Tři tisíce let starý šperk

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Vzácný zlatý korálek našel teprve devítiletý chlapec v Izraeli. Tři tisíce let starý šperk je vyrobený z malých kuliček. Jde o typickou metodu pro období takzvaného Prvního chrámu.

Tento vzácný 3000 let starý objev učinil devítiletý chlapec na území takzvané Chrámové hory, které dlouhodobě zkoumají archeologové. Neuvěřitelná iniciativa, jež začala před šestnácti lety, svědčí o tom, že jak dobře mohou spolupracovat profesionální a amatérští archeologové z celého světa. Našli již 480 tisíc artefaktů, včetně starověkých mincí a keramiky.

Chrámová hora je plošina o půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku nacházející se v jeruzalémském Starém Městě. Předměty ze zlata jsou ale také zde vzácností, protože tento drahý kov nebyl v minulosti v Izraeli dostupný. Hovoříme především o období Prvního chrámu, tedy kolem roku 957 př. n. l.

Archeologové proto byli nadšení, když devítiletý chlapec Binyamin Milt našel zlatý korálek z období Prvního chrámu. „Zlaté šperky z tohoto období skutečně nacházíme jen velmi zřídka. Tenkrát zlato obsahovalo většinou velké procento stříbrna. Ve starověkém Egyptě zlatu přisuzovali magický význam, a to díky jeho lesku a schopnosti odolávat času,“ poznamenal archeolog Amir Golani.

Nalezený korálek je složený z malých zlatých kuliček uspořádaných do tvaru květiny. Uprostřed je díra o velikosti asi šest krát čtyři milimetry, aby šel korálek navléct. Pro období Prvního chrámu bylo vyráběný šperků ve stylu lepení malých kuliček opravdu časté. Vytvářeli tak i stříbrné šperky.

Ve Svaté zemi podle biblických zdrojů podle všeho používali zlato z území dnešní Saudské Arábie a Afrického rohu. Další zdroje také naznačují, že drahý kov mohl cestovat do Izraele ze Středomoří po obchodních trasách z Řecka a Španělska. Archeologové již dříve odhalili podobné příklady šperků na některých z nejstarších izraelských nalezišť.

„Podobné korálky jsme našli během vykopávek pohřebiště na archeologickém naležišti Ketef Hinnom. Také pocházely z období Prvního chrámu, měly identický tvar, ale jsou vyrobeny ze stříbra,“ prozradila archeoložka Gaby Barkayová.

Výroba šperku takovým stylem je poměrně komplikovaný proces, při kterém musí dotyčný řemeslník umět tavit kov při vysokých teplotách. Korálky stejného typu byly nalezeny i na jiných místech po celém Izraeli. Například na území starověkých měst Tel Megiddo, Tel el-Ajjul a Tel el-Farah. Nosily se na náhrdelnících i opascích.

Zdroje: www.express.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viky, díky za článek a hlavně posílám veliké poděkování za přípravu celoročního kalendária. Je zajímavé si něco nového přečíst, něco se dozvědět, něco se přiučit. Také celá příprava zabere dost času. Proto ještě jednou - díky. :-)

Já taky děkuji za komentáře. Vždycky potěší :-) Zabere to dost času, ale dozvěděla jsem se a oživila si spoustu věcí. Píšu sem moc ráda :-) Přeju všechno nejlepší do nového roku :-)

Také se přidávám s velkým díky za tvoje poutavé a ne zřídka velmi zajímavá čtení.. snad ta jednička bude pro další tvorbu výborný začátek! .. hlavně zdraví přeji!😉

Též se připojuji s díky a přáním všeho dobrého! ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru