Test field I: Minelab Manticore na lesní stezce

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Detektor kovů Minelab Manticore

Od první chvíle co jsem Manticore dostal do ruky bylo jasné, že vzhledem k tomu, jaké detektor nabízí možnosti nastavení, bude hned zprvu nutné detektor pořádně natestovat a vyladit si nějaké osobnější nastavení a prozkoušet všechny režimy.

Po nějaké době už jsem měl jasno a dostatek zkušeností abych mohl detektor začít testovat a vyvodit z toho alespoň nějaké smysluplné závěry.

Jelikož v té době ještě nebyl dostupný žádný návod, musel jsem si na všechno přijít sám a posléze otestovat a prověřit jestli jsou mé výsledky správné, na druhou stranu alespoň je můj úsudek neovlivněný popisem v návodu (pozn: v době psaní tohoto článku jsem ještě neměl návod k dispozici).

Každopádně už v začátku bylo jasné, že detektor bude nutné nachodit a otestovat ve vícero prostředí a na široké rozmanitosti cílů, a že nebudu moct celou dobu chodit jen mé oblíbené pláže a vodu. :D

Proto postupně vzniknou celkem 3 články se zaměřením les, válka a pláže. Dnes padla řada na první z článků a to hledání v lese..

Jako první jsem detektor vzal do svého oblíbeného, ale již značně z prochozeného lesa plného úvozových cestiček, které byly kromě mincí i plné těch typických starých čtverhranných kovaných hřebů, které často úspěšně maskovaly barevné cíle. Protože už jsem byl s Manticore řádně vycvičen z bordelu ve vodě, rozhodl jsem se otestovat, jestli ještě něco nepustí staré prochozené cesty a zahrát si mojí oblíbenou hru s kuličkou na lince grafu :D :D.

Po vyzkoušení všech režimů padla volba na klasický průzkumný mód a to All terrain: General, takže nic speciálního.  Jedná se o režim, který se nejvíce hodí na průzkum všech druhů lokalit a chodí spolehlivě naprosto všude. Jde se v podstatě o ekvivalent jedničkových režimů (Park1 a Pole1) známých z Equinoxe 800/600.

Vzhledem k očekávání že drobnější Ag mince, kterých se tam v minulosti našlo už více, mohou být hlouběji, bylo potřeba upravit hlavně spodní křivku nastavení a nechat tak obrazci na grafu trochu více prostoru v případě, že cíl bude uložený hluboko a výpočet ID už bude trochu zkreslený.

Dále jsem dost experimentoval s audiem. Velice dobře se chodilo v deep audio s nastavením 40-45/60 (min pitch/max pitch), mělké cíle šly krásně poznat podle zvuku a dala se odhadovat i velikost předmětu podle náběhu VCO signálu. Každopádně toto nastavení může být pro každého individuální a doporučují vyzkoušet co Vám nejlépe sedne.

Ještě určitě stojí za zkoušku Enhaced audio, v tom se chodilo taky dobře, nicméně jak jsem říkal volba audia bude asi dost individuální a možností je zde nepřeberné množství, takže si každý najde to co mu nejvíc sedne.

Dost bylo nastavení, teď něco o hledání: D

Jako první po cca půl hodině padla menší stříbrná grešle celkem hluboko, na grafu vyšla trochu pod střední čarou, což je dáno hloubkou uložení, nicméně pořád bezpečně v barvě. Dalším zajímavým nálezem byl stříbrný knoflík, to vše po cestě k úvozovce, kde teprve začala sranda. Železo na každém kroku, postupně padnul celkem zajímavý 3krejcar Silviuse Fridricha, který byl ve stejné díře s železem, bohužel je trochu poškozený pohybem na cestě v minulosti, dále na cestě padlo ještě jedno malé ohnuté Agčko a kousek v okolí stříbrné krejcary Leopolda I.

Po cestě zpět jsem pak našel pěkný pražský groš Vladislava Jagelonského. Dále z jiného lesa ještě stojí za zmínku trochu netradiční nález a to úmrtní žeton Johanna Ernsta 1627, bohužel s dírkou + další Agčka. Ještě ve fotkách chybí 10 krejcar FJI. Mědáků padlo víc, ale radost udělal krásně dochovaný velký krejcar 1816 a knoflíček FJI.

Závěrem: Hledání v lese má svá specifika a lze zde využít výhody hloubkového dosahu detektoru. Nicméně je potřeba nastavení detektoru trochu upravit z továrních hodnot, hlavně nastavení iron limits a trochu stáhnout rychlost.

Citlivost se v čistém lese a při dobrých půdních podmínkách dá v pohodě nastavit okolo 23-24 na hledání bez prozvuků.

Jaccob

Nastavení do lesa na začátek, podle Jaccoba

Citlivost: Zde jsem se v čistém lese pohyboval většinu času v rozmezí 22-24. Na cestách jsem vždy stahoval na 22. 
Režim: All terrain general  - zde minimálně ze začátku není potřeba detektor hned šťavit v low conduct režimech (analogie dvojkových režimů u EQ). Krom toho mě při testování přišlo, že i v tomto režimu je detektor ostřejší na drobné cíle než klasický park1 u EQ.
GB: vždy jsem v lese odpumpoval, jednou za čas jsem odpumpoval přes programovatelné tlačítko
Nastavení volume a tresholdu jsou silně individuální, takže to si asi každý nastaví podle svého.
Osobně jsem měl volume 25 a treshold 8
Rychlost obnovy: Používal jsem 3 na volných prostranstvích, na cestách a v případě vyššího množství cílů jsem volil 4, výjimečně 5. Pro ty, co nechtějí nic přenastavovat, je rychlost 4 asi nejuniverzálnější.
Diskriminace: V lese nepoužívám,chodil jsem All metal.


Ferrous limits: Zde je zapotřebí mírně zredukovat přednastavené hodnoty, aby měla kulička na grafu  v případě hluboce uložených drobných Ag mincí dostatek prostoru i ve spodní části grafu.
Nejrychleji se k tomuto nastavení dostanete, když upravíte přednastavenou charakteristiku FL.
Audio: Můžete zůstat v normálu, ale moc hezky se chodí na enhanced a deep (deep jsem měl nastavenou variabilitu na 60/40).
Tónovka: chodil jsem buď v 2 tónech (železo/barva) nebo v multitonu s relativně malou variabilitou, nicméně počítám, že nastavení Audio a tonovky bude dost individuální.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkná práce, jediný problém mam v tom, že u vás vlezete do lesa a něco tam je :) to u nás vlezu do lesa a je tam max hovno :) bude k Mantě i GPS nějakýho pěknýho lesa na otestování ? :) Každopádně tady na severu budu chodti převážně 30let neorané louky a pastviny a tahat budu komunistický bordel a občas nějakou RU mincičku, tak uvidíme :)

To Logi: jsem v pokušen sem dát GPS toho lesíka :) Petr mě tam dal potupným skorem na AG 5:1..... ale měl jediný měďák, žádné knoflíky... já měl plnou kapsu mědi :) Tak to prostě chodí :)

P.S: Pilot měl 0.... jako že jsme nebyl úplně poslední, ale vlastně krásné druhé místo :)

Tedy, vlastně jeden měl, stříbrný s kamenem. :)

Tohle psani a ukazky co se naslo jsou moc hezky kluci :-) nicmene vsichni cekame spis na porovnani a ukazku oproti equinoxu apod. 😁

Zdravím, super test v lese . A detíky zatím nedorazily ? :-)

Ještě ne :)

To je konec... Připadám si jak za komanču, když jsem čekal na Favorita 😄👍

Njn nedočkavost :-D :-D

To Jaccob: Je pravda, že Vám při testování Manticora chodila neuvěřitelně hluboko na takové ty nejmenší žluté kolečka, co se schovávají mezi železem?

Pěkné nálezy, díky za ukázku. To nastavení popsané v úvodu je určitě dobře, protože variabilita v nastavení bude dost velký oříšek, alespoň pro začátek a také, bude to chtít dost pevné nervy a výdrž.
Pro " hračičky" , ideální věc. :-D

Jojo, typickej prochozenej les :-D

Dík za článek. Tak jestli tohle je "prochozenej" lesejk, tak bych teda rád viděl ten "neprochozenej". 😄😄😄

Jak dlouho byl zapnutej a kolik to sezralo baterky? Asi nejdulezitejsi parametr a zatím nikdo nikde ani slovo....

jaccob - tak konečně první nastavení. Přimlouval bych se ještě za pole (4. článek k les, válka a pláže). Vůbec k těm nastavením by to chtělo instruktážní videa. Dobrá by byla nastavení typu zlatá střední cesta
(pro les a pole). 👍👍👍

Argill - 🤣🤣🤣

Joo, s Manticorou to kvůli ceně asi nebude taková bojovka jako před 4 lety s Equinoxem :-D tam bylo tak 300 předobjednávek, a měsíčně chodilo 10-20 kusů :-D a to si pamatuju, že jste snad jednou jeli až do Holandska do nějakého meziskladu, abyste to urychlili :-D

20krejcar,ja obecne pole chodim minimalne,jsem pes na stav minci🤣🤣🤣Pro me lepsi jedna ale hezka jak 5 ohnutejch😉.

Proto chodim spis les, tam hlavne uz mam zmaklou praci s terenem a orientaci v lese ,coz to dost pomuze a zvedne sance

Ale prekecam se a zkusim par techo ohnutejch gresli z pole vytahnout😉.

Tamtaton,nekde jsem to uz psal nebo rikal ve videu: dosel jsem do lesa a zapnul detik cca v 8:00 a mel plnou baterku,kdyz jsem ochazel v 15:00 mel jsem jeste cca 60%baterky.
Podsvit LCD cca 70%,zvuk na 24 nebo 25 (ted uz presne nevim,vibrace a svitilna vypnute..,Zvuk sel normalne na reprak,prez bezdraty bych jeste neco usetril.

Jinak jeste nikdy jsem detektor nevybil do 0

Ona ta udavana hodnota bude nizsi nez realita,pocita se s nejakou tóeranci kapacity smerem dolu+ jeste treba v 1/3zivotnosti a jeste pocitaji s tim ze existuji lidi co si zapnou vibrace,svitilnu a LCD na full :-D

jaccob - to by bylo super, kdybys udělal i nastavení pole/louka pro nás, kteří je chodíme. 👍 :-D

Přesně tak, chtělo by to nějaký optimální nastavení režimu "zapni a jdi" na mince pro 1) POLE 2) LOUKA 3) LES :-D P.S. i grešli bych rád někdy našel :-D

Jako nejaky univerzalni nastaveni pri vetsinu lokalit bude (jako u EQ) na zacatek (ale jako vsehno univerzalniho to bude muset mit vetsi rezervy) aby jstw z toho vyzdimali co jde, bude potreba do toho sahnout rucne podle podminek😉
Dalsi vec je nastaveni audia ,ktere bude silne individualni….

michal9/jaccob - no a tím se vracím oklikou ke své puvodní a jediné otázce, která mě zajímala při ohlášení M. A za to bych se u E & j moc a moc přimlouval: udělejte (až budete mít na to čas) prosím vynikající instruktážní videa (takovou zlatou střední cestu) k Mantě jako jste dělali pro 600/800 - Minelab Equinox 600/800 - nastavení pro začátečníky na pole/do lesa z 19.03.2019. Moc a moc děkuji za zvážení. :-)

Ano todle vsechno vc. manticore do sroubku bude,akorat oproti EQ bude mit tak 20 dilu😂😂

jaccob - tak jestli uděláte tato instruktážní videa, tak to bude pro mě nejvíc. 👍👍👍 Prostě bomba, ale myslím, že by to uvítali i další. Akorát začínám mít trochu obavu, jestli M. nebude o dost složitější než nox s tím nastavením + správným nastavením 2D diskriminace. Ale snad to nakonec půjde. :-P

Nebudu lhat, je tam toho vic,ale ma to nejakej system v kterem kdyz se naucis tak se da lecos predvest…
Na druhou stranu kdyby sis koupil Ferrari tak by jsi byl taky zklamanej kdyby jsi tam nasel jen brzdu a plyn🤣🤣🤣.
Vyssi modely maji proste sirsi nastaveni nez ty zakladni,tak je to napric celou elektronikou…

jaccob - jj jasný a díky. Koukám, že asi na Ferrari střádáš (nebo už ho máš), jelikož používáš neustále nějaké automobilové příměry. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru