor má v tomto4 režimu největší dosah a nastavení je velmi jednoduché. Po tom, co jste přepli páčku do All Metal, otáčejte ovladačem úrovně threshold k prahu slyšitelnosti. Nejlepší je, když přitom držíte detektor se sondou přibližně ve výšce ve které se pohybujete (ideální jsou cca 2cm nad povrchem). Threshold nastavte tak, aby Vás nerušil, měl by být maximálně lehce slyšet na pozadí nebo když dokončujete otáčku při pohybu sondou. Většina hledačů, ať chce nebo ne, na konci pohybu sondu alespoň lehce přizvedne sondu, což většinou způsobí, že se zvedne úroveň thresholdu.
Případný nález se Vám ozve jednoznačným tónem, který je charakteristický pro Lobo v tomto režimu. Z něho snadno poznáte jak je předmět veliký a jak bude asi hluboko. Jsou zde i hledači, kteří tvrdí, že při práci v tomto režimu slyší jakousi druhou modulaci, která jim poví, zda jde o železo nebo o předmět z barevných kovů. Musím se přiznat, že i když jsem se snažil mít uši jako liška Bystrouška, do této fáze vývoje jsem zatím nedospěl. Budeme se tak raději držet klasického prověření pomocí diskriminačního režimu. Ten jsem při takovém hledání volil poměrně nízko. Myslím, že číslo 2 je dostatečné.  I když se pak větší želízka ozvou prskáním, je lepší o nich vědět.  Zde je také dobré si uvědomit, že rozdíl v dosahu mezi All Metal a Diskriminačním režimem může u některých předmětů činit i 10cm!!! Pokud tak v All Metal dostanete velice slabý signál na hranici dosahu, nemusí Vám ho již Diskriminační režim vyhodnotit. Prostě je po přepnutí ticho, žádné prskání, přejíždíte pomyslný bod a detektor mlčí. V těchto případech vždy část půdy odkopněte, většinou stačí velice málo.  Mám takový pocit, že většinou stačí porušit svrchní část půdy (na poli je to velmi snadné, v lese už díky kořenům o něco horší). Máte tak šanci nepřejít řadu drobných mincí.

Bohužel se podobně dokáží zahlásit i třeba drobné vykovávané hřebíčky do podkov. Přijdete na to, až když trochu hlíny odkopnete.  Práce v All Metalu je tak velice účinná, zejména hloubkově.

Separace, diskriminace

Jak separace, tak diskriminace je u detektorů Tesoro pověstná. Co se týče diskriminace, vždy platí, že méně je více a Lobo není žádnou výjimkou. Zvláště pokud ho využíváte pro hledání drobných stříbrných a zlatých předmětů se nevyplatí diskriminaci přehánět. Je samozřejmé, že při nastavení diskriminace nízko se Vám občas ozve i velký kus železa jako barevný cíl. Zkušenější hledač to pozná okamžitě, pro všechny co začínají mám pouze radu, že je potřeba si detektor naposlouchat . Na chování detektoru se můžete podívat na videu a udělat si tak sami představu jak moc těžké nebo lehké to je :) 3
 3 Separačně je na tom detektor velmi dobře, a tak se dají zachytit i malé barevné předměty které leží velmi blízko želízek. Zde také záleží jakou sondu používáte, zda je to koncentrická nebo 2D. K detektoru si ji můžete zvolit. Koncentrika má standartně stejné chování ze všech směrů, u 2D je to trochu ošidnější, cožmince je dáno její konstrukcí dvou k sobě zády otočených Déček. Z toho tak vyplývá, že z podélného směru je separace vynikající a ze směru, kdy míjíte předměty v ose pohybu sondy je slabší. Není to ale nijak výrazné a díky tomu, že Lobo zpracovává signál opravdu velmi rychle to poznáte až když si budete dělat testy.
Osobně jsem používal obě sondy které jdou k detektoru možné zvolit. Poud bych to shrnul, tak mi více sedí 9x8“ koncentrika. Je to ale spíše pocitová záležitost. S 25cm 2D widescan se oproti koncentrice dá chodit rychleji, prostě se dělají delší řádky.  K Lobo se dají také pořídit některé sondy z řady H.O.T. Zejména 15 cm 2D H.OT je doslova vysavač drobotě a velmi dobře se s ní pracuje i na maximálně zamořených plochách.

Závěr

Lobo Super Traq je po všech stránkách zdařilý detektor. Pro všechny, kteří mají při hledání radost především z drobných předmětů, je tento detektor určitě ideálním partnerem. Pokud hledáte přístroj, který Vás potrápí dohledáváním jednotlivých bročků budete určitě spokojeni. Není pravda, že by tento detektor nešel do hloubky, jak uvidíte na videu. Jeho primární použití, ale vidím v českých podmínkách především při hledání nejdrobnějších zlatých a stříbrných mincí, nebo také při hledání přírodního zlata nebo stříbra. V závěru testu jsme v Jílovém dělali test i s několika „kamínkáři“. Všichni Tesoro Lobo používají, ale jedná se o jeho první verzi. Nejsem a asi nikdy nebudu odborník na „kamení", ale to co mi bylo předvedeno mě doslova dostalo. Na většinu přiložených geologických vzorků většina detektorů ani nereagovala, a i když hloubky detekce takových předmětů nejsou rozhodně závratné. Lobo je prostě vidí :)

Na videu najdete základní nastavení detektoru a popis jeho ovládacích prvků. Také hloubkový test a to jak v All Metalu, tak v Diskriminačním módu. Ukázka diskriminace a separace, a samozřejmě také stručná charakteristika samotného hledání s detektorem.

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pokud máte dostatečně rychlé připojení, doporučuji přehrávat video v HQ :-) Obrázek je již příjemně ostrý. ;-)

Parádní strojek, ostatně jako všechna Tesora ;-)
Ten tón u Loba se mi moc líbí- škoda že ho nemá i Tejon :-D

Velmi dobře napsáno.

Parádní článek i video :-) sice nic pro mě ale dobrý ;-) jen při těch zvucích co se linou z tohoto detektoru naše kočka dostala epileptický záchvat. Co mě ale zaráží je to že Tesoro ani u detektorů v této cenové výši nebylo schopné udělat regulaci hlasitosti. Jinak nejspíš poměrně dobrá mašinka..

Na určité věci asi dobrá mašinka,ale zvukově aspoň pro mě děs. o:-)

Je dobre ze Elmara vela testuje,ale tento kus mu predaj asi nezvysi.

Zvuk loba je jedinečný. Výborně se v něm "čte" a vše se dá naposlouchat velice rychle :-) Tak jakápak kočka :-). Stejně by měl každý u tohoto detektoru používat sluchátka. Sám nosím koss UR29 s regulací zvuku a v nich je slyšet i myší prd ;-)

To derick: Lobo je pro ty co vědí na co ho potřebují. Určitě to nikdy nebude nejprodávanější detektor na trhu. Na druhou stanu je tady hodně výrobců, kteří se odváží psát o svých detektorech jako o skvělých separačních přístrojích....pak otstuješ a patnáct čísel od hřebíku nemáš na dvoucentimetrovou minci signál.......
To samé platí i v případě "detektorů na droboť". Mám dojem že i tady hodně firem netuší že se hledají cíle s váhou 0,1g do 0,5g ;-)

Parádní testík alespoň vim jakou mašinku přibližně dělám ale asi si tam dám nějákej "Ground Balance" jojo ten zvuk je opravdu parádní ;-)

To D-Fox: první verze Lobo měla táke mahualní zem. Měl bych první variantu Loba na pár dní půjčenou. Budeme testovat v čem udělalo Tesoro posun ;-)

Zajímavá mašinka,určitě pro určitý okruh hledačů dobrá volba. :-D

Někdy třeba na klubovce bych chtěl porovnat tento detík s X-Terrou 705 s 18,5 khz eliptickou cívkou kterou mám na ní nasazenou neb ta zobe opravdu drobot jak o život :) asi uděláme testíček s Voxíčkem ;-)

Čau všichni.Postřeh majitele:co se týče dílenského zpracování,budí dojem číňanské levné výroby,i plast je taky jako levná čína.Co se týče hledacích schopností,pro lidi co chcou hledat mince a další parádní drobné kousky tak zatím jsem se s lepším nesetkal.Hledání v hluboké orbě díky kocenr.cívce super.Jó a zvuk né jako chcíplá kočka,ale přiotrávenej delfín.Já bych ho dal na první místo v hledání drobotiny.Čau Knedlajz 8-)

To knedlajz: No fuj, jak to mluvíš o těžké práci naších Arizonských přátel:-). Výš jaký to je být mexičanem a v potu tváře pájet dráty pro zlatachtivé vychodoevroské gryngos? :-) Plast naopak přípomíná přístrojovou desku Fordu rok výroby 82 :) To v číně ještě končila kulturní revoluce :-)
Jinak se dá ale souhlasit že design je tak trochu retro 8-) :-D :-P

Co se týče Loba, vyšší tón odezvy mi velmi vyhovuje, zvláště při hraničním signálu. Dokonce i Vaquero jsem si nechal přehodit na ten vyšší tón. S Lobem se fakt nic nepřechází, při diskriminaci na nule ani ta drobná želézka (naposledy jsem "maturoval" na malé rezaté kulce z pistolky). Mám k němu tři cívky, a sice základní bílou DD "botičku" eliptiku, od Vaquera soustřednou (koncentriku), ale také DD 12x10", a ta je úplně super. pokud není v zemi toho šrotu moc, tak s ní chodím nejraději, při zachycení objektu s pravidelným tvarem (mince, eloxované víčko od rumu apod.) si Lobo dvakrát štěkne a mám jasno (víčko od rumu se pak dá rozpoznat v diskriminaci).
Navíc, Lobo nemá žádný zbytečný ovladací prvek, což se o ostatních detektorech říci nedá. K čemu mi je například přepínání pracovní frekvence - ať už jde o Vaquero, nebo XP, k čemu je neovladatelný filtr notch (vyvinutý pro americké podmínky), který spolehlivě odruší především komunistickou korunu - takhle daleko snad propaganda a železná opona nesahaly?
Zatím jsem v ruce nic lepšího neměl, je to krásná hračka, i ten design stylu retro mi vyhovuje, ale řekněte sami, co je veverkám, divočákům, ale i liškám do toho? To je přece stejný problém, jako že rybě je úplně jedno, za kolik tisíc výbavy je od háčku na druhé straně vlasce. Co se týče dílenského zpracování, tak je naprosto čisté, ale po pravdě dojem velké bytelnosti nebudí. To je ale jen dojem, protože je z nárazuvzdorného plastu, vodicí tyč z uhlíkového materiálu, u ostatních značek je to stejně tak, takže žádný rozdíl. Pravda je, že tak bytelný detektor, jakým jsou Minelab Quattro (Safari), Explorer nebo E-Trac, žádné Tesoro sice není, také je to pro Minelaby na úkor vyšší hmotnosti a řada lidí (i kvůli tomu) od nich odchází - tohle není antireklama, ta dvě kila u Exploreru mi nevadila.
Pro Bobanxe - co se týče dosahu, byli jsme s Tomem, s X-Terrou 70 je to srovnatelné, on chodil s 10" cívkou DD na 18,5kHz. Pokud si vzpomínám ještě z polygonu ze Slavonic, tak na běžné objekty (mince) jsou si Lobo, Cortés i Vaquero naprosto "prso". Jestli chceš zkoušet rozdíly u signálu od drobotiny, vezmeme pak oba tu malou srovnatelnou eliptiku a něco zakopeme. Detektor X-Terra považuji za velmi dobrý, a kdybych se neposunul k analogům, tak bych k ní měl tři, snad čtyři cívky a vyšlo by mě to na stejné prachy. Digitál už ale fakt nechci, zvuková odezva je dostatečná.
Detektory Tesoro mi vyhovují, protože tato firma nelže - když řekne, že to je speciál na mince (Cortés), tak je prostě zobe jak o závod, když řekne, že to je univerzál (Vaquero), nebo detektor (nejen) na droboť (Lobo), tak vezme i centimetr rezatého drátu z plotu dávno přerostlé lesní školky. A to, že mi vyhovuje například i tak až srandovně vypadající klacík, jakým je podle mě naprosto nedoceněné Vaquero, bylo jasně vidět na mých výsledcích ve Slavonicích.

Posuul jsem si box pod opěrku lokte.Super vyváženost a šňůra od sluchátek se vám neplete u ruky.Pinpoint u loba nepotřebuji a diskriminaci nepřepínám.Jaké bylo ale překvápko když jsem zjistil,že kábl od koncentriky je krátký.Mám vyšší postavu a detík vysouvám na doraz.Musel jsem proto oželet jednu dírku,aby šňůra nebyla napnutá jak lano ke stěžni.Dělají u Tesorů všechny káble takto krátké?
Jinak stopro spokojenost.Proč dělat věci složitě,když jdou dělat jednoduše.

TO saskar: K sondě jde obědnat dlouhý kabel. Ten je naopak potřeba omotat jako závit okolo tyče. V tom není problém. Umístění jednotky na loketní opěrku není firemní aplikace. Je to pouze malý zlepšovák českých hledačů ;-)

Ahoj Voxi ,jestli se nepletu míval jsi i C.scope 5MX. Můžeš nám poreferovat na téma Lobo versus CS5MXP moc by mě to zajímalo .

Elmaro , pěkný testík . Jinak můj poslední přírůstek od tebe na sebe už vydělal 500. Je to můj nový milášek ;-)

Já jsem měl C-Scope CS3MX, nikoliv CS5, ale to už je tak dlouho, že mohu sdělit jen heslovitě - Lobo i CS3MX mají oba automatické vyvážení země, oba se dobře chovají v obtížnějších půdních podmínkách (mohu potvrdit za CS3MX slanou pláž), oba berou dobře droboť (včetně zlatých řetízků), CS3MX ale nejde tolik do hloubky a je o mnoho jednodušší (přinejmenším na ovládání - má jen dva ovládací prvky + pinpoint). CS3MX si chci časem znovu pořídit pro případy, že by se mnou chtěl jít někdo hledat jako úplný nováček, aby se z toho ovládání hned napoprvé nezbláznil. Lobo je sice "jiná liga", ale s CS3MX nikdo neprohloupí, například Alex má Minelab Explorer, a k tomu CS3MX na droboť.

To Geroge: Já jenom doufám že tim myslíč pláže co chodíš? :-)

To vox, díky za info . Tak jsem si to spletl .
Elmara , samozřejmě jsem myslel pláž.Jinak jsem předevčírem vyhecovalna chvilku ke konfrontaci jednoho majitele 1270. Na hloubku prakticky stejné . Samozřejmě cs5 mxp má o 5 čísel větší cívku takže by při stejné velikosti byla 1270 asi lepší na hloubku , ale cs 5 má zase lepší diskriminátor v železe a bude asi lepší v těžce mineralizovaných půdách dle míněně několika jiných majitelů.

Mineralizace C.Scope CS5MXP i CS3MX zvládá opravdu bravurně. Spíše je problém najít místo kde prolém je :-)

Klucí ty Tesora maj zvuky jako píchnutý pískací medvídci:-D kluci se mi vždycky smějou když ladim zem:-D
Jinak to video na Lobo nemá chybu,jako Lobo samotný :-)

Dneska jsem si ověřil, že s Lobem se napřechází. Byl jsem s ním na lokalitě, kde musely být doslova zástupy detektorářů, a nechali mi drobek. Po pravdě - drtivá většina z nich musela mít digitály, jinak si to nedovedu vysvětlit.

Voxi ty lumpe, přijdeš do pekla :-)

No ja mám pocit že to zase taká sláva neni čo sa dosahu týka.. 1 koruna iba v 25cm? GM3 je snad 2x lacnejšia a ta ju bere v 30-33 v pohode..

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru