Test nové sondy 15“ na Minelab Equinox

Kategorie: Detektor kovů Minelab Equinox 800 a 600

Vracím se z dopolední hledačky a k autu to mám ještě dobrou čtvrt hodinu chůze.  Nudím se a tak volám Márovi, abych si ukrátil dlouhou chvíli, zjistil co je nového a hlavně, jak to vypadá s dlouho očekávanou novinkou letošního podzimu doplňkovou 15“ palcovou sondou na „NOXE“. Během hovoru se dozvím, že dnes po 15 hodině by měly dorazit dva testovací kusy. Jsem nadšený a jednu se z něj snažím dostat. „No tak si pro ni přijeď “. Chvilku přemýšlím nad tím jet hned, ale mám ještě vyzvednout ratolesti ze školky a nakoupit nějaký proviant domů, tak do večera to snad vydržím. Domlouvám se s Jaccobem, aby mi ji přivezl na benzínku v Dolních Břežanech.

Večer netrpělivě stojím v zácpě, zatím co sonda na mě již čeká u Jaccoba v autě. Po příjezdu, se slovy tady to máš, beru sondu a překvapí mě jak je i přes tu velikost poměrně lehká. Chvíli spolu kecáme , dáme cigáro a já vyrážím ještě na první testování na poligon.

V lese mám zakopané již 8 let cíle na hranicích dosahu, tak jsem na to zvědavý. Pro porovnání beru základní sondu.

 

11“ sonda

15“ sonda

¾ vykorodovaný obol 10cm

Jednostraný signál, z druhé strany železo

Signál z obou stran

Parvus 16cm

Oboustraný signál

Oboustraný signál + rezerva cca 4-6 cm

Groš Václav IV. 36cm

Signál barva železo, železo

Jasný oboustraný signál

1kg bronzoviny  80cm

(slitky ze slévárny)

Jasný signál+ rezerva cca 5cm

Jasný signál + rezerva cca 40cm+

Nastavení: pole 2, sens. 24, hlasitost T1-4,T2-22, 50 ton T1-1, T2-14, dis. -9 až -5 zavřeno, rychlost odezvy 5, IB 1. Manuální odladění země. Výsledné hloubky se mění lokalitu od lokality v závislosti na mineralizaci a vlhkosti půdy. (a tady má půda opravdu pořádnu porci mineralizace a oxidu železa)

Poměrně velké překvapení je citlivost na drobné cíle a stabilita velké sondy, kdy i při mlácení o mladé doubky je minimum prozvuků. Hodně široký záběr sondy ji bude trochu limitovat v zaželezněných lokalitách , kdy se dva cíle dostanou do záběru, zvláště pokud půjde o hodně drobné barevné signály.

Nejsem moc příznivcem poligonů, i když co se týče porovnání dosahů mají jistou vypovídací hodnotu, takže se těším na ráno až ji půjdu otestovat do terénu.

Večer ještě dávám pro porovnání sondy na váhu:

11“ sonda

15“ sonda

515g , šířka 28 cm, délka 26,5 cm

670g , šířka 31 cm, délka 38 cm

Rozdíl ve váze je pouhých 155g , váženo včetně krytky.

Chci se ještě podívat, jak je udělaná sonda pod krytkou, po demontáži se objevuje krásně udělaná voština mezi vinutím cívek. Geniální řešení, které při co nejnižší váze zachovává maximální tuhost konstrukce.

Ráno jedu do terénu zkusit sondu naostro. Vybírám lokalitu nedaleko bydliště, kde jsem před lety našel rozsyp drobných stříbrných mincí na čtverci 10 x 20m a kde už po letech je počet cílů skoro na minimu i v širokém okolí. Vybalím detektor, nastavení identické jako na polygonu, jen citlivost stažena na 23 a rychlost zotavení zvedlá na 6. Po pár metrech mám spoustu falešných signálů a poznatek, že celokovovou motyku je třeba nosit na rameni a ne u opasku. Jsem překvapen množstvím signálů, hlavně od železa, sonda má opravdu velké pokrytí. Po dvou hodinách mám několik barevných signálů , od drobných plíšků a broků až po hliníkový desetník vyrvaný klokanovy z kapsy.

Velké překvapení co se týče drobotě, nejmenší cíl, sice jak se říká na šust, alu plíšek 3x3mm pod listím.Sice bez Ag , ale vím co od sondy čekat, na pokrytí přidá okolo 30% a na hloubky v závislosti na velikosti +- mezi 8 až 30%. Pocitově mě i přes nárůst signálů přijde stabilnější než základní sonda. Sonda oproti základu je na tyči nepatrně těžší a hůře ovladatelná v porostu, což je dáno její velikostí. Připravte si pořádné nářadí, jámy budou fakt ukrutné.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Diky za clanek!

Ked budete mať čas a chuť prosim o test ctx 17x13 vs equi 15x12

To Frex: v podstatě lze napsat, že ta 15 je na nejdrobnější cíle citlivější. Na opravdu velké věci půjde zase o chlup hlouběji ta 17 s CTX. Bude pak záležet tako na množství železa a mineralizaci. Čím větší mineralizace, tím lépe bude vypadat výsledek CTX 3030. V mírné nebo střední mineralizaci je pak prostě lepšík EQ.

Jeste by to chtelo potunit cenu, 6900 je docela dost. Snad Jezisek pomuze :-)

... já jsme se bál, aby to nebylo jako u té 17", tudíž mi to vlastně přišlo jako docela fajn .)

Já už ji mám objednanou o:-) tak doufám že se oplatí i když do lesa snad ano 8-)

Proc jste ji rovnou nevzali na to testovani u Probostaku?

Přišli 13tého... moc, moc jsem chěl, ale Minelab to prostě nestihnul :,-( :,-( :,-( ;-)

A do Teple poslat jednu? Moc bych ji chtel videt na vlastni ocia vyzkouset

Tak si ji kup :-D

Sondy přišli dvě... obě šli klukům, co ji zároveň pro nás testovali. Ty další by tady měli snad být na konci příštího týdne.... 8-)

A kolik je objednávek :-) :-D

Veľká 15x12 cievka je doma,na svoju veľkosť je dosť ľahká- váha cievky s krytom a káblom je rovných 660 gramov, a na karbónovom teleskope od golden masku je dobre vyvážená. Prvé kontrolné testy - určite je rovnako citlivá na nausnicu a denar ako standartna 11"cievka, dokonca ma mensie rozdiely rozdiely v dosahu pri zmene recovery speed z 2 na 4, pocitam ce na vyzsich recovery speed budu straty tiez mensie. Na strednych a velkych koleckach je dosah vecsi, .zajtra urobim testy v zemi...

Díky za info. ;-)

Ještě pořešit lepší shaft. Mám i Trakaře a po dvoudenním hledání mě ruka nebolí. S Eqx po osmi hodinách jsem si dělal masáž ruky :-) Prostě vyvážení na ho.vno

Ja vam nevim, mam 199cm shaft vytazenej na plno takze nejvetsi paka a nejakou bolest ruky neresim tak kde je chyba?

Já také ne je to jak papír

To krokodil: tak tady tedy neprosto a totálně, ale úplně nesouhlasím. A taky jsi tedy jediný, co kdy tohle věc napsal. Tady mi doslova stovky Minelabáků píšou, že tohle je prostě super lehká a vyvážení mašinka... myslím tím EQ.
Z Trakaře, Explouše, Quattra.... o všech jsem dost věděl a to nejsem žádný chcípáček. Mám dva metry a dobrých 130kg. Navíc u všech straších detektorů jsem si musel dokupovat delší tyč a ta páka pak dávala spodnímu zámku pořádně zabat. V podstatě 6 měsíců a bylo vždy po něm.

S EQ chodím dva dny v kuse a nevím o tom. Jestli mě něco bolí, tak kolena s toho, jak v poli2 tahám jeden brok za druhým :). Detektor mi v ruce sedí nejlépe ze všech minelabů co jsem kdy měl, včetně X-Terr a GPX. :-) :-) :-)

Velice dobré vyvážení má CTX 3030, tam jsem byl spokojený, ale celková váha je pro slabší kusy občas problém ;-)

Osobne povazujem vyvazenie Equinoxa aj na 15x12 velkej cievke ako dobre...K... dosahom -dnes som porovnaval standartnu 11" a velku cievku v terene na 50 eurocente zakopanom na 38cm v zemi- testovane pole je do kopca takze detekcia tej mince z roznych smerov je viac narocna...tu uz standartna 11"cievka mala problem s detekciov -bud nedavala ziadny dobry signal ,alebo davala opakovany ,..ale jednostranny signal.. , tak velka cievka davala dobry signal z ID zo vsetkych smerov ... testovane na programoch,Park1,Park2,Pole1,Pole2... Podla mna to najlepsie bralo Park2 a Park1 na citlivosti 23-24,a potomPOle 2 a Pole 1 na rovnakej citlivosti..Na kazdom programe som este otestoval citlivost a dosah cievky na 3 male predmety v zemi: zlaty O- segment 0.05 grama zakopany na 10cm v zemi.13.5mm denar zakopany na 23cm v zemi, a 13mm strieborna nausnica zakopana na 20cm ..programy Park2 a Pole2 dali signal a ID na vsetky 3 predmety uz na ciltivosti 22,-vyborna citlivost.-a dosah ..- standartna11" cievka to berie pri citlivosti od 21... Park1 ,a Pole1 uz ten najmensi zlaty 0.05 gramovy O-segment nevideli- co niekedy tiez moze byt v niektorych situaciach zase vyhoda...tolko z prvych testov..

EQ.je celkově lehoučký detektor,ale má těžší cívku. Z přechodu T2ky,což byl těžší detektor s o něco lehčí cívkou sem pocítil také po dlouhém hledání větší únavu. V tomhle dávám krokodillovy za pravdu. Záleží na tom kdo byl na co zvyklí před noxem. Jinak se s EQ chodí dobře ;-)

Je to můj objektivní pocit, ale už mi to potvrdilo i pár dalších. Pravda, CTX je o hodně těžší, ale vyvážený. Pozná se to lehce - dáš prst do místa, kde detektor držíš a pustíš ho. Třeba CTX se ti jen malinko zhoupne. F-75 zůstane skoro bez zhoupnutí. EQX se rychle vychýlí do kolma. Já si nestěžuji, jen konstatuji 8-) :-D :-D :-D

Krokodil...Tak to mam urobene na upravenej.. Spektre-rovna tyc a lahke li-ionky,Argo a Optime-karbonova tyc,..a Golden masku-celkovo dobre vyvazeny -detektor udrzis na ukazovaku...,Ano ide o vyvazenie..,.U.. Equinoxa som hned na zaciatku vymenil spodnu a strednu tyc za jednu mnou upravenu karbonovu-100 gramov menej na cievke..-a detektor sa vyborne ovlada.,a do kopca som tyc este zatiahol o 15 cm ...cely den chodenia a ruka fakt v poho...,, pred nedavnom som prehodil Equinox na karbonovy teleskopicky shaft od Golden maska -ktory tiez ma prve spodne 2 tyce velmi lahke-,a vecsiu vahu shaftu ma smerom na laktovku- takze celkove vyvazenie je tiez a vyborne..-na velkej cievke-ktora je na svoj rozmer velmi lahka- 660gram je to viac nez dobre...

Ital1981-Na pole do bordelu??No tak to ani nahodou.na pole je nejlepsi standartni nebo ta nejmensi ;-)

Ohledně vyvážení EQ mám taky zkušenost že je v terénu horší než třeba Tejon. Na rovině v pohodě, detektor je lehoučký, ale ve svahu kde jsem s Tejonem po dvou hodinách neměl problém tak s EQ mě ruka bolí. S 15" cívkou to bude určitě ještě horší.

Ahoj,chtěl bych od Ježíška novou tu větší sondu než je standart,ale pořád mi vrtá hlavou jaký v nich bude rozdíl.To že bych měl větší pokrytí terénu je mi jasné,ale bojím se že to bude mít vliv i na ostatní funkce detektoru. Někde jsem zaslechl že to bude mít vliv na diskriminaci.Byl by tu někdo tak laskav a objasnil mi tento problém? Co získám nákupem větší cívky a co ztratím? Zkrátka plusy a mínusy velké cívky.Nikde jsem to nedohledal,proto bych rád požádal lidi co s tou velkou cívkou chodí hledat a mají už zkušenosti a mohou porovnávat rozdíly mezi cívkami.Jedná se o Equinoxe 600 Děkuju moc

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru