Test sondy Detech SEF 12x10 V-Nulled Edition pro White’s Spectra V3/V3i/VX3

Kategorie: Detektor kovů Whites Spectra V3i , Detektor kovů Whites Spectra VX3

Dobrá… chtěl jsem si udělat k vánocům radost…Recenze nových sond na mezinárodních fórech byly různé a nijak konkrétní. Také jsem nechtěl starší Detech SEF, předchozí verze vhodné pro  White’s DFX, MXT a M6. Ty neumožňovaly dosáhnout lepší účinnosti na Spectře díky „nullingu“, které nebyl optimalizován pro 3frekvenční Spectru. Bylo možné použít starou SEF s jednotlivými frekvencemi 2,5 Khz,7,5 Khz nebo s multifrekvencí, ale při současném značném snížení citlivosti. Při použití frekvence 22,5 Khz nastaly někdy opravdu velké problémy se stabilitou detektoru. Podíval jsem se na stránky společnosti DeTech v Itálii a zjistil jsem, že stále ještě nemají ve své nabídce V-nulled sondu pro Spectru. Proto jsem ji nakonec kupoval v zahraničí. Byl jsme ujištěn že nová bílá sonda je již pro Spectru optimalizovaná. Začínal jsem se těšit, a proto jsem si ji objednal ….

Doplňkové sendy pro detektory kovů WhitesZa 4 dny mi zásilka dorazila bez jakýchkoli problémů. Sonda SEF byla zabalena v typické krabici s logy DeTech. Jakmile jsem krabici otevřel, uviděl jsem bílou sondu, ale ani mě to nijak neodradilo. Ve skutečnosti bílá barva opticky sondu zvětšuje, než tomu ve skutečnosti je.  

Tech. pozn: sonda bílé barvy má velkou výhodu v tom, že neabsorbuje tolik UV záření jako černá a tudíž není sonda vystavena takovým teplotám jako standardní černá. Díky tomu je možné snížit kolísavé vyvážení vnitřního napětí sondy při vyšších teplotách na přímém slunci a tudíž udržet i lepší stabilitu detektoru.

Musím uznat, že sonda je velmi kvalitně vyrobena. Kryt sondy je buď v černé či bílé barvě a perfektně na sondě sedí a jde lehce sundat v případě potřeby vyčištění či výměny. Pokud vezmu v potaz, že jsem sondu používal více jak dva měsíce a ne vždy s ní bylo zacházeno „jemně“, musím říct, že je opravdu bytelná a pevná!!

Pár technických údajů:

  • Detech SEF 12”x10”: sonda Motýlí “00”. (Double D)
  • Celková váha vč. kabelu a krytu sondy je 580 g (White’s D2 je 525 g )
  • Délka kabelu je stejná jako u White’s D2 coil
  • Kovový konektor sondy
  • Rozměry: 12”x10” (25 x30 cm).(White’s D2 průměr je 10” ..25,5 cm)


Doplňkové sondy pro detektory kovů WhitesPři nasazení sondy na Spectru, jsem si po používání základní sondy vůbec nevšiml váhového rozdílu sond. Přesto, že je SEF lehce těžší, není to znát díky dobré vyváženosti DETECH sondy, což je docíleno středovým napojení ke spodní tyči detektoru.
Dlouho jsem to nevydržel a začal provádět pár air testů dle White´s manuálu, abych zjistil, zda je sonda opravdu optimalizovaná a stabilní a testy vyšly dobře: EUREKA !!! – FUNGUJE TO !!

Tech. pozn: Nastavení buď na tři frekvence nebo 22,5 kHz Monofrekvence, Rx-Gain: 15, Discrimination Sens: 90 a  TX Boost ON

Okamžitě jsem šel na svou zahradu a zakopal starou italskou minci z r. 1977 (200 lir), běžnou „bronzovou“ minci vyrobenou z 92% mědi, 6% hliníku a 2% niklu. Pocity byly opravdu dobré. Okamžitě jsem si uvědomil excelentní stabilitu a možnost extrémních nastavení. Velmi dobře unese TX-boost ON i po delší dobu. Dohledání cíle je velmi přesné. Po dvouměsíčním nepřetržitém používání jsem nikdy nezaznamenal falešné signály a všechny cíle byly perfektně zaměřeny a dohledány.

Tech. pozn:  falešné signály značí špatně zaměřený cíl, což se s DD či OO sondou stává celkem často v různých půdních podmínkách, pár centimetrů vedle skutečné polohy cíle. Je to způsobeno speciálním geometrickým tvarem sondy, který je náchylný k udání špatné pozice cílů, jež nejsou uloženy naplocho.

Hurá do dalšího testování!!!

Rozhodl jsem se provést testy při stejném nastavení, které jsem používal se základní sondou 2D, pouze jsem přepnul do 3 frekvenčního režimu. Byl jsem schopen porovnat obě sondy při stejných nastaveních Citlivosti a Gain. Nastavil jsem základní hodnotu Citlivosti (Sens) na 90 a Rx Gain na 10. Toto nastavení používám ve většině mých programů, které používám během každého hledání. V použité konfiguraci jsem provedl RESTORE programů při každé změně sondy, abych „vyčistil“ možné vnitřní softwarové chyby způsobené četnými programovými změnami na detektoru kovů.

Test detektoru kovů Spectra V3i1. Test - Hloubkový test : Zakopal jsem minci 200lir do hloubky a část země jsem použil jako poklop. Nejprve jsem zkontroloval, zda uvnitř díry a blízkém okolí, je půda čistá. Hloubka, do které jsem minci uložil, byla taková, kterou jsem se základní sondou    již nedocílil. Poté jsem nasadil sondu SEF a detektor odladil. Mince byla ohlášena „tancujícím“ VDI, ale s opakujícím se a pevným zvukem, který bych normálně kopal. Opakoval jsem test se zapnutými 3 frekvencemi a výsledek byl stejný (samozřejmě s rozdílnou hloubkou cíle. Jak všichni zkušení uživatelé V3i znají, nejlepší hloubka pro běžnou minci za normálních půdních podmínek je při frekvenci 22,5 KHz. Při použití sondy SEF, je rozdíl jasně znát a je ještě silnější při zapnutém TX-Boost.

Separační test detektoru kovů2. Test- Separace/ čas obnovení : Pokryl jsem zemi mulčovací pokrývku a položil na ni minci a vedle ní tyto velké hřeby, které vidíte na obrázku vpravo. Začal jsem pohybovat sondou nad cíly a všiml se, že separace a čas obnovení je lepší. Mince je daleko lépe detekována v porovnání s použitou základní sondou. 

3. Test – pálené cihly! Nikdy předtím jsem neprováděl tento test s mineralizovanými cihlami, protože to nesimuluje běžné podmínky během mých Hledacích výprav. Ale když už jsem byl v testování, vyzkoušel Jsem nějaké staré panely z pece, 30x30 cm a cca 4 cm tlusté. Protože mě můj kamarád požádal, abych to otestoval, řekl jsem si:“Proč ne?“ Tak do toho.
 
Test na aktivní keramikuBěhem prvního testu jsem použil pouze jeden panel a pohyboval sondou, dokud Threshold neztichl. Míra mineralizace byla dostatečně velká, aby byla rozpoznána. Upřímně, nemyslel jsem si, že Spectra bude schopna detekovat minci i pod pouze jednou deskou, ale byl jsem mile překvapen. 200 Lirovou minci vzala s přehledem a jasným údajem na displeji VDI 50! Nato jsem si řekl: „Pojď to vyzkoušet, přidej další desku“. Tady jsem mohl pozorovat největší rozdíl oproti základní 2D…

Se základní D2 sondou víte, že je tam předmět, překrytý cihlou, která v některých případech zavírá Threshold, což způsobí, že mince udává nějaké hodnoty dle nastavené diskriminace, něco mezi VDI -95 a VDI – 30. Zvukový signál, který slyšíte, není čistý, ale tón je prskavý a při pohledu na SPECTRAGRAF byste ho normálně nekopali. To se SEFkou je to jiná muzika! VDI je daleko vyšší s hodnotami, které dosahují +1 - +5, lehce „tancující“, a perfektně čistý a pravidelný, takže bych to normálně kopal!

Jak mi bylo doporučeno Leonardem “Bodhi3”, vyzkoušel jsem vložit minci mezi dvě cihlové desky. I v tomto případě byla mince čistě detekovaná oběma cívkami, ale více přesnější byla odpověď SEF, s vyšší VDI hodnotou a pevnějším tónem. Test s cihlovými deskami byl proveden s odladěním V3i na zemi a také nad deskami. Musím poznamenat, že mince byla pod oběma deskami lépe rozeznána, když jsem detektor odladil přímo nad deskami než nad půdou.

Konečná úvaha

TesterDealer, který mi prodal SEF, byl velmi přátelský a i po prodeji mi zodpověděl všechny mé otázky. Byl ochoten mi sondu vyměnit, kdybych s ní měl jakékoli problémy. Musím přiznat, že měl se mnou velkou trpělivost, protože jsem byl do SEF zapálen a nerozuměl jsem některým problémům, které byly způsobeny špatným nastavením V3i.

A negativa? Kabel je možná horší kvality v porovnání se základní sondou, i když je pořád lepší než všechny kabely, které mám na již dříve zakoupených sondách. Svary na konektoru nejsou zrovna nejelegantnější, ale ocenil jsem možnost je otevřít za účelem případných oprav, pokud vůbec budou nějaké potřeba.

Čekal jsem dva měsíce, než jsem byl ochoten napsat svůj názor na tuto sondu. Chtěl jsem ji otestovat v terénu a ne jen provádět testy u stolu. Nyní mohu bez problémů prohlásit, že je to sonda, kterou byste si měli pořídit. Je to skvělá náhrada již velmi dobré 2D základní sondy. Sondá vám dá ještě lepší výkon a udělá velký rozdíl jak ve vyhodnocení tak v dosahu!

Odkaz na Itaské forum s originálním textem http://bodhi3.wordpress.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru