Test nových 3F sond Nel pro řadu Minelab X-Terra

Kategorie: Detektory kovů řady X-Terra

S novými sondami pro řadu X-Terra se doslova roztrhl pytel a po dvoufrekvenčních sondách od Marsu, udělal Nel sondy třifrekvenční. Společnost Nel již řadu let vyrábí řadu skvělých sond a tak jsme na nové cívky pro X-Terru byly patřičně natěšení. První sondu, kterou jsme šli testovat takřka okamžitě, byl Hunter 3F. Jsem spíše fanoušek menších cívek a Hunter tak slibuje kombinaci dostatečného pokrytí, dosahu a separace. Sonda se ukázala v tom nejlepším světle.

Detektor kovů X-Terra 705 se sondou Nel

Po prvních polních testech jsme začali experimentovat i na polygonu. Tam jsme s Péťou narazili na zajímavý efekt. Detektor o poznání lépe pracoval na kanálech 0, 1 a 2. Rozdíl nebyl velký, ale byl poznat. Sonda si nechává také poměrně dobře líbit poměrně vysoká nastavení citlivosti a na 25 až 27 se dalo chodit takřka všude. Prozvuky způsobované mokrou trávou a nebo mladými doubky jsou minimální a od “zvuku” cíle je snadno rozlišíte i když s detektorem začínáte.  Při odlaďování půdy je pásmo, kdy se audio tón nemění širší než u standartních cívek Minelab. Na odladění půdy to nemá ale vliv. Pouze pokud jste zvyklí na standardní odezvu cívek Minelab, může Vás to překvapit. Jinak ale s odladěním není žádný problém.

Pak jsme začali testovat pracovní frekvence všech tří typů sond, které již máme skladem (Hunter 3F, Tornado 3F, Storm 3F). Na videu najdete test na 1 Kčs na novém spouštěcím polygonu. Nastavení detektorů je citlivost na 27,  All Metal, pracovní kanál 0 až 2.

Hloubkové výsledky na 1 Kčs

Hunter 3F:

  • 3 kHz... 24 cm
  • 7,5 kHz... 31 cm
  • 18,75 kHz... 35-36 cm

Tornado 3F:

  • 3 kHz... 27 cm
  • 7,5 kHz... 33 cm
  • 18,75 kHz... 36-37 cm

Storm 3F: 

  • 3 kHz... 29 cm
  • 7 kHz... 33 cm
  • 18,75 kHz... 35-36 cm

Rozdíly v dosahu na minci o velikosti koruny nejsou až tak zásadní a největší posun dosahu je u pracovní frekvence 3 kHz. Nízká pracovní frekvence je určena pro hledání velkých cílů. Velkým cílem jsou tak myšleny předměty o velikosti řekněme dna od plechového kýble. Pokud jsme testovali předměty menší, například RU opaskovou sponu, byly pracovní frekvence 7,5 kHz a 18,75 kHz lepší.

Obecně bych tak napsal, že pro hledání mincí jsou cívky Hunter 3F a Tornado 3F lepší variantou. Pokud hledáte větší předměty nebo potřebujete větší pokrytí, pak je Storm 3F velmi dobrou variantou. Sonda je už ale v ruce těžší a tak celodenní hledání jedince s již slabší konstrukcí může zmáhat.

Velký test sondy Nel Tornado 3F od Oldy Habrovanského najdete v nové čísle LH, které vyjde za pár týdnů. Doufám že se máte na co těšit ;-).

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Já bych si přál vidět: Hunter 3F VS tiger 2F o:-) jinak cívky parádní..

Nebo přesněji, kolik cm si dá Tiger 2f na novém polygonu :-) se stejnou kačkou

Uděláem stejný test se sondami Mars. Nějaké srovnávací tabulky ale ne ;-)

Tak to je super! :-)

Elmara: je pravda, že dobíjecí baterky ruší sondu nebo mají špatný vliv na signál?

A GM4 s různými sondami testovat nebudete?

To Bade: cm na trubce není přesně 1 cm. Vypočítává se to podle úhlu trubky k pomyslné svislé čáře od povrchu. Trubka, tato pomyslná svislá čára v pravém úhlu k povrchu země tvoří pravoúhlý trojúhelník a z tohoto výpočtu se vychází. Tacud

To Jezevec - no to je jasny, preci si radis koupis detik, co dosahne 30 cm na kacku, nez 20 cm na malej medak :-) Je to jen psychologie.

Všechny testy děláme na 1 kčs a nebo 2 h RU. Je to proto že tyto mince má každý a může si tak test zopakovat. Pokud použiji nějaké malé Agčko už to tak snadné nebude. Určitě budeme ale test ještě hodně krát opakovat a Agčka přidáme. Navíc chceme udělat stejný polygon ještě dvojnásobně hlubší pro test větších předmětů. Jak to bude dodělané, chceme uspořádat malou akci přímo v Jílovém. Kde by si každý mohl svůj detektor otestovat. ;-)

To Elmara : Lze posoudit, zda se liší dosah a diskriminace 1F sond NEL od 3F sond na stejné frekvenci ?

To vole: test jsme udělali jenm tak před prodejnou. Zdá se že je diskriminace úplně stejná ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru