Test detektoru kovů Fisher F5

Kategorie: Detektor kovů Fisher F5

FISHER  F 5                                                                       

Autor: Mark Ellington

Fajn … jste na to připraveni? Chystám se totiž začít tenhle test s pěkně smělým prohlášením: Nový  FISHER F 5 má NEJLEPŠÍ ovládání ze VŠECH detektorů které jsem kdy zkoušel … a že jich bylo hodně.

1


Detektor kovů FISHER F5 je dalším trumfem této značky v právě probíhající válce proti špatné ergonometrii a složitému/nelogickému ovládání, tedy věcem, které poslední dobou dokáží odradit nejednoho potencionální zájemce o nový detektor. Takhle skvěle vyřešený ovládací panel jen vyvolává otázku proč na to někdo nepřišel už dříve. Pravda, detektory kovů měly otočné knoflíky na ovládání různých funkcí již v minulosti (např. oblíbené Fishery modelové řady CZ), ale nikdy předtím nebylo jejich použití tak dobře skloubeno s digitální technologií, softwarem a dotykovými tlačítky jako je to nyní u F5.

Nastavení jednotlivých kontrol u F5 je neustále na očích a to v levém spodním rohu LCD obrazovky. V momentu kdy začnete třeba zvyšovat Gain (citlivost /výkon) nebo nastavovat Ground (zem), detektor to inteligentně rozpozná a nastavované hodnoty, čísla okamžitě korespondují s danou funkcí. To samé platí i pro ostatní funkce – Threshold, Diskriminaci, Tóny, ad. A když zrovna nic nenastavujete, displej ukazuje aktuální hodnotu „Phase“. Je to opravdu skvělý koncept … všechna nastavení můžete upravovat za pochodu a neustále přesně víte co upravujete a nastavujete (a o kolik).

Každá z kontrol je u detektoru Fisher F5 strategicky umístěna tak, aby byla vždy „pod palcem“. Když obdržíte obtížný-hraniční signál od hlubokého předmětu, nemusíte se prokopávat vrstvami Menu na to abyste zvýšili citlivost nebo threshold … stačí pouze palcem točit knoflíkem té dané kontroly a je to. Rychlé, jednoduché a efektivní. No a až budete s tímto signálem vypořádáni,  jednoduchým otočením kontroly se opět snadno vrátíte do původního nastavení.

Když mluvím o funkcích Gain a Threshold, tak tyto 2 kontroly nejsou umístěny na panelu vedle sebe náhodou. Existuje totiž jasná souvislost mezi těmito dvěma funkcemi. Nevěříte? Co si myslíte že je lepší pro hledání na té či oné lokalitě, vysoká Citlivost nebo vysoký Threshold? Opravdu těžko říci bez vyzkoušení a právě proto pouze velká flexibilita v nastavení nám umožní rychlé a snadné přenastavení jednotlivých funkcí a kontrol. Uvedu příklad. Často hledávám na jedné farmě, která je obehnána elektrickým ohradníkem. Mnohokrát jsem tam v minulosti hledal s řadou různých detektorů a aby to bylo alespoň trochu snesitelné, citlivost jsem byl nucen chtě nechtě nastavit na hodně nízkou úroveň. U F5 je tomu ale jinak. Nastavím-li Threshold na úroveň „-1 nebo -2“, budu stále schopen hledat s velmi slušným hloubkovým dosahem! … a to bez protivné symfonie různých rušivých tónů a zvuků, která na takovýchto lokalitách všichni dobře známe. Od té doby co používám detektor kovů Fisher F5  jsem na tomto místě našel několik starých stříbrňáků, na které moje předešlé mašiny nedokázali sáhnout.

2

Funkce Threshold se dá využít ještě k jedné velice důležité věci. Také se vám někdy stalo že jste hledali na místě totálně zasviněném  drobným alobalem, kousky orezlých plíšků či podobného smetí a vy jste to po nějakých 15 minutách museli vzdát, protože z té změti tónů a signálů vám začalo dunět v hlavě?  U Fishera F5 se tomu můžete částečně vyhnout a to právě díky kontrole Threshold. kterou nastavíte na nižší úroveň a snížíte tak citlivost detektoru na takovýto drobný barevný odpad. Když jsem toto nastavení zkoušel, chtěl jsem se nejprve ujistit zda snížením citlivosti na výše popsaný nejdrobnější odpad neztratím zároveň senzitivitu i na předměty velikosti mince. Proto jsem nejprve vyzkoušel na svém letitém testovacím polygonu. Při tomto zkoušení jsem u Thresholdu nastaveném na „-2“ nebo „-3“ zpozoroval opravdu pouze minimální ztrátu hloubky na zakopané mince (přibližně o 1 až 1,5cm) oproti obvyklé úrovni „0“. Přitom se ale toto snížení bohatě odvděčilo eliminací těchto někdy až nesnesitelných signálů a potvrdilo se mi důležité a často tak opomíjené pravidlo: PODSTATNÝ A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE DOSAH EFEKTIVNÍ A NE POUZE JEN TEN MAXIMÁLNÍ !

Audio signály jsou u F5 přehledné s možností  nastavení 1, 2, 3 nebo 4 tónů. Tím to ale nekončí. U tónů 1F a 2F se navíc zvukový signál mění nahoru/dolů a to podle velikosti, tvaru, elektromagnetické vodivosti předmětu a vzdálenosti lokalizovaného kovu od hledací sondy. Tím jsme schopni odhadnout mnohem více vlastností a detailů dané věci pod cívkou než jen u obyčejného pípnutí; a je úplně jedno vydává-li detektor kovů 1, 2 nebo 3 tóny.

Další super funkcí detektoru F5 je tlačítko „Phase lock“. Již dříve jsem se zmiňoval o tom, že F5 má skvělý ovládací panel. Detektor kovu Fisher F5 má totiž jednu velikou přednost a tou je … uživatelská informace na displeji. F5 nabízí všechny informace na LCD v reálném čase. Tlačítko „Phase lock“ umožní vybírat a nahlížet na jednotlivá nastavení v okamžiku jeho zmáčknutí, tzn. v reálném okamžiku. Phase a Ground Balance jsou v podstatě synonyma, alespoň tedy ve smyslu skutečného významu těchto termínů. Pojďme ale k praktickému využití. Při hledání samém se vždy můžete podívat na číslo Phase vygenerované na pravé straně displeje a jestliže tato hodnota je o několik čísel jiná než ta ukazující statický Ground balance (odladění půdy) v nastavovacím okénku máte hned 2 možnosti jak s tím naložit. Jednak můžete kontrolu „GND BAL“ manuálně otáčením nastavit na stejnou hodnotu Phase a nebo můžete zkusit můj oblíbený způsob a zmáčknutím tlačítka „Phase lock“  to nechat upravit přístrojem za vás automaticky.


Na ovládacím panelu najdeme obvyklé TID (číselná identifikace předmětu) na velkém přehledném LCD displeji, na něm máme možnost sledovat i údaje další. Jedním z nich je Fe3O4  graf umístěny v GND DATA okně na pravé straně obrazovky, který nám ukazuje koncentraci iontů železa obsažených v půdě. Toto je velice důležitá informace, protože čím větší mineralizace půdy, tím budou elektronické obvody detektoru více náchylné na zkreslení a identifikace ztratí na přesnosti. O funkci PHASE jsem již mluvil  a tak zbývá zmínit ještě CONFIDENCE graf. Jedná se o graficky vyjádřený odhad důvěryhodnosti lokalizovaného předmětu v zemi. To znamená jak si je detektor kovů jistý, že na displeji zvýrazněné TID číslo a kategorie (Fe, Foil, Tab, 5c, atd.) bude ve skutečnosti odpovídat realitě. Při zkoušení této funkce zjistíte, že zatímco věc z ryzího kovu jako např. stříbrný prsten bude vyhodnocen plným grafem, pak na rozdíl od toho taková zátka od piva (většinou ocel kruhovitého tvaru plátovaná barvou = 2 problémy najednou) nebo jiná věc složená z více materiálů a tvarů se bude na grafu ukazovat 1–2 políčky, nebo bude přeskakovat po celé své škále. I tato funkce by nám tedy, společně s těmi předešlými, měla pomoci odhadnout jestli má cenu signál podrobněji zkoumat a hlavně kopat. Jelikož se ale ještě nevyrobil takový detektor kovů který by v tom byl 100% účinný, opět tu bude platit staré dobré pravidlo: NEJSTE-LI SI JISTI, KOPEJTE ! 

Hledání s Fisherem F5 je jednoduché a je s ním opravdu radost chodit. Je lehký, výborně vyvážený ... všechny jeho kontroly jsou intuitivní a dobře využitelné … ladění země a informace na LCD displeji logické a praktické. Minuty s ním strávené se mohou lehce proměnit v hodiny aniž bychom pocítili nějakou únavu nebo bolest ruky. Podle mého názoru je Fisher F5 detektor kovů, který je na tom dobře jak po ergonometrické stránce (nízká váha, vyváženost, rozmístění kontrol) tak i po stránce pocitové (nezpůsobuje přílišnou mentální únavu/opotřebování normálně známé při užívání příliš složitých a nelogických přístrojů). A myslím že to mohu posuzovat, protože jsem v minulosti hledal s mnoha detektory a některé z nich mě dokázaly během pár hodin opotřebovat jak fyzicky tak i psychicky z důvodu právě špatného designu, těžké váhy, mizerného vyváženosti, nekvalitní konstrukci s vrzajícími nepevnými díly, konstantního rušení a nekonečného prodírání se vrstvami nelogického komplikovaného menu za účelem změny jakéhokoli jinak zcela banálního nastavení. Tohle se ale detektoru Fisher F5 opravdu netýká.

SPECIFIKACE:

 Nízká spotřeba baterií (2-9V alkalické baterie mi vydržely přes 40 hodin).
 Neuvěřitelně variabilně nastavitelné zvukové rozlišení (1, 2, 3 nebo 4 tóny s možností výběru i v režimu All Metal).
 Výborný hloubkový dosah.
 Velmi přesná diskriminace s  číselným ID rozlišením a měřením hloubky v bezpohybovém režimu Pinpoint.
 Vizuální ID rozlišování rovněž v režimu All Metal.
 Skvěle řešený ovládací panel.
 Bezpočet použitelných informací na displeji týkajících se půdních a ID nastavení a to vše v reálném čase.
 Velký přehledný LCD displej.
 Solidní konstrukce i použité materiály.
 Jednoduchý NOTCH systém pro výběrovou diskriminaci (nekonstantní odfiltrování nechtěných věcí).
 Vynikající eliptická koncentrická sonda 25cm.
 Možnost měnit operační frekvenci v případě rušení od jiných detektorů, vysokého napětí, elektrických ohradníků, atd.


SHRNUTÍ / ZÁVĚR

Nový Fisher F5 je detektor kovů, který dle mého názoru mění pohled na účelnost / praktičnost detekčních přístrojů a to díky neuvěřitelně promyšlenému designu řešení ovládacího panelu s praktickou využitelností všech kontrol, funkcí a režimů. Dovedu si představit mnoho hledačů, úplnými začátečníky počínaje a profíky konče jakož i kohokoli jiného včetně mě, kteří raději sáhnou po detektoru s několika málo klasickými knoflíky a tlačítky pro rychlé a logické nastavení všeho potřebného než po přístroji vyžadujícím nekonečné promačkání složitého menu a prodíráním se jeho četnými vrstvami. Někdo může namítnout že se přece jedná o ty samé kontroly a funkce jako u všech ostatních detektorů, tak nač ten humbuk. To je sice pravda ale zde jsou umístěny nějak jinak, jednodušeji. Kdybych to měl popsat a vyjádřit co nejvýstižněji, tak mě napadají 2 slova: Jednoduché … inteligentní.
A rovněž je potěšitelné, že firma Fisher Labs., toto „Nejstarší jméno v Metal Detectingu“ se i po více než 77 letech stále nachází na samé špičce  technologického vývoje v oblasti detekce kovů. Smekám tímto klobouk před Jorge Antonem Saadem, hlavním inženýrem projektu F5 … jakož i před legendárním konstruktérem Davem Johnsonem, Johnem Gardinerem a Markem Kriegerem, kteří mu při tom pomáhali. Dobrá práce, pánové. Jsem přesvědčen, že se tento model stane oblíbeným detektorem mnoha vyznavačů tohoto krásného hobby.

3


PŘEKLAD: Pavel Diviš

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jo tahle masinka je opravdu velmi povedena,opet velmi zdarily kousek z rodiny Fisheru.

Po přečtení tohoto testu od Mark Ellingtona jsem nabyl dojmu že se jedná o nejlepší detektor na trhu :) asi přezbrojím :))

Nastavím-li Threshold na úroveň „-1 nebo -2“, budu stále schopen hledat s velmi slušným hloubkovým dosahem! … a to bez protivné symfonie různých rušivých tónů a zvuků, která na takovýchto lokalitách všichni dobře známe. Od té doby co používám detektor kovů Fisher F5 jsem na tomto místě našel několik starých stříbrňáků, na které moje předešlé mašiny nedokázali sáhnout.



CHUDAK ASI PRED TIM CHODIL S VOHNUTOU VETVI

Dejte sem nekdo neco normalniho at si udelam predstavu jak to maka.

Po přečtení testu F5 srdce zaplesá, ale vzápětí je tu nabídka CS 5MX ve stejné cenové relaci a s popisem, že je snad taky nejlepší. Pomožte prosím začátečníkovi s výběrem vhodného detektoru v této cenové relaci. Díky předem a všem za každou i nepatrnou zmínku.

TO Vrcinak a merin: Testy detektorů převzaté z časopisů obvykle negativní stránky pomíjí :( To ale nic nemění na tom že F5 je opravdu mašinka se zajímavě řešeným ovládáním, a dobrým dosahem. Porovnávat digitální detektor s CS5MXP je dost ošemetné. Jsou to dva odlišné pohledy na hledání. Někomu vyhovuje LCD, a co nejvíce hejblátek. Pro druhého je důležitější co nejednoznačnější odpověď a jednoduchost.

Já tento detektor mám. Sice ne moc dlouho ale zatím sem s ním naprosto spokojen. Originální baterie mi tam opravdu vydržely těch 40 hodin jak se píše a tom tresholdu je to taky fakt. Kde pípá moc bordelu tak uberu. Někdy je ho bohužel tolik že nestačí ubrat ani na minimum (-9) a je zapotřebí snížit i Gain ale tak by se zachoval asi každý detektor na takovém zasviněném místě. Jinak mé seznamování s tímto detektorem dopadlo takhle: www.lovecpokladu.cz/secret/novy-detektor-1785 Je to všechno z lesíku ve kterém můj minulý detektor už nic nedetekoval... :) Ostatní příspěvky do teď jsou už jen s tímto detektorem. Myslím že je to dobrá koupě... i když určitě se najde několik přívrženců jiné značky a bude mít hodně protikladů... :) Já sem s ním spokojen... :)

Relliku dík, já myslel, že máš F2

Potíky ty ŽERU:-)

Asi by to sem chtelo i instruktazni video s popisem chovani,nebo i hledani v terenu a porovnat v okoli s jinym kvalitnim detikem o kterem uz je to znamo.Ja ho mam zapujceny a muzu rici za sebe ze s jeho testovanim a chovanim stability v zamorenem prostredi odpadem(viz.nase vesnicke skladiste pro svoz veskereho odpadu,nazyvane Skala),odvadi na svoji cenu a parametry uvadene vyrobcem,naprosto perfektni vykony.

aurumann: měl sem v plánu tento víkend udělat a natočit test tohoto detektoru, ale bohužel ráno začalo pršet a tak to bohužel neprovedu... :( Samotného by mě zajímalo jaký má například dosah na malé mince. Zatím co sem nejhluběj kopal tak byl 10 heller z roku 1916 a byl ve hloubce cca 15cm.

..tak tenhle detak taky mam a jsem s nim maximalne spokojenej,to co se pise v tomto testu muzu jen potvrdit..

Nemám F5 ale F4 a nemohu tedy srovnávat.Dnes jsem byl v terénu po druhé jelikož jsem ho nedávno vyměnil za F1236x2.První procházka byla opravdu jenom procházka a zkoušení co a jak.Dnes jsem udělal ostrý 5hodinový test a výsledek je velice slušný.Detík mne donutil kopat do hloubky dobrých 40cm!!! A To nekecám. Neměl jsem metr pouze jsem strčil lopatku do díry a odhadem změřil kolik to dělá.Takže F4 je dle mého názoru také velice povedený stroj.Ajoj.

Nemám F5 ale F4 a nemohu tedy srovnávat.Dnes jsem byl v terénu po druhé jelikož jsem ho nedávno vyměnil za F1236x2.První procházka byla opravdu jenom procházka a zkoušení co a jak.Dnes jsem udělal ostrý 5hodinový test a výsledek je velice slušný.Detík mne donutil kopat do hloubky dobrých 40cm!!! A To nekecám. Neměl jsem metr pouze jsem strčil lopatku do díry a odhadem změřil kolik to dělá.Takže F4 je dle mého názoru také velice povedený stroj.Ajoj.

merin: pssst!! To nesmí nikdo vědět... :)

Jinak na youtube jsou celkem pěkné video ohledně tohoto detektoru... Seznámení a základní nastavení: http://www.youtube.com/watch?v=1LLpppr7zP8 Test: http://www.youtube.com/watch?v=sZQ3DQUDZbY atd... :)

Snad se někdy dočkám,že se bude v testech detektorů uvádět konkrétní dosah a "speedtest" s uvedenými podmínkami testování.Zatím to je jen o neobjektivním vychvalování různých typů detektorů,které se musí v dané chvíli za každou cenu prodat.

(Pozn. I prodejce aut musí uvádět např. spotřebu nebo obsah motoru nebo by si snad někdo koupil auto kde bude jen uvedeno,že jezdí výborně na benzin a má tachometr.)

Elmara:díky za každý test,který tady popisujete.Na tyto stránky rád chodím a protože začínám,tak každou radu a testík vítám.

aurumann

tak prijed ke me na polygonek mas to od vas kousek - Ouvalstadtt

a uvidim co je to zac

Ale jinak je moc peknej, vzhled, ovladani, funkce, priznam se ze jsem po nem koukal hned jak se obevil. Verim tomu, ze bude zobat mice do 20cm s urcenim barvy, mozna i o neco vic. Zajimavejsi by bylo vedet, jak se bude chovat v zeleze a na tenke stribro. Jedine co mi moc nesedi, jsou ty rukojeti na horske kolo. Podle me byla nejhezci a prakticka rukojet na garrettech tusim od 1350 vejs.

vrcinak: Na to tenké stříbro ti můžu odpovědět: Hlásí se jako FOIL (ID +-24)teda fólie s maximální confidencí. Tzn. že si je detektor absolutně jistý že je to fólie. Nicméně fólie, alobaly a podobné svinstvo se sice hlásí tako jako FOIL ale zase nemá maximální confidenci, takže to de rozeznat. Já našel pražský groš na místě zasviněném kousky hliníkových fólií takže při troše pozorování jak se co hlásí, každý rozezná co tam asi je. :) Jinak zlato se chová podobně hlásí se jako TAB (ID 29-34) (ouška od plechovek) a opět u něho platí to samé jako u stříbra. Taky to mám vyzkoušené. Vykopal sem celkem slabý zlatý prstýnek. Mám ho v nálezech, stejně jako ten groš. Takže asi tak... Prostě si chce pořádně vyzkoušet co se jak hlásí... :)

Rellik...předvedl by si mi práci s F5?

geremi: A odkud jsi? Kdyžtak mi pisni mejla a pokud to nebude daleko tak se nějak domluvíme... ;) rellik@email.cz

stane se mi,že ho nemůžu uklidnit.Pravdou je,že jsem nikdy funkci threshold nevěnoval pozornost a měl jsem ho vždy na -9,protože když jsem dal pod -6,tak vydává pořád nějaký zvuky.Asi dělám někde chybu.Poradíte jak jste na tom vy?Děkuju

Mně se také stává, že detektor po chvíli začne vydávat nepříjemné falešné signály. Lítají v něm, jak když se zblázní, i když mám citlivost na nižší úrovni, vypnutý treshold a nejbližší el.vedení je asi půl km. Pomáhá mi přepínání frekvencí. Vždy, když se to začíná projevovat, tak přepni na jinou frekvenci (jsou tam tři, tak je postupně přepínej dokola). Je dobré taky mít nastavenou citlivost na rozumnou míru, já používám max.65. No snad ti to pomůže. Taky jsem zjistil, že F5 nefunguje dobře s Fisher cívkou 28 DD (standart pro F4 a F75). Soc.korunu při vysoké citlivosti chytne max. na 8-9 cm, s dodávanou oválnou koncentrikou až 20 cm (air test). Rád bych, kdyby někdo další můj poznatek prověřil nebo vyvrátil, abych nešířil bludy.

U mojí F5 žádné takové ,,bláznění" nebývá.Threshold se mi začné hlásit někde kolem +2,tak mu povolim a chodim kolem 0 nebo -1 a je v pohodě.

Máte ještě někdo negativní zkušenost s cívkou 28 DD? Uvažuji o ní, na F-4 byla výborná, proč by nešlapala na F-5 ??? Díky.

Bohužel i já mám problém s mojí F5 , někdy se tak zblázní , že jí nejde uklidnit , hodila by se my nějaká rada co s tím , popřípadě zda nejde zapnout do továrního nastavení . Díky za rady .

ahoj lidi tak včera mi přišel Fisher F5 sice jsem zatím nevyrazil kvuli množství sněhu do terénu:-(a tak jsem vyzkoušel alespon air test ale tak nějak jsem zklamanej protože co se týče dosahu tak mi spíš připadá že je ještě horší než u mého staršího detektoru ace 250:-)no uvidím až vyrazím do terénu jak to dopadne nebo možná dělám chyby v nastavení ale každopádne když mi někdo poskytnete nějakou radu budu vám vděčnej:-)

mám otázku k tomuto detektoru. dá sa k nemu pozhanat aj kryt proti dazdu? alebo je to vodotesne?:-)

to dinco1 -- vodotěsnej není určitě , protože my trošičku zmoknul a hned to šlo do servisu :(( , jo a kryt proti dešti už konečně Fisher vyrobil , sám jsem ho ještě neviděl jsem zvědavej až mě dorazí fotka a hned potom ho budu obědnávat , měl by stát kolem 500 , jinak k mému problému viz níže , mohu doporučit toto skouknout sondu a popřípadě zalepit všechny mezeri a hlavně zateplit ( my taky chodíme v bundě když je nám zima :)) ) , zateplil jsem ho a je po problému s tím blázněním a dokonce si můžu dovolit chodit i s Thresh +4 a ani nepípne :)

to joe98 - díky moc;-)

Mašinka ok-nálezy ne ok!Samý alobal a občas nějakej socialismus!

to rape44- buď rád , že aspoň něco :) , já nemám letos nějak štěstí ani na ty komouše :) .

Chodím s F-5 asi půl roku, ze začátku jsem jí nějak nemohl uklidnit, pořád pobzukovala. Pak jsem vychytal následující: po zapnutí ihned přepnu na 3 tónovou variantu (tyto zvuky jsou jaksi čistší a lahodnější pro sluch). Poté nastavím Gain na 95 a Threshold na hodnotu 8. Párkrát detíkem zamávám a uzamknu fázi. A to je asi tak všechno. Když mi detík ještě trochu pobzukuje, zkusím přepnout frekvenci na druhou či třetí a většinou se zvuky uklidní. Když ani toto nepomáhá, snížím lehce Threshold (třeba jen o 1 - 2 hodnoty) a většinou už je detík v klidu a stabilní. Výše popsané je můj vlastní názor, vypozorovaný za těch pár měsíců užívání a proto ho nikomu také nevnucuji.

johnsilver:jsem zacatecnik a tohkle mi detik dela nekdy kdyz ho polozim na zem...Kdyz je oprenej o strom tak to nedela...Co stim naky rady...A faze se uzamika cudlem(PHASE LOCK)

Ahoj, vím, že to sem nepatří, ale sháním detektor fisher f5 s 28DD sondou. Nabídky prosím na skvor@benesov-city.cz

No a abych taky trošku přidal do tohto fora, tak mi F5 vyšla asi jako nejlepší detektor v poměru cena/výkon v této cenové relaci.

ahoj ,chtěl bych radu mam detik teknetiocs alpha2000 a chci jit do neceho lepšího,vaham mezi fisher f5,teknetics gamma 6000,bounty hunter langer pro a nebo bounti hunter es platinum-ktery je asi to same jako teknetics gamma 6000.u fishera f5 se mi libi recenze a ovladani.diky za rady

ještě jsem zvazoval teknetics omega 8000 oproti fisheru f5,u fishera se mi vic libilo ovladani a funkce thresh,diky za rady

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru